ویژه والدین

با فحاشی کودکم چه کنم؟

پیشگفتار

در طول زندگی ممکن است کودکان الفاظ خوب و بد زیادی را یاد بگیرند که شاید خیلی از این الفاظ در شان کلام یک کودک نباشد. بسیاری از پدر و مادرها نگرانی های بسیار زیادی در مورد فحاشی کودک دارند. موضوعی که به شدت آزاردهنده و مخرب است. مخصوصا خانواده هایی که فرزند پسر دارند، از این بابت نگرانی های زیادی دارند. طبیعی است که اگر فرزند شما در کنار حرف های خوب و مثبت، حرف های منفی هم بزند؛ زیرا او فرق خوب و بد را متوجه نمی شود و با الگویی که از اطرافیانش می گیرد، این الفاظ را به زبان می آورد.

کودک-معنی-حرف-های-زشت-را-نمی-داند

حال اگر کودک شما فحاشی می کند و این موضوع شما را به شدت مضطرب می نماید، بهتر است تا در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا راه چاره و نحوه برخورد با چنین کودکانی را به شما آموزش دهیم.

علت فحاشی کودک چیست؟

فحاشی کودک می تواند یک موضوع بسیار آزار دهنده برای والدین باشد. شاید کودکتان را با سایر کودکان هم سن و سال خودش مقایسه کنید و بگویید چرا فقط کودک من فحاشی می کند و کودکان دیگر با شرایط مشابه این کار را انجام نمی دهد. در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که مقایسه کردن در هر زمینه ای کار اشتباهی است. کودک شما دارای خلق و خو و شخصیت منحصر به فرد خودش است و با دیگران قابل قیاس نیست.

فحاشی-کودک-را-به-او-تذکر-دهید

اگر کودک شما فحاشی می کند، به این دلیل است که معنای کلمات بد را نمی داند، تنها چیزی که او یاد گرفته است، این است که در هنگام عصبانیت و برای تخلیه انرژی منفی باید پرخاشگری کند و از الفاظی که بزرگترها برای تخلیه انرژی منفی شان استفاده می کنند، استفاده کند. همانطور که میدانید، ذات انسان به این صورت است که در هنگام عصبانیت و برای تخلیه انرژی منفی از صدای بلند و حرکات تهاجمی استفاده می کند. استفاده از الفاظ رکیک نیز به همین علت است. فحاشی کودک چیزی به غیر از یک الگوی نامناسب نیست. بنابراین در این امر فقط کودکتان را مقصر ندانید و با او رفتارهای پرخاشگرانه نداشته باشید.

برای جلوگیری از فحاشی کودک چه کارهایی انجام دهیم؟

اگر با فحاشی کودک مواجه شدیم، بهتر است چه کاری انجام دهیم؟ این سوالی است که قطعا در حال حاضر ذهن شما را به خود مشغول کرده است. برای اینکه بتوانید با فحاشی کودک مقابله کنید، در ابتدا باید کاملا صبور باشید و برای ترک این عادت بد، با درک و منطق بالا رفتار کنید. قبل از هر چیزی در نظر داشته باشید که کودک شما سنی ندارد و از روی بدی و بد ذاتی فحاشی نمی کند؛ بلکه در معرض یک الگوی نامناسب قرار گرفته است. حال با در نظر داشتن این موضوع کلی، بهتر است تا به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • علت فحاشی کودک را ریشه یابی کنید

اولین اقدامی که باید برای برطرف کردن فحاشی کودک انجام دهید، این است که علت و منشا آن را پیدا کنید. دقت کنید و ببینید که آیا کودک شما در حضور شما فحاشی می کند یا به دور از چشم شما و در هنگام بازی با همسالانش؟ در موقع عصبانیت این کار را انجام می دهد یا در حالت عادی و معمولی؟

توجه کردن به این موارد می تواند شما را به ریشه یابی برساند. ممکن است کودک شما این الفاظ را در محیط های عمومی مثل پارک، بازار، مترو و… یاد گرفته باشد و یا ممکن است از یکی از اعضای خانواده. در هر حال توجه به این موضوع می تواند به شما کمک کند تا علت فحاشی را ریشه یابی کنید و در صدد برطرف کردن آن برآیید.

  • برای فرزندتان یک الگوی مناسب باشید

این را در نظر بگیرید که بزرگترین و بهترین الگوی هر فرزندی پدر و مادرش است. اگر شما سعی کنید تا الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید، قطعا اگر کودک شما فحاشی را در محیط های عمومی یاد گرفته باشد، با دیدن الگوی مناسبی همچون پدر و مادر این کار را ترک خواهد کرد. به طور مثال اگر کودک 3 الی 4 ساله شما فحاشی می کند، می توانید به او بگویید من هرگز این از این حرف ها نمی زنم چون به یک آدم بی ادب تبدیل می شوم. و یا دهانم با گفتن حرف های بد، بوی بدی می گیرد و همه از من فاصله می گیرند. و یا به طور کلی استفاده از این روش های غیر مستقیم و مثال زدن شخصیت خودتان می تواند در کودک شما تاثیرات زیادی بگذارد.

  • فحاشی کودک را نادیده بگیرید

بسیاری از کودکان برای جلب توجه افراد خانواده، حتی جلب توجه منفی، فحاشی می کنند. اگر احساس می کنید فحاشی کودک شما به دلیل جلب توجه است، بهترین کار نادیده گرفتن اوست. اگر کودک شما نسبت به بی توجهی شما اعتراض کرد، فرصت مناسبی است تا نکات اخلاقی و تربیتی را در این زمینه به او گوشزد کنید. به طور مثال می توانید بگویید من با آدم های بی ادب صحبت نمی کنم! و یا می توانید به او بگویید مامان بچه با ادب و با شخصیت دوست دارد اگر حرف های زیبا بزنی آن وقت می توانیم حرف یکدیگر را بفهمیم. با این کار شما به کودکتان می فهمانید که با فحاشی کردن به خواسته خود نمی رسد و کسی به او توجه نمی کند. حتی توجه منفی و پرخاشگرانه.

برای ترک فحاشی، برای کودکتان قوانینی وضع کنید

  • قانون تعیین کنید

شما می توانید برای اینکه با فحاشی کودک مقابله کنید، قوانینی را برای کودکتان تعیین کنید. این قوانین اگر در چارچوب بازی باشند، قطعا تاثیرگذار تر خواهند بود. به طور مثال به او بگویید بیا با هم بازی کنیم. اگر کسی این حرف بد را زد به او تذکر دهیم چون این حرف بسیار زشت است و نباید آن را به زبان آورد. حتی می توانید زمانی که با فحاشی کودک مواجه شدید بگویید حرف بد آ آ آ آ. با این کار شما به کودکتان در مورد فحاشی اش هشدار داده اید.

در کنار امام موارد بالا شما می توانید با استفاده از یک کاغذ یا مقوای رنگی یک جدول برای او درست کنید و آن را در اتاقش نصب کنید. با استفاده از ستاره های رنگی به او امتیاز دهید. به طور مثال به او بگویید هر روزی که حرف بد نزدی یک ستاره می گیری. زمانی که تعداد ستاره هایت به 10 تا رسید، برای تو یک هدیه زیبا می خرم. حال این هدیه می تواند اسباب بازی یا خوراکی مورد علاقه اش باشد. با این کار شما به ترک فحاشی کودک خود کمک کرده اید.

منبع:https://namnak.com/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%AF-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86.p24619

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.