ویژه والدین

با تک فرزندی موافقید یا مخالف؟

در گذشته در هر خانه 4،5 بچه بود و حتی گاهی بیشتر،کم کم خانواده ها به سمت فرزند کمتر سوق پیدا کردند. امروزه معمولا پدر و مادر هر دو شاغل یا بعضی مشغول به تحصیل هستند و نگهداری و مراقبت از فرزندان به سادگی گذشته نیست،زیرا قبلا پدربزرگ و مادربزرگ ها و سایر اقوام در نزدیکی هم زندگی می کردند و در نگهداری بچه ها اندکی سهیم بودند. همچنین هزینه های بالای زندگی و ناتوانی در رفع نیازهای کودکان امروزی نیز در فرزند آوری کمتر بی تاثیر نیست.

آیا کودکان تک فرزند به دلیل نداشتن همبازی در خانه در مهارت های اجتماعی ضعیف ترند؟

عده ای می گویند کودکان تک فرزند به دلیل اینکه در خانه خواهر و برادری ندارند، با کسی دعوایشان نمی شود،مجبور نیستند وسایلشان را با کسی شریک شوند ،کسی به وسایلشان دست نمی زند،یاد نمیگیرند از خودشان دفاع کنند و رقابت کردن را بلد نیستند پس باعث می شود در مهارت های اجتماعی ضعیف باشند.محققان با مطالعه بر روی کودکان پنج ساله ی تک فرزند به این ضعف پی بردند اما محققان نشان دادند که بعد از این که کودکان وارد مدرسه شوند این تفاوت از بین می رود و به سرعت در مهارت های اجتماعی خود را به سایر کودکان می رسانند و دیگر تفاوتی با آنها ندارند.در واقع می توان نتیجه گرفت داشتن خواهر و برادر به کسب مهارت های اجتماعی سرعت می بخشد.

آیا راهی برای تسریع کسب مهارت های اجتماعی در کودکان تک فرزند قبل از ورود به مدرسه وجود دارد؟

بله،رفت و آمد با دوستان و خانواده هایی که فرزندانی همسن فرزند شما دارند به این امر کمک می کند،رفتن به مهدکودک و پارک نیز در  یادگیری این مهارت ها کمک کننده است.از کودکتان بیش از اندازه پشتیبانی نکنید تا او یاد بگیرد مشکلاتش را خودش حل کند و به او بیاموزید درباره خواسته ها و احساساتش صحبت کند و برای ایجاد ارتباط خوب از جملات و عبارات مناسب استفاده کند.

آیا تک فرزندی باعث بلوغ فکری زودرس می شود؟

عده ای می گویند به دلیل اینکه کودکان تک فرزند همیشه در خانه با پدر و مادر (فرد بزرگتر)هستند،همیشه با مسائل بزرگترها روبرو هستند که همین امر باعث می شود زودتر بزرگ شوند.

آن‌ها معمولا خوب صحبت می کنند، ‌با بزرگ‌ترها خوب رابطه برقرار می‌‌کنند، تا جایی که موجب تعجب و تحسین همه می شوند و در آينده هم زودتر وارد بازار کار و کسب درآمد می‌شوند و از پس مشکلات مربوط به دوران بزرگسالی به خوبی برمی‌آیند.

همه این‌ها خوب است، ‌اما مراقب باشید که فرزندتان از تجربیات کودکی مربوط به سن و سالی که در آن قرار دارد محروم نشود. او باید دوران رشد طبیعی خود را طی کند تا در آینده دچار مشکل نشود. بنابراین، او را درگیر مسائل خود نکنید. حواستان به سنش باشد و متناسب با سن او هم برنامه‌هایی در خانواده داشته باشید. او را تنها همدم خود قرار ندهید که همه مشکلات را با او در میان بگذارید و نگذارید از سنین پایین درگیر مسائل دوران بزرگسالی شود. این که همه مشکلات را به او بگویید، در سنین پایین،‌ ممکن است باعث احساس اضطراب در او شود. او می‌فهمد مشکل و ناراحتی وجود دارد که او نمي‌تواند آن را حل کند. حتی ممکن است احساس گناه کند. استرس می‌تواند به او آسیب بزند. بنابراین، برای حرف‌های سنگین و استرس‌های روزمره، گوش دیگری پیدا کنید.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

 

امتیاز شما

1 دیدگاه در “با تک فرزندی موافقید یا مخالف؟

  1. رایکا گفت:

    من موافقم والا تو این زمونه چجوری از پس تربیت و خرج و مخارجشون بر بیای … من خودم ی دونه بچه دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.