وبلاگ

تاثیر لقب هایی که به کودکان می دهید در بزرگسالی چیست؟

پیشگفتار

 تمام والدین سعی می کنند نامی نیکو و زیبا برای فرزندشان انتخاب کنند و زمانی که کودکشان به مرحله شیرین زبانی و شیرین کاری رسید، لقبی به او بدهند؛ مثل عسل مامان، شیطون بابا و… آیا می دانید لقب دادن به کودک چه تاثیری بر شخصیت کودک در بزرگسالی دارد؟ حقیقتا فردی که بار لقبی را از دوران کودکی با خود حمل می کند، در آینده نیز این لقب را به همراه خواهد داشت؟

لقب-دادن-به-کودک-در-شخصیت-او-تاثیر-می-گذارد

در این بخش قصد داریم تا شما را با تاثیر لقب هایی که در دوران کودکی به فرزندتان می دهید، آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه شوید.

آیا لقب دادن به کودک کار درستی است؟

شاید در ابتدا اولین سوالی که برای شما مطرح شود، این باشد که آیا لقب دادن به کودک کار درستی است؟ برای درک بهتر پاسخ این سوال باید در ابتدا توضیحات کاملی را در خصوص القابی که به فرزندتان می دهید، به شما بدهیم.

القاب و الفاظی که با آنها کودکان را خطاب می کنید، تاثیر بسیار زیادی بر روی شکل گیری شخصیت فرزند شما دارد. شاید این القاب، از روی علاقه شما به کودکتان باشد و شاید هم اصلا به معنی و مفهوم این لقب فکر نکرده باشید و آن را به فرزندتان نسبت داده باشید. زمانی که شما ویژگی های ظاهری کودک را به چشمش می آورید و بر اساس همین ویژگی های ظاهری به او لقب می دهید، در واقع به او می فهمانید که ظاهر زیبا اهمیت زیادی دارد و او به واسطه همین ظاهر زیباست که به چشم شما آمده است. به طور مثال زمانی که به کودکتان می گویید موهای زیبایت تمام دنیای من است، مو قشنگ مامان! این صفت در ذهن کودک شما ثبت می شود که شما به خاطر موهای زیبایش به او توجه می کنید و او را دوست دارید. از این رو کودک به زیبایی موهایش حساسیت بیشتری نشان می دهد و اگر زمانی موهایش را کوتاه کند این حس به او دست می دهد که دیگر زیبا نیست.

در واقع با لقب دادن به کودک از روی ویژگی های ظاهری، شما به کودک خود می فهمانید که ظاهر تو برای من بسیار مهم است. در مقابل لقب های منفی نیز می توانند تاثیرات بسیار منفی بر شخصیت کودک شما داشته باشند. به طور مثال شما به فرزندتان که بسیار بازیگوش و پرجنب و جوش است، صفت خرابکار را بدهید. زمانی که شما او را با این صفت صدا می زنید، او به این نتیجه می رسد که به یک خرابکار تبدیل شده است و به همین علت دیگر از خرابکاری هایش خجالت نمی کشد و شاید رفته رفته و در فصل های بعدی زندگیش حتی بزرگسالی، به یک خرابکار واقعی تبدیل شود. بنابراین این گونه صفت دادن به کودک اصلا کار درستی نیست و به هیچ وجه نباید از روی زیبایی ظاهری و یا کارهای منفی به کودکتان صفت دهید.

کودکم را با چه صفت هایی صدا کنم؟

شاید صفت دادن به کودک برای شما امری ساده و پیش پا افتاده باشد، اما در حقیقت این صفت ها شخصیت کودک شما را هدایت می کنند. همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، نه تنها صفت های منفی، بلکه بعضی از صفت های مثبت نیز در شخصیت کودک تاثیر منفی می گذارند. اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که چه صفت هایی برای کودک مناسب است؟ و یا کودکم را چگونه لقب دهم؟

کودکتان-را-با-القاب-منفی-خطاب-نکنید

به خاطر داشته باشید هیچ چیز به اندازه یک شخصیت زیبا، در جامعه اهمیت ندارد. اگر به روابط خودتان هم توجه کرده باشید می بینید که بیشتر به سمت کسانی جذب می شوید که شخصیت زیبا دارند، نه ظاهر زیبا. به همین دلیل شما باید به صفت هایی که به شخصیت کودکانتان می دهید، توجه بسیار زیادی داشته باشید. اگر می خواهید به کودکتان لقب بدهید، بهتر است تا ویژگی های مثبت شخصیتی اش را به چشمش بیاورید تا کودک شما تاثیر این لقب را تا بزرگسالی در وجود خود حس کند و در آینده شخصیتی زیبا داشته باشد.

به طور مثال خوب است که شما همیشه از راستگویی کودکتان تعریف کنید و به او لقب راستگو را بدهید، به طور مثال دختر راستگوی من! راستگوی مامان! این لقب ها می توانند کودک شما را به راستگویی تشویق کنند. و یا شما می توانید سایر صفت هایی که در رشد شخصیتی کودکتان تاثیر می گذارد را به او لقب دهید. به خاطر داشته باشید لقب هایی که به کودک می دهید، شخصیت کودک شما را می سازند و در رشد و پرورش شخصیت کودک شما تاثیر بسیار زیادی می گذارند.

با کسانی که به کودکم لقب می دهند چگونه رفتار کنم؟

لقب دادن به کودک همیشه از جانب پدر و مادر نیست، بلکه گاهی از جانب اقوام و فامیل نیز می باشد. بهتر است تا رودربایستی ها را کنار بگذارید و به شخصیت فرزندتان اهمیت دهید. اگر کسی از اقوام و بستگان با صفت های نامناسب فرزند شما را خطاب کرد، بهتر است در کمال ادب و احترام به او یادآوری کنید که این صفات و القاب را برای فرزند خود نمی پسندید و بهتر است فرزندتان را با نام اصلی خودش، خطاب کنند.

شاید به ظاهر این کار را بی حرمتی بدانید اما به این موضوع فکر کنید که شما مسئول تربیت کردن فرزند خود هستید، اگر آسیب یا خطایی در این خصوص به فرزند شما وارد شود، همه این را از چشم شما می بینند و هیچ کس نمی گوید ما هم به نوبه خود در لقب دادن به کودک مقصر بودیم. یقین داشته باشید که تذکر شما به اقوام و بستگان بهترین کاری است که می توانید در حق کودکتان انجام دهید.

برای-رشد-شخصیت-فرزندتان-وقت-بگذارید

سخن پایانی

لقب دادن به کودک، تاثیر مستقیمی بر شخصیت کودک در بزرگسالی دارد. در این مقاله خواندیم که حتی برخی لقب های مثبت نیز می توانند تاثیرات منفی بر شخصیت کودک بگذارند. بهتر است تا با درک کافی از این مطلب، در صفت ها و القابی که به کودکتان می دهید، تجدید نظر کنید و از صفاتی استفاده کنید که در شخصیت کودکتان تاثیر مثبت می گذارد. با تغییر در صفات و القابی که به کودک خود می دهید، می توانید مشاهده کنید که چه تاثیرات مثبتی بر شخصیت و روحیه کودکتان خواهید گذاشت.

منبع:https://www.delgarm.com/psychology/155420-%D9%86%D8%B3%D8%A8%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.