ویژه والدین

تلفظ کودکان چه زمانی نیاز به مداخله گفتار درمانگر دارد؟

  • برخی از والدین سوال می کنند که تا چه سنی مشکلات تلفظ فرزندمان طبیعی است؟

قبل از پاسخ به این سوال بهتر است مفهوم “وضوح گفتار” را بدانید.

وضوح گفتار به معنای فهمیدن آن کلمه یا کلمات است.اگر یک فرد غریبه معنای کلمات گفته شده توسط فرزندتان را تا 50 درصد موارد بدرستی متوجه شده باشد.وضوح گفتار فرزند برای افراد غریبه 50 درصد است.

معیار طبیعی وضوح گفتار

در هر سن وضوح گفتار کودکان به شکل زیر است اگر فرزند شما درصد وضوح اش از موارد زیر کمتر بود نیاز به مداخله گفتار درمانگر دارد.

  • افراد آشنا:

18 ماهگی 25 درصد

دو سالگی 50 تا 75 درصد

سه سالگی 75 تا 100 درصد

  • افراد غریبه:

18 ماهگی 25 درصد

دو سالگی 50 درصد

سه سالگی 75 درصد

چهار سالگی 100 درصد

طبق اطلاعات فوق اگر کودکی در سن چهار سالگی وضوح گفتارش برای افراد غریبه کمتر از 100 درصد بود می بایست به گفتار درمانگر مراجعه کند.

گفتار درمانگر کیست؟

گفتاردرمانگر یا پاتولوژیست گفتار و زبان کسی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان و بلع می پردازد. در واقع گفتاردرمان، ارتباط درمانگر است. همانطور که گفته شد بخشی از ارتباط، صحبت کردن است. ما میتوانیم با خواندن و نوشتن، زبان بدن، حالات چهره ای و حتی با تماس چشمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم.

گفتار درمانگر با توجه به مشکل مراجعه کننده می تواند با متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال، متخصص گوش و حلق و بینی، روانپزشک، روانشناس، شنوایی شناس، کاردرمانگر ذهنی و جسمی ، فیزیوتراپیست، معلم مدرسه (برای کودکانی که به مدرسه می روند)، و پرستار (درصورت حضور در بیمارستان) در ارتباط باشد و درمانی چندجانبه برای تاثیرپذیری هرچه بیشتر ارائه کند.

گفتار درمانگر سابقه ی خانوادگی و تمام مسائل مورد نیاز را بررسی کرده و اگر نیاز به مداخله درمانی وجود داشت برنامه ی درمانی مناسب را به شما ارائه دهد و اگر هم مشکلی در رشد کودک وجود نداشت می توانید با خیالی آسوده تر به تربیت کودک خود بپردازید.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

2 دیدگاه در “تلفظ کودکان چه زمانی نیاز به مداخله گفتار درمانگر دارد؟

  1. رامین گفت:

    من پسرم 3 سالشه همش نگرانم نکنه نتونه صحبت کنه آخه خیلی لغت های کمی میگه و همه کاراش رو با ایما اشاره میکنه

  2. هاشمی گفت:

    واقعا بچه های که صحبت نمیکنن بعضی وقتا ادم رو میترسونن ولی بزرگ میشن انقد حرف میزنن مخت رو میخورن?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.