ویژه والدین

با کودک خجالتی مان چطور رفتار کنیم؟

چگونگی رفتار با کودک خجالتی‌

شخصیت هر انسان از دوران کودکی از طریق ارتباط و تعامل با دیگران شکل می‌گیرد و رشد می‌کند که در این ارتباطات ، هر فرد می تواند عواطف خود را بشناسد و محک بزند و همچنین الگوهای رفتاری و روابط بین افراد و دیگر افراد و اجتماع را به خوبی بیاموزد.  یکی از مشکلاتی که در بعضی اوقات، والدین را نگران می‌کند، کودک خجالتی و کم رو است. والدین و بزرگترها، دوست دارند که کودک‌شان، شیرین و جذاب باشد و بتواند با شیرین زبانی در دل همه جا باز کند؛ ولی در بعضی مواقع کودکان اینطور نیستند و گاهی خجالتی و کم رو هستند که باعث ناراحتی و نگرانی والدین می‌شوند؛ این خجالتی بودن کودکان، گاهی به خاطر تجربه‌هایی است که به نوعی، به آنها سخت گذشته است و خجالتی می‌شوند و بعضی دیگر از آنها، از همان بدو تولد، خجالتی به دنیا می‌آیند.

بنابراین، با توجه به مشکلات و کمبودهایی که در اثر خجالتی بودن، متوجه کودکان می‌شود والدین و بزرگترها باید به این کودکان کمک کنند که از این خصیصه نامناسب فاصله بگیرند تا بتوانند به خوبی در اجتماع ظاهر شوند و در آینده به افراد موفقی تبدیل شوند.

خصوصیات کودکان خجالتی

کودک خجالتی ، خصوصیات و ویژگی‌های بخصوصی دارد که باعث می‌شود به راحتی بتوان او را  شناخت و این خصلت‌ها در اکثر اوقات، سدی در مقابل رشد اجتماعی و پیشرفت‌های کودک می‌شود. اینجا به معرفی چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

 • کم حرفی و سکوت

کودک خجالتی و کم رو، معمولا کم حرف و  ساکت است، و در صورتی که حرف بزند نیز گاهی خیلی آرام حرف می‌زند که کمتر کسی متوجه صحبت کردن او می‌شود چرا که اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن ندارد.

 • منزوی و گوشه گیر می‌باشد

از نشانه‌های دیگر کودک خجالتی، این است که نمی تواند با دیگران تعامل داشته باشد و  معمولا تنها و منزوی است و ترجیح می‌دهد تمام پیشنهادهای دوستی از طرف هم سن و سالان خود را رد کنند، با هیچ فرد ناشناسی ارتباط برقرار نمی کند و بیشتر وقت خود را در تنهایی سپری می‌کند. این کودکان چه در بازی و چه در صحبت کردن، بیشتر ترجیح می‌دهد که نظاره گر باشد.

این کودکان برای رفتن به مدرسه شروع دوره جدیدی در زندگی خود دچار مشکل می‌شوند و این مشکل باعث می شود که اغلب به نتوانند پیشرفت خوبی داشته باشند و به خوبی در اجتماع، ظاهر نشوند و ارتباط و آینده موفقی نداشته باشند.

در حقیقت روان شناسان و پژوهشگران عقیده دارند که کودکان، تا ۳ سالگی این مشکل را ندارند و از این سن به بعد، علائم و نشانه‌هایی از کم رویی در آنها ظاهر می‌شود و باعث می‌شود که مهارت‌های اجتماعی را به خوبی یاد بگیرند و به دلیلی است که در انسان کودکان قدرت فهم غریبه و آشنا و فرق بین آنها را دارد و همین باعث می شود که به نوعی از غریبه ها خجالت بکشد.

دلایل خجالتی بودن کودکان چیست؟

معمولا برای همه ما سوال پیش می‌اید که دلیل خجالتی بودن کودکان چیست و زمانی که از کودک خجالتی صحبت به میان می‌آید، نمی‌توانیم مستقیم یک دلیل خاص را برای این خصلت در نظر بگیریم.

خجالتی بودن کودکان، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله این دلایل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ژنتیک
 • شخصیت
 • کمبود ارتباطات اجتماعی و تنها بودن بیش از حد کودک
 • ترس از شکست و نبود اعتماد به نفس در کودک
 • خانواده
 • یادگیری ضعیف کودک
 • انتقاد بیش ز حد از کودکان
 • و …

نکاتی که والدین در مورد کودکان خجالتی باید رعایت کنند

والدین باید بتوانند راهکاری برای درمان مشکل کودکان کمرو و خجالتی بیابند و سعی کنند که آنها را از این صفت ناپسند، دور کنند و بتوانند در حقیقت به جای خجالتی بودن و منزوی شدن رشد کنند و در اجتماع در بین مردم و هم سن و سالان خود ظاهر شوند

 • به کودک برچسب نزنید

نکته مهمی که والدین در مورد کودکان خجالتی باید در نظر داشته باشند این است که نباید این مشکل را به کودکان گوشزد کنند مثلاً وقتی که در یک جمع هستند یا در بین گروهی هستند؛ از گفتن جمله «کودک من خجالتی است» صرف نظر کنند چرا که این حرف باعث می شود که  کودک با خود این تصور را داشته باشد که یک خصوصیت منفی خیلی بزرگ دارد و با این تفکر بزرگ‌تر شود و دیگر نتواند که در میان جمع باشد و تا سالها جمع گریز شود.

 • به کودک افتخار کنید

نکته دوم اینکه در هر صورت، حتی وقتی که کودک خجالتی دارید به او افتخار کنید و نکات مثبت او را به زبان بیاورید این کار باعث می شود که اعتماد به نفس در درون این کودکان رشد کند و به راحتی از خجالتی بودن فاصله بگیرد در مواردی سعی کند کودک ها با آغوش بگیرید و او را محو کنید طوری که کودک بفهمد که او را دوست دارید.

 • تشویق به ارتباط

 سعی کنید ارتباط کودک را با هم سن و سالانش بیشتر کنید و از او بخواهید که با هم سن و سالان و کودکان دیگر،  بازی و صحبت کند و گاهی برای اینکه کودک خجالتی شما، در جمع قرار بگیرد؛ سعی کنید یک مهمانی بگیرید و کودکان زیادی را به این مهمانی دعوت کنید تا در کنار هم قرار بگیرند و با همدیگر بازی کنند. و در مواردی کاری کنید که کودک ناخودآگاه، هیجاناتش را ظاهر کند این کار باعث می‌شود که بتواند تعاملات و ارتباطاتش را بیشتر کند.

منابع:https://www.todaysparent.com/family/parenting/shy-kids/

https://www.webmd.com/parenting/features/parent-shy-child#1

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.