ویژه والدین

بازی ها و فعالیت های مناسب نوزادان زیر یک سال

معرفی چند بازی مناسب برای نوزادان زیر یکسال

دوره بین 0 تا 1 سالگی در نوزادان از نظر رشد هوشی بسیار مهم است. در معرفی چند بازی برای نوزادان زیر یکسال بازی هایی که در این دوره انجام می شود در یک محیط بسیار کوچک درباره بدن خود کودک شروع می شود و سپس در محیط های اجتماعی بزرگ انجام می شود. برای نوزادان ؛ علائم ترس، عصبانیت، هیجان، همه چیز به جز تغذیه بازی است. بازی یک عملکرد ابتدایی فکر است. بازی ای که در این دوره انجام می شود رفتاری است که برای کنترل محیط یا فقط لذت بردن انجام می شود.

در معرفی چند بازی برای نوزادان زیر یکسال فعالیت و بازی کودک 2-3 ماهه ، تلاش برای کشف اسباب بازی ها و اشیای اطراف آنها با جذب و ضربه زدن به آنها است ، بازی های اولیه کودک به صورت جداگانه و خود به خودی انجام می شود. او معمولاً می خواهد اشیایی را که در حوزه بینایی او هستند، نگه دارد، لمس کند و در دهان بگذارد. نوزادان انرژی خود را که توسط بازی های حرکتی جمع شده و باعث رشد استخوان ها و ماهیچه ها می شود، از دست می دهند. در عین حال، به لطف بازی، او می تواند روابط اجتماعی برقرار کند، خود را بشناسد، حدود قدرت خود را تعیین کند، حواس خود را رشد دهد و مهارت های خود را افزایش دهد.

در 4 ماه اول، نوزادان ممکن است متوجه شوند که یک اسباب بازی آویزان به گهواره گاهی تکان می خورد و گاهی بی حرکت می ماند. کشف در بازی های او پیشتاز است. نوزادان حرکاتی را که دوست دارند تکرار می کنند و از محیط واکنش نشان می دهند. برای نوزادان، بدن آنها نیز اسباب بازی است. او انگشتان و پاهایش را معاینه می کند و بازی می کند. دست و پاهای نوزادان باید مدت طولانی با پوشیدن پشم یا پارچه رنگی بدون فشار تماشا شود.

نوزادان مهارت های تشخیص روابط علت و معلولی را بین ماه 4 و 8 دارند. آنها می خواهند نتایج اقدامات خود را ببینند. مثلا؛ وقتی آنها شیئی را که صدا می دهد لمس می کنند، با کمال میل آن را لمس می کنند تا دوباره صدایی از آن بشنوند. به موازات رشد جسمی ، 8-12. حرکات آنها در ماهها افزایش و فرق دارد. آنها شروع به تمایز بهتر بین علت و معلول می کنند. اگر آنها با هدف خود مانعی پیدا کنند، این مانع را برطرف می کنند. مثلا؛ وقتی اسباب بازی مخفی شد، آن را جستجو می کنند (با برداشتن درپوش ، اسباب بازی را که زیر پتو پنهان شده است پیدا می کنند). به حرکاتی مانند ایستادن، راه رفتن، کوهنوردی دست می یابند. این حرکات تا زمانی که کامل نباشند بازیگوش هستند و به طور مداوم توسط کودک تکرار می شوند. این بازی نه تنها برای نوزادان و کودکان بسیار سرگرم کننده است بلکه یک فعالیت عملکردی جدی نیز دارد زیرا مهارت های خاصی را به آنها می آموزد. این بازی با تجربیات خود یک محیط یادگیری ایجاد می کند، که هیچ کس نمی تواند به کودک آموزش دهد. بنابراین، در معرفی چند بازی برای نوزادان زیر یکسال بازی ها باید همیشه متناسب با سن و ساختار کودک باشند. این بازی به کودک می آموزد که خودش را بشناسد. بازی فضای آفرینش کودک است. این بازی پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای فانتزی است. کودک از بدو تولد؛ به صدا، شکل و رنگ بسیار حساس است. اولین اسباب بازی ها باید اسباب بازی هایی برای حس بینایی، لمس و شنوایی باشند. اینها باید به عنوان جغجغه های رنگی، اسباب بازی های نرم که صداهای جداگانه تولید می کنند و اسباب بازی هایی با قطعاتی که در کف دست قرار می گیرند، با توجه به اینکه با کف گرفته می شوند، انتخاب شوند.

کودک-اسباب-بازی-های-خود-را-با-خود-به-حمام-می-برد

والدین می توانند با تکرار اصواتی مانند با، دا، کا، که نوزادان آنها ایجاد می کنند، یک بازی لذت بخش ایجاد کنند. هنگام بازی با کودک، یک اسباب بازی باید پنهان شود  باید مشاهده شود که آیا کودک قبل از ظهور دوباره منتظر ظهور اسباب بازی است. در معرفی چند بازی برای نوزادان زیر یکسال بازی هایی مانند تعویض اسباب بازی، پرتاب و نگه داشتن، کشیدن و رها کردن اسباب بازی های باید ترجیح داده شود. وقتی این بازی ها انجام می شود، باید در برقراری ارتباط با کودک دقت شود. باید به تمام حرکات کودک پاسخ داد و باید به این نکته توجه داشت که اولین روش ارتباطی خندیدن است. کودک باید با صحبت های خنده دار و ساختن چیزهای بامزه خندیده شود و والدین باید او را همراهی کنند. زیرا نوزادان در این دوره با تقلید یاد می گیرند.

در معرفی چند بازی برای نوزادان زیر یکسال باید توجه داشته باشید که نوزادان دوست دارند پیش بینی کنند، بنابراین می خواهند بازی های مورد علاقه خود را دوباره پخش کنند. بازی هایی که با همراهی ترانه ها انجام می شود یا با صورت و یا با کف دست او بازی می شود، می خواهند مرتباً تکرار شوند. اگر کودک اسباب بازی مورد علاقه ای داشته باشد، همیشه دوست دارد که با او باشد، سعی می کند آن را نگه دارد و تمایل دارد آن را به همه جا ببرد. اگر قرار است اسباب بازی های مخمل خریداری شود باید اطمینان حاصل شود که نرم، محکم و قابل شستشو در ماشین هستند. دیگر اسباب بازی های جالب در این دوره برج های ساخته شده از قطعات لگو، کتاب های بصری سه بعدی و عروسک های بزرگ است. در این مرحله، عادات بازی کودکان تغییر می کند. از آنجا که ساختار عضله با رشد خود تقویت می شود، کودک قادر خواهد بود 5 دقیقه بازی کند.

کودک-تمامی-وسایل-را-لمس-و-در-دهان-می-گذارد

بین 9-12 ماه، توانایی جسمی کودکان شروع به افزایش می کند. آنها به فعالیتهای بدنی اهمیت بیشتری می دهند. آنها بیشتر حرکت می کنند. در درک مطلب و مهارت های ارتباطی پیشرفت زیادی وجود دارد. در حین بازی در این دوره، باید اسباب بازی مورد علاقه را از فاصله نزدیک دراز کرده و به او بگویید بیا و آن را با خودت ببر. در معرفی چند بازی برای نوزادان زیر یکسال بازی هایی که در آن از بدن خود به طور فعال استفاده خواهد کرد، باید انجام شود و باید مشاهده شود که آیا او از دو یا سه کلمه غیر از مادر و پدر استفاده می کند. شما باید با استفاده از کلمات جدید و متفاوت با کودک صحبت کنید و لالایی ها و آهنگ ها را با کلمات جدید بخوانید. کودک را به تدریج تحت کنترل خود مستقل کنید. شروع به خواندن داستان های کوتاهی کنید که تخیل، خلاقیت و تفکر مفهومی آنها را رشد می دهد.

بازی ها و فعالیت های مناسب تولد تا سه ماهگی

۱_ دوستت دارم

طبق تحقیقات ، هر چه یک طفل را بیشتر بغل کنند، نوازش کنند و در آغوش بگیرند، وقتی که بزرگتر شد، احساس امنیت و استقلال بیشتری خواهد کرد.

این بازی رابطه میان شما و کودکتان را گسترش می دهد.

نوزادتان را در آغوش بگیرید و به عقب و جلو حرکت دهید همان طور که حرکت می کنید، برای او لالایی بگویید و تکرار کنید: «دوستت دارم.» وقتی به کلمه دوستت رسیدید بخشی از بدن او، مثلا سر، بینی یا انگشت پایش را ببوسید.

۲_صحبت کودکانه

نوزادان به صداهای بلندی که بزرگسالان در موقع صحبت کردن با آنها از خود در می آورند و اکنش نشان میدهند.

وقتی که با این صدا با بچه ها حرف می زنید، دارید با آنها ارتباط برقرار می کنید وآنها را به  واکنشهای گفتاری تشویق می کنید. این کار به نوبه خود مهارت های زبانی را تکامل می بخشد.

 چیزهایی از این قبیل بگویید: «چه بچه نازی!» یا «ده تا انگشت کوچولوی پایش را ببین و  در هنگام حرف زدن به این صورت،  نوزاد را نزدیک صورتتان نگه دارید و مستقیما به چشمهایش نگاه کنید

۳_موسیقی آرام بخش

 نوزادان به دلیل شرایط قرار گرفتنشان در رحم و عادت کردن به ریتم، صدا و حرکت نسبت به موسیقی واکنش طبیعی نشان می دهند.

حتی نوزادان کوچک هم ممکن است با شنیدن موسیقی آشنا، آرام شوند.

یک ضبط صوت کوچک در نزدیکی نوزادتان بگذارید.  یک موسیقی ملایم یا لالایی را انتخاب کنید. و اگر موسیقی ملودی تکرار داشته باشد، برای نوزاد بسیار آرام بخش خواهد بود، چون به صدایی که او در رحم شنیده شباهت دارد.

و می توانید صدای ماشین ظرفشویی با لباسشویی در حال کار را ضبط و برای نوزادان پخش کننده این صداها نیز شبیه صداهای رحم هستند.

۴_کجا رفت ؟

نرون های بینایی در طول نخستین ماه های زندگی شکل می گیرند. فعالیت هایی که دید نوزاد را تحریک می کنند، ضامن رشد مناسب بینایی هستند.

این بازی را بیشتر وقت ها انجام بدهید، زیرا به رشد مغز نوزادتان کمک می کند.

توجه: مانند همه بازی ها، به نشانه های خستگی نوزادتان از بازی و آمادگی او برای استراحت یا بازی دیگر، توجه کنید.  یک شیء رنگی روشن را جلو نوزادتان بگیرید.

آن را بچرخانید و در مورد روشنی آن حرف بزنید. و وقتی که مطمئن شدید کودکتان دارد به شیء نگاه می کند

آن را آرام به یک طرف حرکت دهید. و به حرکت دادن و عقب و جلو بردن شیء ادامه دهید و نوزادتان را تشویق کنید با چشم هایش آن را دنبال کند.

۵_ حرکت را دنبال کن

نوزادان در دو ماهگی می توانند قیافه ها را تشخیص دهند .کودکان از نگاه کردن به چهره ها، مخصوصا چهره کسانی که دوستشان دارند، خوششان می آید. برای تکامل بخشیدن به بینایی و شنوایی کودکتان، از حالت های مختلف چهره و صداهای متفاوت استفاده کنید.

* به پیشنهادهای زیر توجه کنید. . آوازی بخوانید و آن را با استفاده از حرکت های واضح لب و دهان اجرا کنید. . چشمک بزنید. • زبانتان را بیرون بیاورید. • دهانتان را کج و معوج کنید. . با لبهایتان صدا در آورید.  

۶_تجربه های حسی

 آنچه نوزادان می بینند و اسمشمام می کنند، موجب برقراری اتصالات مغز می شود؛ مخصوصا اگر  این تجربه ها به شیوه ای محبت آمیز، پیوسته و قابل پیش بینی روی دهد.

قرار دادن نوزاد در معرض بسیاری از حس های مختلف، آگاهی او را از خود و جهان افزایش خواهد داد.

و دستهای نوزادتان را با پارچه های مختلف بمالید. پارچه ی  پشمی و پارچه حوله ای نمونه های مناسبی برای شروع کار هستند. » به نوزادتان این فرصت را بدهید تا بوهای مختلف را تجربه کند. بیرون بروید و یک شاخه گل را به بینی اش نزدیک کنید تا بو کند. یک پرتقال تازه قاچ شده هم برای امتحان بد نیست.

توجه: مراقب باشید نوزادتان را بیش از حد تحریک نکنید. حواستان به علائم خستگی او از این بازی هم باشد.

۷_بازی سایه ها

 نرون های بینایی از حدود دو ماهگی شروع به شکل گیری می کنند. تحریک کردن دید نوزاد به ایجاد اتصالات بینایی کمک خواهد کرد.

سایه هایی که با نور چراغ خواب روی دیوار می افتند شکل های جالبی را تشکیل میدهند که کودکتان می تواند تماشا کند. * اگر بتوانید شیء متحرکی را آویزان کنید،

حرکت های سایه آن به افزایش رشد بینایی کودکتان کمک خواهد کرد. و وقتی که کودکتان کمی بزرگتر شد، طرح های سایه را با دست هایتان ایجاد کنید.

۸_ بازی تغییر زیر و بمی صدا

 وقتی که نوزادان در رحم هستند، می توانند صدای انسانها را تشخیص بدهند

بنابر گفته های محققان و متخصصان مغز، وقتی که نوزادی صدای آشنایی را می شنود، ضربان قلبش افزایش می یابد و این نشان می دهد که او احساس امنیت و شادی می کند.

وقتی که با صدای آهسته صحبت می کنید، نوزادتان احساس آرامش و رضایت می کند و آوازی را با صدای بلند و سپس آهسته بخوانید. به واکنش نوزادتان نسبت به دو صدای مختلف، دقت کنید.

۹_بازی تعویض پوشک

محل تعویض پوشک، همیشه جای خوبی برای رشد مهارت های جنبشی است و چرا در موقع تعویض پوشک کودک، چیزهای جالبی به او نشان نمیدهید تا به آنها نگاه کند؟ و یک بادکنک از سقف تا نزدیکی زمین اویزان کنید، طوری که دستانش به آن برسد، اما نتواند به طور کامل آن را بگیرد.

در حال تعویض پوشک، بادکنک را به آرامی حرکت دهید.  کودکتان مجذوب این کار خواهد شد. طولی نمی کشد که او دستش را جلو می برد تا بادکنک را لمس کند. و وقتی که پوشک را عوض کردید، نوزادتان را بغل کنید و بگذارید بادکنک را لمس کند. و همچنین میتوانید عکس خانواده را روی مقوایی چسبانده و از سقف آویزان کنید.

بازی ها و فعالیت های مناسب سن سه تا شش ماه

۱_ بازی نگاه کن

تمرین مهارت های دیداری در شش ماه نخست زندگی ضروری است.

کودکان، خیره شدن به چهره های جالب و اسباب بازی های رنگی را دوست دارند. و هر بار یک اسباب بازی رنگی را بردارید، آن را به ارامی جلو کودکتان عقب و جلو ببرید تا بینایی اش را تحریک کنید. و همچنین در این دوران، کودکان دست هایشان را کشف می کنند. آنها تماشا می کنند و می آموزند که می توانند دست هایشان را ظاهر یا ناپدید کنند.

 دست های کودکتان را بگیرید و به آرامی جلو صورتش به هم بزنید. در حین انجام این کار، شعر زیر را بخوانید: دست بزن دست بزن دست بزن دستهایت را به هم بزن دستهایت را روی صورت مامانی بگذار. دست هایت را به هم بزن.

۲_مالیدن بینی ها به هم

کودکان را به آرامی نوازش کنید تا به او احساس امنیت و اطمینان بخشید و او را دارای اعتماد به نفس و در نهایت، مستقل بار آورید.

این بازی موجب تشکیل یک رابطه عاطفی نزدیک بین شما و فرزندتان می شود و این بازی را تکرار کنید و با رسیدن به آن واژه بینی ها را به هم بمالید. و پس از چند بار تکرار. واژة بمالیم را بیش از یک بار بگویید و هر بار، بینی ها را به هم بمالید. و برای مثال بگویید: «بینی ها را بمالیم بمالیم ٫ بمالیم…» و بینی ها را سه بار به هم بمالید.

کودکتان را در آغوش یبگیرید و بگویید: «بینی بینی، بینی ها را به هم بمالیم.» و وقتی که واژه بمالیم را می گویید، او را به صورت خود نزدیک کنید  و بینی تان را به بینی او بمالید.

۳_ بازی بالا و پایین رفتن

وابستگی های عاطفی اعتماد کودکان را جلب می کند.

این بازی علاوه بر ایجاد اطمینان بین شما و نوزادتان، عضلات او را تقویت می کند. و انگشتهای کودکتان را بگیرید و به آرامی دستهایش را بلند کنید و او را بنشانید  و بخوانید: بالا بریم بالا، بالا، بالا. پایین بریم پایین، پایین، پایین. پاهای کودکتان را بلند کنید و این شعر را بخوانید.

قسمتهای مختلف بدن او را بلند کنید و هر بار این شعر را بخوانید. . و همیشه وقتی که او را مینشانید صورت خود را به او نزدیک کنید و  ببوسیدش.

۴_ بازی قطار

گفتار نمایشی، احساسات را در نوزادان بروز میدهد. این کار به نوبه خود مغز را فعال می سازد و باعث آزاد شدن مواد شیمیایی که به تقویت حافظه کمک میکند ، میشود .

ترکیب لمس کردن و صدا، در این بازی بسیار محرک و برای کودکتان خوشایند است و در حال خواندن شعر زیر، انگشت هایتان را از دست نوزادتان بالا ببرید و پایین بیاورید: هوهو قطار، هوهو قطار، از جاده بالا می رود.

پو، پو، پو، پو

حالا دارد پایین می آید. و این کار را با دست دیگر تکرار کنید. و واژه “پو” را به صورت نمایشی بگویید و به زودی کودکتان سعی خواهد کرد آن صدا را تقلید کند.

۵_ ارتباط از طریق گفت و گو

تعداد کلمه هایی که نوزادان هر روز میشنوند، هوش، مهارتهای اجتماعی و موفقیت های تحصیلی آنها را در آینده تحت تأثیر قرار میدهد

با نشان دادن توجه و علاقه خود به آنچه کودکتان می گوید، مهارت های زبانی و اعتماد به نفس او را تکامل بخشید.

و وقتی که کودکتان واکنش نشان داد، صداهای او را تقلید کنید. آن صداهای ساده بعدا به کلمات تبدیل خواهند شد. در حین حرف زدن او، با تکان دادن سرتان یا لبخند زدن پاسخ دهید.  این به کودکتان نشان میدهد که دارید به او گوش می دهید و از صداهایی که در می آورد، لذت می برید. * با جمله دیگری ادامه دهید. همیشه درنگ کنید و به واکنش کودکتان توجه کنید.

با کودکتان گفت وگویی را آغاز کنید. جمله کوتاهی بگویید، مثلا: «امروز روز زیبایی است.»

۶_ ضبط کردن صدا

نوزادانی که تنها چهار روز از تولدشان گذشته  میتوانند یک زبان را از زبان دیگر نشخیص دهند و به زودی به صداهای همه، توجه نشان می دهند.

این نوع محیط محرک، ضامن تقویت مهارت های مفید زبانی در آینده است.

صداهای کودکتان را ضبط کنید. نوار را پخش کنید و واکنش او را ببینید. و آیا صداها کودکتان را هیجانزده می کند؟ آیا به صداهای ضبط صوت پاسخ می دهد؟ و اگر کودکتان از گوش دادن به صداهای ضبط شده لذت می برد، صداهای دیگر، مانند صداهای طبیعت را امتحان کنید.

۷_ بازی لگد انداختن

تکرار پیوسته مهارت های جنبشی، مسیرهای عصبی را که از نواحی فکری مغز به نواحی جنبشی و از آنجا به اعصابی که عضلات را به حرکت در می آورند، می روند، تقویت میکند.لگد انداختن مهارت های جنبشی را تحول می بخشد و نوزادان انجام این کار را دوست دارند.

چیزهای رنگارنگ را به مچ پای کودکتان ببندید و لگدپرانی او را با سرخوشی تماشا کنید. جلو بسیاری از کفش ها، رنگ های درخشانی دارند که کودکان در هنگام لگد انداختن از تماشای آنها لذت می برند.  یک جغجغه یا زنگ جلو پاهایش آویزان کنید. به او یاد دهید که چگونه به جغجغه یا زنگ لگد بزند.

۸_ رقصاندن کودک

ارتباط، محبت و حرکت موزون و پیوسته، اتصالات مغزی زیادی را ایجاد می کنند که احتمالا به تکامل نوزادان در آینده کمک خواهد کرد.

این بازی با یک ترانه انجام می پذیرد. دستتان را محکم زیر بغل کودکتان بگذارید و او را ایستاده نگه دارید و روی سطحی نرم برقصانید.

۹_ وول خوردن و خزیدن

آنچه تحقیقات می گوید وول خوردن و خزیدن، به تشکیل سیناپس های مغزی که مهارت های جنبشی آینده را تکامل می بخشند، کمک می کند.

نوزادان همه جا وول می خورند. این وول خوردن ها و دست و پا زدن ها آنها را آماده سینه خیز رفتن می سازد و اسباب بازی (توپهای زنگوله دار خوب هستند) را به عقب و جلو حرکت دهید.  او در تلاش برای گرفتن توپ، احتمالا کمی به جلو خواهد خزید. و به او فرصت دست یافتن به توپ را بدهید و با محبت تشویقش کنید.

 کودکان را روی شکم قرار دهید، به طوری که صورتش به طرف کف زمین باشد. و یک اسباب بازی جالب را جلو او، اما دور از دسترسش بگذارید.

این نوع موفقیت اعتماد به نفس وجود می آورد.

۱۰_ غلتیدن

نوزادان با استفاده مداوم از عضلات سینه و دست خود، به قدرت و انعطاف لازم جهت غلتیدن دست می یابند.

با کمک کردن به نوزادتان برای غلتیدن از شکم به پشت سر، این ماهیچه ها را تقویت می کنید. این بازی در عین مفرح بودن، کودکتان را تشویق به غلتیدن می کند.

یک خرس عروسکی را جلو صورت او بگیرید و حرکت دهید.

می توانید همزمان این شعر را هم بخوانید: خرس کوچولو، خرس کوچولو، بچرخ. (خرس را بچرخانید.) خرس کوچولو، خرس کوچولو، بیفت زمین. (خرس را زمین بیندازید.) * وقتی که می بینید کودکتان در حال تماشا کردن خرس است آن را به کناری حرکت دهید تا جایی که چشم ها و نهایتا بدن کودک آن را دنبال کند. * شعر را تکرار کنید و هر بار خرس عروسکی را حرکت دهید. اگر کودکتان از بازی خسته شد، آن را روزهای بعد، تکرار کنید.

کودک را روی یک سطح صاف و نرم به شکم قرار دهید. فرش و وسط تختخواب برای این بازی مناسب است.

۱۱_ اسباب بازی کجاست ؟

تجربه هایی که در ماه های نخست زندگی یک نوزاد رخ می دهد، تأثير قطعی در ساختمان مغز و توان مغزی او در آینده دارد.

شما با حرکت دادن اسباب بازی ها در دیدرس کودکتان، کنجکاوی او را تحریک خواهید کرد که این کار، برای یادگیری حائز اهمیت است. یک اسباب بازی مورد علاقه کودکتان را جلو او نگه دارید و سپس از دیدرس او دور کنید. * او را تشویق به یافتن اسباب بازی کنید.

چیزهایی از این قبیل بپرسید: « آیا اسباب بازی در آسمان است؟» بعد به آسمان نگاه کنید  .

و بپرسید: «آیا روی زمین است؟» بعد به زمین بنگرید. . * سؤال کنید: «آیا در دست های من است؟… بلی،اینجاست!» به کودکتان همزمان با بزرگ شدن، وقتی که اسباب بازی را از دیدرسش دور می کنید، دنبال آن خواهد گشت. وقتی که کودک شروع به توجه نشان دادن به محل اسباب بازی کرد، حرکات شما را که آن را از دیدرس او دور می کنید، دنبال خواهد کرد.

۱۲_بازی پاها

ورزش، عضلات نوزادان را تقویت می کند و آنها را برای راه رفتن آماده می سازد.

با خواندن آواز در حین انجام این ورزش، توجه کودکتان را جلب و زبانش را تقویت می کنید.

کودکتان را به پشت روی یک سطح محکم بخوابانید. و مچ پاهایش را بگیرید و پاهایش را با ریتم زیر صاف کنید.

یک ، دو… سه زانوهایت را خم کن. یک، دو… سه زانوهایت را خم کن.  کلمه های فوق را با ریتم آشنا یا ریتم مخصوص خودتان

بخوانید.

13_ یک ، دو ، سه ،… چهار

 آواز خواندن و رقصیدن با کودک دو تا از بهترین کارهایی هستند که میتوانید برای کمک کردن به رشد مغز او انجام بدهید.

نوزادان از موسیقی و ریتم لذت می برند. وقتی که آنها در رحم بوده اند، ریتم قلب را حس کرده اند و صداهای گردش خون در بدن را شنیده اند.

کودکتان شادی شما را احساس خواهد کرد و او نیز خوشحال خواهد شد. یک نوع ریتم مخصوص رژه را امتحان کنید و در حین چرخیدن در اتاق بگویید: «یک، دو، سه… چهار» همچنین می توانید عقب و جلو بروید، بچرخید، روی نوک پا بایستید و قدم های بلند بردارید.

کودکتان را نزدیک بدنتان نگه دارید و در حال خواندن ترانه های دلخواهتان دور اتاق بچرخید. هر ترانه ای را که دوست دارید، بخوانید.

گرد آورنده : معصومه ترابی ارشد روانشناسی

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.