آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

یکی از مهم ترین موضوعات در تربیت کودکان و البته پس از تامین کردن نیازهای مهم و اولیه کودک، آموزش مهارتهای زندگی به کودکان است.

در واقع کودکانی که در یک محیط امن و سراسر محبت زندگی می‌کنند دیر یا زود خود نیز وارد اجتماع می شوند و حتی خانواده تشکیل می دهند و همان طور که می دانید والدین تاثیر بسیار زیادی بر روی کودکان می گذارند چرا که یک کودک از بسیاری از کارهای والدین الگوبرداری می کند و به همین دلیل والدین می‌توانند در شکل دادن شخصیت کودک تاثیر بسیار زیادی داشته باشند.

بنابراین تمامی والدین باید حتما با تمامی مهارت های زندگی به اندازه ی لازم آشنایی داشته باشند تا بتوانند به خوبی آن ها را به کودکان خود آموزش دهند. در ادامه این مقاله تصمیم داریم نکات مهمی را در حوزه آموزش مهارتهای زندگی به کودکان در اختیار شما قرار دهیم پس حتما تا انتها با ما همراه باشید.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

در برخی لحظات زندگی پیش می آید که انسان در اثر مشکلات شرایطی را تجربه می کند که احساس ناامیدی، درماندگی و یا حتی بی انگیزگی می کند و گاهی نیز فکر می کند که نمی تواند از پس مشکلات این زندگی برآید. برخی اوقات نیز افراد از لحاظ اجتماعی نیز دچار مشکلاتی می شوند برای مثال حس استیصال در هنگام رفتارهای دیگر افراد را دارند و یا اینکه در برخورد با دیگران بسیار شتاب زده عمل می کنند.

شاید گمان کنید که تمامی این‌ مشکلات عادی هستند و برای همه ی افراد در زندگی رخ می دهند اما جالب است بدانید که اغلب مشکلاتی که ذکر کردیم‌ به دلیل این است که فرد آموزش مناسبی در مورد مهارتهای زندگی ندیده است. در واقع هر کودکی بالاخره وارد اجتماع می شود و با انواع مشکلات برخورد می کند و به همین دلیل بهتر است که والدین عزیز از همان زمان کودکی آموزش مهارتهای زندگی به کودکان را آغاز کنند.

روش آموزش مهارت های زندگی به کودکان

بسیاری از والدین مدام به دنبال راه هایی هستند که بتوانند به کودک خود در زمینه ی پیشرفت های ذهنی همانند پیشرفت کردن در زمینه تحصیلات و یاد گرفتن زبان های مختلف کمک کنند اما نکته ای که بسیاری از والدین از غافل هستند این است که کودک در سنین پایین توانایی و ظرفیت بسیار زیادی دارد که بتواند مهارت های مختلف را یاد بگیرد و این امر را نیز نباید فراموش کرد که مهارت های زندگی همانند مهارت های هوشی مهم هستند .

برای اینکه بتوانید کمک‌ کنید کودک در آینده زندگی متعادل و مناسبی را تجربه کند باید حتما در کنار مهارت های ذهنی اقدام به آموزش مهارت های زندگی به کودکان نیز کنید. در ادامه ضمن معرفی برخی از مهارت های زندگی لازم، روش آموزش مهارت های زندگی به کودکان را نیز برای شما معرفی می کنیم.

  • مهارت مدیریت مالی : به کودکان کمک کنید تا بتوانند تصمیم های مالی کوچکی بگیرند. در واقع از روش آموزش مهارت های زندگی به کودکان این است که اجازه دهید کودک در یک موقعیت کنترل شده اشتباه کند و چیزهای زیادی را یاد بگیرد.

مدیریت مالی از مهارتهای لازم است که کودکان باید یاد بگیرند تا در بزرگسالی بتوانند مشکلات مختلف مالی خود را به راحتی حل کنند. از روش هایی که شما می توانید برای آموزش این مهارت به کودک خود به کار بگیرید این است که قوانین مشخصی را تعیین کنید‌.

برای مثال ماهانه به کودک خود پول دهید و به او بگویید که دیگر تا ماه آینده خبری از پول نخواهد بود و البته حتما به آن پایبند باشید و اگر کودک زودتر پول های خود را خرج کند به هیچ عنوان از حرف خود کوتاه نیایید. می توانید همچنین به او آموزش دهید که بتواند پول های خود را تقسیم کند و مقداری را پس انداز کند‌.

  • مهارت های خانه داری : هر فردی باید بتواند با داشتن هر شغلی کارهای خود و خانه اش را نیز به خوبی انجام دهد. برای این امر می توانید کارهای کوچک را به کودک خود بسپارید برای مثال از او بخواهید کاهوها را جدا کند، نان ها را به کمک شما بچیند و یا اینکه لباس هایش را در ماشین لباس شویی قرار دهد.

همچنین می توانید برای خریدهای خانه او را با خود همراه کنید. زمانی که تلاش کنید آموزش مهارت های زندگی به کودکان همانند خانه داری را به کودک خود آموزش دهید، کودک در بزرگسالی می تواند از پس تمام کارهای شخصی خود برآید.

  • مهارت های تصمیم گیری : از مهم ترین مهارتی که حتما باید جزو آموزش مهارت های زندگی به کودکان باشد، مهارت تصمیم گیری است. از روش های موثر برای این مهارت مهم این است که از کودک خود بخواهید هدف های خود برای آینده را تعیین کند و سپس در مورد کارهایی که برای رسیدن به آن اهداف لازم هستند با کودک خود صحبت کنید. همچنین به او آموزش دهید که در مسیر رسیدن به اهداف خود از شواهد و مدارک و همچنین مشورت کمک بگیرند و برای هر تصمیم‌گیری تمامی مزایا و معایب را در همان ابتدا در نظر بگیرند.
آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان پیش دبستانی

همان طور که می دانید از جمله دلایلی که‌ اهمیت آموزش مهارت های زندگی به کودکان را بیش از پیش می کند این است که کودک بالاخره وارد اجتماع خواهد شد و قطعا با مشکلات متعددی روبه رو می شود و در واقع کودک پیش دبستانی اگر بتواند مهارت های مختلفی همانند مهارت ارتباط و تعامل را یاد بگیرد به راحتی می تواند از پس بسیاری از مشکلات زندگی برآید.

برای مثال ارتباطات و تعاملاتی که کودک با خواهر، برادر و یا دوستان خود دارد می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

اما والدین باید این نکته را به کودکان خود آموزش دهند که در ارتباطات خود علاوه بر احترام گذاشتن باید بتوانند نظر خود را نیز به راحتی بیان کنند و در زمان لازم حق خود را نیز بگیرند. از جمله روش هایی که می توانید برای آموزش این مهارت به کودک خود کمک بگیرید می توان به نقاشی کشیدن اشاره کرد‌.

برای این منظور از کودکان بخواهید یکدیگر را نقاشی کنند و هر زمان که از هم ناراحت شدند آن نقاشی را پاره کنند این گونه می توانید به کودک آموزش دهید که رنجاندن سایر افراد چقدر می تواند تاثیر بدی داشته باشد.

از-پوشک-گرفتن-کودک،-300x300

چگونه کودک خود را از پوشک بگیریم؟

آموزش از پوشک گرفتن به همراه یک هفته مشاوره

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان دبستانی

از جمله آموزش مهارت های زندگی به کودکان که شما باید حتما از زمان کودکی و به ویژه دوران دبستانی آن را به کودک خود آموزش دهید مهارت مدیریت زمان است. حتما می دانید که مدیریت زمان مهارتی است که در بزرگسالی بسیار برای کودک مفید خواهد بود.

برای آموزش این مهارت روشی که می توانید از آن کمک بگیرید این است که می توانید ساعتی برای کودک خود خریداری کنید و او را تشویق کنید کارها و تکالیف مدرسه خود را دقیقا در زمانی که تعیین شده است به انجام برسانند و یا اینکه در زمان صبح به او آموزش دهید که سعی کند در زمان مشخص از خواب بیدار شود.

علاوه بر این روشی که می تواند بسیار کاربردی باشد این است که به کودک کمک کنید تا یک برنامه مشخص برای هر روز خود یادداشت کند.

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان با بازی

از روش های موثر برای آموزش مهارتهای زندگی به کودکان می توان به بازی کردن اشاره کرد. به عبارتی بهتر امروزه اسباب بازی های مختلفی در بازار وجود دارند همانند ست آشپزخانه، ست حمام، لوگوی اتاق بازی که کودک شما علاوه بر اینکه با این بازی می تواند سرگرم شود و لذت ببرد، مهارت های مختلفی را نیز می تواند یاد بگیرد.

در حقیقت کودک هنگام بازی با این اسباب بازی ها می تواند در موقعیت هایی شبیه سازی شده با زندگی واقعی قرار بگیرد و با مفاهیمی همچون مسئولیت پذیری، همدلی، مهربانی در ضمن بازی آشنا می شود.

اگر به دنبال ایجاد اوقات خوش و مفرح برای کودکان خود هستید تا به بهترین نحو از تابستان خود لذت ببرند،‌ آنها را به فستیوال بزرگ آب بازی ابو علی سینا بیاورید.

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان استثنایی

احتمالا شما نیز می دانید که یادگیری در کودکان استثنایی بسیار سخت است و به عبارتی آموزش مهارتهای زندگی به کودکان استثنایی نیازمند اراده محکمی است. از جمله مهارت های لازم این کودکان مهارت اجتماعی است که بسیار برای کودکان استثنایی اهمیت دارد. برای اینکار می توانید از تماس چشمی استفاده کنید. برای مثال هنگامی که کودک در حال تاب بازی است با او ارتباط چشمی برقرار کنید و حتی تشویش کنید که بتواند تماس چشمی را با شما و دیگران برقرار کند.

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

نتیجه گیری آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

لازم است بدانید که آموزش مهارتهای زندگی به کودکان در اصل برای تربیت کودکان صورت می گیرد. در واقع زمانی که کودک مهارت های مختلف زندگی را بیاموزد به سلامت جسمی و روانی دست پیدا می کند و همچنین موجب می شود تا در بزرگسالی ضمن داشتن زندگی سالم، موفقیت های بی شماری را نیز کسب کند.

به همین دلیل است که این مقاله را برای شما گردآوری کرده ایم تا بتوانید با اهمیت آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و روش های مختلف آموزش آشنا شوید.

سوالات متداول آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

به طور کلی هر فعالیت و هنری که می تواند برای زندگی کودک مفید باشد و کیفیت زندگی او را به نحو احسن تحت تاثیر قرار می دهد به مهارتهای زندگی معروف است. به عبارتی بهتر مهارتهای زندگی برای داشتن برخوردهای مناسب و درست در برابر موقعیت های مختلف در زندگی ضروری هستند.

با آموزش مهارت خانه داری به کودکان باعث می شوید که کودک در بزرگسالی بتواند به راحتی از عهده همه ی کارهای خود برآید. البته علاوه بر این باعث می شود کودک یاد بگیرد مسولیت پذیر نیز باشد.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .