وبلاگ, ویژه والدین

ترس های دوران کودکی

ترس در کودکی

آیا نوع ترس نسبت به گروه سنی متفاوت است؟

کاملا. برای کودکان کم سن، ترس از جدایی از مراقب اصلی اغلب عامل اساسی ترس در کودکی است.

بسیاری از ترس های رایج در کودکان خردسال، مانند ترس از تاریکی، ناشی از اضطراب جدا شدن از یکی یا هر دو والدین است. خواب شب زمان تنش زایی برای کودکان است زیرا تنها زمانی است که آنها کاملاً تنها هستند. بدون حضور والدین ، ​​کودک ممکن است احساس امنیت نکند. تاریکی تنها یکی از ترسهای مختلف است که می تواند ناشی از اضطراب جدایی باشد.

کودکان خردسال از چیزهای ناشناخته می ترسند. برای کودکان خردسال که تازه شروع به شناخت دنیای پیرامون خود کرده اند، هیولاها هنوز احتمال حضور در دنیای او را دارند. آنها کاملاً از وجود و عدم وجود هیولاها اطمینان ندارند، بنابراین تخیل آنها می تواند چیزهای باورنکردنی ایجاد کند.

با رشد طبیعی بچه ها یاد می گیرند واقعیت را از داستان جدا کنند. آنها شروع به ایجاد ترسهای اجتماعی گرا یا انتزاعی می کنند. کودکان بزرگتر نگران نظر همسالان، محبوبیت، قلدری یا عدم موفقیت در کلاس ها هستند.

چرا ترس در کودکی ایجاد می شود؟

پاسخ واحدی برای چرایی ترس وجود ندارد. ترس می تواند ناشی از ژنتیک، اجتماعی شدن یا شرطی شدن رفتار باشد.

به نظر می رسد تحقیقات اولیه نشان می دهد که ترس در کودکی از نظر رفتاری شرطی شده است. به عنوان مثال ، اگر کودک توسط سگ گاز گرفته شود ، احتمال ترس او از سگ افزایش می یابد. با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد بسیاری از افراد با مزاج های غیرمعمول یا حساس متولد می شوند که آنها را در معرض اضطراب و ترس در کودکی قرار می دهد.

والدین می توانند به کنترل ترس در کودکی کمک کنند.

برای کودکان در هر سنی مهم است که والدین اضطراب و ترس آنها را بپذیرند. درک کنید که کودک ناراحت را رها نکنید. در عوض، با آنها صحبت کنید. از همه مهمتر، این اعتماد را به کودک بدهید که نه تنها قادر به مقابله با این ترس هست بلکه بر آن غلبه می کند. ضروری است که کودک شما اعتقاد داشته باشد شما به توانایی های وی در اداره شرایط اطمینان دارید. اگر به نظر نگران باشید، اضطراب آنها بیشتر می شود. آموزش اعتماد به نفس در مقابله با ترس بسیار کمک خواهد کرد.

برای کودکان کوچکتر، عادت نکته ای کلیدی است. روال عادی و تکراری احساس امنیت را افزایش می دهد. اگر کودک شما از تاریکی می ترسد ، اطمینان حاصل کنید که زمان خواب یک زمان یکنواخت و آرامش بخش است. هر شب در یک ساعت خاص کودک شما باید فعالیت های مشابه را به همان ترتیب همیشه انجام دهد. به عنوان مثال ، آنها باید بدانند که هر شب ساعت 7 عصر حمام می کنند، مسواک می زنند، کتاب می خوانند و می خوابند. از آنجا که بسیاری از ترس ها مظاهر اضطراب جدایی هستند، برنامه های آرامش بخش به کودک کمک می کند تا احساس امنیت و آرامش کند.

در چه مرحله ای والدین باید از ترس در کودکی نگران باشند؟

به والدین توصیه می شود که از عقل و شهود خود برای ارزیابی اینکه آیا ترس به یک نگرانی واقعی تبدیل شده یا نه استفاده کنند. سایر کودکان را مشاهده کنید و ببینید آیا فرزند شما با سایر گروههای سنی متفاوت است. در صورت تمایل از والدین دیگر نظرات آنها را بپرسید. اگر کودکی از سنی گذشته است که از نظر رشد طبیعی نیست که از چیزی مثلاً از هیولاها بترسد، ممکن است وقت آن باشد که با یک متخصص اطفال مشورت کنید. مهمترین شاخصی که ترس در کودکی به مرحله نگران کننده یا فوبیا رسیده است این است که باعث اختلال در توانایی روزمره کودک می شود.

بعضی از ترس ها هرگز کاملا از بین نمی روند. بزرگسالان ممکن است در دوران سخت زندگی خود ، به ترس در کودکی برگردند. باز هم ، این حالت غیر عادی می شود که فرد دیگر قادر به عملکرد طبیعی نباشد. اما ، به طور کلی ، ترس در کودکی یک اتفاق طبیعی است که با افزایش سن برطرف می شود.

مدیریت-ترس-در-کودکی

مدیریت ترس در کودکی

با صبر، پشتیبانی مداوم و پذیرش شما، کودکان خردسال یاد می گیرند که با بسیاری از احساسات ترسناک که بخشی از رشد آنها است کنار بیایند.

ترس های رایج در کودکی با توجه به سن کودک

 0 تا 2 سال

اضطراب در برخورد با غریبه ترس مشترکی در بین نوزادان است. این ترس در سن 6 تا 8 ماهگی به اوج خود می رسد.

در طول سال دوم، نوزادان کاملاً از وابستگی خود به مراقبت و عشق بزرگسالان آگاهی دارند. این باعث افزایش ترس آنها از جدایی از این بزرگسالان می شود. با درک محدود از نحوه کار جهان، تجربیات جدید می تواند برای کودکان نوپا ترسناک باشد. به تدریج تجربیات و افراد جدید را به کودک معرفی کنید.

3 تا 4 سال

برخی از کودکان 3 ساله از وقایع یا در موقعیت هایی که انتظار آن را نداشتند، آشفته می شوند. ترس از تاریکی نیز در این سن معمول است – زمانی که بسیاری از کودکان دچار کابوس می شوند. در 4 سالگی، بسیاری از کودکان می ترسند که اگر مادربزرگ بمیرد، آنها نیز خواهند مرد.

5 تا 6 سال

کودکان پیش دبستانی کمتر از کودکان سه و چهار ساله ترس دارند اما همچنان ترس از چیزهای ناشناخته مانند رعد و برق دارند.

کودکان پنج ساله ممکن است ترس از جدا شدن از والدین یا مراقب خود را ادامه دهند.

در این مرحله، کودکان از “آدمهای بد” می ترسند و اغلب با ایجاد سناریوهای بازی دراماتیک ترس خود را از بین می برند.

کودک شما وقتی ترسیده است برای کمک یا یافتن آرامش به شما مراجعه می کند. حتی بعضی اوقات بچه ها در مورد نحوه واکنش شما خط می گیرند. در اینجا نکاتی از یک متخصص در مورد چگونگی کمک به بچه ها برای غلبه بر ترس در کودکی آورده شده است:

ترس-در-کودکی

ترس در کودکی

چه از ترس از حشرات، کارواش، رعد و برق و یا مکان های تاریک، کودکان دلایل زیادی برای ترس دارند.. اکثر این دلایل زودگذر هستند، در حالی که برخی دیگر مدتی ماندگار هستند و برای حل و فصل به فکر، وقت و صبر بیشتری نیاز دارند. گاهی ترس در کودکی برای کل خانواده مشکل ساز می شود. بنابراین چگونه می توانید با ترس و وحشت کودک خود کنار بیایید؟

صحبت

 ممکن است کودک نتواند چیزهای زیادی در مورد دلیل ترس خود به شما بگوید. اما حتی اطلاعات کمی که با حرف زدن با کودک خود به دست میاورید بهتر از شنیدن فریادهای کنترل نشده کودک مرتبط با علتی نامعلوم است. بعلاوه، این واقعیت که شما به اندازه کافی به شنیدن و پرسیدن از ترس های کودک اهمیت می دهید ، معمولاً اثر آرام بخشی دارد.

با هم بخوانید.

بیاموزید که چگونه باران همراه با رعد و برق به رشد چمن و شکوفایی گل کمک می کند. با وجود حشرات، کودک شما یک دلیل اصلی برای ترسیدن دارد. در مورد حشرات و هدفی که خداوند برای خلق آنها در نظر داشته است با هم کتاب هایی بخوانید حتما به رفع نگرانی در مورد این که حشره قصد صدمه زدن به فرزند شما را ندارد کمک می کند.

ترس های خود را چک کن.

کودکان اغلب نشانه های “ترس” خود را از چیزهایی می گیرند که بزرگسالان را می ترساند. آیا آنها دیده اند که شما هنگام طوفان از جا می پرید؟ آیا شما با وحشت از کنار سگ ها می گذرید؟ شما ممکن است مجبور شوید با ترس خود روبرو شوید و اضطراب را حل کنید تا به بچه های خود کمک کنید تا با ترس خود مبارزه کنند.

قدم های کوچک بردارید.

از سگ دوستتان دیدن کنید سگی که آرام و اهلی است. بازی آن را با کودکان دیگر تماشا کنید و سپس به فرزندان خود اجازه دهید به حیوان نزدیک شوند. در تمام مراحل کار حتماً در کنار هم باشید.

بازی

درباره مواردی که کودک شما را می ترساند و اینکه دعا چگونه کمک می کند ، اطلاعاتی را با او به اشتراک بگذارید. سپس با هم درمورد رویاهای ترسناک ، سایه های ترسناک با خدا صحبت کنید.

منابع:https://www.eu-jer.com/investigating-childhood-fears-during-preschool-period-in-terms-of-child-mother-and-teacher-opinions

https://www.scholastic.com/teachers/articles/teaching-content/ages-stages-how-children-manage-their-fears/

https://www.focusonthefamily.com/parenting/calming-childhood-fears/

امتیاز شما

2 دیدگاه در “ترس های دوران کودکی

 1. mehrnaz گفت:

  چقدر خوبه که این مطالب رو برای ما میذارید. شما کلاسهایی برای ما مادرا هم دارید؟

  1. نینوپیا گفت:

   سلام مهرناز عزیز
   خوشحالیم که براتون مفید بوده بله برای مادر ها دوره هایی داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.