وبلاگ, ویژه والدین

بدون داد زدن هم می توان کودک را تربیت کرد؟!

گاهی اوقات تنها راه ساکت کردن بچه و اینکه به حرفتان گوش کند، داد زدن است. اما بهتر است ولوم صدای خود را پایین بیاورید و روش های بهتر و کارآمدتر را امتحان کنید.

این بچه های دوست داشتنی که گاهی واقعا روی اعصاب هستند، وقت هایی چیزهایی می خواهند که به هیچ وجه درست و مناسب نیستند؛ مثلا در روز برفی دوست دارند دمپایی بپوشند یا نیمه شب فیلم تماشا کنند. این درخواست ها برای والدین بسیار ناراحت کننده هستند زیرا کودک درک نمی کند و به هیچ صراطی هم مستقیم نیست. نتیجه هم این است که پدر و مادر برای متوجه کردن کودک دست آخر به داد زدن روی می آورند.

برای برنده شدن در دوئل، هوشمندانه ترین روش بیرون آمدن از حالت جنگ و دعوا است.

به جای اینکه شما در یک طرف میدان مبارزه و کودک در طرف دیگر بایستید و با هم بجنگد، بهتر است با یکدیگر همفکری کنید و برای حل مساله پیش آمده چاره بیاندیشید.

ابتدا موقعیت درست را برای او توضیح بدهید (ما برای صبحانه بستنی نمی خوریم). سپس چند پیشنهاد دیگر به او بدهید (آیا دوست داری شیر یا کورن فلکس بخوری؟). به این ترتیب کودک متوجه می شود او نیز تا اندازه ای روی شرایط کنترل و حق انتخاب دارد.

اگر این روش هم کارساز نبود،باید سعی کنید این تنش را با کمی خنده ، شوخ طبعی و به دست آوردن دل کودک از میان ببرید.به طور مثال خیلی بی مقدمه با هم برقصید یا بازی های مورد علاقه او را انجام دهید تا ذهنش از چیزی که خواسته منحرف شود.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

1 دیدگاه در “بدون داد زدن هم می توان کودک را تربیت کرد؟!

  1. سیما گفت:

    من که خیلی داد میزنم سر دخترم ….. واقعا از این قضیخ حیلی ناراحتم 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.