ویژه والدین

بازی کودکان در ایام قرنطینه

 بازی در دوران کرونا یکی از دغدغه های مهم والدین است. کرونا ویروسی که این روزها تمام دنیا و کشور ما را نیز درگیر خود نموده است. متاسفانه این ویروس واگیر بسیار زیادی دارد و برای پیشگیری از ابتلا به آن باید تمام سعی خودمان را بکنیم تا از خانه خارج نگردیم. با این وضعیت مشکلات زیادی برای تمام اعضای خانواده می افتد. ماندن در خانه برای ساعات طولانی می تواند مشکلات بسیاری را برای والدین و کودکان به وجود آورد.

در این بین کودکان از جمله گروه های آسیب پذیری هستند که باید توجه بسیاری زیادی به آن ها کنیم. قطعا کودکان برای بازی کردن به فضاهای بزرگ مانند پارک نیاز دارند. همچنین می دانیم که بازی کردن برای کودکان اهمیت بسیاری را دارد. کودکانی که علاقه ی بیشتری به بازی کردن دارند، میزان خلاقیت و اعتماد به نفس بیشتری را نیز دارا هستند. بنابراین ما به عنوان والدین باید شرایط مناسبی را برای بازی در دوران کرونا برای فرزندانمان فراهم آوریم. در این مطلب می خواهیم به موضوع بازی در دوران کرونا و راه های مواجهه با مشکلات آن بپردازیم.

استفاده از بازی برای حمایت از کودکان در طی بیماری همه گیر ویروس کرونا COVID-19 یک قسمت حیاتی از رشد و سلامت کودک است.

بازی کودکان در ایام قرنطینه

استفاده از بازی برای حمایت از کودکان در طی بیماری همه گیر ویروس کرونا COVID-19 یک قسمت حیاتی از رشد و سلامت کودک است. مانند فعالیت های اوقات فراغت و سرگرمی برای بزرگسالان ، بازی راهی برای آرامش کودکان و کنار آمدن با استرس است. این فرصت را به آنها می دهد تا خلاق باشند و مهارت های حل مسئله خود را آزمایش کنند و احساس موفقیت و اعتماد به نفس در توانایی های خود را فراهم می کنند.

بازی همچنین می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد. این فرصتی است که از نگرانی های COVID-19 فاصله بگیرید و بر روی چیزی تمرکز کنید که برای هر دوی شما سرگرم کننده و پرطرفدار باشد. این فرصتی را فراهم می کند تا به دنیای کودک خود قدم بگذارید و در شگفتی های خلاقیت و تخیل او سهیم شوید  . بازی با هم رابطه والدین و کودک را تقویت می کند ، که به ایجاد انعطاف پذیری کودکان کمک می کند و سلامت روان را در طول زندگی آنها ایجاد می کند.

در حالی که قوانین فاصله گذاری اجتماعی وجود دارد ، کودکان قادر به بازی با دوستانشان نیستند همانطور که عادت دارند. این امر باعث می شود زمان بازی در خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. پنج نکته زیر می تواند به شما کمک کند از بازی برای حمایت از سلامت روان کودک خود در طول COVID-19 استفاده کنید.

بازی را بخشی از برنامه روزمره خود قرار دهید

روال های روزانه منبع مهم ایمنی و ثبات برای کودکان هستند. اگرچه در حال حاضر شرایط برای خانواده شما احتمالاً متفاوت است ، اما برنامه ریزی اوقات منظم برای بازی با هم بسیار مهم است. نیازی نیست که زمان زیادی باشد – حتی پنج دقیقه بازی  3-4 بار در هفته می تواند تفاوت زیادی در بهتر شدن وضعیت کودک شما ایجاد کند.

اگر در خانه کار می کنید و از فرزندان خود مراقبت می کنید ، ممکن است نیاز به خلاقیت داشته باشید.

با کودک خود درمورد اینکه چه زمانی برای بازی اختصاص می دهید، شفاف باشید و به او بگویید که در این زمان های تعیین شده ، تمرکز شما کاملاً بر روی آنها خواهد بود. اگر در خانه کار می کنید و از فرزندان خود مراقبت می کنید ، ممکن است نیاز به خلاقیت داشته باشید. زمان های غذا خوردن حتی می تواند مکان خوبی برای برنامه ریزی برخی از فعالیت های سرگرم کننده ، بازی خلاقانه یا بازی های رومیزی باشد. هرچه تصمیم می گیرید ، تنظیم یک بازه زمانی مشخص برای بازی می تواند بسیار مفید باشد مخصوصا اگر در خانه کار می کنید ، زیرا به کودک این امکان را می دهد تا بداند در طول زمان مشخص شده بازی ، توجه کامل شما را خواهد داشت.

تنظیم برخی از عادتهای خودتان می تواند مفید باشد تا از حواس پرتی در مورد تلفن یا سایر دستگاه ها در زمان بازی جلوگیری کنید. بعضی از والدین متوجه می شوند که روشن کردن و خاموش کردن دستگاههای خود و قرار دادن آنها در اتاق دیگر باعث کاهش وسوسه چک کردن مداوم وسایلشان می شود.

بازی به رهبری کودک” شامل نشستن و اجازه دادن به کودک برای انتخاب نحوه ورود شما می باشد

فضای امن ایجاد کنید

فضای امن ممکن است اسباب بازی های آنها باشد که از آنها لذت می برند. یا ممکن است آنها دوست داشته باشند به حیاط خانه بیرون بروند ، با چوب و خاک بازی کنند

کودک خود را دنبال کنید

بازی به رهبری کودک” شامل نشستن و اجازه دادن به کودک برای انتخاب نحوه ورود شما می باشد. آنها رهبر ، کارگردان و تصمیم گیرنده هستند. اجازه دادن به فرزندتان که حرف اول را بزند ، به او حس اعتبار می دهد و به او نشان می دهد که او قوی و توانا است و شما به او اعتماد دارید. این همچنین به شما فرصتی می دهد تا درباره فرزند خود بیشتر بدانید – آنچه که او از انجام آن لذت می برد ، آنچه که نگران آن هستند ، و چگونگی کنار آمدن خود با حل مشکلات است.

بازی به رهبری کودک بسته به سن و مرحله رشد کودک متفاوت به نظر می رسد. اگر نوزادی دارید ، می توانید چند اسباب بازی مختلف تنظیم کنید و به کودک اجازه دهید تصمیم بگیرد کدام یک را بردارد و نگاه کند و چه مدت زمانی با آنها بازی کند. کودکان در سن دبستان عاشق این هستند که واقعاً والدی در بازی آنها نقش داشته باشند – وقتی تظاهر می کنند یا به ساختن یا ایجاد چیزی با آنها کمک می کنند ، به آنها بپیوندند. اگر فرزند نوجوانی دارید ، می توانید نقش ناظر را بر عهده بگیرید ، به آنچه آنها انجام می دهند بسیار توجه کنید و در مورد آنچه بعد از آن متوجه شدید با آنها گفتگو کنید. مهم نیست که سن کودک چیست ، نکته اصلی این است که از او پیروی کنید و به او اجازه دهید به شما نشان دهد چگونه دوست دارد شما درگیر شوید.

داستانی را با هم به اشتراک بگذارید

داستان ها از طریق شخصیت های خیالی که در آن وجود دارد می توانند موقعیت همذات پنداری را برای کودک مهیا کنند .آنها شروع ، میانه و پایان مشخصی دارند و می توانند به کودکان کمک کنند تا در مورد احساسات  که در غیر این صورت برایشان دشوار است صحبت کنند. گفتن و بازگو کردن داستان ها می تواند به کودکان کمک کند تا برای تجربیات خودشان تصمیم بگیرند.

خواندن ، نوشتن و به اشتراک گذاشتن داستان راهی آسان برای برقراری ارتباط با فرزندتان و دانستن اینکه بر او چه می گذرد است. کودک شما ممکن است دریابد که ساخت داستان خود به او کمک می کند تا نگرانی هایی را که ممکن است درباره ویروس کرونا داشته باشند ، پردازش کند. اگر داستان ناراحت کننده شد یا کودک به نظر می رسد در یک قسمت خاص گیر کرده است ، می توانید پشتیبانی و ساختار ارائه دهید تا داستان را به سمت هدف مثبت سوق دهید. شاید برای شما مفید باشد که در این مواقع از کودکان در مورد نقاط قوت و توانایی حل مسئله آنها سوال کنید. اگر زمان هایی وجود دارد که کودک شما بر یک مسئله چالش برانگیز غلبه کرده است ، می توانید از آنها بپرسید که چگونه این کار را انجام داده اند و چگونه ممکن است از همان مهارت ها و انعطاف پذیری برای غلبه بر مشکل داستان خود استفاده کنند.

همچنین طبیعی است که در ابتدا بازی کودکانه را کمی چالش برانگیز بدانید. والدین به مسئولیت پذیری عادت کرده اند ، بنابراین ممکن است انتقال قدرت به فرزند شما کمی عجیب باشد. علایق یا سبک بازی کودک شما نیز ممکن است با ایده ها و تجربیات شما متفاوت باشد و شما ممکن است بخواهید  وارد عمل شوید و کودک خود را به سمت بازی هدایت کنید به گونه ای که از نظر شما طبیعی تر باشد. اگر برایتان دشوار است ، با پزشک عمومی یا پزشک خود در مورد راهکارهایی صحبت کنید که می توانید برای سهولت انجام بازی به رهبری کودک استفاده کنید.

کودکان در سن دبستان عاشق این هستند که واقعاً والدی در بازی آنها نقش داشته باشند

با خودت مهربان باش

احساس فشار ، نگرانی یا اضطراب در اوقات نامشخص طبیعی است. به یاد داشته باشید که این وضعیت کاملاً جدید است – ممکن است شما در تلاش باشید تا خودتان چیزهایی را درک کنید ، در حالی که سعی در حفظ احساس عادی بودن و کمک به فرزندان خود دارید که چه اتفاقی می افتد. با خود مهربان باشید و وقتی برای تنهایی و مدیتیشن اختصاص دهید.

چگونه باید در خانه محیط بازی در دوران کرونا را برای کودک فراهم کنیم؟

اغلب کودکان نمی توانند به تنهایی بازی کنند و نیاز دارند تا یک هم بازی داشته باشند. در شرایط کرونا پیدا کردن هم بازی برای فرزندتان بسیار سخت است. بنابراین کاری که باید انجام دهید، این است که خودتان هم بازی او شوید. ممکن است هم بازی شدن با کودک برای بیشتر والدین کار سختی باشد اما در این شرایط بحرانی واجب و لازم است تا هم برای سلامتی و هم رشد فکری و جسمی فرزندتان وارد عمل گردید. در صورتی که کودک شما مدام جلوی تلویزیون باشد و یا دائما در حال بازی کردن انواع گیم ها باشد، در آینده دچار مشکلات جدی جسمی و روانی خواهد بود. هر چقدر کودک خود را درک کرده و تمام تلاش خود را بکنید تا بازی در دوران کرونا را مدیریت نمایید قطعا برای روح و جسم فرزندتان بهتر خواهد بود. بیشتر کودکان اسباب بازی های بسیاری را درخانه دارند اما متاسفانه انگیزه ای برای بازی در دوران کرونا را ندارند. خودتان دست به کار شوید و او را برای بازی در دوران کرونا تشویق نمایید. استفاده کردن از دستگاه های دیجیتالی را به حداقل برسانید. به هیچ وجه اینترنت را در اختیار فرزند خود قرار ندهید. استفاده نا مناسب از این ابزارها اختلالاتی را در رشد جسمی و روانی فرزند شما پدید خواهد آورد.

بهتر است مانند قبل به تمیزی خانه اهمیت ندهید. اینکه مدام در حال جمع کردن وسایل و اسباب بازی های کودک در دوران کرونا باشید، سبب می گردد تا فرزند شما احساس راحتی در خانه نداشته باشد. اجازه دهید تا با رنگ آمیزی و بازی با خمیر بازی خلاقیت خود را نشان دهد. اگر وسواس زیادی به خرج دهید هم خودتان و هم کودکتان را آزار خواهید داد. بازی در دوران کرونا نیز سخت خواهد شد.

این تعامل و مشارکت و بازی در دوران کرونا سبب می شود تا کودک احساس خوبی داشته باشد. بازی در دوران کرونا می تواند کمک کردن شما در خانه باشد. از فرزند خود بخواهید تا در تمیز کردن خانه به شما کمک کند. در حین انجام کارها مسابقه بگذارید و بدین گونه بازی در دوران کرونا را به راه بیندازید.

مراقب باشید تا کودکان دچار استرس کرونا  نگردند

کرونا با خودش مقدار بسیار زیادی استرس و اضطراب را وارد تمامی خانواده ها نموده است. باید تمامی نکات بهداشتی را به کودک خود آموزش دهید ، اما مراقب باشید استرس زیادی به آن ها وارد نکنید. کودکان زمانی که از لحاظ روانی به مشکل بیفتند و یا خطری آنها را تهدید نماید دچار استرس می گردند.اگر کودکی هر روز به طور مرتب و روزانه تهدید می شود که ممکن است مبتلا به کرونا شود ترس وحشتناکی وجودش را فرا خواهد گرفت. در صورتی که کودک شما عادت به رفتارهای غیر عادی کرده است حتما توجه بسیار زیادی به او بکنید. شب ادراری یکی از علائم ترس و اضطراب در کودکان می باشد. اگر با این مشکل مواجه شدید بدون سرزنش فرزند سعی در درمان او نمایید. یکی دیگر از علائم شایع استرس در کودکان جویدن ناخن می باشد. معمولا کودکان دچار اضطراب ناخن انگشت خود را می جوند. هرگز اقدام به تنبیه او در این خصوص نکنید زیرا کودک به طور نا خود آگاه اقدام به این کار می کند و نصیحت کردن او هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. اگر کودک شما نسبت به چیزهای عادی واکنش عجیبی دارد نیز باید از لحاظ استرس مورد بررسی قرار بگیرد. بازی در دوران کرونا به کاهش استرس کمک بسیاری می نماید.

در صورت وجود هر یک از این نشانه ها بهتر است هر چه سریع تر از افراد حرفه ای کمک بگیرید. وجود این نوع اضطراب ها و استرس ها می تواند صدمه های بسیاری را به روح و روان کودک شما بزند.

منبع: https://emergingminds.com.au/resources/parent-child-play-a-mental-health-promotion-strategy-for-all-children/

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/04/29/2309346/%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%DA%86%D9%87-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF

 

امتیاز شما

2 دیدگاه در “بازی کودکان در ایام قرنطینه

 1. آترینا گفت:

  مطلب مفیدی بود ممنون

  1. پشتیبان نینوپیا گفت:

   آترینا عزیز!
   ممنون که نظرتون رو با ما در میان گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.