آشنایی با اضطراب جدایی کودک

اضطراب جدایی کودکان

اختلال اضطراب جدایی یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که پیش از این تنها در مورد کودکان تشخیص گذاری می‌شد، اما اکنون در مورد بزرگسالان نیز به کار می‌رود.

علائم این اختلال در بزرگسالان اکثرا همراه با وجود اختلال اضطراب فراگیر دیده می‌شود. و ممکن است توانایی فرد برای مسافرت رفتن یا کار کردن در خارج از خانه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال نرخ شیوع اختلال اضطراب جدایی با افزایش سن کاهش می‌یابد و از ۴% در کودکان به ۱% در بزرگسالان می‌رسد.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

آشنایی با اضطراب جدایی کودکان

اختلال اضطراب جدایی زمانی رخ می‌دهد که فرد از جدا شدن از یک فرد خاص، افراد یا حتی حیوان خانگی خود می‌ترسد.

فرد ممکن است بر اثر جدایی دچار اضطراب حاد شود. همچنین ممکن است بعد از جدایی علائم فیزیکی از خود نشان دهد. علائم فیزیکی شامل موارد زیر هستند:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • گلودرد

اختلال اضطراب جدایی اغلب در کودکان، به خصوص کودکان زیر ۳ سال رخ می‌دهد. کودکان در این سن هنوز این مسئله را درک نمی‌کنند که وقتی والدین از آنها دور می‌شوند، هنوز در دسترس بوده و بازمی‌گردند.

لایو با خانم سجاد در رابطه با اضطراب جدایی کودکان

گاهی اوقات افرادی که در بزرگسالی به این عارضه دچار می‌شوند، در دوران کودکی نیز درگیرِ اضطراب جدایی بوده‌اند. بعضی‌ها نیز فقط در بزرگسالی دچار این عارضه می‌شوند.

اضطراب جدایی در کودک

سن اضطراب جدایی کودکان

برای بیشتر کودکان اضطراب جدایی در سنین 10 تا 18 ماهگی رخ می‌دهد و می‌تواند تا سه سالگی هم ادامه داشته باشد. این اضطراب زمانی رخ می‌دهد که می‌خواهید کودک را برای انجام کاری با پرستار یا شخص دیگری تنها بگذارید. یا شب‌ها او را در اتاقی جدا از خود بخوابانید. 
اضطراب جدایی عموما تا سن دو سالگی کودک، تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. اگر این اضطراب پس از دو سالگی بهبود نیابد و یا کودک واکنش‌های شدید و غیرطبیعی از خود بروز دهد باید نشانه‌های اختلال اضطراب را در کودک به خوبی بررسی و برای این کار به مشاور و روانشناس کودک مراجعه کرد. 

اضطراب جدایی در کودک

علائم اضطراب جدایی کودکان

اضطراب جدایی در کودکان دارای علائم و نشانه‌هایی است که والدین باید در صورت مشاهده آن برای تشخیص به‌موقع و درمان، به روانشناس کودک مراجعه کنند.
شناسایی علائم و نشانه‌های اضطراب جدایی در کودکان اهمیت بسیاری دارد. زیرا با تشخیص به‌موقع، این اختلال اضطراب درمان خواهد شد.
برخی از نشانه‌های اضطراب جدایی در کودکان به شرح زیر است:

  • ترس از جدا ماندن از والدین 
  • اضطراب هنگام فکر کردن به جدایی از والدین
  • ترس از خوابیدن در جایی به غیر از خانه
  • بی‌قراری شدید، بی‌تابی و گریه هنگام جدایی از والدین
  • دردهای فیزیکی مانند دل درد، سردرد و دردهای عضلانی
  • نگرانی مداوم و ترس از دست دادن و مرگ والدین
  • کابوس‌های شبانه
  • تمایل شدید کودک برای خوابیدن کنار والدین
  • امتناع از رفتن به مدرسه
اضطراب جدایی در کودک

علت اضطراب جدایی کودکان

اختلال اضطراب جدایی می‌تواند ناشی از احساس ناامنی در کودک شما باشد. این ناامنی می‌تواند به دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله دلایل بروز اختلال اضطراب جدایی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

1- ژنتیک: بعضی از کودکان به طور ژنتیکی خلق و خوی حساس‌تری دارند و مستعد ابتلا به اضطراب هستند. در نتیجه آمادگی آن‌ها برای ابتلا به اضطراب جدایی بیشتر است.

2- تغییر محیط: تغییرات محیطی می‌توانند باعث ایجاد این اختلال شوند مانند تغییر مدرسه یا محله زندگی

3- از دست دادن والدین: مرگ یکی از والدین (یا عزیزان کودک) و یا طلاق آن‌ها می‌تواند منجر به اختلال اضراب جدایی شود.

4- روش فرزند پروری: روش‌هایی که والدین برای تربیت فرزند خود به کار می‌گیرند، می‌تواند در ابتلاء آن‌ها به این اختلال بسیار موثر باشد. اگر والدین در تربیت خود بسیار آسان گیر باشند و هر چیزی که کودک می‌خواهد در اختیارش قرار دهند و یا بسیار سخت گیرانه برخورد کنند به گونه ای که کودک برای رفتار‌ها خود دچار اضطراب شود، می‌توانند زمینه ای برای ابتلا به اختلال جدایی فراهم کنند.

چگونه رابطه خود با فرزندم را بهبود دهم؟

دوره بهبود روابط والد و کودک (CPRT)

5- دلبستگی ناایمن: دلبستگی، ارتباطی است که بین کودک و مراقب او شکل می‌گیرد. هر چه قدر مراقب کودک، در زمان نوزادی بیشتر در کنار او باشد و نیاز‌های او را پاسخ دهد، وابستگی ایمن تری شکل می‌گیرد. در مقابل وابستگی ایمن، وابستگی نا ایمن وجود دارد که از عوامل اصلی شکل گیری اختلال اضطراب جدایی در کودکان است. 

چگونه می‌توانیم ارتباط مناسب با فرزندانمان داشته باشیم؟

“تِراپلِی” به عنوان یک روش بازی‌درمانیِ والد محور، به والدین کمک می‌کند.

اضطراب جدایی کودکان

درمان اضطراب جدایی کودکان

همه بچه‌ها در فاصله‌ای بین هشت ماهگی تا دو سالگی کمابیش دچار اضطراب جدایی می‌شوند. اضطراب جدایی در نوزادان بین ده تا هجده ماهگی معمولا به اوج خود می‌رسد. در ادامه این مطلب ده راهکار به شما توصیه می‌کنیم که می‌توانید این فرآیند را راحت‌تر پشت سر بگذارید.

1. کودک را خیلی زود با غریبه‌ها آشنا کنید

اگر فرزندتان را خیلی زود با پرستار، افراد فامیل یا دوستانی که ساعت‌هایی در روز از او مراقبت می کنند آشنا کنید، فرآیند اضطراب جدایی راحت‌تر کنترل می‌شود. وقتی فرزندتان مراقبانی غیر از شما داشته باشد، بین ۶ تا ۸ ماهگی رابطه عاطفی صمیمانه‌ای با این افراد برقرار می‌کند و زمانی که دچار اضطراب جدایی شد، از بودن در کنار این افراد احساس امنیت می‌کند. این مسئله به شما هم کمک می‌کند که دوره اضطراب جدایی را با تنش و درگیری کمتری سپری کنید.

2. جدا شدن از کودک را تمرین کنید

تجربه اضطراب جدایی به این دلیل به وجود می‌آید که کودک متوجه می‌شود وجود اشیا و افراد همیشگی است حتی اگر نتواند در لحظه آنها را ببیند. وقتی شما فرزندتان را ترک می‌کنید، کودک می‌داند شما جایی هستید اما با او نیستید، برای همین ناراحت می‌شود. یک تمرین خوب برای اینکه به فرزندتان نشان دهید همیشه هرجا که باشید برمی‌گردید، این است که گاهی در خانه از او جدا شوید. بگذارید سینه‌خیز به بیرون اتاق برود و چند دقیقه‌ای به تنهایی بازی کند- سریع به سمتش نروید و تا زمانی که خطری تهدیدش نمی‌کند، اجازه دهید تنها باشد و بازی کند. وقتی می‌خواهید به اتاق دیگری بروید، به او بگویید کجا می‌روید و کی برمی‌گردید: من میرم تو آشپزخونه، الان برمی‌گردم.

3. زمان درستی کودک را ترک کنید

اگر فرزند شما حالش خوب باشد، خیلی راحت‌تر با رفتن شما کنار می‌آید. وقتی پرستار یا مراقب فرزندتان می‌رسد، اطمینان حاصل کنید سیر است و به اندازه کافی استراحت کرده است. اگر حالش خوب نیست، او را ترک نکنید. یادتان باشد همه انسان‌ها و نه فقط نوزاد ده ماهه دوست دارند وقتی مریض‌اند مادرشان کنارشان باشد.

4. عادی‌سازی کنید

یک نفر را به عنوان کمک در کنارتان داشته باشید. لازم نیست حتما یک پرستار استخدام کنید. این فرد می‌تواند یکی از آشنایان و دوستان شما باشد که هفته‌ای دو سه بار وقتی شما هم خانه هستید با کودک بازی می‌کند. به این شکل هم شما عادت می‌کنید، هم کودک با آن فرد احساس راحتی می‌کند. در ابتدا نزدیک آنها باشید و کم‌کم تا جایی که امکان دارد دور شوید و بگذارید به تنهایی بازی کنند.

5. خداحافظی کنید

گرچه خیلی راحت‌تر است وقتی فرزندتان سرگرم بازی است، بدون خداحافظی او را ترک کنید اما حتما باید خداحافظی گرم اما کوتاه با فرزندتان داشته باشید. یادتان باشد کودک احساس شما را درک می‌کند بنابراین سعی کنید هر نوع احساس اضطراب یا عذاب وجدان را از خود دور کنید. در عوض خیلی سریع او را ببوسید و بگویید که زود برمی‌گردید. فرآیند خداحافظی را طولانی نکنید چون باعث افزایش اضطراب کودک و خود شما می‌شود.

6. کودک را سرگرم کنید

به خواهرتان یا کسی که قرار است مراقب کودک باشد بگویید نیم ساعت قبل از رفتن شما برسد. فرزندتان می‌تواند در این مدت که شما هم حضور دارید به آرامش برسد. همچنین کودک و خواهرتان فرصت کافی دارند که مشغول بازی شوند. اگر همه چیز خوب پیش برود، کودک به اندازه کافی درگیر بازی می‌شود و شما می‌توانید خیلی سریع خداحافظی کنید و بدون این که قشقرق به راه بیفتد، بروید.

7.  قدم به قدم پیش بروید

در قدم‌های اول سعی کنید حدود یک ساعت فرزندتان را که دارای اضطراب جدایی است، ترک کنید. این کار به او کمک می‌کند تا عادت کند شما می‌روید و می‌آیید و در کنارش هستید.

8. زمان‌بندی را جدی بگیرید

اگر فرزندتان دچار اضطراب جدایی شده، همان موقع پرستار یا کمک نگیرید. اگر از قبل پرستار روزانه داشته و در زمان رفتن شما خیلی بی‌قراری نشان می‌داده، خیلی کوتاه با او خداحافظی کنید. این کار باعث می‌شود بقیه روز را با آرامش بیشتری بگذراند. این شیوه را ادامه دهید و اگر لازم شد یکی از عروسک‌هایش را معرفی کنید که در زمان نبودن شما، به جای شما در کنار کودک باشد.

9. برنگردید

اگر برای رفتن برنامه‌ریزی کرده‌اید، بروید. رفتن، برگشتن و دوباره رفتن شما فقط باعث بیشتر شدن اضطراب کودک و گیج شدن او می‌شود.

10. یادتان باشد که گریه‌های کودک زود تمام می‌شود

حتی وقتی کودک به سختی گریه می‌کند باید بدانید که اشک‌هایش چند دقیقه بعد از رفتن شما تمام می‌شوند، در غیر این‌صورت مراقب فرزندتان با شما تماس می‌گیرد. پس کودک دلبندتان را ببوسید و با او خداحافظی کنید؛ اصلا هم عذاب وجدان نداشته باشید که فرزندتان را ترک می‌کنید و با کس دیگری تنها می‌گذارید.

اضطراب جدایی کودکان

تکنیک های درمان وابستگی کودکان به والدین

اگر که اضطراب جدایی در کودکان بسیار زیاد باشد شما می توانید راهکارهایی را امتحان کنید. برای مثال بهتر است جدا شدن از کودک را به صورت مقطعی تمرین کنید که البته این نکته را نیز لازم است بدانید که نباید خداحافظی را بیش از حد طولانی کنید.

داشتن اضطراب و ترس و یا همان اضطراب جدایی کودکان از فرآیندهای رشد طبیعی کودکان است و تقریبا همه ی کودکان این احساس را تجربه می کنند. اما دقت کنید که در صورت افزایش این احساس و ایجاد اختلال در عملکرد کودک باید حتما به فکر راه حل و کمک گرفتن از مشاورین باشید.

فیلم آموزشی با اضطراب جدایی کودکان چه کنیم؟

آموزش اضطراب جدایی کودکان به همراه یک هفته مشاوره

با فریب دادن کودک خانه را ترک نکنید

در صورتی که مجبور به ترک خانه اید،هیچگاه به صورت پنهانی و با فریب دادن کودک خانه را ترک نکنید.

گریه کودک در هنگام ترک مادر آسیب کمتری وارد می کند تا اینکه کودک همیشه در این وحشت به سر ببرد که مبادا به صورت ناگهانی ترک شود.

مغز کودک در این هنگام پیامی منتشر می کند که همه ی این جهان فریب و دروغ است و فرزند شما همه ی عمر خود را با سوء ظن و شک سپری خواهد کرد.

برای کم شدن اضطراب جدایی نیز با کودک خود تا حد امکان “قایم باشک” بازی کنید، این بازی باعث می شود کودک متوجه این واقعیت بشود که هر چیزی که از دید ما خارج شد، لزوما به معنای از بین رفتن آن نیست و می تواند مجددا دیده شود و با این روش اضطراب را در کودک کاهش دهید.

اضطراب جدایی کودکان در مدرسه

یکی از انواع اضطراب ها در هنگام رفتن کودک به مدرسه اتفاق می افتد ‌که یک‌ کودک در هنگام جدا شدن از والدین احساس ترس می کند البته این ترس به مرور زمان باعث مستقل شدن کودک می شود اما در صورتی که با گذشت زمان شدت پیدا کرد با اختلال اضطراب مواجه هستید.

اضطراب جدایی کودکان از والدین

اضطراب که ممکن است برای هر کودکی اتفاق افتد می تواند نشانه هایی داشته باشد که از جمله نشانه های اضطراب جدایی کودکان از والدین می توان به ترس کودک از جدا ماندن از والدین، داشتن احساس اضطراب هنگام فکر کردن به جدا شدن از والدین و بی‌قراری شدید کودک در هنگام دوری از والدین اشاره کرد.

با اضطراب جدایی کودکان چه کنیم

در مرحله اول باید صبر داشته باشید و بهترین قدم را برای حل کردن اضطراب جدایی کودکان پیش ببرید. برای مثال می توانید از گفتگو درمانی، بازی درمانی و یا حتی مشاور کودک کمک بگیرید.

اضطراب جدایی کودک در مهد

برخی از کودکان علی رغم داشتن گروه همبازی در پارک ها و یا مهمانی ها اما در ورود به مهد کودک ممکن است دچار ترس شوند و بهتر است که شما بیشتر با کودک خود در مورد مهد کودک صحبت کنید و او را در مورد مهد کودک بیشتر آگاه کنید.

راه حل اضطراب جدایی کودکان

اگر که اضطراب جدایی در کودکان بسیار زیاد باشد شما می توانید راهکارهایی را امتحان کنید. برای مثال بهتر است جدا شدن از کودک را به صورت مقطعی تمرین کنید که البته این نکته را نیز لازم است بدانید که نباید خداحافظی را بیش از حد طولانی کنید.

جمع بندی

داشتن اضطراب و ترس و یا همان اضطراب جدایی کودکان از فرآیندهای رشد طبیعی کودکان است و تقریبا همه ی کودکان این احساس را تجربه می کنند. اما دقت کنید که در صورت افزایش این احساس و ایجاد اختلال در عملکرد کودک باید حتما به فکر راه حل باشید.

در حقیقت اضطراب حالتی درونی است و حتی می توان گفت پاسخ طبیعی هر کودکی به موقعیت های استرس آور و یا فشارهای روانی است. این اضطراب ممکن است ریشه بیرونی داشته باشد و ممکن است هم فقط یک نوع فکر و گمان باشد.

از جمله نشانه های اضطراب می‌توان به داشتن مشکل در خوابیدن، احساس ناراحتی همیشگی، گریه بیش‌ازحد، نداشتن تمایل به جدا شدن از والدین و شب‌ادراری اشاره کرد.

حالت تهوع،سردرد،گلو درد

برای بیشتر کودکان اضطراب جدایی در سنین 10 تا 18 ماهگی رخ می‌دهد و می‌تواند تا سه سالگی هم ادامه داشته باشد.

این کار شما اصلا درست نیست به مرور زمان علاقه ی او به عروسکش کمتر می شود و او به راحتی از آن جدا می شود، ولی این کار او ممکن است تا سن پنج سالگی کودک ادامه داشته باشد، بیشتر بچه های چهار تا پنج ساله حتی وقتی می خواهند بخوابند، دوست دارند عروسکشان را بغل بگیرند و از آن جدا نمی شوند. جالب است که بدانید وقتی والدین متوجه علاقه کودک شان به اسباب بازی و عروسک خاصی می شوند،آنها نیز مراقب آن عروسک هستند.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه در “آشنایی با اضطراب جدایی کودک

 1. ثریا گفت:

  ای وای من همیشه با دخترم این کار رو میکنم چون اگر این کار رو نکنم یک روز کامل گریه میکنه و مامانم بیچاره میشه 🙁

 2. ملیحه گفت:

  سلام. میشه بگید اگه بچه ای بعد دو سالگیش اضطراب جداییش خوب نشه چی میشه؟

  1. مشاوره نینوپیا گفت:

   سلام ملیحه عزیز
   از اینکه همراه سایت نینوپیا هستید سپاسگزاریم.
   بچه هایی که بعد از 2 یا 3 سالگی علائم اضطراب جدایی نشان می دهند یعنی در شکل گیری دلبستگی مشکل داشتند که بعد از این سن ممکن است به صورت تمایل زیادی به توجه بزرگسالان، صمیمیت بیش از اندازه با آنها و با غریبه ها، روابط دوستی کم و ناتوانی در تعامل با والدین به هنگام مواجه شدن با موقعیت اضطراب آور، نمایان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان در واقع مجسم کردن و به تصویر کشیدن رویاها و تخیلات و احساسات و حالات درونی کودک

انتخاب مهد کودک مناسب

آیا مهدکودک نقش بسزایی در رشد کودکان خردسال دارد؟ مهد کودک برنامه هایی را ارائه می دهد که برای آماده

کودک مستقل

متاسفانه بسیاری از والدین با رفتارها و عملکردهای نادرست موجب می شوند که کودک به صورت مستقل پرورش نیابد و

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد ویژه وبینار تقویت هوش هیجانی در کودکان
کدتخفیف =ninoho