وبلاگ, ویژه والدین

چرا هر کاری می کنم فرزندم به حرف هایم گوش نمی دهد؟

حتما برای شما هم پیش آمده که بچه ها اصلا به حرفتان گوش نمی دهند، مهمترین علت گوش نکردن بچه ها در چهار مورد زیر خلاصه می شود:

1.شما الگوی خوبی نبودید.

شما باید الگوی خوبی در زمینه گوش کردن باشید. به او نشان دهید که شنونده خوبی هستید. مهم نیست او در چه سنی قرار دارد، باید ببیند که شما در گفت و گو با دیگران چگونه رفتار می کنید و چگونه به دیگران گوش می دهید.

وقتی با شما صحبت می کند مستقیم به او نگاه کنید . وقتی حرف می زند به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر خیره نشوید. به او نشان دهید که به حرف هایش توجه می کنید و اهمیت می دهید. توجه داشته باشید که بچه ها تقلید کننده های خوبی هستند هر جور که با آنها رفتار شود رفتار می کنند و بدانید که دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

2. جملات شما با کلماتی مثل “اگر”،”تو”،”چرا” شروع می شود.

وقتی جمله را با این سه کلمه شروع می کنید در واقع کودک تمایلی به شنیدن ندارد و از شما رویگردان می شود. به این علت که:

اگر:گاهی می تواند یک کلمه تهدید آمیز باشد و او را بترساند و بچه ها همیشه از ترس فرار می کنند مثلا: اگر به حرفم گوش نکنی…

تو:با گفتن کلمه تو، کودک احساس می کند که از سوی شما مورد حمله قرار گرفته و شخصیتش مورد تهدید قرار می گیرد، به خصوص وقتی کلمات اغراق آمیز در مورد رفتارش به کار ببرید . مثلا تو هیچ وقت به حرف های من گوش نمی دهی.

چرا : با این کلمه از کودک خود می خواهید که چیزی را توضیح دهد، کاری که معمولا بچه ها قادر به انجامش نیستند مثلا: چرا به من گوش نمی کنی؟

روان شناسان توصیه می کنند که جملات خود را با این سه کلمه شروع نکنید تا بچه ها از شما گریزان نباشند.

3. بدون اینکه توجه آنها را جلب کنید شروع به صحبت کردن می کنید.

گاهی بچه به شما گوش نمی کند یا به حرف های شما توجهی نشان نمی دهد، چون توجهش جلب نشده یا تمرکز ندارد. وقتی می خواهید با  او  صحبت کنید ابتدا مطمئن شوید که توجه او را جلب کرده اید. به خصوص در مورد بچه هایی که به راحتی تمرکز خود را از دست می دهند.

روان شناسان برای جلب توجه کودک چند راه توصیه می کنند که عبارتند از :

  • در مقابل بچه بنشینید و به صورت و چشم های او نگاه کنید.
  • با مهربانی و به آرامی صورت او را بالا نگه دارید که به چشمان شما نگاه کند.
  • در ابتدای صحبت کردن از جملاتی نظیر این استفاده کنید: لطفا به من گوش کن.
  • هر وقت به چشمان شما نگاه کرد، صحبت را شروع کنید. در طول صحبت می توانید با مهربانی دستان او را بگیرید یا دست روی شانه هایش بگذارید تا توجه او به شما باشد.

4.به فریاد کشیدن و جیغ زدن متوسل می شوید.

اکثر والدین وقتی می بینند بچه به حرف آنها گوش نمی کند فریاد می کشند.روانشناسان می گویند این کار را بدتر می کند.آنها توصیه می کنند که والدین آرام تر و مهربانانه تر صحبت کنند. نجوا کردن یک درخواست،نتیجه مثبت تری دارد تا اینکه صدا را بلندتر کنیم.

وقتی پدر و مادر با تْن و آهنگ صدای مهربانانه و آرام تری صحبت می کنند بچه ناخودآگاه بیشتر تمایل پیدا می کند که گوش دهد.

5.زیاد صحبت می کنید.

شما می توانید در مدت 10 ثانیه چیزی را به کودک خود بگویید یا حتی کمتر از آن در واقع زیاد صحبت کردن، هم وقت تلف کردن است وهم اینکه توجه و تمرکز بچه در یک گفت و گوی طولانی کمتر می شود.

خوب است که خواسته خود را صریح و کوتاه بیان کنید. مثلا:سارا! لطقا قبل از بیرون رفتن اسباب بازی ها را جمع کن. یا، قبل از تماشای تلویزیون اول تکالیف مدرسه را انجام بده.

6.به جای حرف زدن از او سوال می پرسید.

اگر می خواهید بچه از قوانین خانه و خانواده شما اطاعت کند لطفا درخواست خود را صریح و بدون سوالی کردن آن به کار ببرید.

مثلا به جای اینکه بگویید: می خواهی حمام کنی؟ بگویید: الان وقت حمام کردن است،لطفا برو حمام.

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

  

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.