وبلاگ, ویژه والدین

ترس از شب و تاریکی در کودکان

ترس از شب و تاریکی در کودکان

ترس از شب و تاریکی در کودکان ممکن است وجود داشته باشد. کودکان پیش دبستانی مایل هستند از چیزهای عجیبی که نمی توانند کنترل کنند، بترسند. رویاها و تخیلات آنها برای اینکه نمی توانند واقعی و غیر واقعی را تشخیص دهند به این معنی است که فکر کنند هیولایی در کمد یا زیر تخت باعث آزار آنها می شود. چگونه والدین می توانند به فرزندان خود کمک کنند تا بر ترس خود غلبه کنند؟

جنیفر بیانکو دو فرزند دارد که از تاریکی می ترسند. دختر 6 ساله او قطعاً برای مقابله با ترس مجبور است با پتو بخوابد و کودک 4 ساله او اصرار دارد که کنار چراغ شب بخوابد.

بیانکو نمی داند که چه وقت و چرا بچه هایش از تاریکی می ترسند، اما او اطمینان دارد که با خاموش شدن چراغ سطح اضطراب بچه هایش بالا می رود.

او می گوید: من مطمئن نیستم که آنها در تاریکی می ترسند، اما مطمئنم که ترس آنها حقیقی است.

میلیون ها کودک معتقدند که چیزی در سایه در انتظار آنها است. کارشناسان راجع به اینکه چرا فقط در 3 سالگی احساس ترس از شب و تاریکی در کودکان ایجاد می شود و این ترس از کجا نشات می گیرد و اینکه والدین برای کمک به فرزندان خود چگونه می توانند اضطراب را در آنها برطرف کنند، اطلاعاتی را جمع آوری کرده اند:

ترس اول

مری دابینز، متخصص اطفال و روانپزشک کودکان در اسپرینگفیلد، می گوید: برخی از مردم انتظار دارند كه كودكان هرگز واقعاً نترسند.

ترس از شب و تاریکی در کودکان، بخشی طبیعی از زندگی آنها است. وقتی چیز ناشناخته ای را امتحان می کنید، چیز جدیدی شروع می شود، چیزی که قبلاً هرگز تجربه نکرده اید. برای بچه ها، این تقریباً هر روز اتفاق می افتد.

جین برمن می گوید: ترس از تاریکی در سنی بوجود می آید تا کودکان بتوانند احساس تخیل کنند.

برمن می گوید، معمولاً ترس از تاریکی در خانه های بزرگ برای بچه های 2 یا 3 ساله تصور می شود.

ترس-از-شب-و-تاریکی-در-کودکان

دابینز، استادیار متخصص اطفال و روانپزشکی کودک می گوید: حواس پرتی های کمتری برای مشغول نگه داشتن ذهن کودک در شب وجود دارد. در عوض، تخیلات زیاد می شوند و در نتیجه، کودکی که روز خوب به نظر می رسد ممکن است در شب آسیب پذیرتر شود.

ترس از شب و تاریکی در کودکان از کجا نشات می گیرد؟

تلویزیون هنگام صحبت درباره تاریکی و شب می تواند ترس کودک را چند برابر کند. والدین نمی دانند که تلویزیون چقدر می تواند روی فرزندانشان تأثیر بگذارد. مناظر و صداهای موجود در تلویزیون برای مغز آنها بسیار تحریک کننده است و کودکان را در معرض چیزهایی قرار می دهد که برای بزرگسالان ترسناک نیستند اما برای کودک ترسناک هستند.

خواه یک خبر خشن باشد یا یک نمایش کارتونی پرطرفدار، تلویزیون می تواند هنگام ترس از بچه ها الهامات زیادی برای ترسیدن به آنها بدهد.

تصاویر می توانند ترسناک باشند و تخیل فعال را تحریک کنند. از نقاشی های هیولا گرفته تا افسانه ها و جادوگران، بچه ها می توانند تصاویر را اشتباه تعبیر کنند و ترس هایی ایجاد کنند که ممکن است یک بزرگسال تشخیص ندهد.

دابینز می گوید: در حالی که ترس از شب و تاریکی در کودکان به شکل قابل ملاحظه ای تجربه می شود، اما خبر خوب این است که این مسئله قابل حل است.

ترس از شب و تاریکی در کودکان و بایدها و نبایدها

بهترین کاری که والدین می توانند برای کودک با ترس از تاریکی انجام دهند برقراری ارتباط، احترام و درک کردن است.

اگر از همان ابتدا با آنها ارتباط برقرار کرده باشید، آنها می توانند درک کنند. وقتی با آنها در مورد ترسشان از تاریکی صحبت می کنید، به آنها نگویید ترس آنها پوچ است، زیرا نه تنها به ترس آنها کمکی نمی کند بلکه ترس آنها را زیادتر نیز می کند و احساس گناه می کنند و از خود خجالت می کشند.

ترس-از-شب-و-تاریکی-در-کودک

آرام باش

وقتی با کودک خود در مورد ترس از تاریکی صحبت می کنید، تا آنجا که ممکن است آرام باشید. گوش کنید و مطمئن باشید که برای بدتر کردن آن اغراق و تشدید نکنید.

به کودک بگویید که او در امان است، احساس می کند می تواند ترس خود را برطرف کند و ترس را به او بشناسید برای کودک خود توضیح دهید که ترس چیست و به او کمک کنید تا طبیعی بودن آن را درک کند.

عصبانی نشو

اطمینان حاصل کنید که ترس از شب و تاریکی در کودکان کاملا طبیعی است. اما باید بدانید آنچه از آن می ترسید واقعاً وجود ندارد. نگویید این احمقانه یا اشتباه یا هیجان انگیز است.

از کودک خود حمایت کنید

 بچه ها شب ها عصبی هستند. شما می توانید کلمات من مادرم را می خواهم را بشنوید. بنابراین به او بگویید که این خوب است و در مواقعی که به شما نیاز دارد کمک می کنید یا در کنار او خواهید بود.

فرزند خود را توانمند کنید

هرچه برای کمک به او در بهبود احساسات نیاز است بهتر است انجام دهید. به کودک خود قدرت دهید تا با ترس از تاریکی کنار بیاید. از او سوال کنید آیا می خواهد پدرش او را کنترل کند یا خیر و اجازه دهید در مورد ایمن ترین حالت تصمیم بگیرد. آیا می خواهد 5 دقیقه و یا 2 ساعت بررسی شود؟

از تاریکی نترس

به کودک خود نگویید بیا اطمینان حاصل کنیم که هیچ هیولایی زیر تخت وجود ندارد. یا: اگر پسر خوبی باشی، هیولاها از بین می روند.

کمک حرفه ای برای ترس از شب و تاریکی در کودکان

گاهی اوقات ترس کودک می تواند در زندگی روزمره و بازی هایی که انجام می دهد منعکس شود. اگر فکر می کنید کودک شما به خصوص ترس شدید یا ترس از ترس را تجربه کرده است، می توانید از متخصص کمک بگیرید. در حالی که متخصصان به کودکان می آموزند که چگونه اضطراب خود را کنترل کنند، آنها همچنین می توانند راهکارهای مفیدی را برای والدین پیشنهاد دهند.

منابع:https://www.dilgem.com.tr/en/cocuklarda-karanlik-korkusu–nd

https://www.e-psikiyatri.com/cocuklarda-karanlik-korkusu

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.