وبلاگ

دندان قروچه در کودکان

دندان قروچه در کودکان

آیا کودک شما دندان قروچه می کند؟

دندان قروچه به طرز چشمگیری در کودکان و بزرگسالان شایع است. برای برخی از کودکان ، این عمل محدود به ساعات روز است ، اما ساییدن دندان در شب (هنگام خواب) بیشترین شیوع را دارد. ساییدن دندان بستگی به تعداد دفعات رفتار ، شدت ساییدگی و علل اصلی آن می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات دندانی شود.

طیف گسترده ای از عوامل روانشناختی ، فیزیولوژیکی و جسمی ممکن است کودکان را به ساییدن دندان سوق دهد. به طور خاص تصور می شود که عدم تطابق فک ، استرس و آسیب دیدگی مغزی در دندان قروچه موثر است ، اگرچه ساییدن دندان می تواند به عنوان یک عارضه جانبی از داروهای خاص ایجاد شود.

برخی از علائم دندان قروچه چیست؟

به طور کلی ، والدین معمولاً می توانند دندان قروچه شدید را بشنوند – به ویژه هنگامی که در شب رخ می دهد. با این وجود ، فشردن و ساییدن فک ظریف در روز می تواند دشوار باشد. اغلب اوقات ، علائم عمومی سرنخ هایی را در مورد اینکه آیا کودک دائما در حال ساییدن دندان است یا نه نشان می دهد ، از جمله:

شکایت مکرر از سردرد.

دندان و لثه آسیب دیده.

سفت شدن یا جمع شدن ریتمیک عضلات فک.

شکایت های غیرمعمول در مورد عضلات دردناک فک – به خصوص صبح ها.

حساسیت غیرمعمول دندان به غذاهای سرد و گرم.

در حالی که تعیین علل دقیق گاهی دشوار است ، دندان قروچه در کودکان ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

دندان های نامرتب

برای رفع اضطراب یا استرس

بیش فعالی

آپنه خواب

دندان قروچه می تواند باعث گوش درد ، سردرد ، مشکلات فک و درد صورت شود. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید ساییدن دندان های آنها را خرد نمی کند یا باعث ساییدگی مینای دندان نمی شود.

دندان-قروچه-به-طرز-چشمگیری-در-کودکان-و-بزرگسالان-شایع-است

دندان قروچه چگونه می تواند به دندان های کودک من آسیب برساند؟

دندان قروچه با ساییدن فک بالا در برابر فک پایین مشخص می شود. به خصوص در مواردی که سایش شدید وجود دارد ، کودک ممکن است ناراحتی فکی ، سردرد و گوش درد از حد متوسط ​​تا شدید را تجربه کند. حتی اگر کودک کاملا از ساییدن دندان های خود در شب بی اطلاع باشد (و والدین قادر به شنیدن آن نیستند) ، وضعیت دندان ها سرنخ های مهمی را در اختیار دندانپزشک کودک قرار می دهد.

. اگر علت ساییدن دندان عدم تطابق فک باشد ، ممکن است مینای دندان در مناطق خاص ساییده شود. علاوه بر این ، کودکانی که دارای دندان قروچه هستند ، بیشتر در معرض دندان سلییده شده ، درد صورت ، آسیب لثه و حساسیت به دما هستند. در موارد شدید ، ساییدن دندان مکرر و خشن می تواند منجر به شروع زود هنگام اختلال مفصل گیجگاهی فکی شود

چه چیزی باعث دندان قروچه می شود؟

دندان قروچه می تواند توسط چندین عامل مختلف ایجاد شود. معمولاً عدم انطباق فک باعث ایجاد ساییدن دندان می شود. دندانپزشکان اطفال همچنین متوجه می شوند که کودکان در پاسخ به عوامل استرس زای زندگی ، بیشتر دندان قروچه دارند. اگر کودک به ویژه یک دوره امتحان استرس زا را پشت سر می گذارد یا برای مثال به مدرسه جدیدی نقل مکان می کند ، ممکن است ساییدن دندان شبانه شروع شود یا تشدید شود.

دندان قروچه چگونه درمان می شود؟

دندان قروچه در اکثر کودکان در سن سیزده سالگی به طور خود به خودی متوقف می شود. در این بین ، دندانپزشک کودکان به طور مداوم تأثیر آن را بر روی دندان های کودک را کنترل می کند و ممکن است یک استراتژی مداخله ای ارائه دهد.

به طور کلی ، علت ساییدن دندان روش درمانی را مشخص می کند. اگر دندان های کودک نامناسب باشد ، ممکن است دندانپزشک کودکان برای اصلاح این مسئله اقدام کند. برخی از گزینه های موجود عبارتند از:

بهترین روش های درمان دندان قروچه شامل موارد زیر است:

پوشیدن محافظ دهان هنگام خواب

درمان هرگونه استرس و اضطراب

درمان هر بیماری پزشکی زمینه ای که ممکن است مربوط به ساییدن دندان باشد.

برای کودکان، دندان قروچه را نیز می توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد:

استرس کودک خود را کاهش دهید ، به ویژه درست قبل از خواب.

کودک خود را ماساژ دهید تا عضلات شل شود.

تمرینات کششی قبل از خواب.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی آب می نوشد تا از کمبود آب بدن جلوگیری کند ، که ممکن است باعث ساییدن دندان شود.

ویزیت های منظم دندانپزشکی بنابراین دندانپزشک شما می تواند دندان های کودک شما را تحت نظر داشته باشد.

درمان-دندان-قروچه

اگر به نظر می رسد دندان قروچه در اثر استرس تشدید می شود ، ممکن است دندانپزشک اطفال کلاس های آرام سازی ، درمان حرفه ای یا ورزش های خاص را توصیه کند. متخصص اطفال کودک همچنین ممکن است شل کننده های عضلانی برای کاهش فشار فک و کاهش اسپاسم فک فراهم کند.

در مواردی که دندانهای کودک آسیب قابل توجهی را تحمل می کنند ، دندانپزشک کودکان ممکن است یک دستگاه دندانپزشکی شبانه ویژه مانند محافظ شبانه دهان را پیشنهاد دهد. محافظان دهان سطح دندان را روی هم متوقف می کنند ، و به نظر می رسد شبیه به دهان گیری است که ممکن است فرد در حین ورزش از آن استفاده کند.

اگر در مورد دندان قروچه سوال یا نگرانی دارید ، لطفاً با دندانپزشک کودکان خود تماس بگیرید.

آیا کمبود ویتامین باعث دندان قروچه می شود؟

کمبودهای غذایی یکی از دلایل مشکوک منجر به ساییدن دندان است. معمولاً مکمل های ویتامین B5 ، کلسیم و منیزیم می توانند به شما کمک کنند.

دندان-قروچه-می-تواند-باعث-گوش-درد-،-سردرد-،-مشکلات-فک-و-درد-صورت-شود

آیا آدامس به دندان قروچه کمک می کند؟

هنگامی که فرد درگیر دندان قروچه است از جویدن آدامس خودداری شود. حرکت فشردن فک مورد نیاز برای جویدن آدامس به عضلات فک اجازه می دهد تا به حرکات عادت کنند و این باعث ساییدن دندان می شود.

چگونه می توان درد دندان قروچه را درمان کرد؟

محافظ دهان باید تسکین درد ناشی از ساییدن دندان را به همراه داشته باشد. با دندانپزشک خود صحبت کنید که کدام گزینه برای فرزند شما بهترین است.

منبع:http://godental365.com/2019/06/13/how-to-treat-teeth-grinding-in-children/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.