ویژه والدین

با دعوای بین کودکانم چه کنم؟

پیشگفتار

حتما اگر شما دو یا چند فرزند در خانه دارید، با دعوای بین کودکان مواجه شدید. ممکن است در بعضی مواقع از اختلافات بین کودکان چشم پوشی کنید و در بعضی مواقع بخواهید در این اختلافات دخالت کنید تا مشکل را حل کنید. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که کدام کار درست است؟ آیا می دانید در دعوای دو کودک باید چه کاری انجام دهید؟

دعوای-بین-کودکان-یک-امر-طبیعی-است

حتی ممکن است شما یک فرزند داشته باشید و دعوا و اختلافات بین کودک شما با سایر بچه های دوستان و آشنایان شما پیش بیاید. به این موضوع توجه داشته باشید که رفتار و برخورد درست شما در این مواقع می تواند باعث رشد شخصیت فرزندتان شود و به او تجربه های بسیار مفیدی در این زمینه بیاموزد. حال برای اینکه بدانیم باید با دعوای کودکان بین کودکانمان چه کنیم، بهتر است تا خواندن این مطلب را از دست ندهید.

آیا دعوای بین کودکان طبیعی است؟

معمولا می توان گفت تمام کودکان بر سر موضوعات کوچک و بزرگ با یکدیگر به اختلاف نظر می رسند و ممکن است کارشان به دعوا، بحث و یا درگیری فیزیکی بکشد. معمولا این رفتارها در بین کودکان طبیعی است، زیرا آنها هنوز مهارت های ارتباطی را به خوبی کسب نکرده اند و نیاز به آموزش و کسب تجربه دارند.

به طور کلی تحمل دعوای بین کودکان برای والدین غیر قابل تحمل است، به خصوص که اگر این دعوا بین خواهر و برادر، خواهر با خواهر و برادر با برادر اتفاق بیفتد. شاید به ظاهر بعضی ها بر این عقیده باشند که رمز موفقیت یک خانواده و تربیت درست، این است که فرزندان با یکدیگر مشاجره نکنند؛ اما باید بگوییم این طرز فکر اساسا غلط است. یک اصل همیشگی وجود دارد و آن هم این است که هیچگاه در هیچ زمینه ای تفاهم مطلق وجود ندارد. بنابراین دعوا و درگیری بین فرزندان یک خانواده امری کاملا طبیعی است و این یک واقعیت در بین تمام خواهر و برادر هاست.

به-فرزندانتان-اجازه-دهید-تجربه-کنند

به تثبیت شخصیت کودک کمک کنید

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که تا چه حد به دعوای بین کودکان بها می دهید؟ همه ما میدانیم که دعوای بین کودکان یک امر کاملا طبیعی است، اما با این وجود از فرزندانمان انتظار داریم که بدون هیچ مشاجره و بحثی مشکلشان را حل کنند؛ که طبیعتا این امر غیر ممکن است! همانطور که روابط خواهر و برادری جنبه های مثبت دارد، جنبه های منفی آن را نیز باید در نظر گرفت.

به عنوان پدر و مادر این را در نظر داشته باشید که کودک شما باید با بعضی از ناملایمات زندگی اش کنار بیاید و شاید بعضی وقت ها نیاز باشد تا غصه بخورد، گریه کند، ناراحت شود و… بنابراین اجازه دهید تا کودک این احساسات را تجربه کند. این موضوع کاملا درست است که شما به عنوان پدر و مادر باید مراقبت کودکتان باشید و از او حفاظت کنید اما این موضوع را نیز در نظر بگیرید که تجربه این احساسات می تواند تثبیت شخصیت را برای کودک شما به همراه داشته باشد. این احساسات باعث می شود تا کودک دنیای اطرافش را بهتر کشف کند و شناخت بهتری به نیازها و احساساتش داشته باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که کودک موفق، کودکی که هرگز دعوا نمی کند، نیست بلکه کودک موفق کودکیست که با احساسات منفی اش کنار بیاید و بعد از آن به موفقیت برسد. در واقع بعد از آن باید موفقیت را به دست آورد. شما به عنوان پدر و مادر هرگز نباید از دعوای بین کودکان بترسید و یا از آن فرار کنید. این را در نظر داشته باشید که عشق و نفرت مانند دو قطب آهنربا بین روابط خواهر و برادر وجود دارد، پس شما نباید از این نوسانات ناراحت و مضطرب شوید.

چه زمانی باید در دعوای بین کودکان مداخله کرد؟

یک موضوع کلی وجود دارد و آن هم این است که پدر و مادر نباید در هر دعوایی که بین فرزندانشان به وجود می آید، مداخله کنند. اما در بعضی از مواقع نیاز است تا پدر و مادر در این دعواها دخالت داشته باشند تا بچه ها از آنان درس عبرت بگیرند و فراتر از حد خودشان نروند. بهترین زمان برای مداخله پدر و مادر، زمانی است که دعوای بین کودکان به برخوردهای فیزیکی می رسد. در این هنگام پدر و مادر می توانند در این مشاجرات مداخله کنند و از فرزندان خود محافظت کنند. ممکن است طی درگیری های فیزیکی، آسیب های جسمی به کودکان وارد شود، بنابراین بهتر است تا از وقوع چنین درگیری هایی جلوگیری شود تا امنیت فرزندان به خطر نیفتد.

یکی دیگر از مواردی که نیاز است پدر و مادرها در آن مداخله کنند، زمانی است که درگیری های لفظی بین کودکان به فحش و ناسزا می رسد. این را در نظر بگیرید که تحقیر کردن و بی ارزش کردن یک انسان می تواند تاثیرات منفی بر شخصیت وی داشته باشد. بنابراین بهتر است تا اگر چنین اتفاقی بین فرزندانتان رخ داد، سریعا از ادامه پیدا کردن آن جلوگیری کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که شخصیت فرزند در خانواده شکل می گیرد و در جامعه نمایان می شود. اگر می خواهید فرزند شما با شخصیت سالم در جامعه حضور پیدا کند، بهتر است تا در کانون خانواده از بروز دعواهایی که با الفاظ منفی و توهین آمیز همراه است و همچنین برخوردهای فیزیکی جلوگیری شود تا فرزند شما بداند که این نوع رفتار حتی از نظر خانواده نیز پسندیده نیست.

خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید

اگر می خواهید بین فرزندانتان قضاوت کنید بهتر است تا آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. این را در نظر داشته باشید که در نهایت همه شما یک خانواده هستید و نباید بین فرزندانتان تبعیض قائل شوید. شما می توانید با آرامش و خونسردی کودکانتان را مجاب کنید تا از ادامه دعوا صرف نظر کنند و به بحث و جنجال خاتمه دهند.

در این بین پدر و مادرانی هستند که به جای جلوگیری از دعوای بین کودکان، خودشان نیز در این دعوا مداخله می کنند و به طبع مشکل بزرگتر می شود. سعی کنید به جای این کار با حفظ آرامش و خونسردی، خط قرمزهای تربیتی تان را به کودکانتان یادآور شوید و از آنها بخواهید حد و حدودشان را حفظ کنند.

منبع:https://www.beytoote.com/baby/tuition/winning2-battles.html

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.