ویژه والدین

برای امنیت کودکان در فضای مجازی چه کارهایی انجام دهیم؟

فضای مجازی چه تهدیدهایی برای کودکان دارد

 امروزه تعداد سرچ و گشت و گذار و کنجکاوی ‌در قسمت‌های مختلف اینترنت فضای مجازی، در طول شبانه روز توسط کاربران مختلف، بسیار زیاد است به طوری که این فضای ناشناخته تقریباً به اندازه بسیار زیادی، جای کتاب خواندن، تلویزیون دیدن و کسب اطلاعات سالم را پر کرده است. فضای مجازی علاوه بر اطلاعات سالم و مناسبی که دارد، می تواند بسیار خطرناک و مضر باشد و اطلاعات نامناسب و خطرناکی نیز در اختیار کاربر قرار دهد که علاوه بر بزرگسال، برای کودکان نیز خطرات و مشکلاتی به بار می‌آورد. این روزها با آزادی بیش از حد والدین نسبت به کودکان و ارتباط کمتر با دنیای بیرون، آنها پا به سرزمین ناشناخته فضای مجازی باز کردند و گاهاً با کنجکاوی‌ها و سوالات مبهمی که در ذهن کودکان به وجود می‌آید و در این فضا گرفتار دام های خطرناک و در بعضی موارد، مهلک می‌شوند. بنابراین باید توجه داشته باشیم که امنیت کودکان در فضای مجازی به طور خاصی، نیاز به مراقبت دارد و باید کاملا به این مهم توجه داشته باشیم تا سلامت آنها را به خطر نیندازد.

والدین باید توجه داشته باشند که استفاده کودکان از فضای مجازی و اینترنت، بسیار حساس است به طوری که در بعضی موارد،مشکلاتی به بار می‌آورد که رها شدن آنها از این دامها کار راحتی نیست بنابراین والدین باید بتوانند که کودکان خود را در این فضا مدیریت کنند و اجازه ندهند که به مشکلاتی و مسائل نامناسبی گرفتار شوند.

 استفاده از موتورهای جستجوی غیر بومی، استفاده از فیلترشکن و سرچ در سایت های نامناسب می‌تواند از طریق های بسیار زیادی، برای امنیت کودکان در فضای مجازی مضر باشد و به آنها آسیب وارد کند که والدین  بهتر است که این حرکات کودکان را کنترل کنند و  اجازه ندهیم که کودکان در فضای مجازی از این ابزارها استفاده کنند.

والدین نقش بسیار مهمی در مدیریت کودکان در فضای مجازی  و حفظ حریم آنها از آسیب‌ها و مشکلات در این فضا دارند؛ به ویژه در این روزها که تدریس و تحصیل آنها به خاطر وجود بیماری خطرناک و مهلک کرونا، به صورت مجازی شده است و بر این اساس کودکان زمان زیادی را در این فضا به سر می برند و مجبورند به خاطر تحصیل و رشد سطح دانش خود از تلفن همراه و اینترنت استفاده کنند.

 ما از بدو تولد به کودکان خود  یاد می‌دهیم که با غریبه ها صحبت نکنند، از غریبه ها چیزی دریافت نکنند و یا درب منزل را به روی غریبه ها باز نکنند؛ بنابراین این قانون در عصر حاضر نیز صدق می کند و فضای مجازی یک فضای غریبه می باشد  کنجکاوی در آن خودداری کنند و پیام هایی که از فرستنده ناشناسی به آنها ارسال می‌شود، در مورد آن کنجکاوی نکنند. در حقیقت به آنها یاد دهیم که فضای مجازی می تواند آرامش آنها را برهم بزند.

 چگونه کودکان را در فضای مجازی مدیریت کنیم

 قبل از هر چیز باید بدانیم که کودکان آسیب پذیرترین قشر در جامعه هستند که  نه تنها فضای مجازی، بلکه محیط اطراف نیز می تواند بزرگترین آسیب را به این قشر وارد کند. بنابراین باید کاملاً آنها را در زندگی شخصی، علی الخصوص  در فضای مجازی مدیریت کنیم تا خدای ناکرده دچار مشکلاتی که آینده آنها را زیر سوال ببرد نشوند:

  • محدودیت زمانی

 یکی از راههای حفظ امنیت کودکان در فضای مجازی این است که برای آنها زمان مشخصی برای وقتی که می‌خواهند با گوشی و تبلت در فضای مجازی باشند، در نظر بگیرید و سعی کنید که در این مدت مدام در کنار آن‌ها حضور داشته باشید و رفتار و کارهای آنها در اینترنت را زیر نظر داشته باشید.

  • چه نوع بازی استفاده میکنند

 سعی کنید بازی های آنها را نیز زیر نظر داشته باشید. بازی‌های رایانه‌ای رده‌های سنی دارند که  انتخاب نادرست آنها، می تواند بزرگترین تاثیر منفی را بر روی کودکان داشته باشد. این روزها می بینیم که کودکان و نوجوانان به جای اینکه برای بازی و سرگرمی به اجتماع رو بیاورند و با دوستان و همسالان خود بازی کنند، سعی می‌کنند که بیشتر وقت خود را  با بازی‌های کامپیوتری سر کنند و این کار علاوه بر خطرناک بودن، می‌تواند باعث منزوی شدن کودکان می‌شود.

 در جاهای نیز می‌توان گفت که بازی‌های رایانه‌ای، این قابلیت را دارند که فکر کودکان را رشد دهند و یا  امنیت کودکان در فضای مجازی را به هم بزنند و باعث شوند که مسائلی مثل بی‌بندوباری، خشونت و مواردی از این قبیل به را در کودک تقویت کنند. بنابراین باید بازی‌هایی که کودکان با آن سرگرم هستند را کاملا مدیریت کنید و سعی کنید که اجازه ندهید  این کودکان از هر نوع بازی در تبلت یا گوشی خود داشته باشند.

  • از هویت کودک خود محافظت کنید

 به کودک یادآوری کنید که به هیچ عنوان، اطلاعات شخصی خود، مثل: نام ، آدرس خانه یا شماره تلفن را در محیط فضای مجازی نگذارد و یا  به کسی که از طریق اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و… با او ارتباط برقرار کرد، ندهند. با فرزندان خود در مورد مشکلات و خطرات ارتباط آنلاین با غریبه‌ها و ارسال عکس و یادداشت و … صحبت کنید.

 چگونه امنیت کودکان در فضای مجازی را حفظ کنیم

 شبکه های مجازی و اجتماعی می توانند به هر زبان، کودکان و نوجوانان را به خطر بیندازد. بنابراین والدین باید کاملاً در این روزهایی که کودکان به اجبار یا به هر دلیلی از تلفن همراه و تبلت استفاده می کنند، کاملاً آنها را زیر نظر داشته باشند و اجازه ندهند که سلامت و امنیت کودکان در فضای مجازی به خطر بیفتد.

 از جمله راه های مراقبت از کودکان در فضای مجازی:

مرتب اتصالات اینترنتی کودکان در فضای مجازی را در کنترل داشته باشید.

برای اینکه کودکان به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی وارد شوند، سعی کنید که قانون مناسبی برای آن در نظر داشته باشید.

 تصویرها و مطالبی که کودکان در فضای مجازی از جمله واتساپ، تلگرام ، اینستاگرام و … ارسال می کنند را زیر نظر داشته باشید.

برای اینکه کودکان از اینترنت استفاده کنند، به هیچ عنوان به اجازه ندهید که در اتاق خصوصی این کار را انجام دهد.

مراقب بازی های اینترنتی و نرم افزارهای که کودکان از شبکه‌های اجتماعی دانلود می‌کنند، باشید.

منابع:https://centerforparentingeducation.org/library-of-articles/kids-and-technology/keeping-kids-safe-in-cyberspace/

https://www2.ed.gov/free/features/cybersecurity.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.