شناخت حیوانات توسط کودکان چگونه صورت می گیرد؟

حیوانات بخش بزرگی از زندگی اکثر مردم هستند. هنگام شناخت حیوانات برای کودکان ، حس بسیار مهم ارتباط، همدلی و مراقبت را ایجاد می شود. آنها احساس مسئولیت می کنند و کنجکاو هستند که درباره حیوان اطلاعات بیشتری کسب کنند.

وقتی کودکان فرصتی برای گذراندن وقت با حیوانات دارند، چیزی فراتر از تحریک حواس آنهاست. کسب اطلاعات درباره حیوانات برای کودکان شما می تواند سرگرم کننده و جذاب باشد. همچنین آموختن نحوه ارتباط با حیوانات به آنها، در رفتار آنها بسیار تاثیرگذار است. نینوپیا در این مقاله در رابطه با فواید شناخت حیوانات در کودکان توضیح میده.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

11 روش خارق العاده شناخت حیوانات برای کودکان

کودکان شیفته شناخت حیوانات هستند و همیشه کنجکاو هستند که درباره آنها بیشتر بدانند.

چگونه بچه ها بین خر و گوزن فرق می گذارند؟ آیا کودک شما می داند کرگدن چیست؟ آیا گورخرها لکه هایی دارند و پلنگ ها راه راه دارند یا برعکس است؟

در ادامه چند ایده شگفت انگیز و در عین حال کاملاً ساده وجود دارد که مطمئناً تعامل با حیوانات را برای کودک شما آسان می کند!

شناخت حیوانات برای کودکان
کودکی در حال نوازش سگش

۱- آهنگ های حیوانات را بخوانید

موسیقی راهی عالی برای یادگیری شناخت حیوانات است. از طریق قافیه ها و آهنگ های سرگرم کننده می توان کودکان را با صفات و ویژگی های حیوانات مختلف آشنا کرد. در واقع، ترانه های اکشن درک و کمک به شناخت حیوانات را بیشتر می کنند.

۲-سفر به جنگل / باغ وحش

یک سفر به جنگل یا حتی به باغ وحش بروید و به کودکانتان یک اکتشاف سرگرم کننده هدیه بدهید. بردن کودکان در فضای باز یک روش عالی برای آموزش ارتباط با حیوانات است. طی این تجربه کودکان در مورد زیستگاه های حیوانات، نیاز به حفاظت از حیوانات و حتی در مورد سبک زندگی آنها یاد می گیرند!

همانطور که ما به فرزندان خود می آموزیم که حیوانات را به شیوه ای فداکارانه دوست داشته باشند و از آنها قدردانی کنند، به آنها می آموزیم که انسان هایی دوست داشتنی و فداکار باشند. به همان اندازه که این به نفع آنهاست، به نفع جهان و کل بشریت نیز هست. همه چیز از رابطه آنها با حیوان خانگی خانواده شروع می شود.

۳-به طبیعت گردی بروید

با کودکان در طبیعت قدم بزنید یا به یک پیک نیک نزدیک بروید. مسیرهای طبیعت گردی فرصت های مختلفی برای شناخت حیوانات اهلی فراهم می کنند. هر حیوان اهلی چه اردک یا گاو و چه گوزن یا حتی سگ باشد، بچه ها از طریق مشاهده درک بصری بهتری پیدا می کنند.

۴-اسباب بازی حیوانات یا وسایل شخصی کودک با طرح حیوانات

در خانه می توانید وسایلی با شکل حیوانات داشته باشید. برای ساخت حیوانات مختلف، وسایل را بازیافت کنید و به کودک خود فرصت یادگیری در مورد شناخت حیوانات بدهید. پیشنهاد میکنم مقاله اسباب بازی های کودکان 4 تا 5 سال را مطالعه کنید.

۵- استفاده از فناوری های جدید

از برنامه های مخصوص برای شناخت حیوانات توسط کودکان استفاده کنید. انتخاب های شما می تواند کارت ها ، بازی ها، فیلم های حیوانات یا آهنگ ها باشد، می توان از فناوری برای آموزش بچه ها و حیوانات استفاده مثبت کرد.

۶- کتاب راهی برای شناخت حیوانات

به نزدیکترین کتابخانه یا کتابفروشی بروید و کتابهایی درباره حیوانات برای فرزندانتان خریداری کنید. کودکان علاقه مند به شناخت حیوانات مطمئناً چیزهای جدیدی درباره حیوانات یاد می گیرند. کتابهای تصویری مفید هستند و بچه ها حقایق شگفت انگیزی را درباره حیوانات می آموزند! کتاب ها و آهنگ ها روش خوبی برای قرار دادن کودک در معرض اطلاعات مربوط به حیوانات است. آنها سرگرم کننده و همچنین آموزنده هستند ، زیرا کودک پیش دبستانی شما را هنگام یادگیری علاقه مند می کند.

می توانید با پرسیدن سوالاتی درباره حیوان یا کتاب از جمله “به نظر شما موش چه چیز دیگری می خورد، ذهن کودک خود را درباره حیوانات کنجکاو کنید. شما می توانید این آموزش در شناخت حیوانات را ادامه دهید. این آموزش ها روش دیگری است که کودک شما می تواند نسبت به حیوانات همدلی کند . پیشنهاد  نینوپیا خوندن مقاله استانداردهای انتخاب کتاب کودک

۷- در شکل دادن به غذاها خلاق باشید

کلم بروکلی را شبیه به گوسفند یا پنکیک را به فیل تبدیل کنید! با ایجاد کمی تفاوت در صبحانه کودک خود، غذا خوردن را به یک تجربه یادگیری و شناخت حیوانات تبدیل کنید. همچنین اگر کودک شما از کودکان سخت گیر در غذا خوردن است این می تواند ایده خوبی باشد!

۸- بازی های نقاشی، رنگ آمیزی و پازل

کتاب های رنگ آمیزی بخرید و کودک را ترغیب کنید که آنها را رنگ کند. علاوه بر این، می توانید کتاب های سرگرمی حیوانات را که شامل “وصل کردن نقاط” است ، برای ایجاد اشکال مختلف حیوانات امتحان کنید. از خرگوش گرفته تا اسب آبی ، در فضای آنلاین تنوع زیادی از اینها وجود دارد که می توانید آن هارا دانلود کرده و روی کاغذ چاپ کنید

آیا شما هم علاقه دارید که نحوه تعامل درست با حیوانات را به کودکان خود آموزش دهید؟ نگران نباشید نینوپیا به شما کمک می کند تا کودکانتان به راحتی با حیوانات ارتباط برقرار کنند. با مراجعه به کارگاه آشنایی و لمس حیوانات، تمامی نکات مهم ارتباط با حیوانات به کودکانتان آموزش داده می شود.

به فرزندانتان نحوه ارتباط با حیوانات را آموزش دهید.

۹-نمایش بازی

برای افزایش شناخت حیوانات توسط کودک لباسهای حیوانات را بسازید و در نقش یک اردک یا پادشاه جنگل نقش آفرینی کنید. لازم نیست حتما نمایشی در خور اجرای عموم بسازید! شما می توانید عروسک های دست ساز کوچک حیوانات بسازید و یک داستان را انتخاب کنید. این یک روش عالی و تخیلی برای آموزش بچه ها در مورد شناخت حیوانات (و حتی آنهایی که منقرض شده اند!) است.

کودک پیش دبستانی شما ممکن است وانمود کند که سگ یا سنجابی  در پارک مشاهده کرده است. همچنین ممکن است از اینکه وانمود کند بهترین دوستش یک فیل واقعی است لذت ببرد و این می تواند فرصتی ایده آل برای آموزش زندگی و رفتارهای واقعی فیل ها باشد. هنگامی که کودک شما به بازی تخیلی می پردازد ، می تواند آنچه را که شخص دیگر – یا حیوان – فکر می کند و احساس می کند کشف کند و دلیل آن را بفهمد.

همانطور که کودک شما تفاوت های ظریف رفتار حیوانات و نحوه تعامل مناسب با آنها را می آموزد، می توانید از غریزه کمک کننده طبیعی آنها برای تقویت عشق آنها به حیوانات و روابط با آنها استفاده کنید. کودکان می توانند در تمرین‌های اولیه مراقبت از حیوانات، مانند به یاد آوردن غذا دادن به سگ یا پرتاب توپ به آنها برای انجام تمریناتشان، کمک کنند. همانطور که آنها بزرگتر می شوند، ممکن است برخی از کارهای کمتر سرگرم کننده مانند جمع کردن زباله را به آنها بسپارید.

کودکان تا حد زیادی شیفته شناخت حیوانات هستند و کاملاً به آنها جلب می شوند. در حقیقت ، کودکان هنگام تعامل با حیوانات به روشهای غیر قابل تصوری می آموزند و رشد می کنند. شناخت حیوانات نه تنها باعث راحتی و تشویق کودکان می شوند ، بلکه به رشد عاطفی و رفاه کلی نیز کمک می کنند!

۱۰- با اصول اولیه شروع کنید

اگرچه کودکان پیش دبستانی بی نهایت کنجکاو هستند ، اما دامنه توجه آنها نیز کوتاه است. آنها ممکن است در نگهداری اطلاعات گسترده ای از شناخت حیوانات مشکل داشته باشند، بنابراین ممکن است بخواهید با حیواناتی که کودک شما بیشتر اوقات می بیند مانند پرندگان ، گربه ها و سگها برای افزایش شناخت حیوانات برای کودکان شروع کنید. درباره صداهایی که در می آورند، محل زندگی آنها و کارهایی که دوست دارند انجام دهند صحبت کنید.

اگر به نظر می رسد کودک شما به یک حیوان خاصی بیشتر علاقه دارد، آن علاقه را تشویق کنید. شناخت حیوان مورد علاقه به این معنی نیست که کودک پیش دبستانی شما در مورد بقیه حیوانات چیزهایی یاد نخواهد گرفت. در واقع، داشتن یک حیوان مورد علاقه یک پایه ایده آل برای یادگیری در مورد سایر حیوانات است.

۱۱–برخورد با حیوانات را به آنها بیاموزید

کودکان از طریق تجربیات عملی می آموزند، اما این همیشه بهترین راه برای تعامل با حیوانات نیست. هنگامی که با حیوان خانگی یا حیوانی در باغ وحش رو در رو می شوید، به کودک خود یادآوری کنید که ملایم باشد و از دست زدن به صورت حیوان یا کشیدن دم یا گوش های او خودداری کند. این نه تنها به آرامش حیوان کمک می کند بلکه به کودک شما مهربانی را نیز نسبت به حیوانات می آموزد.

با خرید آموزش آنلاین زبان انگلیسی کودکیار، آموزش انگلیسی را مثل آب خوردن به کودکانتان آموزش دهید!

قبل از آوردن هر حیوان خانگی نحوه رفتار با آنها را به کودکان خود آموزش دهید.

سخن پایانی

شناخت حیوانات برای کودکان آن ها را عاشق طبیعت میکند. با استراتژی هایی مانند آموزش مهربانی، انجام بازی های تخیلی و خواندن و آواز، می توانید کودک پیش دبستانی خود را در مورد حیوانات به روشی جذاب و متناسب با سن آنها آموزش دهید. مراقبت از حیوان خانگی احترام به زندگی و آگاهی از نیازهای دیگران را القا می کند و همچنین به کودکان آموزش می دهد که چگونه رفتار آنها می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد. 

وجود حیوانات خانگی مانند خرگوش و مرغ در محوطه مدرسه روحیه کودکان را تقویت می کند، تنش ها را کاهش می دهد و حتی حضور در مدرسه را بهبود می بخشد، زیرا کودکان بسیار مشتاق تعامل با حیوانات هستند.

برای شناخت حیوانات به کودک خود چه مراحلی را برداشته اید؟ داستان ها و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید!

 

در آخر حتما بگذارید کودکان تجربه در کنار حیوانات را داشته باشن و اگر جیوان خانگی ندارید پیشنهاد میکنم به  لمس حیوانات شهرک غرب مراجعه کنید و این تجربه رو. به کودکتون بدید.

سوالات متداول درباره شناخت حیوانات برای کودکان

هنگام شناخت حیوانات توسط کودکان، حس بسیار مهم ارتباط، همدلی و مراقبت را ایجاد می شود.

کتاب ها و آهنگ ها روش خوبی برای قرار دادن کودک در معرض اطلاعات مربوط به سن در مورد حیوانات است. آنها سرگرم کننده و همچنین آموزنده هستند.

برای شروع طرح اشکال مختلف حیوانات را امتحان کنید. از خرگوش گرفته تا اسب آبی ، در فضای آنلاین تنوع زیادی وجود دارد که می توانید آن هارا دانلود کرده و روی کاغذ چاپ کنید.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

4 دیدگاه در “شناخت حیوانات توسط کودکان چگونه صورت می گیرد؟

 1. بهناز گفت:

  سلام وقتتون به خیر. داشتن حیوان خانگی رو توصیه می کنید؟

  1. مشاوره نینوپیا گفت:

   سلام بهناز عزیز
   از اینکه همراه سایت نینوپیا هستید سپاسگزاریم.
   تصمیم گیری در خصوص داشتن حیوان خانگی در گام اول یک تصمیم شخصی است. با این حال، در صورت مهیا بودن شرایط نگهداری از حیوان خانگی، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری کودک افزایش می یابد. در صورتی که تصمیم به نگهداری از حیوان خانگی دارید از نظر پزشکی بررسی های لازم را انجام دهید.

 2. سلیمه گفت:

  من خودم از بیشتر حیوانات می ترسم آیا می تونم از طریق شناخت حیوانات برای کودکان این ترس رو به فرزندم منتقل نکنم؟

  1. مشاوره نینوپیا گفت:

   سلام سلیمه عزیز
   از اینکه همراه سایت نینوپیا هستید سپاسگزاریم.
   بله. شما با از بین بردن ترس خود از حیوانات می توانید از ایجاد این ترس در کودکتان جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .