وبلاگ

بلوغ زودرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟

 

بلوغ زودرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟

دوره گذر از کودکی به بزرگسالی را نوجوانی می نامند. تغییرات سریع در دوران نوجوانی در بدن اتفاق می افتد که یکی از دوره های رشد سریع کودکان است. در این دوره، ظرفیت باروری جنسی با تغییرات فیزیولوژیکی بدست می آید.

تغییرات جسمی و هورمونی که در دوره نوجوانی مشاهده می شود، تفاوت های جسمی و عاطفی ایجاد می کند و به طور متوسط ​​سه سال طول می کشد. با بیان این نکته که بلوغ زودرس و نشانه های آن چیست می توان گفت که بیماری است که در آن علائم بلوغ قبل از هشت سالگی در دختران و قبل از نه سالگی در پسران ظاهر می شود.

نوجوانی در دختران حدود 10سالگی در شرایط عادی، با برجسته شدن سینه ها آغاز می شود. حدود دو سال بعد، اولین خونریزی قاعدگی دیده می شود. سن هشت سالگی به عنوان حد پایین و 13 سالگی به عنوان حد بالا برای این یافته ها طبیعی تلقی می شود.

بلوغ زودرس و نشانه های آن این است که دختری قبل از هشت سالگی رشد پستان یا رشد موی دستگاه تناسلی یا زیر بغل داشته باشد. اگر این یافته ها تا سن 13 سالگی مشاهده نشود، یا اگرچه با وجود رسیدن به سن 15 سالگی قاعدگی وجود ندارد، در این صورت تاخیر در بلوغ مورد سوال است. خونریزی قاعدگی قبل از 10 سالگی به عنوان قاعدگی زودرس تعریف می شود.

اولین علامت بلوغ در پسران افزایش حجم بیضه است که در حدود سن 11 ، 5-12 سالگی و به دنبال آن موهای دستگاه تناسلی و زیر بغل دیده می شود.

در سال های اخیر، نظرات مختلفی وجود دارد که نوجوانی زودتر آغاز می شود. در مطالعات انجام شده در کشور ما بیان شده است که میانگین سن اولین قاعدگی 5/12 سال است.

بلوغ-زودرس-در-دختران

حداکثر سن بلوغ زودرس برای دختران 8 و برای پسران 9 بر اساس تجربه بالینی و مطالعات توصیفی است. اگر بلوغ زودرس به هورمونهای منشا هیپوفیز-هیپوتالاموس در مغز مربوط باشد، به عنوان (مرکزی) تعریف می شود، اما بلوغ شبه زودرس که منشا آن هورمونهای جنسی (تخمدانها ، غدد فوق کلیوی و غیره) مربوط است به عنوان (محیطی) تعریف می شود.

در اوایل نوجوانی؛ اگرچه كودكان بر اساس سن تقویم هنوز در طبقه بندی كودكان قرار دارند. اما به نظر می رسد آنها از نظر جسمی در قسمت بزرگسالان هستند. این امر باعث می شود انتظار رفتاری متفاوت از کودک در جامعه وجود داشته باشد. تجربه بلوغ زودرس می تواند منجر به گیجی عاطفی و اجتماعی و طرد اجتماعی کودک شود.

اوایل نوجوانی ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی، جغرافیایی، رژیم غذایی، چاقی و عوامل محیطی رخ دهد. با این وجود، تومورهای خوش خیم ناحیه هیپوتالاموس مانند هامارتوما و گلیوما و بیماری های سیستم عصبی مرکزی مانند هیدروسفالی و نوروفیبروماتوز، اگرچه نادر هستند، از دلایل بلوغ زودرس هستند.

با بلوغ زودرس و نشانه های آن احتمال ابتلا به بیماری زمینه ای بیشتر است.

علائم اولیه نوجوانی

نوجوانی از نظر روانی و جسمی دوره بسیار مهمی است. علائم بلوغ دیررس در سن بلوغ دختران و پسران بیش از 12 تا 13 سال دیده می شود.

علائم اولیه نوجوانی را می توان قبل از 8 سالگی در دختران و 9 سالگی در پسران مشاهده کرد. علائم بلوغ اولیه به طور کلی به دلیل چاقی دیده می شود. رشد پستان، بلوغ و قاعدگی در دختران زیر 8 سال دیده می شود.

در مردان، با رشد بیضه ها، نوجوانی آغاز می شود و باید توسط یک پزشک متخصص بررسی شود.

افزایش بسیار سریع در رشد استخوان و وزن کودکان در اوایل نوجوانی مشاهده می شود. در این حالت، کودکان ممکن است از نظر روانشناختی احساس ناراحتی کنند، زیرا سریعتر از همسالان خود با موقعیت هایی مانند افزایش قد یا وزن روبرو می شوند.

بلوغ-زودرس-پسرها

راههای فهمیدن بلوغ زودرس و نشانه های آن

مهمترین مرحله در تشخیص اوایل نوجوانی از زمانی شروع می شود که خانواده ها شرایط را دریابند و با پزشک مشورت کنند. پس از آن، پزشک می تواند با معاینه جسمی دقیق، با سابقه پزشکی و خانوادگی، تشخیص دهد.

برای تأیید تشخیص، تعیین نوع بلوغ زودرس و ارائه درمان مناسب ممکن است تعدادی آزمایش انجام شود. اندازه گیری سن استخوان و سطح هورمون ها در لحظات مختلف در مواردی که یافته های اولیه نوجوانی است، اساس ارزیابی هورمونی را تشکیل می دهد.

در كودكانی كه مشكوك به این بیماری هستند، باید سن اولیه استخوان ارزیابی شود و در پیگیری دوره های پیشرفت سریع در سن استخوان در نظر گرفته شود.

بررسی سونوگرافی رحم و تخمدان برای تشخیص بلوغ زودرس در دختران از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی اندازه تخمدان و رحم و ارزیابی ساختار داخلی و سطح رشد تخمدان ضروری است.

در بعضی از بیماران، اگر به بیماری زمینه ای دیگری مشکوک باشید، ام آر آی مغز از جمله آزمایشاتی است که ممکن است درخواست شود.

یکی از مهمترین اهداف بلوغ زودرس و نشانه های آن در درمان اوایل دوره بلوغ از بین بردن مشکلاتی مانند قد بلند یا کوتاه قد همراه با رشد سریع استخوان و در نتیجه اطمینان از رسیدن کودک به هدف تعیین شده برای سن خود است. بعلاوه ممکن است تاخیر در دوره بلوغ تا رسیدن کودک به سن متناسب با هویت کودک از نظر روانشناسی و رفتاری وجود داشته باشد.

تومور، کیست، هیدروسفالی و غیره این کار با درمان بیماری های زمینه ای شروع می شود. در نتیجه تأیید پزشک، درمان به صورت ماهانه یا فصلی تنظیم می شود.

به صورت تزریقی، داروهایی به نام آنالوگهای هورمون آزاد كننده گنادوتروپین می توانند بصورت ماهانه یا هر سه ماه تجویز شوند. با استفاده از این درمان ،افزایش هورمون ها به طور موقت متوقف می شود. با توجه به دوره درمان، این مقادیر هر سه ماه توسط پزشک بررسی می شود و سن استخوان و اندازه گیری استخوان کودک دوباره ارزیابی می شود.

در دوره نوجوانی شبه زودرس، اگر بیماری هایی مانند تومورهای تخمدان و غده فوق کلیه به وجود آید که باعث این بیماری می شوند، اغلب درمان جراحی انجام می شود. بلوغ کاذب، به ویژه در دختران، با کیست های بزرگ فولیکولی عملکردی در تخمدان ها آشکار می شود.

قبل از اینکه مداخله جراحی برای کیست تخمدان در دختران انجام شود، لازم است مدتی صبر و پیگیری کنید. این کیست ها می توانند خود به خود ایجاد شوند و همچنین خود به خود عقب بروند. به غیر از اینها، گزینه های درمان دارویی در بلوغ شبه نارس نیز وجود دارد.

منبع:https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/erken-ergenlik/

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.