وبلاگ, ویژه والدین

اضطراب کودکان را چگونه درمان کنیم؟

  • برخی تجارب دوران کودکی باعث شکل گیری شخصیت  نگران در افراد می شود.از آن جمله می توان به والدین نگران، تاکید بر خطرناکی جهان، حمایت افراطی والدین از کودک، مرگ والدین، جدایی والدین، داشتن والدین بی عاطفه و نامهربان، نظام پاداش و تنبیه پیش بینی ناپذیر و … اشاره کرد.
  • البته داشتن اضطراب و گذر از آن بخشی از دوران کودکی است، مثلا خیلی از کودکان از موجودات خیالی می ترسند، یا نگران سلامت خود و والدینشان هستند و … اما مهم این است که این نگرانی ها موقت و گذراست. در اختلالات اضطرابی، نگرانی ها به طور مستمر و مداوم وجود دارند و باعث اختلال در عملکرد روزانه کودک مثل صحبت کردن در مهدکودک و کلاس، اجتناب از بازی کردن با همسالان، ترس از خوابیدن بعد از تماشای فیلم ترسناک و … می شوند.
  • این نکات به شما کمک می کنند واکنش مناسب و مبتنی بر همدلی به نگرانی های فرزند خود نشان دهید: به او نگویید که نباید نگران باشد.هدف شما این است که نگرانی او را در موقعیت های مختلف کاهش دهید ، نه اینکه احساس او را از اساس سرکوب کنید.
  • به صحبت هایش گوش دهید و شنونده فعال باشید، او را تحقیر نکنید و هرگز نگویید:”این موقعیت که اصلا ترس نداره، چرا می ترسی؟، نباید از موقعیت هایی که موجب ترس و اضطراب کودکان می شود، دوری کنید و بعد از درک کودک و همدلی با او ابتدا در بازی ها سپس به تدریج و با حضور خودتان، فرزندتان را با آن موقعیت روبرو کنید.
  • با کودک در مورد نگرانی هایش صحبت کنید. مراقب باشید زمانی که او به شدت احساس نگرانی می کند، با پرگویی اضطرابش را بیشتر نکنید. بعد از خوب گوش دادن و همدلی کردن با او صحبت کنید.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.