وبلاگ, ویژه والدین

آیا وقتی کودکم گریه می کند، باید او را بغل کنم؟

بچه ها با گریه کردن، با ما ارتباط برقرار می کنند، بچه ها به خصوص در دوران نوزادی وقتی گرسنه، تشنه، خسته و خواب آلوده باشند و یا وقتی جایشان را خیس کرده باشند،گریه می کنند. در حدود سن شش تا نه ماهگی معمولا بچه ها شب بیشتر گریه می کنند. چون والدین آنها خوابند و بچه ها نمی توانند آنها را ببینند، دنیا برای نوزادان یا سفید است یا سیاه. وقتی نیازهای آنها برطرف می شود، همه چیز خوب است و آنها آرامند، ولی وقتی این طور نباشد، آنها احساس بدی دارند و گریه می کنند.

بسیاری از والدین نمی دانند که وقتی فرزندشان گریه می کند، باید چه کار کنند. آنها با خودشان فکر می کنند که اگر هر وقت بچه گریه می کند، او را بغل کنند، بچه به این کار عادت  می کند و ممکن است لوس شود. عده ای دیگر نیز هروقت کودکشان گریه می کند، سریع او را بغل می کنند و در مقابل حرف های دیگران که به آنها می گویند:”بچه رو بغل نکن! بغلی میشه، تو همیشه نمی تونی بچه رو بغل کنی”، بی تفاوت هستند.

واقعیت این است که بغل کردن بچه ای که گریه می کند باعث لوس شدن او نمی شود. وقتی کودکتان را بغل می کنید، او احساس امنیت می کند و این کار باعث می شود که کمتر گریه کند. وقتی بچه را بغل می کنید ، او احساس می کند که هروقت به شما نیاز داشته باشد، نیازهایش را برآورده می کنید. رابطه ی علت و معلولی برای گریه کردن کودک وجود دارد و بغل کردن شما باعث می شود که او احساس امنیت کند و بتواند به شما اعتماد نماید. اما زمانی که فرزند شما گریه می کند و شما او را بغل نمی کنید، او احساس می کند که در این دنیا ناتوان است و هیچ گاه کاری از او ساخته نیست.

البته رفتار والدین در مقابل فرزندشان همیشه یکسان و بد یا خوب نیست و برای خودش طیفی دارد. والدین بیشتر اوقات سعی می کنند فرزندشان را آرام کنند و به او توجه کنند ولی آنها نیز انسان هستند و گاهی مایوس و ناامید می شوند، اگر کودکتان مدام گریه می کند، بهتر است از یک آغوش کودک استفاده کنید و فرزندتان را در آن بگذارید تا هرجا که می روید با شما باشد و شما نیز بتوانید کارهایتان را انجام دهید.تماس کودک با شما و این که شما با او حرکت می کنید، به کودک شما آرامش می دهد.

گاهی اوقات کودک شما، شب ها زیاد گریه می کند و شما نمی دانید باید با او چه کار کنید. وقتی کودک تان گریه می کند، ناخودآگاه سراغ او می روید و او را بغل می کنید.گاهی اوقات هم ممکن است به توصیه های غلط دیگران که می گویند:”بگذار بچه انقدر گریه کند تا خوابش بگیره”. گوش کنید بسیاری از افراد چنین عقیده ای دارند و بر این باورند که اگر کودک نیم ساعتی گریه کند،حتما بعد از آن به خواب خواهد رفت. وقتی این کارش چند شب ادامه پیدا کند،او دیگر شب ها گریه نخواهد کرد.

حتما شما نیز دوست دارید که کودکتان شبها آسوده بخوابد و گریه نکند، ولی وقتی کودک تان از خواب بیدار می شود و گریه می کند و شما او را آرام می کنید،کودکتان احساس می کند که موجود باارزشی است و شما به او توجه دارید و او می تواند به شما تکیه کند، وقتی کودکتان را بغل کرده و او را نوازش می کنید، او کم کم اعتمادش به دنیای اطرافش جلب می شود.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.