وبلاگ

آموزش فلسفه برای کودکان چه اهمیتی دارد؟

شرایط آموزش فلسفه به کودکان

آموزش فلسفه برای کودکان برای تسهیل رشد ظرفیت تفکر کودکان آن را به عنوان یک رویکرد آموزشی که در مدارس استفاده می شود، تعریف می کند.

اقدامات ذهنی مانند تفکر استدلال یافته، یکی از ویژگیهای اندیشه است. تفکر فلسفی از طریق آموزش فلسفه برای کودکان آموزش داده می شود. فلسفه برای کودکان را می توان از متن مناسب، داستان، گزارش روزنامه یاد داد.

از طریق گفتگوی کودکان با یکدیگر و بر اساس تجربیات زندگی آنها ساخت مفاهیم، ترکیب قرائت با تجربیات خود انجام می شود.

اهداف خاص، محتوا، روش و ارزیابی آموزش فلسفه برای کودکان

یونسکو (2007) اهداف آموزش فلسفه را برای کودکان به طور مستقل توضیح می دهد. آموزش فلسفه برای کودکان از طریق متن، داستان، رمان، اخبار روزنامه و غیره ممکن است.

اهمیت آموزش فلسفه برای کودکان

اخیراً، در کشور ما، مانند کل جهان و جستجوی راه حل های مربوط به آموزش و پرورش ادامه دارد. برنامه های منظمی در زمینه فلسفه کودک در بسیاری از کشورهای جهان انجام می شود.

اگر بخواهیم فلسفه کودکان را توضیح دهیم این مفهوم در 4 معنی مختلف به کار رفته است:

1- فلسفه بزرگسالان درباره کودکان: این رشته زیر شاخه فلسفه است و کودک را با توجه به مراحل بررسی می کند. تحقیق ، تحلیل در مورد کودکان و توانایی ها و مهارت های فلسفی آنها را ارزیابی می کند.

2- فلسفه برای کودکان: برنامه ها برای کودکان، داستان ها، کتاب های درسی گنجانده شده است. فقط چنین کتابهایی حاوی محتوای فلسفی برای کودکان است و فقط این روش ها، روش های فلسفی را انتقال یا ارائه می  دهد.

3- فلسفه کودکی یا فلسفه کودکانه: در فلسفه کودکان، کودکان افکار خاص خود را دارند یا فکری که آنها با استراحت خود ایجاد می کنند. این فلسفه در مورد خودشان است به طور خلاصه این فقط بر اساس فلسفه کودکانه است.

4- فلسفه با کودکان: در اینجا بزرگسالان در حال گفتگو با کودکان در مورد سوالات اساسی در دنیای کودکان هستند. این نوع فلسفه کودکان، مطالعاتی با هدف استفاده از ذهن و بهبود تفکر است.

فلسفه-برای-کودکان

همانطور که از این توضیحات در فلسفه کودکان دیده می شود، تربیت هم به صلاحیت فردی و هم به رشد مهارت مربوط است.

رابطه فلسفه کودک با آموزش

از این نظر، مشاهده می شود که فلسفه کودکان با آموزش کودک رابطه مستقیم دارد. این چارچوب رابطه بر اساس 2 عملکرد اساسی است. این موارد عبارتند از:

1- توانایی افراد در استفاده از ذهن خود به مفیدترین روش

2- آموزش روشهای تفکر و استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای رشد توانایی ها و مهارتهای فردی

بنابراین، این مقاله به آموزش فلسفه برای کودکان خواهیم پرداخت.

آموزش فلسفه برای کودکان آنها را در درس ریاضیات و زبان موفق تر می کند

مدارس تحت فشار قرار دارند تا برنامه های آموزشی خود را بر اساس زمینه های STEM (علوم ، فناوری ، مهندسی ، ریاضیات) قرار دهند و تعداد کمی از مدارس آموزش فلسفه را در برنامه های آموزشی خود قرار می دهند. اما شاید فلسفه باید بخشی از آموزش باشد.

یک مطالعه جامع و خوب طراحی شده 1 در انگلیس نشان داد کودکانی که در سن 9 و 10 سالگی یک ساعت در هفته دروس فلسفه شرکت می کردند، به طور قابل توجهی مهارت های ریاضی و زبان خود را بهبود بخشیدند.

بیش از 3000 کودک در 48 مدرسه از مناطق مختلف انگلستان در ساعت بحث هفتگی درباره صداقت، عدالت، دوستی و خرد شرکت داشتند. این ساعات بر اساس تفکر در سکوت، پرسیدن سوال، تولید سوال و تأمل در عقاید و افکار دیگران است. در پایان دو ماه ، نمرات ریاضی و زبان كودكانی كه در سخنرانی های فلسفه شركت می كردند افزایش یافت، اگرچه آنها مبتنی بر خواندن دروس فلسفه یا محاسبات عددی نبودند. کودکان گروه های محروم نمرات بیشتری را نشان دادند مهارت های خواندن در چهار ماه ، مهارت های ریاضی در سه ماه و مهارت های نوشتن در دو ماه بهبود یافت. معلمان همچنین در اعتماد به نفس دانش آموزان و توانایی آنها در گوش دادن به دیگران مهم هستند. آنها اظهار داشتند که اختلافات را مشاهده کردند.

این مطالعه توسط یک سازمان غیردولتی به نام بنیاد آموزش و پرورش (EEF) انجام شده است، که برای کاهش تفاوت بین سطح اقتصادی اجتماعی خانواده و سطح تحصیلات ایجاد شده است. این سازمان با ایجاد گروه های کنترل و گروه های آزمایشی، درست مانند آزمایش اثر بخشی یک دارو، تأثیر آموزش فلسفه را بررسی کرد.

سوالاتی-که-به-ذهن-کودکان-می-آید؟

تحقیقات انجام شده در رابطه با فلسفه کودک

انگلیس اولین کشوری نیست که به کودکان فلسفه می آموزد. این برنامه با نام P4C (فلسفه برای کودکان ، فلسفه برای کودکان) که توسط انجمن مورد استفاده قرار گرفت، توسط پروفسور متیو لیپمن در دهه 1970 در نیوجرسی ایجاد شد تا مهارت های تفکر را از طریق گفتگوهای فلسفی آموزش دهد. در سال 1992 ، جامعه ای برای پیشرفت تحقیق فلسفی و تأمل در آموزش و پرورش (SAPERE ؛ انجمن تحقیق و تفکر فلسفی در آموزش و پرورش) برای ایجاد این درک در انگلیس تأسیس شد. برنامه فلسفه برای کودکان در 60 کشور مختلف سازگار شده است. برنامه SAPERE نه بر روی خواندن متون افلاطون یا کانت بلکه در بحث در مورد این سوالات با خواندن داستان، شعر یا تماشای فیلم در چارچوب سوالات فلسفی متمرکز است. هدف؛ این کار به کودکان امکان می دهد سوال کنند و درباره آنچه در بحث های سازنده می خوانند، فکر کنند. کالینز می گوید امیدوار است یافته های جدیدترین تحقیقات برای مدارس ترغیب کننده باشد تا بودجه خود را برای فلسفه باز کنند. این برنامه به بودجه 23 دلار برای هر دانش آموز نیاز دارد.

در رابطه با موضوع آموزش فلسفه برای کودکان می توانیم بگوییم چنین برنامه هایی به یادگیری کودکان محروم کمک مثبتی می کنند. این یک برنامه کاهش نیست؛ به نظر می رسد این یک برنامه درسی کوچک است ، اما برنامه اصلی را گسترش می دهد. ” کالینز می گوید طبق اطلاعات EEF ، 63٪ دانش آموزان 15 ساله انگلیس نسبت به 37٪ دانش آموزان محروم دستاوردهای بالاتری کسب می کنند. تصور می شود که این اختلاف با تحقیقات انجام شده برطرف شود.

و در رابطه با آموزش فلسفه برای کودکان می توان گفت فلسفه نقش مهمی در کاهش شکاف های تحصیلی دانش آموزان در سطوح مختلف اقتصادی اجتماعی دارد.

فلسفه-کودک

مقالات ترجمه و تالیف شده برای این محتوا

http://qz.com/635002/teaching-kids-philosophy-makes-them-smarter-in-math-andenglish/

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/52507

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/199899

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.