وبلاگ, ویژه والدین

پنیرک بالا آوردن نوزاد

بالا آوردن بخشی از شیر خورده شده در نوزادان سالم یا همان پنیرک نوزادان بسیار شایع می باشد. حدود نیمی از همه نوزادان در طول 3 ماه اول زندگی خود بخشی از محتوای معده را به درون مری پس می دهند که با عنوان رفلاکس نوزادی شناخته می شود. به طور معمول ماهیچه ای بین مری و معده وجود دارد که سبب می شود، محتویات معده در درون آن باقی بماند. در نوزادان این ماهیچه به درستی بالغ نشده است در نتیجه چنین رفلاکسی یا همان بالا آوردن پنیرک نوزاد ممکن است ایجاد شود، مخصوصا در شرایطی که نوزاد سیر باشد.

برای کاهش پنیرک نوزادان توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

 • فرزند خود را صاف نگاه دارید: در موقعیت صاف به فرزند خود غذا دهید. از فعالیت شدید نوزاد یا بالا پایین کردن او پس از تغذیه اجتناب کنید.
 • از خوردن بیش از حد نوزاد جلوگیری کنید: برای کاهش میزان پنیرک نوزاد، سعی کنید در دفعات بیشتر و به مقدار کمتر تغذیه را انجام دهید.
 • زمانی را برای آروغ زدن نوزاد اختصاص دهید: آروغ زدن مکرر در طول و پس از تغذیه می تواند هوای وارد شده به درون معده را خارج سازد و احتمال بالا آوردن پنیرک نوزاد را کمتر می کند.
 • نوزاد را به پشت بخوابانید: به این ترتیب ریسک بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش می یابد. بسیار مهم است سعی کنید تا نوزاد به پشت بخوابد. قرار دادن نوزاد به روی شکم به منظور جلوگیری از آروغ زدن نوزاد او اقدام مناسبی نمی باشد.
 • تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد کنید: اگر شما با استفاده از شیر خود، طفل را تغذیه می کنید در این صورت پزشک ممکن است به شما توصیه کند، برای کنترل پنیرک نوزاد مصرف لبنیات و برخی غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

آیا پنیرک نوزادان می تواند نشان دهنده وجود مشکلی جدی در آن ها باشد؟

برخی علائم و نشانه ها در پنیرک زدن نوزاد می تواند دلیلی بر وجود مشکلی زمینه ای باشد. در موارد زیر فورا با پزشک اطفال تماس حاصل فرمایید:

 1. عدم اضافه وزن مناسب
 2. رفلاکس همراه با زور زدن
 3. وجود مایعاتی زرد یا سبز رنگ در محتویات خارج شده از دهان کودک
 4. وجود خون یا ترکیباتی با ظاهر قهوه ای
 5. وجود خون در مدفوع
 6. امتناع از غذا خوردن
 7. دشواری در تنفس یا سایر نشانه های یک بیماری خاص
 8. آغاز رفلاکس نوزادی در 6 ماهگی یا سنین بالاتر از 6 ماه

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.