ویژه والدین

آیا می توانم به کودکم پستانک بدهم؟

بچه ها از روی غریزه دوست دارند چیزی را بمکند، بعضی از بچه ها انگشتشان را می مکند و بعضی از آنها هر وسیله ای که جلوی دستشان باشد، مثل پتو و متکایشان را می خورند. عده ای دیگر نیز پستانک می خورند، وقتی والدین به فرزندشان پستانک می دهند، می بینند که کودک آرام می شود.

این روش ساده و آسانی برای آرام کردن کودکان است، والدین می توانند برای آرام کردن فرزندشان در گهواره، در ماشین یا هر مکان دیگری از این وسیله استفاده کنند تا وقتی که فرزندشان بزرگتر شد، به عنوان یک اسباب بازی از آن استفاده کند.

پستانک دادن به بچه اشکالی ندارد و آسیبی به بچه نمی رساند، ولی بسیاری از والدین معتقدند که اگر بچه ها پستانک بخورند، به آن وابسته می شوند. دیگران ممکن است به شما بگویند:”این چیه به بچه ات آویزون کردی؟ خرس گنده شده هنوز هم پستونک میخوره؟”

معمولا پدر و مادرها از تجربه های بزرگترهایشان برای تربیت فرزندشان استفاده می کنند، ولی گاهی اوقات والدین آنها نیز با استفاده از آن مخالفند.

ممکن است مادری به حرف مادر خودش گوش بدهد و اصلا به کودکش پستانک ندهد. وقتی او به مطب پزشک می رود، کودکش سر به گریه می گذارد و او به دردسر می افتد. این مادر می توانست به جای گوش کردن به حرف والدینش، خودش تصمیم می گرفت و کار درست را انجام می داد. علاوه بر این مساله بسیاری از والدین خودشان به استفاده از پستانک برای فرزندشان شک دارند و می ترسند که مبادا فرزندشان خوردن آن را ترک نکند.

فرزندتان به مرور زمان که بزرگتر شود،کمتر پستانک می خورد و فقط وقتی احساس استرس و خستگی کند، به آن پناه خواهد برد. وقتی او به سن دو سالگی رسید،کم کم از پستانکش جدا می شود و یا گاهی اوقات آن را می خورد و گاهی اوقات آن را کنار می گذارد.

به هر جهت اگر دوست دارید کودکتان دیگر پستانک نخورد، آن را به تدریج از کودکتان بگیرید و یکدفعه این کار را نکنید. بهتراست این کار را ظرف چند هفته انجام دهید و به تدریج آن را از کودک بگیرید. شما میتوانید به جای پستانک چیزهای دیگری مثل شیشه به کودکتان بدهید و یا او را بیشتر نوازش کنید یا عروسکی به او بدهید تا او بیشتر احساس آرامش کند.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.