ویژه والدین

والدین سهل گیر و والدین سخت گیر چه معایبی دارند؟

انواع خانواده از نظر شیوه تربیت کودکان

هر پدر و مادری برای تربیت کودک خود، شیوه خاصی دارد و سعی می‌کنند آنطور که در نظر خود، مناسب و باب طبع اجتماع است فرزند سالم و با تربیتی پرورش دهند. در این مقاله به بررسی شیوه‌های تربیتی در دو گروه والدین سهل گیر و والدین سخت گیر می‌پردازیم. نکته مهم این است که مهم ترین بافت اجتماعی ، برای رشد و تربیت هر فرد، از طریق خانواده برای هر انسان فراهم می‌شود.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

خانواده در جریان رشد هر کودک، باعث یک سری تغییرات و رشد، در زمینه‌های اجتماعی، احساسی و  عاطفی، شناختی  و … می‌شود که این تغییرات می‌تواند باعث تقویت کودک در راه رشد و شناخت جهان اطراف شود و یا برعکس باعث تنش و تغییرات در زمینه  یادگیری، تربیت، رفتاری _عاطفی و … شود.. بیشتر مشکلات رفتاری، اخلاقی و  عاطفی که برای افراد در سنین مختلف در اجتماع پیش می‌آید، دلیل آن رفتار و واکنش‌های افراد یک خانواده در محیط خانواده با همدیگر می‌باشد.

شیوه تربیت فرزند در خانواده‌ها، با هم متفاوت است و هر کدام به شیوه خود، به روشی که فکر می‌کند درست و صحیح می‌باشد این کار را انجام می‌دهد. با این وجود می‌توان گفت که کنترل والدین سهم بسیار بزرگی در تربیت فرزندان و آینده سالم آنها دارد که این معیار در والدین سهل گیر و والدین سخت گیر با هم متفاوت است و هر کدام به شیوه خاص خود عمل می‌کنند. البته لازم به ذکر است که  در تربیت کودکان ، کنترل والدین و مهر و محبت به کودک، هر دو باید به صورت حساب شده باشد تا این فرایند به صورت حساب شده و با برنامه پیش برود.

والدین سهل گیر و والدین سخت گیر

روش تربیت والدین سخت گیر

روش تربیت والدین سخت گیر، کمی مستبدانه است و رفتار آنها با کودکان، ظاهر خشنی دارد و به ظاهر، محبت کردن در آن بسیار کم به نظر می‌رسد. در این روش، والدین ، بیشتر بر روی مواردی که به جامعه پذیری کودک ختم می‌شود تاکید دارند و سعی می‌کنند با فشار و به صورت مقتدرانه و سنگین، نظرات و انتظارات خود را با اعمال و گاهی فشار به کودک مثل عصبانی شدن، فریاد کشیدن و مواردی از این قبیل، به کودک  ابراز کنند.

در این روش :

– محبت کردن به کودک، سطح بسیار پایینی دارد 

-معمولا والدین ، تربیت کردن کودکان را به صورت دستوری انجام می‌دهند،

– همدردی و همدلی با کودکان، نقشی در این روش ندارد

-بین والدین و فرزند، ارتباط صمیمانه کمتری وجود دارد.

– انتظار والدین از کودکان به شکلی است که باب میل خودشان باشد.

-و …

تفاوت بین والدین آگاه و ناآگاه
روش تربیت والدین سخت گیر
baby

بهترین روش برای تربیت فرزند من چیست؟

این مطلب را هم مطالعه کنید

روش تربیتی والدین سهل گیر

والدین سهل گیر و والدین سخت گیر، هر دو مورد ، روش تربیتی دارند که با وجود مزیت‌هایی که دارد، معایب زیادی نیز دارد که ممکن است در آینده ، کودک را به دردسر و مشکلاتی دچار کند.

در  روش تربیتی سهل گیرانه:

  • ، معمولا والدین، کنترل کمتری بر کودکان دارند چرا که بیشتر سعی می‌کنند که کودک را مورد محبت قرار دهند.
  • فعالیت و کارهای خانواده به صورت نامنظم است.
  • والدین در انضباط کودکان دارای نگرش‍های مختلف و متعارض هستند
  • با وجودی که نشان می‌دهند نسبت به فرزند خود حساس هستند اما زیاد به او سخت نمی‌گیرند.
  • در اکثر مواقع نسبت به بهانه جویی کودک، تسلیم می‌شوند
  • و …

در روش سختگیرانه، والدین، اطاعت کودک را وظیفه او می‌دانند و در حقیقت این اطاعت یک «باید» است که انجام آن برای کودکان یک نوع حسن به حساب می‌آید.

روش تربیتی والدین سهل گیر

معایب شیوه تربیتی والدین سهل گیر و والدین سخت گیر

والدین برای تربیت فرزندان خود، بسیار مسئولیت سنگینی دارند و انتخاب روش تربیتی برای آینده کودک سرنوشت ساز است. با مقایسه شیوه تربیتی والدین سهل گیر و والدین سخت گیر، می‌توان گفت روش والدین سخت گیر، یک روس به نسبت سخت تر است روش تربیتی آنها طوری است که می‌توان از آن این برداشت را کرد که مایلند این ویژگی‌ها در فرزندشان رشد کند و شخصیتی این چنینی داشته باشد

  • روش سختگیرانه

می‌توان گفت که این  روش می‌تواند در کودک کارساز باشد و از کودک، یک شخصیت مناسب و سالم به بار بیاورد اما در صورتی که والدین بدانند که در چه زمانی باید سخت گیری کنند، چگونه این کار را انجام دهند و اینکه سخت‌گیری را با پذیرفتن قوانین و مقررات اشتباه نگیرند. چرا که سخت گیری بیش از حد می‌تواند بر روی شخصیت و روحیه کودک تاثیر منفی داشته باشد.

از جمله معایب این روش این است که کودکان در زمانی که از گفته والدین اطاعت نکنند، ممکن است که تنبیه شوند و والدین به روش زور متوسل شوند که باعث می‌شود، حس ترس در کودکان رشد کند و مانع از پیشرفت  او شود.

بر اساس تحقیقات، کودکانی که به شیوه والدین سخت گیر تربیت می‌شوند، از نظر اجتماعی و برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود، دچار مشکل هستند و معمولا از آنها یک شخصیت ناراحت، عصبی، منزوی، آسیب پذیر و در مواقعی ترسو به بار می‌آید.

  • روش سهل گیرانه

در این روش می‌توان گفت که کودکان، آزادی مطلق دارند. و نمی‌تواند روش کارسازی باشد.چرا که کودکانی که با این روش تربیت می‌شوند، در امور خیلی خونسرد برخورد می‌کنند. در حقیقت فرق والدین سهل گیر و والدین سخت گیر در همین است که  والدین سخت گیر تاکید بر این دارند که کودکان بتوانند کنترل رفتار خود را در اختیار داشته باشند.

کودکانی که با روش والدین سهل گیر تربیت می‌شوند، معمولا افرادی هستند که نسبت به دنیای اطراف خود احساس مسئولیت و حساسیت ندارند. نسبت به روش سخت گیرانه، بسیار بهانه گیر هستند. کارها، رفتار و ارتباط خود را زیاد جدی نمی‌گیرند و در مورد هیچ اموری، حساس نیستند. این کودکان، معمولا نافرمان هستند و کاری که باب میلشان نباشد را انجام نمی‌دهند.  گاهی نیز به دلیل همین سهل گیری والدین، کودکان در مدرسه عملکرد خوبی ندارند.

سوالات متداول درباره والدین سهل گیر و والدین سخت گیر

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.