هر آنچه باید درباره کودک 5 ساله خود بدانید

کودک 5 ساله

کودک ۵ ساله ، خلاقیت و علاقه‌ی بسیار زیادی از خودش نسبت به دنیای اطرافش نشون میده. کودکان توی این سن بیشتر در حال بازیگوشی و شیطنت هستند و بسیاری از روزمره ها رو از طریق دیدن و شنیدن یاد گرفتن. سن ۵ سالگی، سنی پر از خلاقیت و نواوری برای کودکان شما است که باید اون ها رو تقویت کنید. کودکان در این سن که زمان رفتن به مهدکودک است با یک دنیای جدید و دوستان جدید روبرو میشن.

اون ها عاشق بازی و سرگرمی هستند و قوه تخیل بسیار قوی دارند. در این سن توانایی مکالمه ی اون ها به طرز چشم گیری پیشرفت کرده و بهتر می تونن منظور خودشون رو به شما برسونن. در این سن، اون ها هنوز نتونستن به احساسات خودشون مسلط بشن بنابراین پر از لجبازی و عصبانیت هستند. اما باید دقت کنید کودک 5 ساله شما داره به سمت بالغ شدن پیش میره و این احساسات برای اون ها کاملا طبیعیه.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

کودک پنج ساله قد و وزن

خیلی از خانواده ها نگران این هستن که قد و وزن بچه هاشون طبیعی هست یا نه. دوست دارن بدونن کودک شون نسبت به سن خودشون بزرگ تر هستن یا کوچیک تر. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی یک سری قد و وزن هایی رو برای کودکان زیر یک سال در نظر گرفته که به طور تقریبی میشه گفت نصف بیشتر کودکان توی این رده قرار می گیرن.

البته باید به این نکته توجه داشت قد و وزن نوزادان پسر و دختر در زمان تولدشون با هم تفاوت داره و قرار نیست یکسان باشن و ممکنه روند رشدشون در طول سال هم متفاوت باشه.

معمولا روند قد و وزن در دخترا و پسرا در سن ۵ سالگی به صورت زیر هست:

دخترها: یک کودک دختر پنج ساله، وزنی بین ۱۶ کیلوگرم و ۵۰۰ گرم تا ۲۰ کیلوگرم داره و قدش در حدود ۱۰۵ سانتی متر تا ۱۱۱ سانتی متر و ۳ میلی متر هست.

پسرها: کودکان پسر هم در سن پنج سالگی وزنی بین ۱۷ کیلوگرم تا ۲۰ کیلوگرم و ۳۰۰ گرم دارن و قد شون در حدود ۱۰۶ سانتی متر تا ۱۱۲ سانتی متر و ۳ میلی متر هست.

کودک پنج ساله
کودک 5 ساله

کودک پنج ساله لجباز

کودکان معمولا در سن ۲-۳ سالگی، لجبازی را در خودشون کشف می کنن.  کودکان در این سن به دنبال هویت، استقلال و شناخت خودشون هستن.

کودکان از لجبازی برای دیدن عکس العمل اطرافیانشون استفاده میکنن تا بدونن بقیه نسبت به رفتارهاشون چه واکنشی نشون میدن. در حقیقت اون ها هنوز هیچ قضاوتی نسبت به خوب یا بد بودن لجبازی ندارند. بیشتر در فرزندان اول می تونیم لجبازی رو ببینیم و به این دلیل اتفاق میوفته که مادران دوست دارن فرزندشون در بهترین شرایط ممکن تربیت بشن و بتونن کنترل بیشتری روی رفتارهای بچه شون داشته باشن.

خلق و خوی کودکان تحت تاثیر عوامل ژنتیکی هم قرار داره و بعضی از کودکان ذاتا ناارام هستند و والدین خودشون رو سرزنش می کنن که بچه شون رو نتونستن درست تربیت کنند. یکی از مهم ترین کارهایی که شما باید در برابر لجاجت کودکان تون از خودتون نشون بدین اینکه نسبت به کارهاش بی اعتنا باشید و اجازه بدید با خیال راحت خودش رو تخلیه کنه. شما با بی اعتنایی و اهمیت ندادن به این رفتارهاشون باعث میشین لجاجت در کودکان کاهش پیدا کنه. همین طور باید به این نکته توجه کنید که زمینه رو برای عصبانی کردن و لجاجت کودک تون اماده نکنید. پیشنهاد میکنم مقاله لجبازی کودکان را مطالعه کنید.

بهترین غذا برای کودک پنج ساله

غذای بچه ها در سن ۲ تا ۵ سالگی خیلی مهمه و باید توجه ویژه ای به اون داشته باشین چون در رشد و سلامتی جسمی کودک تاثیر مستقیمی داره. کودکان در سنین پایین معمولا علاقه ای به غذا خوردن از خودشون نشون نمی دن و اغلب اون ها کم اشتها هستند. شما می تونید با استفاده از یک سری ترفند از جمله مشارکت دادن کودکان تان در خرید مواد غذایی یا تهیه ی غذا، اون ها رو به غذا خوردن علاقه مند کنید و اشتهاشون رو تحریک کنید.

برای تغذیه هرچه بهتر فرزندان تون می تونید با تنظیم یک رژیم غذایی متنوع روزانه که در اون ۴ گروه اصلی مواد غذایی استفاده شده باشه، می تونید اون ها رو از خطر بروز چاقی دور نگه دارید. برای این کار حتما باید از هر کدوم از گروه های زیر به درستی در برنامه ی غذایی کودک تون استفاده کنید.

گروه نان و غلات

گروه میوه ها و سبزیجات

گروه شیر و لبنیات

گوشت و جایگزین هاش

اما بهترین برنامه غذایی برای یک کودک پنج ساله می تونه به صورت زیر باشه:

برای صبحانه بهش خامه و عسل همراه با نون بدین.

برای میان وعده میتونن یک لیوان شیر، یک یا دو عدد شیرینی و بیسکوییت سبوس دار، نصف لیوان ابمیوه یا یک عدد میوه متوسط بخورن.

برای وعده ی ناهار بهتره پلو و مرغ و یک کاسه ماست بخورن.

برای عصرونه میتونن سبزیجات کاملا شسته شده و پوست گرفته شده مثل خیار، هویج یا کاهو که سرشار از مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن شون هست رو میل کنن.

برای وعده ی شام میتونن سبزیجات شسته شده یا پیتزایی که خودتون در منزل تهیه کردین بدین

در نهایت بهتره قبل از خواب یک عدد میوه یا یک نصف لیوان شیر بخورن. پیشنهاد میکنم مقاله تغذیه کودک را مطالعه کنید.

روش های تربیت کودک پنج ساله

آگاهی والدین از تغییرات و رشد کودکان باعث میشه که بهتر کودکان خودشون رو بشناسن تا بتونن نیازهای تربیتی کودک خودشون رو برطرف کنن و بتونم با دید روشن تری در این زمینه قدم بردارن. کودکان در این سن سعی دارند با دنیای اطرافشون ارتباط برقرار کنن و اون رو بهتر درک کنن. در این سن، شخصیت کودکان در حال شکل گیری است و ممکن است گاهی منجر به مشکلات رفتاری در اون ها بشه مه شما به عنوان یه والد باید سعی کنید علت این مشکل رو درک کنید.

سن پنج سالگی برای کودکان بدین گونه است که در تلاش هستند کارهای خودشون رو بدون عیب و نقص و به صورت کامل انجام دهند ولی شکست می خورن. کودکان در این سن توانایی انجام فعالیت ها رو در خودشون نمیبینن و با شکست های پی در پی ناامید میشن.

این نارضایتی و ناامیدی ممکن است منجر به بداخلاقی و پرخاشگری از سمت کودکان بشه. گاهی ممکن است بعضی از کودکان بخواهند هر چقدر که می تونند مستقل باشند و اگر شما از کودکان بخواهید که کاری رو برای شما انجام بده ممکنه به طور گستاخانه ای به شما جواب بدن.

شما باید با اون ها با خوشرویی برخورد کنید و رفتار از سر ناامیدی و شکست اون ها رو در نظر نگیرید و اعتنایی نکنید.

در مرحله ی دوم باید صبور باشید. شما باید بتونید با فرزندتون یک رابطه ی دوستانه ایجاد کنید که کودک با احساس ایجاد مشکل به شما پناه بیاره و از شما کمک بخواد.

کودک 5 ساله

خرید کتاب کار برای کودک پنج ساله

در این سن کودکان علاقه ی زیادی به خوندن کتاب ها از خودشون نشون می دهند. شاید کودک 5 ساله شما نتونه به تنهایی کتاب بخونه، اما در این سن؛ دوست دارد کتاب رو دست بگیرند و ورق بزنند حتی با اینکه نمی دونند در صفحات چی نوشته شده. باید به این نکته توجه کنید که هنگام خرید کتاب سختگیری نکنید و اجازه بدید کودکان با علاقه ی خودشون کتاب رو انتخاب کنند. پیشنهاد میکنم استانداردهای انتخاب کتاب کودک را مطالعه کنید.

شما در هنگام خرید کتاب بهتره ابتدا به دایره لغاتی که کودک تون بلده توجه کنید و سپس بر اساس اون، کتاب مناسب رو برای فرزندتون خریداری کنید. کودکان در سن پنج سالگی هنوز در حال یادگیری هستند. بعضی از کودکان در حال یادگیری بستن بند کفش های خودشون هستن، بعضی دیگر حتی اماده ی دوچرخه سواری هستن. پس هنگام انتخاب بهترین کتاب برای کودک پنج ساله، توانایی ها و ویژگی های شخصیتی اون ها رو در نظر بگیرید. در ادامه به چند کتاب مناسب کودکان پنج ساله اشاره می کنیم:

مجموعه کتاب ۱۲ جلدی حواستو جمع کن

کتاب بخون و بچین

کتاب جادویی میکی موس

سوالات متداول درباره کودک 5 ساله

معمولا یک کودک دختر پنج ساله، وزنی بین ۱۶ کیلوگرم و ۵۰۰ گرم تا ۲۰ کیلوگرم داره و قدش در حدود ۱۰۵ سانتی متر تا ۱۱۱ سانتی متر و ۳ میلی متر هست

مجموعه کتاب ۱۲ جلدی حواستو جمع کن

کتاب بخون و بچین

کتاب جادویی میکی موس

گروه نان و غلات

گروه میوه ها و سبزیجات

گروه شیر و لبنیات

گوشت و جایگزین هاش

در این موقعیت بهتر است که شما به عنوان یک پدر یا مادر، به هیچ عنوان واکنشی به رفتارهای او نشان ندهید. در این سن کودکان بیشتر به دنبال دیدن عکس العمل شما از لجبازی خودشان هستند.

3.8/5 - (12 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .