ویژه والدین

آیا نوزادم بیش از حد به من وابسته شده است؟

بسیاری از زن و شوهرهایی که تازه بچه دار شده اند، وقتی می بینند بچه داری چه کار سختی است و چقدر بچه ها به توجه و مراقبت آنها نیاز دارند،تعجب می کنند. وقتی آنها می بینند که نوزادشان به شدت به آنها وابسته است و به آنها نیاز دارد، ممکن است نگران شوند.وقتی بچه گریه می کند و آنها بغلش می کنند، به او شیر می دهند و هر لحظه در کنارش هستند،از خودشان می پرسند که آیا با این کار بچه بیش از حد به آنها وابسته نمی شود. امروزه ما باید به دنبال تربیت بچه هایی باشیم که بتوانند در جامعه افراد مستقلی باشند و روی پای خودشان بایستند. والدین اگر بدانند که بچه ها به آنها نیاز دارند،دیگر نگران این مسائل نخواهند بود.

نوزادان و بچه های کم سن و سال کاملا به والدین شان وابسته هستند. این مساله در دوران کودکی بچه ها کاملا طبیعی است. بچه های کوچک به مراقبت، توجه و رسیدگی شما نیاز دارند و شما باید مدام در کنارشان باشید، به آنها غذا بدهید، جایشان را عوض کنید و با آنها بازی کنید، این ها جزء نیازهای طبیعی یک نوزاد است. اگر به این نیازهای کودک تان توجه کنید، او نیز از لحاظ عاطفی به شما وابسته خواهد شد و این وابستگی باعث به وجود آمدن اعتماد در او می شود و در نهایت باعث می شود او فردی با اعتماد بنفس بالا باشد و بتواند به انسانی مستقل تبدیل شود.

بعضی از والدین فکر می کنند که از همان دوران کودکی فرزندشان باید به او یاد بدهند که فردی مستقل باشد و خودش همه چیز را تجربه کند. مثلا خودشان می گویند:”بعضی از والدین نیز معتقدند که اکر در دوران کودکی فرزندشان همه چیز در اختیار او بگذارند و به حرف های او گوش کنند، او در آینده نمی تواند روی پای خودش بایستد و خودش کارهایش را انجام دهد.”

والدینی که چنین نگرشی دارند، سعی می کنند به همه ی خواسته های فرزندشان توجه نکنند تا مبادا او فردی لوس و بی لیاقت شود.آنها شک دارند که آیا با کارهایی که برای فرزندشان انجام می دهند، او را لوس و بی عرضه می کنند یا نه.

اگر در دوران کودکی فرزندتان به او توجه کامل داشته باشید، وقتی او بزرگ تر شد با اعتماد بنفس بیشتری به محیط اطرافش نگاه می کند. شاید خودتان هم دیده باشید که بچه های ده ماهه وقتی چیزی را می خواهند،شروع می کنند به گریه کردن ولی بچه های دو ساله وقتی گریه می کنند،می گویند :”من خودم میخوام این کار رو انجام بدم”. بچه های سه ساله دوست دارند خودشان سوار سه چرخه شان شوند و بچه های پنج ساله بیشتر دوست دارند با دوستان شان بازی کنند. بنابراین به مرور زمان کودک استقلال به دست می آورد و کارهایش را خودش انجام می دهد.

البته بچه ها در تمام سنین به مراقبت شما نیاز دارند، ولی هرچه بزرگ تر می شوند، استقلال آنها نیز بیشتر می شود. البته بچه ها در بعضی از شرایط ممکن است از شما کمی فاصله بگیرند، مثلا وقتی وارد مدرسه می شوند و یا وقتی شما دوباره بچه دار می شوید و یا به خانه ی جدیدی اسباب کشی می کنید. اگر در دوران کودکی فرزندتان خوب از او مراقبت کرده باشید و نیازهای او را برآورده کرده باشید، فرزندتان در این شرایط بهتر می تواند به دیگران اعتماد کند و اعتماد بنفسش نیز بیشتر می شود.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.