بهترین روش برای تربیت فرزند من چیست؟

به عنوان والدین ، ​​یکی از کارهای مهم شما آموزش رفتار به فرزندتان است. این شغلی است که به زمان و حوصله نیاز دارد. اما ، این به شما کمک می کند تا استراتژی های نظم و تربیت موثر و سالم را یاد بگیرید.

در اینجا چند نکته از آکادمی اطفال آمریکا در مورد بهترین راه ها برای کمک به کودک در یادگیری رفتار قابل قبول و تربیت آورده شده است.

۱۰ استراتژی تربیت و انضباط سالم که موثر هستند.

آکادمی اطفال آمریکا استراتژی های انضباط مثبتی را پیشنهاد می کند که به طور موثر به کودکان می آموزد تا رفتار خود را مدیریت کرده و آنها را از آسیب دور نگه دارند ضمن اینکه رشد سالم را ایجاد می کنند. این شامل:

برای تربیت موثر: نشان دهید و بگویید.

با گفتار و کردار آرام به کودکان درست و غلط را بیاموزید.

محدودیت هایی را تعیین کنید.

قوانینی روشن و سازگار داشته باشید که فرزندانتان می توانند از آنها پیروی کنند. حتماً این قوانین را با اصطلاحات متناسب با سن آنها که می توانند درک کنند ، توضیح دهید.

عواقب کار را با آرامش و محکم به او بگو. به عنوان مثال به او بگویید اگر اسباب بازی هایش را بر نداشته باشد ، آنها را برای بقیه روز کنار می گذارید. فوراً آماده پیگیری باشید. با پس دادن وسایل چند دقیقه بعد به آنها تسلیم نشوید. اما به یاد داشته باشید ، هرگز چیزی را که فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارد ، مانند یک وعده غذایی ، از او نگیرید.

آنها را بشنو؛ گوش دادن در تربیت درست مهم است.

قبل از کمک به حل مشکل ، به کودک خود اجازه دهید داستان را به پایان برساند. مراقب مواردی باشید که رفتارهای الگویی غلط دارند ، مانند اینکه کودک شما احساس حسادت می کند..

به آنها توجه کنید.

قدرتمندترین ابزار برای نظم موثر توجه است – برای تقویت رفتارهای خوب و دلسرد کردن رفتار بد. به یاد داشته باشید ، همه کودکان توجه والدین خود را می خواهند.

رفتار خوب آنها را در نظر بگیرید.کودکان باید بدانند که چه کار بدی انجام می دهند – و چه زمانی کار خوبی انجام می دهند. با تحسین موفقیت و تلاش خوب ، به رفتار خوب توجه کرده و به آن اشاره کنید. خاص باشید (به عنوان مثال ، “واو ، شما کار خوبی انجام داده اید که آن اسباب بازی را کنار گذاشته اید!”).

انضباط-و-تربیت-فرزند

بدانید چه زمانی پاسخ ندهید.

تا زمانی که کودک شما کار خطرناکی انجام نمی دهد نادیده گرفتن رفتار بد می تواند راهی موثر برای جلوگیری از تکرار آن باشد. نادیده گرفتن رفتار بد همچنین می تواند به کودکان پیامدهای طبیعی اعمال آنها را بیاموزد. به عنوان مثال ، اگر کودک شما دائماً کلوچه های خود را بیندازد ، به زودی دیگر کلوچه ای برای خوردن نخواهد داشت. اگر اسباب بازی خود را بیندازد و بشکند ، دیگر نمی تواند با آن بازی کند. طولی نمی کشد که او می آموزد کلوچه های های خود را زمین نیندازد و با دقت با اسباب بازی هایش بازی کند.

همه چیز را تعطیل کنید.

وقت استراحت می تواند به ویژه هنگامی که یک قانون خاص شکسته شود مفید باشد. این ابزار انضباطی هشدار به کودکان را برای توقف رفتار بد، یادآوری رفتار اشتباه با حداقل کلمات ― و با کمترین احساس ― به بهترین شکل ممکن انجام می دهد و آنها را از وضعیت دورتر می کند مدت زمان تعیین شده (برای هر سن۱دقیقه اضافه کنید این یک قانون خوب است)مثلا کودک چهار ساله چهار دقیقه استراحت و کودک ۵ ساله پنج دقیقه. با کودکانی که حداقل ۳ سال دارند ، می توانید به جای تنظیم زمان، به فرزندان خود اجازه دهید تا زمان استراحت خود را رهبری کنند. فقط می توانید بگویید: ” از اتاق خارج شو و وقتی احساس آمادگی و کنترل کردی برگرد.” این استراتژی تربیت ، که می تواند به کودک در یادگیری و تمرین مهارتهای خود مدیریتی کمک کند ، برای کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز خوب عمل می کند.

استراتژی-تربیت-فرزند

تنبیه بدنی و کلامی مضر است و در تربیت موثر نیست. چرا:

بیانیه سیاست AAP ، “نظم و انضباط موثر برای تربیت کودکان سالم” ، تأکید می کند که چرا تمرکز بر آموزش رفتار خوب به جای مجازات رفتار بد مهم است. تحقیقات نشان می دهد که ضربه زدن ، سیلی زدن و سایر اشکال تنبیه بدنی برای اصلاح رفتار کودک خوب عمل نمی کند. همین مسئله در مورد فریاد زدن یا شرمسار کردن کودک نیز صادق است. مجازات های شدید جسمی و کلامی علاوه بر بی اثر بودن ، می تواند به سلامت جسمی و روانی کودک نیز آسیب برساند.

. AAP توصیه می کند که والدین و مراقبان نباید به کودکان ضربه بزنند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دهند. به جای آموزش مسئولیت پذیری و خویشتن داری ، کتک زدن اغلب باعث افزایش پرخاشگری و عصبانیت در کودکان می شود..کودکانی کتک می خوردند ممکن است در صورت عدم رسیدن به خواسته های خود ، دیگران را مورد ضرب و شتم قرار دهند.

علائم ماندگار

تنبیه بدنی احتمال آسیب دیدگی را افزایش می دهد ، به ویژه در کودکان زیر ۱۸ ماه ، و ممکن است علائم قابل اندازه گیری دیگری بر روی مغز و بدن برجای بگذارد. کودکانی که کتک خورده اند ، سطح بالاتری از هورمون های مرتبط با استرس سمی را نشان می دهند. تنبیه بدنی همچنین ممکن است بر رشد مغزی تأثیر بگذارد.

سو استفاده کلامی

 فریاد زدن بر روی کودکان و استفاده از کلمات برای ایجاد احساس عاطفی یا شرم نیز بی اثر و مضر در تربیت شناخته شده است. نظم شدید کلامی ، حتی توسط والدینی که در غیر این صورت خونگرم و دوست داشتنی هستند ، می تواند باعث بروز رفتارهای نادرست و بهداشت روانی در کودکان شود. تحقیقات نشان می دهد که نظم و انضباط شدید کلامی ، که با بزرگتر شدن کودکان شایع تر می شود ، ممکن است منجر به مشکلات رفتاری و علائم افسردگی در نوجوانان شود.

راهکارهایی-برای-تربیت-فرزند

از اشتباهات خودتان درس بگیرید.

به یاد داشته باشید که به عنوان والدین ، اگر احساسات خود را کنترل نمی کنید می توانید به خود وقت بیشتری اختصاص دهید. فقط مطمئن شوید که کودک شما در یک مکان امن قرار دارد و سپس چند دقیقه به خود فرصت دهید تا چند نفس عمیق بکشد ، آرام شود و یا با یک دوست تماس بگیرید. وقتی حالتان بهتر شد ، به سراغ فرزند خود بروید ، یکدیگر را در آغوش بگیرید و از ابتدا شروع کنید.

اگر بار اول به خوبی از پس شرایط بر نمی آیید ، سعی کنید نگران آن نباشید. به کاری که می توانستید متفاوت انجام دهید فکر کنید و دفعه دیگر سعی کنید آن را انجام دهید. اگر احساس می کنید در گرماگرم لحظه ای واقعاً اشتباه کرده اید ، منتظر بمانید تا آرام شوید ، از فرزندتان عذرخواهی کنید و توضیح دهید که چگونه در آینده شرایط را کنترل خواهید کرد. حتما به قول خود عمل کنید. این به کودک شما الگوی خوبی از چگونگی بهبودی از اشتباهات می دهد.

منبع:https://www.healthychildren.org/English/family-life/family-dynamics/communication-discipline/Pages/Disciplining-Your-Child.aspx

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *