ویژه والدین

تکنیک هایی برای تربیت کودکان راستگو

دروغ چیست؟

 دروغ، سخنی است که مطابق با واقعیت و حقیقت نباشد معمولاً کسانی که دروغ می گویند در حقیقت به صورت آگاهانه حقیقت ها را کتمان می کنند و چیزی را تایید می‌کنند که اصلا وجود خارجی ندارد. در حقیقت دروغ یک انحراف از سلامت روانی است که معمولا زمانی پیش می‌آید که والدین به نیاز کودک پاسخ مثبتی ندهند و کودک مجبور به دروغگویی شود و گاهی نیز کودکان وقتی که از طرف والدین خود و یا دیگران و بزرگترها، احساس کمبود کنند و توجهی به آنها نشود برای اینکه دیگران آنها را جدی بگیرند اقدام به دروغ‌گویی می‌کنند که در این جا می خواهیم به پرورش تکنیک هایی برای تربیت کودکان راستگو بپردازیم ؛ تربیت کودکانی که به دروغ روی نیاورند و در هر شرایطی، صادق باشند و حقیقت را بگویند.

 عادت به دروغ گفتن در دوران کودکی می‌تواند یک خطر بسیار جدی برای کودکان باشد که در بزرگسالی آنها را به افراد غیر قابل اعتماد و دروغگویی تبدیل کند، بنابراین اکثر والدین و بهتر است بگوییم که همه والدین آرزو دارند که یک کودک صادق و راستگو را پرورش دهند و در این راستا سعی می‌کنند تمام تلاش خود را به کار گیرند.

مواردی که باعث می‌شود کودکان به دروغگویی روی بیاورند

 در اصل، علت اینکه کودکان، به دروغگویی  روی می آورند خود ما هستیم؛ بزرگترها با رفتاری که انجام می‌دهند و کارهایی که در مواردی، نباید انجام بدهند و انجام می دهند باعث می شوند که کودک، حقیقت را کتمان کند و به دروغگویی روی بیاورد.

 از جمله مواردی که کودک به دروغگویی روی می‌آورد، زمانی است که برای انجام کار، او را تنبیه می‌کنیم؛ در این مواقع، کودک می‌ترسد و در قبال ترسی که به او دست می‌دهد حقیقت را پنهان می‌کند و سعی می‌کند چیزی را به زبان بیاورد که ما از او انتظار داشته‌ایم و نتوانسته است انجام دهد.

 یا اینکه در زمان هایی که کودک اعتماد به نفس کافی برای اینکه کاری را به خوبی انجام دهد، ندارد و برای اینکه پدر و مادر خود  را شاد و خوشحال ببیند سعی می کند که سخن غیر واقعی را جایگزین حقیقت  قرار کند.

 

 راهکارهایی برای تربیت کودکان راستگو

 تربیت کودکان راستگو یک امر بسیار حیاتی و مهم است و نیاز به تلاش و حساسیت بالایی دارد بنابراین والدین برای اینکه بتوانند کودکان صادق و راستگو تربیت کنند، بهتر است که راهکارها و تکنیک هایی در این راستا  یاد بگیرند.

 در اینجا به معرفی چند تکنیک در مورد تربیت کودکان راستگو می پردازیم:

 

  • سعی کنید خود صادق باشید

 یکی از الگوهای مهم رفتاری برای کودکان، پدر و مادر آنها می‌باشد. کودکان در طول رشد خود سعی می‌کنند اکثر و رفتار خود را بنا بر رفتار پدر و مادر خود داشته باشند مثلاً اینکه آنها چه حرفی می زنند یا  چه رفتاری با دیگران دارند تا همان رفتار را تکرار کنند؛ بنابراین در صورتی که والدین چیزی را انکار کنند یا حقیقت را پنهان کنند کودکان هم سعی می‌کنند که این کار را انجام دهند.

  • در برابر دروغ کودک عکس العمل مناسب داشته باشید

 وقتی که کودک، صداقت به خرج نمی دهد و سعی می کند که حقیقت را پنهان کند عملاً خشونت در برابر این رفتار چیزی را عوض نمی‌کند و با این تنبیه کودک می‌ترسد و بعداً دروغ های بزرگتری می‌گوید.

  • برای عملکرد با صداقت کودک او را تحسین کنید

 گاهی نیز برای تربیت کودکان راستگو، در قبال  عملکرد  آنها، تشکر کنید و او را ستایش کنید و به آنها نشان دهید که  صداقت در کار، برای شما از همه چیز مهمتر است و ارزش آن بالاتر است و به این ترتیب کودک، به طرف عملکرد صادقانه سوق داده می‌شود.

  • فرق دروغ گفتن و احترام گذاشتن را به او بیاموزید

این موضوع، برای تربیت کودکان راستگو، جنبه های مختلفی دارد ؛ مثلا اینکه در جاهایی پیش می‌آید که از یک چیزی خوشمان می‌آید و در مقابل کودکی چنان از آن مورد، تعریف می‌کنیم که کودک تعاریف ما را با آن چیز مقایسه می‌کند می‌بیند با هم متفاوت است و در اینجا فکر می‌کند که ما دروغ گفته ایم و بعد با خود تحلیل می‌کند که وقتی ما دروغ می‌گوییم چه عیبی دارد که خودش نیز این کار را انجام دهد بنابراین باید در این موارد برای او توضیح دهیم که این تعاریف ما از آن کس یا آن چیز، نشانه تعارف و یا احترام بوده است و با دروغ فرق دارد.

  • به کودک برچسب نزنید

هیچوقت به کودک نگویید «تو دروغگو هستی»؛ چرا که معمولا کودکان خود را با برچسب‌هایی که به او می‌زنند می‌شناسد ( در حقیقت این خوی انسان است چه کودک و چه بزرگتر وقتی که برچسپی مدام در مورد او تکرار شود، دیگر به آن عادت می‌کند) بنابراین برای تربیت کودکان راستگو، حتی در زمانی که از او دروغ می‌شنوید، با برچسب دروغگو، رسالت او را در این باره کامل نکنید.

  • گاهی دروغ گفتن او را ببخشید

در روند اینکه می‌خواهید از او کودک راستگو  بسازید، گاهی از دروغ گفتن او بگذرید. بعضی مواقع پیش می‌آید که کودک دروغ ملایمی به شما گفته است، در این مواقع بهتر است دروغ او را ببخشید و به او سخت نگیرید، و با شنیدن دلیل دروغ گفتن او، کمک کنید و او را راهنمایی کنید که حقیقت را بگوید. سعی کنید در خانه برنامه و سیاستی ردیف کنید که در آن راستگویی سرلوحه قرار گیرد و به این ترتیب کودک، کم کم یاد می‌گیرد که دروغ نگوید.

  • تظاهر را آموزش ندهید

 والدین در بعضی اوقات برای اینکه دیگران ناراحت نشوند، کودک خود را وادار به تظاهر می‌کنند مثلا اینکه کودک از دیدن کسی یا هدیه ای یا هر چیز دیگری خوشحال نیست و والدین به جای اینکه به کودک یاد دهند که از فرد مورد نظر تشکر کند، او را وادار می‌کنند که به آن فرد تظاهر کند که از دیدنش و یا هدیه اش خوشحال شده است. این مورد می‌تواند تربیت کودکان راستگو را به طور کامل به چالش بکشاند. بنابراین هیچوقت از کودک خود نخواهید که وانمود به خوشحالی کند.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.