آنچه در مورد نوزاد پنج ماهه باید بدانید؟

نوزاد پنج ماهه

نوزاد پنج ماهه شما تغییرات خیلی مهم و اساسی می کند، مثلا توی این زمان شما میتونید ببینید چطوری نوزاد پنج ماهه اتون تلاش میکنه که حرف بزنه و یا اینکه دیگه آماده هست که با کمک چهار دست و پا، راه بره و شما باید برای حرکت نوزادتون آماده بشید.

 توی این مقاله نینوپیا تغییرات و رشدی که نوزاد 5 ماهه شما می تونه داشته باشه رو براتون توضیح داده که شما آگاهی کاملی از این دوره داشته باشید و بتونید به خوبی از نوزاد پنج ماهه اتون مواظبت کنید.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

رشد نوزادان پنج ماهه

اولا باید این نکته رو بهتون بگیم که نوزاد پنج ماهه شما  ممکنه فقط بعضی از تغییرات و یا رشدی که توی ادامه ی مقاله اوردیم رو داشته باشه و باید بدونید که هر نوزاد با کودک دیگه ای میتونه رشد متفاوتی داشته باشه.

 کلا نوزادان به یه شکل مشابهی رشد نمیکنن مثلا اون هایی که زودتر از نه ماه به دنیا میان پروسه رشد و تغییراتشون با اونایی که دقیقا توی زمان تعیین شده متولد میشن قطعا تفاوت داره. پس بهتره که فقط روی پروسه رشد فرزند خودتون دقت کنید و در صورتی که حس کردین مشکلی توی رشد اون به وجود اومده حتما با یه پزشک مشورت کنید.

کودک 5 ماهه

والد کامل یا کافی بودن؟

گاها ما والدین در فرزندپروری خود دچار عذاب وجدان یا گفتگوهای ذهنی هستیم که آیا من والد خوبی برای فرزندم هستم یا خیر؟ در این دوره به این عذاب وجدانها پایان می دهیم.

وزن نوزاد پنج ماهه

وزن معمول نوزاد دختر پنج ماهه بین ۶٫۳ و ۷٫۴ کیلوگرم و قد آنها به طور معمول ۶۲٫۵ تا ۶۵٫۵ سانتی متر است که باید حدود دو برابر وزن آنها در زمان تولد باشد. همچنین، نوزاد پسر پنج ماهه معمولاً کمی بزرگتر است و وزن آن بین ۶٫۹ تا ۸٫۱ کیلوگرم و قد آن بین ۶۴٫۵ تا ۶۷٫۵ سانتی متر است.

اگر سوالتون اینکه چجوری می تونم قد و وزن نوزاد پنج ماهه رو اندازه بگیرم ؟ برای اندازه‌گیری وزن بچه پنج ماهه ، می‌توان از ترازوی نوزاد استفاده کرد. بهترین زمان برای اندازه‌گیری وزن نوزاد پنج ماهه ، صبح پس از تغذیه آن است. در ضمن، برای اندازه‌گیری قد نوزاد پنج ماهه ، می‌توان از اندازه‌گیری با کمک خط بر روی زمین استفاده کرد. در این روش، ابتدا باید یک خط روی زمین به ارتفاع ۲ متر کشیده شود و سپس با قرار دادن نوزاد در کنار خط، قد آن را اندازه گرفت. همچنین، می‌توان از متر و کمربند اندازه‌گیری قد نوزاد نیز استفاده کرد. در هر صورت، برای اطمینان از صحت اندازه‌گیری‌ قد و وزن بچه پنج ماهه خود، بهتر است که توسط یک پزشک یا پرستار حرفه‌ای انجام شود.

تغییرات فیزیکی نوزاد پنج ماهه

در ادامه به چند مورد از تغییراتی که به صورت فیزیکی توی این دوره در نوزاد شما معلوم میشه رو آوردیم.

 • حرکت های جلو به عقب
 •  توسط کمک شما بتونه بشینه
 •  بتونه وزن پاهاشو تحمل کنه
 •  وسایل رو توی دستش نگه داره
 •  خزیدن
 •  سعی میکنه چیزایی رو نگاه کنه و واسه بدست اوردنشون تلاش کنه
 •  اشیاء رو با کمک چشماش دنبال کنه
 •  با دستاش بازی کنه

رشد ذهنی نوزادان پنج ماهه

از نظر ذهنی هم نوزاد شما توی این دوره میتونه نشونه ها و تغییراتی که در ادامه گفتیم رو داشته باشه.

 • توی این دوره نوزاد دیگه یاد میگیره هر واکنش و کاری عکس العملی به دنبال داره مثلا اگه غذا رو بندازه روی زمین یاد میگیره در جواب این کار یه عکس العملی هست.
 • توی این دوره زمانی دیگه ذهن کودک شما به قدری بهتر شده است که وقتی چیزی از محدوده دیدش پنهان بشه میدونه اون چیز محو نشده و بازم میتونه اونو به دست بیاره.
 • داشتن دید بهتر هم یکی دیگه از نشونه هاشه البته به این معنی نیست که دید نوزاد توی این دوره کامل شده بلکه فقط بهتر شده و یا به عبارتی توی این دوره وارد دوره ی تکامل میشه.
 • میتونه آشناها رو بشناسه و بهشون لبخند بزنه.
 • از بازی حسابی لذت میبره.
 • لبخند، اخم، غمیگنی و یا حتی عصبانیت رو میتونه تشخیص بده.
 • صداهای مختلفی که میشنوه رو تقلید میکنه.
 • توی بعضی موقعیت ها مثل گرسنگی گریه میکنه.
 • به محبت شما جواب میده.
از پوشک گرفتن

از پوشک گرفتن کودک دو ونیم ساله

در فرآیند از پوشک گرفتن کودک نیاز هست مادر آمادگی لازم را داشته باشد.
در این مورد بیشتر بدانید

رشد حرکتی نوزاد پنج ماهه

یه نوزاد پنج ماهه میتونه واسه ی یه مدت معینی صاف بشینه و با اینکه ممکنه برای نشسته موندن نیاز به کمک شما داشته باشه یا اینکه به بالشت نیاز داشته باشه اما چیزی که مشخصه اینه که توانایی نشستن رو داره.

بعضی دیگه از نوزادان توی این دوره شروع میکنن به غلت زدن از پشت به شکم و شما میتونید متوجه بشید که وقتی یه کودک غلت میزنه پاهاشو هم حرکت میده پس میشه گفت که این غلت زدن کمک میکنه تا نوزاد آماده بشه برای اینکه بتونه چهار دست و پا و یا سینه خیز بره. البته این نکته رو باید بهتون بگیم که توی این دوره به هیچ وجه نوزاد شما رو روی تخت و یا جایی که دارای ارتفاع باشه نزارید چون ممکنه موقع غلت زدن از اون پایین بیوفته و آسیب ببینه.

نکته ی دیگه که نشون دهنده ی پیشرفت نوزاد پنج ماهه از لحاظ حرکتیه اینه که دیگه میتونه بهتر چنگ بزنه. نوزاد شما میتونه راحت تر اشیا رو به خودش نزدیک کنه و یا حتی بلند کنه.

یه نوزاد پنج ماهه توانایی نشستن رو بصورت کمکی داره و شروع میکنن به غلت زدن از پشت به شکم

غذای نوزاد پنج ماهه

ممکنه توی سن ۵ ماهگی قصد داشته باشید غذای جامدی به نوزاد خود بدید و یا اینکه به این فکر میکنید یه ماه دیگه صبر کنید وبعد غذای جامد رو به نوزاد خود بدید. اما نکته ای که خیلی مهمه و باید دقت کنید اینه که نوزاد پنج ماهه شما توی شش ماه اول به جز شیر مادر و یا شیر خشک به غذای دیگه ای نیاز نداره.

البته ممکنه نوزاد شما رشد مختلفی داشته باشه و توانایی خوردن غذاهای جامد رو داشته باشه. اما شاید برای شما سوال پیش بیاد که چطور میتونید مطمئن بشید نوزاد آمادگی خوردن این غذاها رو داره یا خیر؟ اگر که نوزاد ۵ ماهگی ویژگی های زیر رو داشته باشه پس شما می تونید کم کم غذاهایی غیر از شیر رو بهش بدید چرا که این موارد نشان دهنده ی اینه که کودک شما رشد داشته و آمادگی خوردن غذاها رو داره.

 • نوزاد توانایی نگه داشتن سرشو داشته باشه
 • وقتی که غذا رو به دهنش نزدیک میکنید در جواب شما دهنشو باز میکنه
 • میتونه قاشق رو توی دستش نگه داره
 • وزنش نسبت به زمان تولد دو برابر شده باشه

پیشنهاد میکنم مقاله تغذیه کودک را مطالعه کنید.

احساس های نوزاد پنج ماهه

یکی از مهم ترین حواس ها مربوط به دید نوزاد هست که باید بدونید نوزاد پنج ماهه کم کم دید خوبی پیدا میکنه. البته لازمه اینو هم‌ بگیم توی این مدت نوزاد هنوز هم دید کامل خودشو نداره اما نسبت به ماه های قبل میتونه فواصل مختلف رو ببینه و حتی بدون ایجاد هیچ گونه ناهماهنگی بر روی تصویر یک شی متمرکز بشه. همینطور نوزاد شما توی این سن دیگه میتونه رنگارو خیلی خوب ببینه و تشخیص بده و حتی تفاوتای بین رنگ های مختلفو درک کنه.

نوزاد 5 ماهه

ارتباط نوزاد پنج ماهه

باید بدونید که توی این سن یه کودک طبیعیه که صداهایی رو از خودش تولید کنه و یا حتی کلمات واقعی رو تقلید کنه. نوزاد پنج ماهه دیگه میتونه خیلی خوب حرفای صامت و صدا دار رو کنار هم بزاره مثل با_با یا ما_ما اما این نکته رو باید بدونید که نوزادان در این سن معمولا فقط صدا تولید میکنن و هنوز درک درستی از معنی این کلمه ها رو ندارن. در واقع درک اونا از کلمات هنوز خیلی ضعیفه و فقط ممکنه توی این سن یه نوزاد موقع شنیدن اسمش بچرخه و یا اینکه کلماتی مثل نه رو درک کنه.

والدین

کارگاه دلبستگی ایمن بر اساس رویکرد تراپلی

تراپلی رویکردی بازیگون است که از طریق فعالیت های ساده رابطه میان شما و کودکتان را بهبود می‌بخشد، صمیمیت شما را افزایش می‌دهد

بازی با نوزاد پنج ماهه

در ادامه یک سری نکات مهم در مورد بازی کردن با نوزادتون توی این سن رو برای شما یاد آوری کردیم.

 • دقت کنید که نوزاد توی این سن عاشق موسیقی هست و شما میتونید هر نوع موسیقی رو چه کلاسیک و یا حتی جاز رو برای نوزادتون بزارید و قطعا میبینید که توی این مواقع کودک شما دست میزنه و یا حتی لبخند میزنه.
 • برای نوزادتون توی این دوره اسباب بازی های رنگی و ساده بخرید مثل مکعب های نرم و مدام سعی کنید اسم های اون ها رو برای نوزادتون تکرار کنید تا کودک شما کلمات جدیدی رو یاد بگیرن.
 • اگه بالای تخت نوزاد آویز متحرکی رو گذاشتین حتما سعی کنید اونو بردارید بخاطر اینکه دیگه نوزاد شما میتونه دستهاشو تکون بده و یا حتی بلند بشه و ممکنه توی این طناب ها گیر کنه.
 • دقت کنید که نوزاد توی سنیه که معمولا علاقه داره همه ی مکان های خونه رو بچرخه و از تمام قسمت های اون اطلاع داشته باشه پس باید تموم تلاشتونو کنید که یکایک قسمت های خونه رو ایمنی کنید مثلا همه خروجی های الکتریکی رو بپوشونید و یا اینکه هر نوع خطری رو از نوزاد دور کنید.
 • پیشنهاد میکنم مقاله بازی با کودک را مطالعه کنید.
نوزاد 5 ماهگی

نشانه هایی که اگه در کودک 5 ماهه دیدین باید به پزشک مراجعه کنید

در ادامه چند مورد رو برای شما شرح دادیم که اگه هر کدوم از اونا رو توی نوزاد پنج ماهه دیدین نشون دهنده ی عدم رشد هست و باید به یه متخصص مراجعه کنید.

 • نداشتن تقارن در چشم ها
 • وزن نوزاد نسبت به موقع تولد کمتر شده باشه
 • نداشتن ثبات در نگهداشتن سر
 • ناتوانی در نشستن
 • نمیتونه دستاشو به دهنش نزدیک کنه
 • هیچ واکنشی در مقابل حرکات شما نشون نمیده
 • نمیتونه چشماشو تکون بده و یا اینکه حرکت چیزی رو نگاه کنه
 • لبخند نمیزنه

سوالات متداول درباره نوزاد 5 ماهه

توی این دوره معمولا نوزاد و به ویژه در شب خواب پیوسته ای رو حتی تا حدود ۸ ساعت تجربه میکنه اما در برخی موارد ممکنه خواب نوزاد ۵ ماهگی به هم بریزه از جمله ی این موارد میتونیم به گرسنه بودن نوزاد و یا خیس بودن پوشاک اون اشاره کنیم.

یکی از مهم ترین موضوعات توی دوران ۵ الی ۶ ماهگی نوزاد زدن واکسنه که نوزاد بتونه در برابر خیلی از بیماری ها در امان بمونه.  از جمله واکسن های نوزاد پنج ماهه میتونیم به دیفتری، کزاز و سیاه سرفه، بیماری هموفیلوس آنفولانزا نوع B، فلج اطفال، بیماری پنوموکوکی، روتاویروس، آنفولانزا اشاره کنیم.

دقت کنید که از جمله رشد و تغییری که نوزاد باید توی دوران پنج ماهگی تجربه کنه رشد زبانی است به این معنی که نوزاد باید بتونه دیگه نسبت به صداها واکنش نشون بده و یا صدایی تولید کنه در غیر این صورت باید با پزشک متخصص مشورت کنید‌.

به طور کلی میتوان گفت که یه نوزاد باید حدود سه الی چهار بار در طول روز بتونه مدفوع کنه.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است.
نینوپیا پلتفرم توسعه فردی مادر و کودک

4.1/5 - (13 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

6 دیدگاه در “آنچه در مورد نوزاد پنج ماهه باید بدانید؟

 1. احسانی گفت:

  سلام بچه من پنج ماهشه باهاش حرف میزنم خیلی توجه میکنه ولی زیاد چیزی نمیگه یاحرفی نمیزنه ۳۶هفته هم بدنیا اومد خیلی نگرانم

  1. مشاور نینوپیا گفت:

   سلام دوست عزیز از همراهی شما با سایت نینوپیا سپاسگزاریم.
   خیلی خوبه که با بچه‌تون حرف می‌زنید و او به شما توجه می‌کنه. در مورد اینکه بچه شما تاکنون زیاد حرف نزده، نگرانی کردن زود هنگام است. در این مرحله از رشد، بچه‌ها به طور طبیعی هنوز زبان را به صورت کامل یاد نگرفته‌اند و ممکن است هنوز زیاد حرف نزنند.

   به طور کلی، بچه‌ها در این مرحله از رشد باید بتوانند با صدای شما و دیگران تعامل کنند، به صدای شما واکنش نشان دهند و به سوالات ساده مانند “آیا می‌توانم توپ شما را بگیرم؟” پاسخ دهند. اگر بچه شما این کارها را انجام می‌دهد، احتمالاً در مرحله صحیحی از رشد قرار دارد.

   اما اگر اینطور نیست با مراجعه به پزشک، پزشک می‌تواند با بررسی ویژگی‌های رشدی و توسعه‌ای بچه شما، بررسی کند که آیا بچه شما در مرحله مناسبی از رشد و توسعه است یا خیر.

 2. سمیه گفت:

  نوزاد پنج ماهه من خودش بازی نمی کنه آیا باید خودش بازی کند؟

  1. مشاور نینوپیا گفت:

   سلام دوست عزیز از همراهی شما با سایت نینوپیا سپاسگزاریم.
   نوزاد پنج ماهه هنوز قادر به بازی کردن با خودش نیست و نیاز به کمک والدین دارد. در این سن، نوزاد فقط می تواند با اشیایی مثل جغجغه یا اسباب بازی های نرم و انعطاف پذیربازی کند که والدین به او می دهند. بازی های ساده مثل «چشمک زدن»، «قایم باشک» و «بغل کردن» هم می تواند نوزاد را سرگرم کند.
   در این ماه های اول زندگی، بازی برای نوزاد بسیار مهم است زیرا:

   • باعث رشد جسمی و حرکتی نوزاد می شود.

   • قدرت اکتشاف نوزاد را افزایش می دهد.

   • به رشد مهارت های اجتماعی و هیجانی نوزاد کمک می کند.

   • با والدین ارتباط برقرار می کند.

   • باعث آرامش و لذت نوزاد می شود.

   پس باید نگران نباشید. نوزادتان کاملاً طبیعی رشد می کند. وظیفه والدین است که در این ماه های اول با بازی و تعامل با نوزاد، رشد او را تسهیل کنند.

 3. افسانه گفت:

  چه واکسن‌هایی برای بچه 5 ماه ام لازم هست؟

 4. یاسمین گفت:

  بچم پنج ماهشه و وزنش پنج کیلو قدشم رشد نکرده آیا این میزان وزن کم است و باید نگرانش باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .