وبلاگ

آماده سازی کودکان با موضوع سوگ‌ در دوران کرونا

حتی در شرایط عادی ، سوگ احساسات زیادی را تحریک می کند ، از جمله غم و اندوه ، اشتیاق ، ترس و عصبانیت

 

آماده سازی کودکان با موضوع سوگ‌ در دوران کرونا

چند ماه گذشته گرداب اطلاعات و تغییر بوده است. ما در بزرگسالی احساس اضطراب ، گیجی و غرق شدن می کنیم. کودکان نیز این احساسات را دارند. حتی اگر میزان تماس کودک خود با تلویزیون و رسانه های اجتماعی را محدود کنید ، COVID-19 همچنان در بیشتر خانواده ها موضوع مکالمه است. در حالی که تازه می توانیم تأثیر این ویروس را در زندگی روزمره خود احساس کنیم ، اما متخصصان می گویند قبل از بهتر شدن این وضعیت بدتر خواهد شد: افراد بیشتر ویروس کرونا را می شناسند. افرادی که می شناسید آلوده می شوند و سوگ ممکن است هر روز از راه برسد. آماده بودن برای گفتگو در مورد  این مسائل با فرزندان بهتر از این است که در لحظه با سردرگمی این کار را انجام دهید.

ممکن است در بحران بیماری ویروس کرونا (COVID-19) 2019 بسیار رایج باشد که کودکان و خانواده ها با سوگ یکی از عزیزان خود روبرو شوند. هنوز هم ممکن است اخبار متداول بیشتر اخبار مربوط به سوگ در روابط اجتماعی گسترده آنها باشد و اینکه کودکان از سوگ در جامعه با خبر شوند ، عملاً اجتناب ناپذیر است.

حتی در شرایط عادی ، سوگ احساسات زیادی را تحریک می کند ، از جمله غم و اندوه ، اشتیاق ، ترس و عصبانیت.

برای بیشتر کودکان ، تنها چیزی که مورد نیاز است حمایت از عزیزان است. هر كودك و هر شخص ممكن است به طور خاص از نظر احساس در پاسخ به سوگ متفاوت باشد. هیچ راهی درست یا عادی وجود ندارد که کودک شما بتواند غم و اندوه خود را تجربه کند و هیچ روش مشخصی برای حمایت شما وجود ندارد.

تجربه غم و اندوه از  سوگ یکی از عزیزان گرچه دردناک است ، اما در واقع برای کنار آمدن با آن بسیار ضروری است. هر چقدر که می خواهیم فرزندانمان را از این درد محافظت کنیم ، انجام آن واقعاً غیرممکن است و حتی توصیه هم نمی شود – تجربه این احساسات یکی از مهمترین کارهایی است که کودکان و همه ما وقتی عزیزی می میرد نیاز داریم انجام دهیم، آنچه بیشتر از همه لازم است این است که کودک خود را در هر احساسی همراهی کنید ، فرصتی برای گفتگو در مورد شخصی که درگذشته است و احساسات او در مورد سوگ بگذارید ، و سعی بر تأیید و عادی سازی تجربه او داشته باشید.

تجربه غم و اندوه از  سوگ یکی از عزیزان گرچه دردناک است ، اما در واقع برای کنار آمدن با آن بسیار ضروری است.

 

توضیح مرگ برای فرزندتان

برای کمک به این روند ، هنگام تجربه ی اینکه عزیزی درگذشته است ، کودکان باید با حقایق اساسی در مورد مرگ روبرو شوند و بدانند هر زمان که لازم باشد فرصت دارند سوال کنند. . هدف این است که درک درستی نسبت به  سن کودک ایجاد شود  تا کودکان بتوانند با نهایی بودن و عواقب مرگ کنار بیایند.

 

کودکان خردسال ممکن است در مورد معنی مرگ به توضیحاتی نیاز داشته باشند. هیچ کلمه درستی وجود ندارد ، اما مهم است که بیان کنیم این یک شرایط دائمی است و مردم نمی توانند از آن برگردند. همچنین ، مهم است که از کلمه مرگ استفاده شود ، به جای کلمات دیگر مانند ( درگذشت ) زیرا این ممکن است خود سردرگمی در مورد آنچه اتفاق افتاده است را بوجود بیاورد.

چند مثال از نحوه توضیح چگونگی مرگ ممکن است شامل این موارد باشد که وقتی بدن فرد بسیار بیمار می شود – اما نه مانند سرماخوردگی – و دیگر کار نمی کند. که دیگر نفس نمی کشد یا نیازی به خوردن ندارد. صدمه نمی زند و این بدان معنی است که فرد نمی تواند برگردد. کلمات خاصی که استفاده می کنید خیلی مهم نیستند ، بلکه پیام مهم است. والدین باید پیگیر باشند تا بچه ها بفهمند که هر وقت بخواهند می توانند در مورد هر چیزی که باعث ناراحتی آنها شده است و مهم تر در مورد سوگ صحبت کنند؛ به کودک خود کمک کنید تا از این مرحله گذر کند.

به دنبال یک سوگ ، و به ویژه در زمینه بیماری همه گیر COVID-19 ، کودکان ممکن است نگران آنچه ممکن است برای آنها یا عزیزان زنده مانده آنها و دیگران در جامعه رخ دهد باشند. والدین باید در صورت امکان در مورد اقدامات احتیاطی که برای ایمن نگه داشتن آنها و عزیزانشان انجام می شود اطمینان حاصل کنند.

به دنبال یک سوگ ، و به ویژه در زمینه بیماری همه گیر COVID-19 ، کودکان ممکن است نگران آنچه ممکن است برای آنها یا عزیزان زنده مانده آنها و دیگران در جامعه رخ دهد باشند

 

اکثریت بچه ها و بزرگسالن می توانند به مرور زمان با سوگ کنار بیایند و زندگی را با توانایی شادی و رضایت از سر بگیرند.والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرصت هایی را برای تفریح ​​یا سایر تجربیات مثبت ، یا در کنار هم به عنوان یک خانواده یا برای فرزندشان با همسالان ، برنامه ریزی می کنند.

تجارب مثبت ، سرگرمی و لذت بردن در حمایت از سازگاری کودک با سوگ در خانواده بسیار مهم است ، و باید آنها را تشویق کرد ، به آنها اجازه دهید تا بدانند زندگی ادامه خواهد داشت و سرگرمی و خندیدن اشکالی ندارد. فعالیت های مشترک با خواهر و برادر یا اعضای خانواده ، و حتی درگیری انفرادی در یک فعالیت لذت بخش می تواند مفید باشد. به خاطر داشته باشید که جوانان ، به ویژه بچه های جوان تر ، ممکن است زمان بیشتری را به بازی و غم و اندوه آشکار اختصاص دهند. یک قانون کلی مفید این است که بچه هایی که به نظر می رسد خوب کنار می آیند، احتمالاً خوب کنار می آیند.

بسیاری از خانواده ها ممکن است فرصت خداحافظی با عزیزی که در حال سوگ است ، کنار هم بودن یا گذراندن آداب و رسوم معمول مانند یک مراسم خاکسپاری را نداشته باشند. دکتر لواندوفسکی می گوید: چنین موارد مهمی توسط بیماری همه گیر COVID-19 مختل شده است و یافتن راه های جایگزین برای گردهمایی برای خداحافظی و بزرگداشت شخصی که درگذشت ، می تواند مفید باشد. خانواده ها ممکن است یک مراسمی ،  یک وعده غذایی ، یا چندین وعده غذایی ، یا اجتماع مجازی برگزار کنند  در اکثر قریب به اتفاق موارد ، کودکان و بزرگسالان داغدار قادر به کنار آمدن با سوگ با حمایت عزیزان خود هستند و نیازی به حمایت حرفه ای نخواهند داشت.

در حالی که برخی از علائم افسردگی و اضطراب در پاسخ به سوگ امری عادی است ، مهم است که نشانه هایی را مشاهده کنیم که غم و اندوه در مورد از دست دادن تأثیر گسترده تری بر دید کودک نسبت به زندگی دارد یا به نظر می رسد توانایی او در حضور در جمع  را تحت تأثیر قرار دهد، اگر به نظر می رسد که غم و اندوه کودک پس از یک دوره شش ماهه کاهش نیافته است ، ممکن است نیاز به حمایت اضافی داشته باشد.

به همین ترتیب ، دوره های کوتاه تر اختلال در خواب ، عادات غذایی ، یا توجه به بهداشت شخصی ، نیز ممکن است نیاز به حمایت اضافی را نشان دهد. سرانجام ، ظهور تفکر خودکشی یا آسیب رساندن به خود نیاز به مشاوره با یک متخصص را نشان می دهد.

 انجام این اعمال ممکن است دشوار باشد و والدین نباید احساس کنند که باید به تنهایی نگران باشند. مشاوره با یک متخصص ، از جمله متخصصان بهداشت روان ، می تواند به خانواده ها کمک می کند تا از عهده این وظیفه خود برآیند و علائمی که نشاندهنده نیاز برای حمایت بیشتر است را در کودکان تشخیص می دهد.  سلامت والدین مهمترین عامل در حمایت از کودکان درگیر سوگ یک عزیز است ، و والدین باید خود را ترغیب کنند تا هرگونه حمایتی را که برای خودشان هم نیاز دارند را دریافت کنند.

منبع: https://phoenixchildrens.org/blog/2020/04/preparing-children-covid-19-related-grief

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.