وبلاگ

آیا تست های استعدادیابی برای کودکم مناسب هست؟

پیشگفتار

هر انسانی دارای استعدادهایی است که به صورت ذاتی در وجود و فطرت وی نهاده شده است. اگر این استعدادها به موقع کشف شوند و پرورش یابند، می توانند مسیر زندگی انسان را از همان سنین کودکی دچار تغییرات مثبتی کنند. تست های استعدادیابی به همین جهت طراحی شده اند، تا استعدادهای درونی کودک کشف شود و روی آنها کار شود تا فرد بتواند در مسیر استعدادهایش گام بردارد.

آیا-تا-کنون-استعداد-کودک-خود-را-کشف-کرده-اید؟

آیا میدانید اگر مسیر زندگی کودک شما از همان سال های آغاز تولد مشخص شود، می تواند چه تاثیراتی در زندگی او بگذارد؟ بنابراین تاثیر تست های استعدادیابی را در کشف مهارت های نهفته در وجود کودکتان را دست کم نگیرید. با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل برای شما شفاف سازی کنیم.

اهمیت تست های استعدادیابی در کشف مهارت ها و استعدادهای کودک

بزرگترین سرمایه ای که یک انسان دارد، استعدادهای اوست. اگر این استعدادها به موقع کشف شوند و پرورش داده شوند، قطعا آینده درخشانی را برای آن فرد رقم می زنند. تست های استعدادیابی راهی مناسب برای کشف استعدادهای کودک شماست تا بتوانید از این طریق او را در مسیری قرار دهید که در راستای استعدادهای وجودی اش است.

تست-های-استعدادیابی،-روشی-مناسب-برای-کشف-مهارت-های-درونی-کودک

زمانی که استعدادهای کودک از طریق تست های استعدادیابی کشف شوند، کودک می تواند بر روی استعدادهایش متمرکز شود و با پرورش دادن آنها در دوران جوانی زودتر از دیگران به اهدافش برسد. شما می توانید از طریق این تست ها، کودکتان را چندین سال در زندگی جلو بیندازید و او را در زمینه ای که استعداد و علاقه دارد، قرار دهید. زمانی که موفقیت فرزندتان را ببینید، قطعا به خودتان افتخار می کنید که تصمیم درستی در رابطه با زندگی او گرفتید و از فرصت های طلایی که از دوران کودکی پیش روی فرزند شما بود، درست استفاده کردید.

با استفاده از تست های استعدادیابی، دیگر نگران این نیستید که فرزند شما در چه زمینه ای مهارت و استعدادهای درونی دارد. این موضوع از نظر علمی و روانشناسی کاملا ثابت شده که استعدادهای کودکان کاملا ذاتی است و از هیچ عامل بیرونی تبعیت نمی کند.

تاثیر استعدادهای کودک در بزرگسالی

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا با وجود اینکه بعضی افراد استعداد کاری را دارند، اما نتوانسته اند در آن زمینه موفق شوند؟ علت چیست؟ از دیدگاه شما علت این موضوع چه چیزی می تواند باشد؟

اگر می گوییم انجام تست های استعدادیابی برای کودک از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین علت می باشد. کسانی که استعدادهایشان کشف نشده و به نوعی درونشان خنثی شده است، در واقع از دوران کودکی در شرایط مناسبی قرار نگرفته اند و یا استعدادهایشان نادیده گرفته شده است. اگر شما به عنوان پدر و مادر، از طریق تست های استعدادیابی، مهارت های درونی فرزندتان را کشف کنید و برای پرورش این مهارت ها زمینه مناسبی را فراهم کنید، قطعا فرزند شما می تواند موفق شود. اما اگر این استعدادها کشف نشوند و یا نادیده گرفته شوند، و یا حتی زمینه مناسبی برای رشد و پرورش این استعدادها فراهم نشود، قطعا با وجود اینکه این مهارت و استعداد در وجود فرد نهاده شده است، می تواند هیچ گاه ماهیت بیرونی پیدا نکند و هیچ گاه شکوفا نشود.

زمانی که استعداد یک فرد از دوران کودکی کشف شود، در واقع آن فرد می تواند در مسیر درستی گام بردارد و آینده ای درخشان برای خود بسازد. اگر این استعدادها از دوران کودکی شکوفا شوند، در دوران جوانی به اوج خود می رسند و فرزند شما می تواند دست کم 10 سال از دیگران جلوتر باشد. حال تصور کنید این استعدادها تازه در دوران جوانی بخواهند شکوفا شوند، قطعا فرزند شما باید یک دهه از زندگی خود دورتر شود تا بتواند این استعدادها را پرورش دهد و به مرحله عملی برساند.

تست های استعدادیابی تا چه حد صحت دارند؟

بسیاری از خانواده ها چندان به تست های استعدادیابی خوشبین نیستند و این تست ها را جدی نمی گیرند. شاید شما هم جزو این افراد باشید و گمان کنید که این تست ها فقط جنبه درآمدزایی برای افرادی که آنها را برگزار می کنند، دارد. اما در حقیقت چنین نیست. این تست ها کاملا منطبق با موازین علمی و شرایط خانوادگی در نظر گرفته می شود. شاید شما فقط از یک جهت به این قضیه نگاه کنید، اما کسانی که این تست ها را انجام می دهند، از تمام جهات به این موضوع نگاه می کنند و بهترین اولویت ها را پیش روی شما می گذارند.

یقینا انجام این تست ها به چند ساعت و چند برگه محدود نمی شود، بلکه باید برای کشف استعدادهای فرزند شما وقت کافی در نظر گرفته شود و طی فرآیندهای مختلف این استعدادها کشف شوند. بنابراین در نظر داشته باشید که این تست ها کاملا صحت دارند و از نظر علمی، نتیجه این تست ها کاملا صحیح می باشد. سعی کنید با یک باور عامیانه و غلط، فرصت شکوفایی را از فرزندتان نگیرید.

چه سنی برای استعدادیابی مناسب است؟

مناسب ترین سن برای استعدادیابی در کودکان 3 تا 6 سالگی است. شاید کمی متعجب شوید و با خود بگویید که در این سن کودک هیچ درک درستی از دنیای اطرافش ندارد، چگونه ممکن است با انجام چند تست و آزمون، استعدادهای او کشف شود؟

از-همین-حالا-به-فکر-فردای-کودکتان-باشید

در همین ابتدا لازم است تا به این نکته اشاره کنیم که استعدادیابی دست کم 1 سال زمان می برد. برای اینکه نتیجه دقیق این تست ها مشخص شود، کودک باید با پروسه های مختلف استعدادیابی، آزمون و خطا شود. قرار گرفتن در محیط سنجش و استعدادیابی می تواند مهارت های درونی کودک شما را شکوفا کند و استعدادهای او را کشف کند.

برای درک بهتر، به این مثال توجه کنید. کودک 3 ساله شما درست مانند یک سی دی خام است. زمانی که شما می خواهید اطلاعات دلخواهتان را بر روی این سی دی، رایت کنید، آیا سی دی خام باشد اطلاعات بهتر در آن ذخیره می شوند یا زمانی که نیمی از حجم سی دی پر است؟ قطعا سی دی خام بهترین گزینه است و شما بهترین نتیجه را از آن می گیرید. کودک 3 ساله شما نیز مانند یک سی دی خام است که هیچ اطلاعاتی را در ذهن خود ثبت نکرده است، چه خوب است که اولین اطلاعاتی که برای کودک به تجربه تبدیل می شوند، بخشی از استعدادهایش باشد.

منبع:https://jameesalamat.com/article/727/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.