ویژه والدین

آموزش کودکان در دوران قرنطینه و خانه نشینی

همه چیز در مورد آموزش کودکان در دوران قرنطینه

شاید اگر همه ی هشت میلیارد انسان بر روی کره ی زمین را به خط می کردیم و از آن ها می خواستیم که آینده ی دنیا را حدس بزنند، حتی یک نفرشان هم چنین روزی مثل ایامی که در حال تجربه شان هستیم را پیش بینی نمی کرد! متاسفانه اکنون کره زمین درگیری ویروس منحوسی است که ریتم تمام انسان ها از روزمرگی هایشان را دستخوش تغییراتی کرده است. درست است که قرنطینه و خانه نشینی برای بزرگسالان هم غیرقابل تحمل است، اما با توجه به درک بالایی که دارند و می توانند با خود مدارا کنند. مشکل اصلی کودکان هستند که خانه نشینی آن ها را کم کم به سمت افسردگی و همچنین سرعت یادگیری و تعلیمات آن ها را به شدت کند می کند. البته اگر طبق اصول صحیح و هدفمند از این واقعه استفاده کنیم، نه تنها آسیبی به کودکانمان نمی رسد، بلکه این ایام فرصتی می شود تا بتوان کودکان را بیشتر تحت آموزش و یادگیری قرار داد. آموزش کودکان در دوران قرنطینه، از جمله فنونی است که والدین بایستی به خوبی آن را فرا گیرند.

والدین باید کودک شوند!

در زمینه ی آموزش کودکان در دوران قرنطینه، اولین گام این است که والدین بایستی منش و برخوردهای کودکانه را در دستور کار خود قرار دهند. دوران قرنطینه و خانه نشینی، دورانی است که کودکان از دوستان و همبازی های خود دور هستند. همین عامل باعث می شود که به صورت ناخودآگاه کودکان حالت انزوا به خود گرفته و دلتنگ جمع های دوستانه ی خود شوند. با توجه به شرایط قرنطینه و دوری افراد از یکدیگر، باید بتوانید این خلع را در کودک مرتفع کنید. البته که شما هیچگاه نخواهید توانست در جایگاه دوستان کودک قرار بگیرید. نه تنها شما بلکه هیچ شخصیتی نمی تواند خود را در جایگاه دیگری قرار دهد. اما با انجام اموری مثل شراکت با کودک در تفریحات کودکانه، رقابت با کودک در مسابقات مهیج، تعریف کردن خاطرات دوران دانش آموزی برای یکدیگر و… انجام تمامی امور از این دست، باعث می شود تا کودک احساس کند می تواند حرف های دوستانه اش را با شما در میان بگذارد؛ همین عامل باعث خواهد شد تا کودک از نظر روانی آماده ی آموزشات درسی و غیردرسی شود. برای آموزش کودکان در دوران قرنطینه نیاز است که روان آن ها را عاری از هرگونه درگیری و تقابل کنید.

 

به جای تئوری، عملی را جایگزین کنید.

کودکان، انبوهی از انرژی هستند. هیچگاه از کودکان توقع نداشته باشید که در دوران قرنطینه، در اتاق بمانند و نقاشی کنند و کارتون تماشا کنند. اینگونه امور به صورت بازه ای خواهند بود و کودک در تایم های کوتاه و مشخصی راضی به انجام امور خواهد شد.

کودکان همواره به دنبال این هستند که با دویدن و انجام حرکات فیزیکی، انرژی موجود در بدنشان را تخلیه کنند، که اگر این اتفاق به صورت نرمال و عادی رخ ندهد، از طرق غیر معمول و گاه خطرناک و غیرقابل تحمل انجام خواهد شد.

اگر می خواهید مفاهیم یا هنری را به کودک آموزش دهید، یا حتی آموزش های درسی را برای کودک تدریس کنید، بهتر است گفتمان و خواندن و نوشتن را کنار بگذارید و به جای اون امور عملی را جایگزین آن کنید. این کار هم باعث خواهد شد که انرژی کودک تخلیه شود و هم عمل یادگیری به علت تمرین انجام شده، در خاطر کودک نهادینه خواهد شد. البته انجام این روش برای آموزش کودکان در دوران قرنطینه نیازمند خلاقیت و ایده های ناب از جانب والدین می باشد.

آموزش را جایگزین بازی نکنید!

همانگونه که پیشتر گفتیم، کودکان منبع عظیمی از انرژی بوده که همواره به دنبال تخلیه ی آن هستند. قبل از شیوع ویروس کرونا، کودکان با حضور در مهد کودک، بازیخانه، پارک و شهربازی، کلاس های ورزشی و مهمانی و بازی با دوستان و آشنایان، این انرژی را تخلیه می کردند؛ اما اکنون با توجه به دوران قرنطینه و خانه نشینی، این امر ممکن نیست و کودک بایستی انرژی خود را در خانه تخلیه کند که البته منجر به درگیری با والدین خواهد شد. اشتباه بزرگی که والدین در این هنگام انجام می دهند، این است که برای ساکت و کم حرکت نگه داشتن کودک، آموزش و یادگیری را جلوی او قرار می دهند که نه تنها ثمر بخش نبوده بلکه بیشتر موجب نزاع و لجبازی می شود. در زمینه ی آموزش کودکان در دوران قرنطینه، هیچگاه بازی را از کودکان سلب نکند.

بسیاری از والدین، با توجه به آپارتمان نشینی از تحرک و سر و صدای او واهمه دارند! به جای محدود کردن کودک، کافیست چند لایه پتو و تشک کف خانه یا اتاق او پهن کنید تا مانع از انتقال صدا به واحد زیرین شود. بگذارید هر چه کودک می خواهد بالا و پایین بپرد! بعد از تخلیه ی انرژی کودک، خواهید دید که چگونه کودک مفاهیم و مبانی را خواهد آموخت! شک نکنید که از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.