ویژه والدین

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان از پستان یک فرایند بسیار مهم برای مادر و کودک است. بسیاری از مادران در طی این روند، سوال چگونه می توانم فرزند خود را از پستان جدا کنم؟ یا چه موقع و چگونه کودک باید از شیر گرفته شود را می پرسند. مشاور بین المللی شیردهی (IBCLC) متخصص زنان و زایمان و مشاور بهداشت جنسی دکتر گلیز اونات می گوید: من معتقدم شیردهی عشق است. با عشق غذا بخور شعار من شده است. تقریباً در هر جلسه شاهد هستم که مادر شیرده به کودک خود و کودک او با عشق و علاقه به او وابسته است. در این روند، جدا شدن از پستان قبل از پایان عشق، بدون آسیب رساندن به پیوند بین آنها، بسیار مهم است.

کودک و مادر هر دو باید تصمیم مشترک بگیرند

من معتقدم بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودک زمانی است که مادر و کودک با هم تصمیم می گیرند. جدایی غالباً معنای منفی دارد. با این حال، دکتر ویلیام سیرز (2011) می گوید جدایی زمانی است که کودک یک دوره رشد را به پایان می رساند و به دوره دیگر منتقل می شود.

من می خواهم به دو عامل مهم در جدا شدن از پستان با عشق بپردازم:

1- چه موقع باید با عشق جدا شود؟ بنابراین چه مدت باید شیر بدهد؟

2- چگونه باید با عشق جدا شود؟ روش جدایی چگونه باید باشد؟

پس از شروع با سوال دوم و انتقال اطلاعات، پاسخ سوال اول در ذهن شما مشخص می شود. من به شما نمی گویم که چگونه آن را از شیر بگیریم زیرا نمی خواهم آن را تشویق کنم و فکر می کنم استفاده از روشهای خاص هر یک از زوجین مادر و نوزاد ضروری است. با این حال، من می خواهم تأکید کنم که چه کارهایی نباید انجام شود و چه مواردی باید هنگام جدا کردن مورد توجه قرار گیرد.

راهکارهایی-برای-از-شیر-گرفتن-کودکان

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان کدامند؟

رویکردهای زیادی برای این موضوع وجود دارد. در زیر من دو رویکرد را که انتخاب کردم می گویم:

تفکیک پستان در رهبری کودک

یکی از راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان رویکرد پیشرو است؛ این رویکرد از کودک حمایت می کند تا کودک هر زمان که بخواهد پستان را آزاد کند. این در حالت طبیعی خودش قرار دارد، مثل این که نوزادی خواب روزانه خود را رها کند. اگر این یکی از مراحل پیشرفت باشد، او تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی به مرحله دیگری برود و این کار را نه با برنامه ریزی شما بلکه به صورت طبیعی انجام می دهد.

روش جداسازی مرحله

یکی از مهم ترین راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان روش جداسازی تدریجی است که ترجیحاً می توان آن را ترک تصمیم با تصمیم مادر نامید. مادر طرفدار عدم قطع ناگهانی است. در حالی که کودک می مکد، پستان نه تنها برای او منبع غذایی است، بلکه یک موضوع فراتر از عشق برای آن است. جدا شدن ناگهانی آن از عشق می تواند جای زخم های آسیب زایی ایجاد کند و به پیوند رابطه اعتماد مادر و نوزاد آسیب برساند. روشهای از شیر گرفتن ناگهانی می تواند حس اعتماد را که وی در طول زندگی استفاده خواهد کرد، تضعیف کند. طرد مادر از خود می تواند این تصور را ایجاد کند که او را دوست ندارد یا نمی خواهد. به همین دلیل، روشهای رهاسازی تدریجی بیشتر توصیه می شوند.

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان و نیازهای مادر

تاکنون، ما همیشه از نظر کودک نگاه کرده ایم. خوب، ما استدلال می کنیم که شیردهی یک کار تیمی دوتایی است، مادر و نوزاد شرکای فعال هستند. اگر مادر خسته، بی خواب باشد و دیگر مایل به شیر دادن نباشد، چه می شود؟ یا اگر یک مشکل خاص متفاوت داشته باشد؟

من می خواهم بهترین مثال را با ذکر جملات عزیز گلوش ترکمن، که در یک سایت فروم از طریق داستان سرایی پیدا کردم، ارائه دهم:

نباید از نیاز و آمادگی مادر که بخشی از این تیم است چشم پوشی کنیم. و ما باید به تصمیمات گرفته شده احترام بگذاریم. من به عنوان یک متخصص به تصمیم برای از شیر گرفتن از شیر مادر احترام می گذارم، همانطور که به انتخاب مادر برای تغذیه کودک احترام می گذارم، و فکر می کنم فشار از این نظر تأثیرات منفی دارد. من به عنوان یک متخصص توصیه های خود را ارائه می دهم، پس از آنکه توصیه های نهادهای بین المللی را به مادر منتقل کردم، تصمیم گیری را به عهده او می گذارم و از او در انتخاب خود حمایت می کنم.

راهکارهایی-برای-از-شیر-گرفتن-کودک

راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان چه زمانی درست است؟

پاسخ دادن به این سوال با تعیین زمانهای اشتباه ممکن است به شما در تصمیم گیری کمک کند.

– دوره هایی که کودک از یک مرحله رشد به مرحله دیگر می رود (مانند دندان درآوردن، واکسیناسیون) یا در زندگی خود از روال معمول خارج می شود. (تغییر سرپرستان، تغییر خانه و غیره)

– مادر شروع به کار می کند و بلافاصله کودک را از شیر می گیرد.

آیا مزیت تغذیه با شیر مادر در طولانی مدت یا مدت کوتاه وجود دارد؟

مطالعات نشان داده است که هرچه مدت طولانی تری شیر می دهید ، احتمال ابتلا به سرطان پستان کمتر است. علاوه بر این ، هنگام تغییر به غذاهای اضافی ؛ همچنین می دانیم که این غذاها حاوی آهن کمی هستند و باعث کاهش جذب آهن در شیر مادر می شوند. در استفاده از غذاهای غنی از آهن در هنگام انتقال به غذاهای کمکی باید دقت شود.

یکی از راهکارهایی برای از شیر گرفتن کودکان زمان مناسب و چگونگی از شیر گرفتن است. لازم است از روش های فردی استفاده شود. زمان مناسبی برای قطع شیردهی وجود ندارد. از همه مهمتر، زمانی که کودک و مادر احساس آمادگی می کنند زمان مناسب است.

در هنگام قطع شیردهی ، احساس ناراحتی ، تنهایی ، گناه یا افسردگی طبیعی است. کودک خود را در این دوره بیشتر نگه دارید و به یاد داشته باشید که قطع شیردهی مرحله ای از رشد است.

منبع:https://www.hurriyet.com.tr/aile/bebek-memeden-askla-nasil-ayrilir-423448

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.