استانداردهای انتخاب کتاب کودک

استانداردهای انتخاب کتاب کودک

استانداردهای انتخاب کتاب کودک خود را بشناسید. از آنجایی که کتاب ‌های کودک اولین مقدمه آشنایی کودک شما با ادبیات است، مهم است که تأثیر زیادی داشته باشد. بنابراین بهتر است با استانداردهای انتخاب کتاب کودک آشنا باشید. با داشتن کتاب ‌های شگفت‌انگیز در سنین پایین، کودک شما احتمالاً در سال‌های بعد فرد موفقی خواهد بود.

راه های مختلفی برای انتخاب هوشمندانه کتاب وجود دارد. ابتدا با یک کتابدار متخصص کودکان مشورت کنید، این  فرد منبعی فوق العاده مملو از اطلاعات به روز و صحیح در مورد کتاب ها، مجلات، سی دی ها و انواع موارد دیگر در اختیار شما قرار می دهد. بعد، خودتان کمی تحقیق کنید. با تعدادی از راهنماهای کتاب های منتشر شده و ناشران معتبر کتاب کودک، مشورت کنید و با معلم فرزندتان صحبت کنید. پیشنهاد می کنم مقاله کتاب های مخصوص مادران را مطالعه کنید.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

استانداردهای انتخاب کتاب کودک چیست

کودک تا 8-7 سالگی عاشق یادگیری است. آنها دوست دارند محیط اطرافشان را بشناسند بنابراین از کتاب لذت می برند اما در ادامه علاقه شان به کتاب کمتر می شود.

 یکی از دلایل کمتر شدن علاقه شان به کتاب این است: «چون ما از کودکی برایشان کتاب استاندارد تهیه نکردیم».

کودکانتان را با کتاب های ویژه سنشان آشنا کنید.

1. از ناشرهای خوب کتاب تهیه کنیم.

چند نمونه از ناشرهای خوب موارد زیر هستند:

 • انتشارات میچکا (بخش کودک کتابهای مبتکران)
 • انتشارات طوطی ( بخش کودک انتشارات فاطمی) در بخش کتابهای تصویری قوی هست
 • انتشارات زعفران
 • انتشارات چکه
 • انتشارات نردبان :در حوزه مهارتهای زندگی و محیط زیست بسیار خوب عمل کرده است
 • انتشارات افق
 • انتشارات بازی و اندیشه

2. هدفتان را از تهیه کتاب مشخص کنید

در ارتباط با استانداردهای انتخاب کتاب کودک سن کودک و نیازهایش در تهیه کتاب باید در نظر گرفته شود.

در طبقه بندی کتابها 3 گروه سنی وجود دارد. گروه سنی الف پیش از دبستان (0 تا 7 سال) هستند. گروه سنی ب و گروه سنی ج

تا سن 3 سالگی اصرار به خرید کتابهای خیلی خاص نداریم فقط باید با کتاب آشنا شوند. در این سن کتابهای پارچه ای و کتابهای مناسب حمام هستند. در این سن بهترین کار برای بچه ها گفتن قصه های ساده است. در گفتن قصه لطفا از رفتارهای بد بچه استفاده کنید.

بعد از 3 سالگی کودک می توانیم شروع به تهیه کتبهای ساده بکنیم.

مثلا کتاب “لئو و پوپی” از انتشارات پژواک دانش داستانها و تصاویر خیلی خیلی ساده دارد که برای گروه سنی 3 تا 5 سال مناسب است.

یا کتاب “خرسی و ترسی” از انتشارات نردبان برای 5-6 سال مناسب است.

یک کتاب خوب برای کودکان معمولاً زبان جالبی خواهد داشت. ریتم زبان دلنشین خواهد بود و کلمات در داستان به طور طبیعی از صفحه ای به صفحه دیگر جریان می یابند.

از 7-6 سال به بعد می توانیم وارد کتاب های خاص بشویم.

انتشارات فاطمی بیشتر روی کتابهای تصویری کار کرده است مثل کتاب “گلهای پیاده رو” که کتاب بدون متن هست فوق العاده است برای تقویت تخیل بچه ها و قدرت داستان نویسی. البته استفاده از کتابهای تصویری باید مرحله به مرحله انجام شود تا کودک از کتاب زده نشود. ابتدا هنگام ارزیابی استانداردهای انتخاب کتاب کودک باید در کتابهای متنی وقتی متن کتاب برای کودک خوانده شد با او راجع به تصاویر صحبت کنبم تا قدرت تصویر خوانی پیدا کند به این ترتیب کم کم به کتابهای تصویری علاقه مند می شود.

این کتاب ها مناسب هستند:

 • کتاب “بوسه هایی برای بابا” انتشارات میچکا برای بهتر شدن رابطه پدر و فرزند
 • کتاب “خرسی و درخت آرزوها” انتشارات فینگیلی برای بهتر شدن رابطه مادر و فرزند

به هیچ وجه کتابهایی که تصویر ندارد برای بچه ها تهیه کنید.

فرزند خود را به کتاب فروشی یا کتابخانه ببرید و ببینید به چه موضوعاتی علاقه دارد.

3. استانداردهای تصویر

 • تصاویرباید احساس داشته باشند

کتاب “من یک مامان تازه می خواهم” از انتشارات زعفران

 • تصاویر زیاد شلوغ نباشد مخصوصا برای گروه سنی الف

کتب “بغل” از انتشارات بازی و اندیشه

اگر می خواهید در مورد استانداردهای تصویرسازی کتاب کودک بیشتر بدانید به کتاب” نظری بر تصویرسازی کتاب کودک” نوشته فاطمه معدنی از انتشارات مشق شب مراجعه کنید.

 • برای علاقه مند کردن کودک به کتاب سعی کنید کتاب خیلی تعلیمی نباشد. کتابها دو دسته هستند. کتاب های داستانی و کتاب های مهارت های زندگی. اگر می خواهیم در استانداردهای انتخاب کتاب کودک موضوعی رو به فرزند آموزش بدهیم، بهتر است از کتاب های مهارت های زندگی استفاده کنیم که آن هم نباید همیشگی باشد.

  کتاب “دست برای زدن نیست” از انتشارات نردبان جهت کنترل خشم در کودکان

  کتاب “المر” از انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان برای افزایش اعتماد به نفس

  کتاب “یک چیز دیگر” از انتشارات مبتکران برای افزایش اعتماد به نفس

  کتاب “همه ما یک اثر هنری هستیم” از انتشارات زعفران

 •  

فرزندان خود را با انواع کتاب ها آشنا کنید.

یک کتاب خوب برای کودکان جذاب و گیرا خواهد بود. چه یک داستان واقع گرایانه در مورد یک حیوان خانگی باشد یا یک داستان سورئال در مورد قلعه ای در مریخ، باشد.

معیارهایی که باید در نظر گرفته شوند

برای انتخاب کتاب کودک و تشخیص استانداردهای انتخاب کتاب کودک از این پنج سوال به عنوان راهنما استفاده کنید:

 • آیا کتاب برای فرزند من مناسب است؟ شما بهترین قاضی در مورد چیزی هستید که برای فرزندتان جذابیت دارد. شما نباید یک کتاب را فقط به این دلیل انتخاب کنید که برنده جایزه است. شخصیت منحصر به فرد فرزندتان را در ذهن داشته باشید.
 • آیا تصاویر به خوبی انتخاب شده است؟ تصاویر واضح برای کودکان 4 تا 8 ساله ضروری است، و تصاویر زمانی که با خط داستان مطابقت داشته باشند بیشترین تاثیر را دارند. کتاب‌های بی‌کلام نیز منبع فوق‌العاده‌ای برای رشد زبان هستند و از کودک شما می‌خواهند که تصاویر را در حین پیشرفت داستان تفسیر کند.
 • داستان خوب نوشته شده است؟ زبان مناسب سن حداقل شرط است. زبان نیز باید تخیلی، غنی و چالش برانگیز باشد. کلمات واژگانی جدید و دشوار وقتی شگفت انگیز هستند که بتوان معانی را از بافت داستان استنباط کرد.
 • آیا متن آموزنده و زنده است؟ یک کتاب را از روی جلد یا نویسنده آن قضاوت نکنید. در حالی که یک نویسنده ممکن است در مورد یک موضوع آگاه باشد، ممکن است نتواند به شیوه ای واضح و جذاب که برای کودکان جذاب باشد ارتباط برقرار کند.
 • آیا در تعیین استانداردهای انتخاب کتاب کودک موضوع کتاب جاودانه و ماندگار است؟ کودکان و بزرگسالان به طور یکسان از موضوعاتی که می توانند با آنها همذات پنداری کنند لذت می برند.

«ضروری است که کودکان از تجربیات خواندن خود لذت ببرند تا این مهارت ها را تا آخر عمر پرورش دهند.»

شورای جهانی کتاب کودک

اگر زمینه استعداد بچه‌ها از کودکی شناسایی بشود می‌توان آن‌ها در همان سنین کودکی راهنمایی کرد و پرورش داد. مجموعه «سرزمین فکربازیا» باغ کتاب تهران، جایی است که تلاش کرده است با رویکردی علمی مجموعه‌ای از بازی‌ ها و سرگرمی‌ هایی که به شناسایی استعداد، مهارت و زمینه علاقه و استعداد کودکان کمک بکند.

کلام آخر

کتاب‌ های کودکان به معنای واقعی کلمه در همه اشکال و اندازه‌ها، و همچنین انواع لحن‌های صدا، انواع طرح‌ها و سطوح واژگان وجود دارند. این سؤال که چه چیزی یک کتاب را مهم‌ تر، محبوب ‌تر، یا به سادگی بهتر از دیگری می‌کند، به طور گسترده مورد بحث است.

یک کتاب خوب کودکان را به داستان می کشاند، از آنها سوال می پرسد و آنها را به بحث و گفتگو می کشاند. یک کتاب خوب برای کودکان کتابی است که کودکان واقعاً از آن لذت ببرند، در حالی که در حال به دست آوردن شناختی از جهان هستند. کودکی که کتاب خوبی پیدا کرده است، می خواهد آن را بیش از یک بار بشنود یا بخواند، و زمانی که داستان را به خاطر می آورد و حتی برای شما بازگو می کند، با او طنین انداز می شود. کتاب های کودک با کیفیت بالا همراه با استانداردهای انتخاب کتاب کودک  به کودکان می آموزد که در مورد دنیای خود فکر کنند و متحیر شوند.

سوالات متداول درباره ایجاد استانداردهای کتاب کودک

 کتاب‌هایی را انتخاب کنید که به خوبی ساخته شده‌اند، روی کاغذهای باکیفیت و با صحافی چاپ شده‌اند. کتاب ها را برای برآورده کردن نیازها، علایق و توانایی های دانش آموزان انتخاب کنید و آنها را برای لذت بردن از مطالعه تشویق کنید.

کودکان پیش دبستانی از کتاب هایی با داستان های کمی پیچیده تر با یک تا دو پاراگراف خواندن در هر صفحه لذت می برند.

 

محتوای بسیار خلاقانه، سطوح خواندن، علایق و ترجیحات، تصاویر عالی، نثر شایسته، جوایز و افتخارات، نظرات خوانندگان و کارشناسان.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (4 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه در “استانداردهای انتخاب کتاب کودک

 1. ثمره محرابی گفت:

  ممکنه چندتا کتاب برای کنترل عصبانیت معرفی کنید که استانداردهای انتخاب کتاب کودک را داشته باشه؟

  1. مشاوره نینوپیا گفت:

   سلام ثمره عزیز
   از اینکه همراه سایت نینوپیا هستید سپاسگزاریم.
   1. صدا برای داد زدن نیست
   2.امان از دست عصبانیت
   3. من عصبانی ام
   4. روزی که درک عربده کش به شهر آمد
   5. نکته های داغ برای بچه ها عصبانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .