ویژه والدین

دندان درآوردن نوزاد

علائم دندان درآوردن نوزاد

علائم دندان درآوردن نوزاد عبارت است از:

  • ترشح بزاق بیش از حد
  • جویدن اشیای جامد
  • تحریک پذیری، بدخلقی و گریه
  • زخم شدن و حساس شدن لثه ها

بسیاری از والدین ممکن است مشکوک شوند که دندان درد می تواند سبب بروز تب و اسهال شود، اما محققین چنین باوری را درست نمی دانند. دندان درآوردن تنها می تواند سبب بروز علائمی در دهان و لثه گردد و دندان درآوردن نوزاد و اسهال همچنین دندان درآوردن نوزاد و تب چندان ارتباطی با هم ندارند.

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

اگر فرایند دندان درآوردن نوزاد ناراحت کننده و سخت باشد، می توانید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  1. لثه های نوزاد را مالش دهید: با استفاده از انگشت یا پد گازی مرطوب می توانید لثه نوزاد را مالش دهید. این فشار به تسکین درد دندان درآوردن کودک کمک خواهد داد.
  2. لثه ها را خنک نگاه دارید: یک پارچه و یا یک دندان گیر خنک می تواند لثه های نوزاد را آرام کند. هرگز یک دندان گیر فریز شده برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد را در دست نوزاد قرار ندید. تماس با سرمای شدید می تواند برای او خطرناک باشد.
  3. از غذاهای سفت استفاده کنید: اگر فرزند شما از غذاهای جامد استفاده می کند، می توانید در زمان دندان درآوردن از خوراکی هایی مانند خیار یا هویج ورقه شده و یخ زده استفاده کنید، ولی باید بسیار مراقب او باشید. در صورت عدم مراقبت شما احتمال خفگی نوزاد وجود خواهد داشت.
  4. بزاق آویزان شده طفل را پاک کنید: ترشح بیش از حد بزاق بخشی از فرایند طبیعی دندان درآوردن محسوب می شود. برای پیشگیری از حساسیت و تحریک پوستی با استفاده از پارچه ای تمیز چانه طفل را پاک کنید. می توانید از مرطوب کننده های کرمی یا لوسیون هایی با پایه آبی استفاده کنید.
  5. می توانید درمان های غیر نسخه ای را امتحان کنید: اگر فرزند شما بیش از حد بد خلقی می کند، می توانید از استامینوفن و ایبوپروفن مخصوص اطفال برای او استفاده کنید. ممکن است به این ترتیب تسکین درد دندان درآوردن نوزاد صورت گیرد.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.