ویژه والدین

ترس از تاریکی در کودکان

در دوران کودکی ترس از تاریکی  در بین کودکان بسیار رایج است اما رفته رفته با بزرگ شدن کودک این ترس از بین میرود. اغلب این دوره رو می گذرانند ولی در بعضی از بچه ها این ترسها ادامه دار خواهد بود.

این ترس ها اغلب روی غذا خوردن و حتی خواب کودک تا ثیرات منفی می گذارد،در ادامه مطلب نکاتی برای از بین بردن ترس کودک می گوییم.

  • به دنبال علت ترس کودک خود باشید

کشف کنید کودکتان به چه علت و از چه چیزی می ترسد؟گاهی قوه تخیل و ذهن او باعث ترسش در تاریکی میشود.

  • با کودک درباره ترسش صحبت کنید

با کودکتان درباره ی چیزهایی که باعث ترسش میشود صحبت کنید. از او بخواهید درباره ی حسش، فکرش و ترسش بیشتر صحبت کند چون باعث میشود کودکتان راحت شود. وقتی کودک از ترسش حرف میزند با او همدردی کنید تا برای او دلگرمی ایجاد شود.

  • در کنار کودکتان آرام باشید

همیشه جلوی کودک خودتان را شجاع نشان دهید.برای پیشگیری از ترس کودک بهترین راه حفظ آرامش است. اگه شما نگران باشید یا بترسید کودکتان متوجه میشود و این حس به او القا میشود، بهتر است بجای القای ترس و اضطراب به بچه به آرامی خودتان به کمک بروید و بعد به او توضیح دهید که چه نکات ایمنی را باید رعایت کند تا برایش اتفاق بدی نیفتد.

  • به او یادآوری کنید که دوستش دارید

به کودک بگویید که دوستش دارید و از ترس های او خسته نشده اید.

  • او را با ترسش روبرو نکنید

به هیچ عنوان او را مجبور نکنید با کسی یا چیزی که می ترسد روبرو شود.

  • ترس او را مسخره نکنید

هرگز به ترس کودکتان نخنید و یا آن را مسخره نکنید ، این خنده و تمسخر تنها باعث میشود کودکتان از شما فاصله بگیرد و اعتماد بنفسش پایین بیاید و استرسش بیشتر شود.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

1 دیدگاه در “ترس از تاریکی در کودکان

  1. نیاز گفت:

    من بچه بودم خودم از شبا انقد میترسیدم ی پنجره داشتم بغل تختم سایه درختا می افتاد رو دیوار خخخخ چقد میترسیدم الان که یادم میاد چقد میخندم?????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.