هوش موسیقیایی چیست و چگونه می توان آن را در کودک افزایش داد؟

درباره مطالعه بهبود ضریب هوش موسیقیایی ، تقویت حافظه و به طور کلی پرورش فرزندی باهوش، مطالب زیادی نوشته شده است. بحث های زیادی در مورد میزان خاصیت و اندازه گیری تأثیر موسیقی بر روی مغز وجود دارد، تقریباً همه کسانی که تاکنون در مورد موضوع آموزش موسیقی صحبت کرده اند ، موافقند که موسیقی قدرت تقویت یادگیری را دارد.

تحقیقات نشان می دهد که کودکان با هوش موسیقیایی در خواندن ، نوشتن ، ریاضی ، زبان بهتر عمل می کنند و تمرکز و استدلال فضایی آنها بالاتر از کودکانی است که در معرض یادگیری موسیقی نیستند. هوش موسیقیایی همچنین می تواند هزاران مزیت زبان شفاهی از دستور زبان و تلفظ تا انتخاب سریع ریتم و لهجه ها در مطالعه زبان اول یا دوم را فراهم کند. هوش موسیقیایی می تواند مهارت های اجتماعی و عاطفی ایجاد کند ، اضطراب عملکرد را کاهش دهد ، به رشد حرکتی کمک کند و خلاقیت را تقویت کند. بعلاوه ، عملکرد هوش موسیقیایی انفرادی باعث افزایش توانایی و عزت نفس شناخته شده است.

اکثر متخصصان اتفاق نظر دارند که بهترین زمان برای رشد استعداد موسیقی بین تولد و نه سالگی است. به طور کلی توافق شده است که مطالعه موسیقی قبل از هفت سالگی می تواند در طولانی مدت بر رشد کلی کودک تأثیر بگذارد.

همه کودکان هوش موسیقیایی دارند. وقتی موسیقی در حال پخش است ، به راحتی می تواند توجه کودک خردسال را به خود جلب کند ، خصوصاً اگر مربوط به فعالیتی باشد که سایر اعضای خانواده را درگیر کند. والدین می توانند با قرار دادن آنها در معرض مهارتهای مختلف موسیقی ، در تقویت رشد هوش موسیقیایی فرزندانشان نقش فعالی داشته باشند.

هوش موسیقیایی را می توان به پنج دسته تقسیم کرد.

مهارت های آوازی – توانایی آواز خواندن ، هماهنگ و با اعتماد به نفس را می توان با تمرین مکرر و مداوم ایجاد کرد.

تقویت-هوش-موسیقی-کودک

نکاتی در سنین ۱ تا ۳ سال

با فرزندان یا برای فرزندان خود آواز بخوانید.

بازی هایی را انجام دهید که شامل موسیقی و حرکت باشد به بچه ها بیاموزید که چگونه با دستان خود کف بزنند و پاهای خود را به موقع با موسیقی تکان دهند و این کار را با یک ضربه آرام و ثابت شروع می کنند. با افزایش سرعت ، می توانید موسیقی سریع تری پخش کنید و در نهایت آنها را از طریق ضرب آهنگ های مختلف ، آهنگ ها و سبک ها راهنمایی کنید.

صداهای کوبه ای را با بدن بسازید.

ضربات خود را با دست زدن ، پا زدن ، ضربه زدن با انگشتان ادامه دهید.

بچه ها را تشویق کنید تا به دلخواه خود آواز بخوانند.

از آنها بخواهید درباره آنچه دوست دارند آواز بخوانند و به آنها در ساختن آهنگی ۴ خطی که قافیه دارد کمک کنید. (به عنوان مثال ، من سیب زمینی را دوست دارم ، نخود فرنگی را دوست دارم ، شکلات را دوست دارم ، میشه یک کمی بخورم؟ قسمت “دوست دارم” را ثابت نگه دارید و با کلمات دیگر بازی کنید.)

نواختن سازهای اسباب بازی معرفی بسیار خوبی از آلات موسیقی واقعی است.

بچه ها را تشویق کنید تا سازهای خودشان را بسازند. وسایل ساده آشپزخانه برای این کار عالی هستند. (به عنوان مثال ، برنج یا لوبیا را در یک ظرف پلاستیکی خالی بریزید. قاشق های چوبی روی قابلمه ها و ماهی تابه ها یا جعبه ها طبل های خوبی ایجاد می کنند.)

از ۳ سالگی مدارهای مغزی کودک به اندازه کافی بالغ شده اند که می توانند درس های موسیقی را شروع کنند. پیانو معمولاً بهترین ساز برای شروع است زیرا برای نواختن آن نیازی به انگشت گذاری خاصی نیست.

برای تقویت هوش موسیقیایی به انواع سبک های موسیقی از فرهنگ ها و دوره های زمانی مختلف گوش دهید.

به باغ وحش یا پارک بروید و سعی کنید حیوانات یا پرندگان را با آواز یا صدای آنها شناسایی کنید

ترانه ها را بخوانید و یک کلمه را کنار بگذارید و از فرزندتان بخواهید جای خالی را پر کند.

تقویت-هوش-موسیقیایی

نکاتی برای سنین ۳-۶ سال

با موسیقی ورزش کنید و کودکان را تشویق کنید تا حرکات و رقص های خود را بسازند. آنها را در معرض انواع مختلف موسیقی با استفاده از ریتم رقص ، سازهای کلاسیک ، موسیقی عامیانه و قومی ، و غیره قرار دهید. به راحتی به موسیقی گوش فرا دهید ، بدوید ، بپرید ، خود را تکان دهید – هر کاری که می شود.

مهارت آهنگسازی – توانایی نوشتن آهنگ ، ملودی یا ساخت قافیه.

برای تقویت هوش موسیقیایی با هم شعر بنویسید.

با یک لیست از مواردی که دوست دارید به خاطر بسپارید ، رپ ها ، قافیه ها یا شعر بسازید. (به عنوان مثال ، یک لیست خرید ، یا مواردی که باید در یک ناهار مدرسه یا کیف مدرسه بسته بندی کنید.)

مهارت های ساز – توانایی نواختن یک ساز موسیقی

کودک خود را به نواختن ساز موسیقی تشویق کنید.

با این حال مهم است که کودک خود را برای این کار تحت فشار قرار ندهید.

از فرزندان خود بخواهید با انتخاب صدایی که بیشتر از همه دوست دارند سازهایی را که دوست دارند بنوازند انتخاب کنند. (به عنوان مثال ، یک صدای ویولن ، یک صدای فلوت ، یک صدای پیانو ، و غیره) آنها اگر شنیدن صدایی را که ساز ایجاد می کند دوست داشته باشند بیشتر تمرین می کنند.

مهارت گوش دادن

بیشتر مردم دوست دارند موسیقی گوش دهند. بسیار مهم است که کودک خود را در معرض انواع مختلف موسیقی قرار دهید تا نسبت به آن احساس خوبی داشته باشند. این بسیار مفید است که به فرزندان خود اجازه دهید به موسیقی مورد علاقه خود گوش فرا دهند زیرا این امر شخصیت آنها را تشویق می کند و اغلب به کودکان بزرگتر کمک می کند تا احساساتی را که ممکن است به آسانی یا آشکارا به اشتراک نگذارند آزاد کنند.

هفته ای یک ساعت وقت بگذارید و به گوش دادن به موسیقی های ناشناخته بپردازید این کار افق دید شما را گسترش می دهد (این کار را می توان به راحتی با تنظیم ایستگاه های مختلف رادیویی شهرهای مختلف انجام داد.)

یادگیری-موسیقی

در کنسرت ها و تئاتر موزیکال شرکت کنید.

مهارت های حافظه موسیقی

بسیاری از ما می توانیم با ضرب آهنگ برقصیم یا حفظ ریتم، شعر یا قافیه را به خاطر بسپاریم. با عمل ساده گوش دادن به تکرار ، ما اغلب کلمات آهنگ ها را به یاد می آوریم حتی اگر برای حفظ آنها هیچ تلاش آگاهانه ای انجام ندهیم. تکرار ساده ترین و سریع ترین راه برای تقویت هوش موسیقیایی کودک است. تمرین ، تمرین و تمرین بیشتر نتایج سازگار با گذشت زمان را تضمین می کند.

منبع:https://www.dumex.com.sg/readingcorner/Enhancing-Your-Childs-Musical-Intelligence-and-Memory-Skills

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *