وبلاگ

تاثیرات دعوا بین والدین بر روی کودکان

پیشگفتار

مشاجره و دعوا بین زن و مرد تقریبا یک موضوع انکار نشدنی است. تمام زن و شوهرها گاهی اوقات بحث و جنجال دارند و یا بر سر موضوعاتی با یکدیگر اختلاف نظر دارند، اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که این اختلافات چه تاثیری بر شخصیت و روحیه کودکان می گذارد؟ تاثیرات دعوا بین والدین چه عواقبی برای کودکان در بر خواهد داشت؟ در این بخش قصد داریم با شما پدر و مادر عزیز در رابطه با تاثیر این مشاجرات بر روی روحیات و خلقیات فرزندتان صحبت کنیم. اگر مایل به کسب اطلاعات در این زمینه هستید، با ما همراه باشید.

دعوا-بین-والدین-تاثیرات-بسیار-منفی-بر-روحیات-کودک-دارد

آیا شما الگوی مناسبی برای کودکتان هستید؟

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که من الگوی مناسبی برای کودکم هستم یا خیر؟ پدر و مادر همواره در تمام مراحل زندگی، الگوی کودک هستند. این را در نظر داشته باشید کودک شما به چشم یک اسطوره به شما نگاه می کند. طبیعی است که هر پدر و مادری بر سر موضوعاتی با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند و گاهی کارشان به مشاجره برسد، اما آیا می دانید دعوا بین والدین می تواند در بدبینی کودکان نسبت به پدر یا مادر نقش موثری داشته باشد؟

ممکن است وابستگی کودک به یکی از والدین بیشتر باشد اما در نهایت کودک پدر و مادر خود را به یک اندازه دوست دارد. زمانی که کودک شما شاهد دعوا و بحث بین شما و همسرتان باشد، ممکن است نسبت به یکی از والدین بدبین شود و در ذهن و دنیای کوچکش از پدر یا مادرش یک هیولا بسازد. این موضوع می تواند در شناخت کودک نسبت به شخصیت و نقش پدر و مادر در زندگی اش، تاثیرات منفی بگذارد. بنابراین بهتر است تا حد امکان، مشاجرات و دعوا بین والدین در حضور کودک صورت نگیرد.

این موضوع را در نظر داشته باشید که کودک شما دارای عقل و منطق کاملی نیست و این موضوع می تواند در تصویر سازی منفی کودک از والدینش تاثیرگذار باشد. علاوه بر تمام این موارد، ممکن است کودک از والدینش الگو بگیرد و در آینده و یا در بازی با همسالانش حرکات و جملات خشونت آمیز را تکرار کند. بنابراین قبل از اینکه بخواهید به جر و بحث و مشاجره در حضور کودک ادامه دهید، از خود بپرسید آیا با انجام این کار باز هم در دنیای کودکم من یک الگوی مناسب هستم؟!

دعوا بین والدین چه تاثیراتی بر شخصیت و روحیات کودکان می گذارد؟

ممکن است بعضی از پدر و مادرها گمان کنند که کودکشان در حال بازی و یا تماشای تلویزیون است و به مشاجره و بحث آنها توجهی ندارد. اما در واقع این موضوع بر عکس است. زمانی که شما گمان می کنید، فرزندتان به اختلافات شما و همسرتان توجهی ندارد، در واقع بیشترین توجه را دارد؛ اما به طور غیر مستقیم. در ادامه قصد داریم تاثیرات منفی دعوا بین والدین بر روی احساسات و شخصیت کودکان را مورد بررسی قرار دهیم.

دچار شدن به اضطراب عاطفی: دعوا و مشاجره برای کسانی که شاهد دیدن این صحنه ها هستند، اضطراب آور است؛ اما اگر این شاهد کودک شما باشد، قطعا اضطراب عاطفی را برای وی به همراه دارد. ممکن است در دعوا بین والدین جملاتی از قبیل “اگر به خاطر این بچه نبود، یک ثانیه هم به این زندگی ادامه نمی دادم” رد و بدل شود. آیا می دانید شنیدن این جمله بار سنگینی از اضطراب های عاطفی را برای کودک شما به همراه دارد؟ با شنیدن این جملات کودک احساس بی ارزشی می کند و خانه را فضای نا امنی برای رشد و زندگی می داند. این اضطراب ها می تواند در آینده تاثیرات بسیار منفی و جبران ناپذیری برای فرزند شما به همراه داشته باشد.

پایین-آمدن-اعتماد-به-نفس-کودک

 • پرخاشگری کودک
 •  یکی دیگر از تاثیرات منفی و مخرب دعوا بین والدین بر روی کودک، پرخاشگری وی است. از آنجایی که شما الگوی فرزندتان هستید، با جر و بحث و فریاد کشیدن به کودکتان یاد می دهید که برای حل مشکل باید پرخاشگری کرد و در واقع کاملا ناخواسته شخصیت کودکتان را به سمت خشونت و پرخاش سوق می دهید.
 • تجربه روابط ناموفق
 •  زمانی که کودک شما شاهد دعوا و مشاجره های شما با همسرتان باشد، در تمام مراحل زندگی اش با شکست در روابط مواجه می شود. زمانی که کودک شاهد بی اعتنایی والدین نسبت به یکدیگر باشد، از این رفتار الگو می گیرد و به این نتیجه می رسد که اگر بر سر موضوعی به شخصی به تفاهم نرسیدم، بهتر است نسبت به او بی اعتنا باشم. این موضوع می تواند در شکست کودک شما در برقراری روابط و تعامل با دیگران به شدت تاثیر گذار باشد.
 • ابتلا به بیماری های جسمی
 • کودکی که مدام شاهد تماشای صحنه دعوای پدر و مادرش باشد، دائما اضطراب رخ دادن یک اتفاق غیر منتظره و بد را در ذهن خود پرورش می دهد. این افکار مسموم می تواند استرس های زیادی را به کودک القا کند. آیا می دانید این استرس ها می توانند زمینه مناسبی برای ابتلا به بسیاری از بیماری های جسمی در کودک شما باشند؟ حتی در مواردی ممکن است شما علائم آن، مثل غذا نخوردن، دل درد، پرخوری و… را در کودک خود نظاره کنید.
 • نداشتن خواب آرام
 • کودکانی که مضطرب هستند و از دعوا بین والدین خود به ستوه آمده اند، معمولا خواب ناآرامی دارند. نداشتن خواب مفید و کافی می تواند در رشد مغز کودکان نیز تاثیرات منفی بگذارد. در نهایت این ناآرامی ها به بهانه جویی و زودرنجی کودک منجر می شود.
 • اعتماد به نفس پایین
 •  زمانی که استرس و تصویر سازی های منفی ملکه ذهن کودک شما شود، یقین داشته باشید این موضوع در پایین آمدن اعتماد به نفس کودک شما نیز تاثیرات بسیار منفی می گذارد. کودکانی که دائما شاهد مشاجرات بین پدر و مادرشان هستند، خجالتی، گوشه گیر، نا امید و با اعتماد به نفس بسیار پایین در جمع حضور پیدا می کنند.
 • اختلال در ارتباط با همسالان
 •  معمولا کودکانی که از دعوای بین والدین رنج می برند، نمی توانند با هم سالانشان به درستی ارتباط برقرار کنند. معمولا شما می توانید این مورد را در روابط کودکتان با سایرین مشاهده کنید. این کودکان با همسالانشان بسیار مغرورانه، پرخاشگرانه و لجبازانه برخورد می کنند.

در نهایت باید به این مورد اشاره کنیم که بهتر است تا کودکتان را از دیدن صحنه دعوا و مشاجره، به خصوص بین والدین محروم کنید تا از بروز چنین تاثیراتی بر شخصیت و روان کودکتان جلوگیری کنید.

خواب-ناآرام-از-تاثیرات-مشاجرات-بین-والدین-برای-کودک

منبع:https://namnak.com/%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%AF%DB%8C%D9%86.p62395

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.