ویژه والدین

از پوشک گرفتن کودک

یکی از چالش های که والدین در سنین ابتدایی فرزند خود با آن برخورد می کنند مبحث از پوشک گرفتن هست. این موضوع به قدری پر اهمیت می باشد که شاید تا آخر عمر تبعات آن با کودک بماند. برای رفع این مشکلات والدین باید دانش خود را در این موضوع بالا ببرند که در این مقاله تلاش شده به والدین کمک کند که از این برهه از زندگی با آرامش بیشتر گذر کنند. justify no-repeat;center top;; 10px سن مناسب برای از پوشک گرفتن

سن مناسب برای از پوشک گرفتن

نمیتوانیم برای تمام بچه ها سن خاصی تجویز کنیم.توانایی بچه ها با یکدیگر فرق می کند.حتی براساس جنسیت نمی توان تصمیم گیری کرد. سن رایج دو و نیم سال تا سه سالگی بهترین سن برای از پوشک گرفتن می باشد. عمل ادرار و مدفوع قبل از دو سالگی کاملا به صورت غیر ارادی صورت می پذیرد . برای گرفتن پوشک جمعی از نشانه ها را باید در نظر گرفت که کودک از لحاظ جسمی و روحی در حالت مناسبی باشد. مسایل روحی در سیستم دفع بزرگسالان هم تاثیرات زیادی دارد برای مثال وقتی یک خبر ناگوار به برخی گفته می شود دچار مشکلات تکرر ادرار یا اسهال می شوند. ممکن است در بزرگسالان دیده باشید که مشکل در دفع داشته باشند و در هنگام دفع آرامششان به هم بریزد . اگر کسی را می بینید که زمان دستشویی رفتن بسیار طولانی دارد به شرط سلامت جسمی، احتمال اینکه در پروسه از پوشک گرفتن مشکل داشته بسیار زیاد است. گاهی در برخی خانواده ها دیده می شود که تمامی کودکان از یک خانواده این مشکل را داشته باشند. justify no-repeat;center top;; 20px چه زمانی از پوشک گرفتن دیر می شود؟

چه زمانی از پوشک گرفتن دیر می شود؟

آیا تا به حال کودکی را دیده اید که در 7 سالگی پوشک شود؟مطمئنا هیچ کدام از ما هیچ کودک سالمی که در 7 سالگی پوشک شود را ندیده ایم. هر زمانی که کودک آمادگی لازم را داشته باشه نه دیر و نه زود هست. justify no-repeat;center top;; 20px نشانه های زمانی برای از پوشک گرفتن؟

نشانه های زمانی برای از پوشک گرفتن؟

گاها دیده می شود که برخی از والدین کودک را تا سن 4 سالگی از پوشک نمی گیرند و براین باورند که هرچه کودک بزرگتر شود راحت تر می توانند از پوشک بگیرند اما تا سه سالگی بهترین زمان هست. البته که بعد از دو و نیم سال اعصاب ماهیچه مثانه و مقعد با ذهن کودک به یک هماهنگی می رسد که ماهیچه های مثانه زمان پر شدن را به مغز اعلام می کنند.

به این نکته توجه کنید که اگر کودک بعد از ادرار و یا مدفوع اطلاع دهد یعنی هنوز آمادگی از پوشک گرفتن را ندارد. زمان مناسب برای از پوشک گرفتن زمانی هست که کودک قبل از ادرار یا مدفوع اطلاع دهد.

justify no-repeat;center top;; 20px آیا والدین نیز باید آمادگی برای از پوشک گرفتن داشته باشند؟

آیا والدین نیز باید آمادگی برای از پوشک گرفتن داشته باشند؟

جالب هست بدانید که والدین نیز برای گرفتن پوشک باید آمادگی روحی داشته باشند و این نکته را بپذیرند که کودک من یک کودک سالم هست که نیاز به مقوله دفع دارد. برخی والدین با وسواس های زیاد باعث ایجاد ترس در کودکان می شوند. هیچ وقت به کودکی که در جمع می گوید دستشویی دارم نگویید : ااا زشته نگو که دستشویی داری. با او صحبت کنید که در جمع لازم هست باصدای آرام و به خود شما این موضوع را بگوید. در ابتدا خود والدین باید شروع به یادگیری در خصوص موضوع از پوشک گرفتن کنند. نیاز نیست که هر نیم ساعت از کودک خود سوال کنید یا زمانی که اعلام می کند که دستشویی دارد عکس العمل شدید نشان دهید و با صدای بلند بگویید بدو بدو و برای بچه ها ایجاد استرس کنید. این کار باعث می شود که بچه ها مدفوع خود را نگه دارند و دچار یبوست شوند. والدین باید مراقب این موضوع باشند که در ابتدا به اطرافیان کودک مادر بزرگ ،پدر بزرگ ، خواهر یا برادر بزرگتر اعلام کنند که در برابر دفع عکس العمل شدیدی نشان ندهند. یکی از روش های مناسب برای از پوشک گرفتن این هست که با زبان کودکانه و با قصه این موضوع رو بیان کنید که زمانی که غذا میخوریم احتیاج به دفع مایعات داریم و برای دفع به دستشویی که در همه خانه ها ، پاساژ ها ، مساجد و … وجود دارند میرویم. اگر شروع می کنیم که کودک را از پوشک بگیریم به این نکته توجه کنید که در تمامی مکان ها باید از پوشک استفاده نکنید و به این صورت نباشد که در یک سری مکان ها ( برای مثال خانه مادر بزرگ و … ) به کودک اجازه دفع را در پوشک بدهیم و در بعضی مکان ها اعلام کنیم که پوشک ندارد. justify no-repeat;center top;; 20px justify no-repeat;center top;; 20px

justify no-repeat;center top;; 20px justify no-repeat;center top;; 20px

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.