ویژه والدین

اطلاعاتی درباره اهمیت خواب در رشد کودک

مقدمه ای بر اهمیت خواب در رشد کودک

موسسه تحقیقاتی استنفورد پژوهشی در مورد اهمیت خواب در رشد کودک منتشر کرده است که نشان می دهد خواب منظم مهمترین عامل موثر در موفقیت کودکان خردسال در رشته ی ریاضیات و ادبیات در آینده است. تحقیقات همچنین ثابت می کند کودکانی که خواب آنها تنظیم شده است بهتر از دیگران ابراز وجود می کنند.

خواب با کیفیت از مهمترین عوامل موثر بر رشد کودک در سنین 0-3 سال است. به خصوص توانایی خواب عمیق در شب مزایای مهمی را از نظر رشد ذهنی و جسمی در اختیار کودکان قرار می دهد. به عنوان مثال ، در دوره خواب معروف به خواب REM ، اتصالات مغزی که دانش و مهارت هایی را که کودکان در طول روز می آموزند تقویت می کند ، فعال می شوند.

هورمون رشد که میزان رشد جسمی کودکان را تعیین می کند، می تواند بر اهمیت خواب در رشد کودک تاثیر داشته باشد زیرا بیشترین هورمون را هنگام خواب ترشح می کند. کودکانی که به دلیل ناکافی بودن خواب ترشح ناکافی هورمون رشد دارند ، از نظر رشد بسیاری از اندام ها ، عضلات و استخوان ها در معرض آسیب قرار می گیرند.

آنچه باید در مورد اهمیت خواب در رشد کودک خود بدانید

در سال اول زندگی ، کودک نیاز به 13-14 ساعت خواب در روز ، 10-12 ساعت در شب دارد. (ممکن است برخی از نوزادان کمی بالاتر یا کمتر از این میانگین باشند.) اگرچه در سال دوم زندگی کل نیاز به خواب 1 ساعت کاهش می یابد ، حتی در سن 4 سالگی به طور متوسط ​​از 11-12 ساعت کمتر نمی شود.

تاثیر-خواب-کودک-بر-رشد

اگر کودک شما خواب کافی ندارد، ممکن است مشکلات جدی در رشد ذهنی و رشد جسمی ایجاد شود. از عوامل اهمیت خواب در رشد کودک می توان گفت که کودک در نتیجه خواب ناکافی ، ممکن است مشکلاتی در هورمون ها وجود داشته باشد که سایر فعالیت های بدنی غیر از هورمون رشد را تعیین می کند. به عنوان مثال ، کودک شما ممکن است بیش از حد مجاز غذا بخورد و به دلیل مشکل هورمون هایی که گرسنگی و اشتها را تعیین می کنند ، به غذاهای بی فایده با کالری بالا تمایل دارد.

اهمیت خواب در رشد کودک از این نظر مهم است که کمبود خواب همچنین می تواند باعث کاهش مهارت های حرکتی و توانایی توجه در طول روز شود و در نتیجه ، مشکلات رفتاری و عقب ماندگی بیشتری در یادگیری ایجاد شود.

بیشتر کودکان بیش از آنچه والدین انتظار دارند به خواب می روند. علائم کمبود خواب کودک ممکن است مواردی مانند بی قراری و بدخلقی در طول روز ، خوابیدن مداوم در ماشین باشد.

اگر کودک شما قبل از خواب بسیار فعال است یا علائم خستگی را مدت ها قبل از خواب نشان می دهد، مشکلی در الگوی خواب شما وجود دارد.

اهمیت-خواب-بر-رشد-کودک1چند مورد از عوامل اهمیت خواب در رشد کودک

1- خواب منظم همچنین باعث تقویت حافظه می شود

در حالی که زمان خواب یک استراحتی برای مراقب کودک محسوب می شود بلکه برای کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است. از اهمیت خواب در رشد کودک می توان گفت که کودک در هنگام خواب بزرگ می شود. هرچه کودک کوچکتر باشد رشد سریعتر و نیاز به خواب بیشتر می شود. رشد در کودکی که به طور منظم می خوابد سریعتر خواهد بود. همچنین مشخص شد که یادگیری واضح تر و حافظه در این کودکان قویتر است. عکس این مورد در کودکانی که خواب کافی ندارند وجود دارد. مشخص شد که چاقی بیشتر در کودکانی دیده می شود که خواب کافی ندارند. این کودکان به احتمال زیاد غذای ناخواسته می خورند ، نوشیدنی های پر کالری می نوشند و زمان بیشتری را جلوی تلویزیون یا کامپیوتر می گذرانند.

2- خواب منظم خطر بیش فعالی و افسردگی را کاهش می دهد

تحقیقات علمی نشان داده است که اهمیت خواب در رشد کودک باعث کاهش بیش فعالی، اضطراب و افسردگی در کودکان پیش دبستانی می شود. همچنین نشان داده شده است که خواب 3-4 روز یا بیشتر (که به معنای حداقل 11-12 ساعت در روز است) در هفته برای کودکان ضروری است. در دوران نوجوانی ، زمان خواب معمولاً بعد از نیمه شب معلق است و کودک شروع به خواب کمتری می کند. نشان داده شده است که کودکانی که به 7-7. 5 ساعت خواب در روز بسنده می کنند تمایل بیشتری به افسردگی دارند.

مواردی که باید در خواب کودک رعایت شوند:

ساعت خواب کودک خود را 22:00 قرار دهید

باید اطمینان حاصل شود که زمان خواب در کل دوران کودکی قبل از ساعت 22:00 شب است. دستیابی به این هدف همیشه آسان نیست. ایجاد عادات خواب سالم باید از اوایل نوزادی شروع شود.

بگذارید فرزندتان خودش بخوابد

در صورت عادت کودک به خواب رفتن در اثر تماس ، پستان مادر ، تغذیه یا لرزش ، رفلکس مشروط ایجاد می شود. هر وقت از خواب بیدار می شود ، این شرایط را که برای خواب اجباری می شود ، درخواست می کند. بنابراین ، شبهای بی خواب برای مادر یا مراقب کودک آغاز می شود. به همین دلیل ، لازم است فرزندان خانواده و علایق شخصی آنها عادت به خواب رفتن را به طور مستقل در مورد عادت خواب ایجاد شده در دوران نوزادی ایجاد کنند. کودکان اغلب اضطراب جدایی دارند. هنگامی که کودکان شب بیدار می شوند ، برای درک تمایز بین واقعیت و رویا ، به مدت بیشتری نیاز دارند.

عوامل-موثر-در-رشد-کودک

عادت های غذایی بر الگوی خواب تأثیر می گذارند

برخی از عوامل رژیم غذایی نیز بر روی خواب وجود دارد. قند خون پایین در نیمه شب منجر به بیدار شدن می شود. از این نظر ، لازم است از غذاهای غنی از کربوهیدرات (آرد و شکر) نزدیک به زمان خواب خودداری کنید. همچنین آلرژی های غذایی با ایجاد خارش ، آسم و مشکلات گوارشی کیفیت خواب را مختل می کنند. حذف شیر گاو از رژیم غذایی در کودک مبتلا به آلرژی به شیر گاو باعث بهبود کیفیت خواب می شود. علاوه بر این ، آلرژی های غذایی منجر به رشد لوزه ها و آدنوئیدها در کودکان می شود که منجر به مشکلات خواب می شود. مصرف کمتر کلسیم ، منیزیم و ویتامین های گروه B (به ویژه B6) بیداری شبانه را افزایش می دهد. غذاهای حاوی کافئین (که در بسیاری از نوشیدنی ها و شکلات ها وجود دارد) که قبل از خواب مصرف می شوند ، به دلیل اثر تحریک کننده می توانند باعث بی خوابی شوند.

منابع:https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/cocuklarda-uykunun-onemi

https://ilkadimlarim.com/uykunun-zeka-gelisimine-etkisi

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.