مشاور کودک چگونه انتخاب کنیم

مشاوره کودک

احتمالا می دانید که مشاوره کودک در اصل به روان درمانی کودکان گفته می شود و به عبارتی بهتر مشاور کودک وضعیت سلامت روان کودک را مورد بررسی قرار می دهد. به طور کلی می توان گفت که یک مشاور کودک در مسیر تربیت کودک به والدین بسیار کمک می کند تا باعث ارتقای سلامت روانی کودک شود. همچنین مشاور در طی جلسات متعدد تلاش می کند تا کودک تمامی هیجانات خود را ابراز کند که این امر البته از روش های مختلفی امکان پذیر می شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم اینبار در این مقاله در مورد مشاور کودک برای شما توضیحاتی را ارائه دهیم.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

اگر وقت نداری مقاله را بخونی ویسش را گوش کن

قیمت مشاوره کودک

طبیعتا اولین سوالی که ممکن است برای بسیاری از والدین پیش آید این است که قیمت مشاوره کودک به چه میزان است؟ در واقع لازم است بدانید که مشاوره کودک نه تنها می تواند به کودک در سنین کم کمک کننده باشد بلکه حتی بر روی بزرگسالی و آینده او نیز تاثیر گذار است. اما در مورد قیمت مشاوره کودک باید بدانید که میزان آن همیشه یکسان نخواهد بود چرا که عوامل مختلفی بر روی قیمت مشاوره تاثیر گذار است. برای مثال تعداد جلسات مورد نیاز از جمله عوامل موثر بر آن به حساب می آید.

تفاوت مشاوره کودک و بزرگسال

به طور کلی هدف از مشاوره کودک این است که مشکلات و سختی های به وجود آمده را به مسائل قابل حل تبدیل کرد و البته سطح سلامت روانی کودکان را نیز افزایش دهند. اما شاید این سوال در ذهن شما نیز پیش آمده باشد که تفاوت مشاوره کودک و بزرگسال در چیست؟ در حقیقت بسیاری از مشکلات و موضوعات این سنین با سن بزرگسالی مشابه هستند همانند ترس، استرس، افسردگی و مواجه شدن با سوگ؛ اما آنچه که بین این دو متفاوت است در اصل همان تفاوت های کودکان در زمینه رشد، نحوه درمان و برخورد با آن ها است.

مشاوره کودک برای از پوشک گرفتن

یکی از مشکلاتی که مشاور کودک می تواند به شما کمک کند، پوشک گرفتن است. در ادامه قصد داریم نکات مهمی در این مورد برای شما توصیح دهیم. در واقع برای گرفتن پوشک از کودک ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • از جمله مشکلات پوشک گرفتن کودکان که ممکن است برای والدین مشکل ساز باشد، لجبازی کردن کودک به هنگام دستشویی کردن است که کودک با رفتارهای مختلفی آن ها را به نمایش می گذارد. بدین منظور در ادامه راهکارهایی را برای شما نام می بریم، از جمله :
  • با کودک خود دعوا نکنید.
  • در ابتدا آمادگی لازم را در کودک خود ایجاد کنید همانند چگونگی به توالت رفتن و انجام ادرار یا مدفوع.
  • از فیلم، قصه ها، شعرها و یا کتاب های موجود در این زمینه کمک بگیرید.
  • به هیج عنوان کودک خود را با دیگر کودکان مقایسه نکنید.
  • به کودک خود توضیح دهید که ممکن است گاهی فراموش کند و این امر طبیعی است و البته بهتر است خود شما نیز به طور مرتب در زمان های مختلف همانند قبل از خواب، قبل از بیرون رفتن از خانه و قبل از خوردن وعده غذایی به کودک یادآوری کنید.

برخی از والدین عزیز بدون مشاور کودک به خودی خود تصمیم می گیرند که برای آموزش کودک و همچنین گرفتن پوشک از او روش پاداش دادن را امتحان کنند. اما لازم به ذکر است که این روش در همه ی کودکان مفید و موثر نخواهد بود چرا که می تواند باعث ایجاد استرس در کودک شود و همان طور که احتمالا می دانید استرس تاثیر نامطلوبی بر سلامت جسمی و روانی کودک می گذارد.

اما بهترین روش برای گرفتن پوشک از کودک چه روشی است؟ در واقع ما به شما پیشنهاد می کنیم برای این مرحله از زندگی کودک که از مهم ترین مراحل زندگی نیز به حساب می آید بهتر است با کمک مشاوره کودک و راه هایی که او برای شما شرح می دهد پیش بروید تا بتوانید بدون هیچ دغدغه و ایجاد استرس در کودک به خوبی از آن عبور کنید.

مشاور کودک

روش مشاوره کودکان

به طور کلی خانواده عامل مهمی در تربیت و شکل گیری شخصیت فرزند خود دارد و داشتن آگاهی از روش های تربیتی برای رشد کودک در هر سنی تاثیر بسزایی در نوع برخورد و رفتار آن ها خواهد داشت. البته قطعا تمامی والدین تمایل دارند بهترین شیوه های تربیتی را در پیش بگیرند و تمام الاش خود را برای فراهم کردن امکانات لازم برای کودک خود می کنند.

 اما گاهی و از روی غفلت برخی والدین روش های تربیتی اشتباهی را برای کودک خود استفاده می کنند و همین امر نیز موجب ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای کودکان می شود که در این حین بهتر است از یک مشاوره کودک کمک گرفت.

در واقع مشاور کودک آگاهی و شناخت لازم و کافی را در زمینه مسائل تربیتی کودک، روش های تربیتی، برخورد مناسب با رفتارهای کودکان و همچنین اطلاعات مورد نیاز رشد کودک را به والدین می دهد و بر این اساس والدین عزیز می توانند بهترین برخورد را با کودک خود داشته باشند.

مشاوره آموزشی کودک

همان طور که به آن اشاره کردیم در واقع مشاوره کودک روش های مختلفی را برای تربیت فرزند در اختیار شما قرار می دهد. از جمله روش مشاوره کودک می توان این امر اشاره کرد که باید تاثیر رفتار والدین بر تربیت کودک را در نظر بگیرید به عبارتی بهتر طبق تجربه و مشاهدات کودکان در زمینه مقررات عاطفی تاثیر بسیار زیادی را از والدین می گیرند و به عبارتی بهتر ممکن است به هنگام امر کردن کودک برای انجام دادن کاری با شما لجبازی کنند اما در صورتی که این رفتار را در شما ببینند حتما این رفتار را یاد می گیرند.

همچنین مشاوره کودک به شما می آموزد ‌که بهتر است محیط آرامی را برای کودک خود فراهم کنید چرا که محیط آرام باعث ایحاد احساس امنیت در کودک می شود و این امر می تواند موجب رشد بهتر کودک نیز شود. تاثیر درک متقابل بر تربیت فرزند از جمله دیگر اموری است که مشاوره کودک برای شما شرح داد. به عبارتی بهتر به اعتقاد مشاوران کودک زمانی که شما به کودک احترام می گذارید آن ها این حس را خواهند داشت که توسط شما درک شده اند و درنتیجه راهنمایی های شما را بهتر درک و دنبال خواهند کرد.

اگر به دنبال ایجاد اوقات خوش و مفرح برای کودکان خود هستید تا به بهترین نحو از تابستان خود لذت ببرند،‌ آنها را به فستیوال بزرگ آب بازی ابو علی سینا بیاورید.

خرید کتاب مشاوره کودک

علاوه بر توضیحات قبلی داده شده، لازم است بدانید که امروزه کتاب های مختلف و زیادی در زمینه مشاوره کودک وجود دارد و شما می توانید به راحتی اقدام به خرید و مطالعه آن ها کنید. از جمله کتاب های موجود می توان به کتاب ” راهنمایی و مشاوره کودک ” اشاره کرد. هدف این کتاب این است که خواننده را با خصوصیات، شیوه های شناخت، برقراری ارتباط صحیح، نحوه کار کردن و بر طرف کردن مشکلات کودکان آشنا کند.

مشاور کودک

مشاوره کودک از شیر گرفتن

یکی از اولین بحرانی که هر کودکی به هنگام رشد با آن مواجه می شود، شیر گرفتن آن ها است. در واقع شیر گرفتن کودک فقط مختص به تغییر دادن عادت غذایی نیست. در واقع یک کودک در هنگام تغذیه با شیر مادر نه تنها نیاز جسمی خودش را رفع می کند بلکه از این طریق حتی نیاز عاطفی و ارتباطی خود با مادر را نیز برطرف می کند. به عبارتی می توان گفت از شیر گرفتن کودک همان قطع کردن ارتباط با مادر است و به همین نیز این یکی از بحران هایی است که کودک آن را تجربه می‌کند.

بر اساس تحقیقات بهترین زمان برای گرفتن شیر از کودک به این مربوط است که هم مادر و هم کودک آمادگی لازم را داشته باشد که البته این زمان نباید از یک سالگی کمتر باشد و همچنین توصیه می شود بیشتر از دو سال شیر دادن کودک طول نکشد. همچنین بهترین روش برای از شیر گرفتن کودک این است که به مرور و کم کم شیر را از کودک خود بگیرید. در این زمینه مشاوره کودک از شیر گرفتن نیز می تواند بسیار به شما کمک کننده باشد چرا که روش های مختلف و اصولی را می تواند در اختیار شما قرار دهد.

مشاور کودک

کلام آخر و جمع بندی مشاور کودک

در این مقاله سعی بر این بود که شما را به طور کلی با خصوصیات مشاور کودک آشنا کنیم. در واقع اهمیت مشاور کودک آن جایی مشخص می شود ‌که والدین عزیز گاهی بدون اطلاع با رفتار خود به کودک آسیب می رسانند. در واقع یک مشاور کودک می تواند به شما والدین عزیز در تربیت کودک کمک بسیار زیادی کند چرا که او سعی دارد تمامی راهکارها و روش های تربیت صحیح کودک و برخورد درست با رفتارهای مختلف سر زده از کودک را پیش روی شما قرار دهد و بنابراین به این ترتیب کودک به خوبی رشد خواهد کرد‌.

سوالات متداول درباره مشاور کودک

به طور کلی یک مشاور کودک باید روند درمان کودک و همچنین پیشرفت و یا پسرفت شرایط کودک را به والدین خبر دهد. همچنین یک مشاور باید بتواند به خوبی خود را به کودک نزدیک کند و با آن ها ارتباط برقرار کند.

از جمله اختلال هایی که یک مشاور کودک می تواند به درمان آن ها اقدام کند می توان به اختلال بیش فعالی، نقص توجه، افسردگی، اختلال وسواس، اضطراب و انواع اختلالات اشاره کرد.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی مادر و کودک

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .