چگونه با لجبازی کودک و کودک پرخاشگر رفتار کنیم؟

لجبازی کودک در دوران کودکی و نوجوانی شایع است. گاهی اوقات لجبازی کودک ممکن است به دلیل شخصیت او باشد که می توانید به او کمک کنید تا آن را مدیریت کند یا گاهی کودک شما در حال آزمایش و تعیین مرزهای خود است. لجبازی کودک ممکن است روشی باشد که او سعی در برقراری ارتباط با شما دارد بنابراین سعی در جلب توجه شما دارد. وقتی در حال تربیت چنین کودکی هستید ، اطمینان حاصل کنید که آرام ، فهمیده و سراپا گوش هستید. زیرا که کودک شما از نحوه رفتار شما یاد می گیرد.

برخورد با لجبازی کودک آسان نیست. گاهی اوقات برای شما سخت خواهد بود که یک کودک لجباز کارهای اساسی مانند غذا خوردن ، استحمام یا خوابیدن را به موقع را انجام دهد. بعضی اوقات ، لجبازی کودک شما به دلیل چیزهای کوچکی است که به او اجازه دادید از کودکی انجام دهد.

بهترین راه برای رسیدگی به لجبازی کودک این است که به او بفهمانیم رفتار بد او نتیجه نمی دهد. مراقب مواردی باشید که رفتار خوبی دارد و او را تشویق می کنید.

چگونه لجبازی کودک را شناسایی می کنید؟

کودک لجباز ویژگی های زیر را به نمایش می گذارد:

 • کودک لجباز کارها را انجام نمی دهد یا وظایف را با سرعت دلخواه خود انجام می دهد.
 • او خشن و مستقل است.
 • او تمایل زیادی به شنیده شدن و تصدیق شدن دارد. او سعی خواهد کرد به هر قیمتی توجه شما را جلب کند.
 • او توانایی های رهبری قوی دارد. او نسبت به بچه های دیگر سرسختانه رفتار خواهد کرد.
 • او چیزها را به اطراف پرتاب می کند یا گاهی به چیزها لگد می زند.
 • او در تلاش است که آنچه را دوست دارد انجام دهد.

لجبازی-کودکان

راه های جلوگیری از رفتار پرخاشگرانه و لجبازی کودک شما

به عنوان والدین ، ​​اگر متوجه شدید فرزند شما تمایل به لجبازی و رفتار پرخاشگرانه دارد ، وظیفه شماست که به او کمک کنید. شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا کنترل نفس ، قضاوت و توانایی بیان احساسات خود را به روشی مثبت تر بیاموزد.

موارد زیر برخی از روش های آزمایش شده والدین است که می توانید لجبازی کودک را اداره کنید:

 1. به کودک لجباز خود کمک کنید تا یاد بگیرد چگونه با خشم کنار بیاید.

به کودکتان بیاموزید که بیش از استفاده از بدن خود ، از کلمات برای ابراز نارضایتی استفاده کند. با روشی آرام ، از کودک خود بخواهید که توضیح دهد چه عواملی باعث خلق و خوی وی شده است. صحبت با کودک می تواند به او کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد. همچنین ، این کار او را ترغیب می کند تا دفعه بعد که احساس عصبانیت کرد به جای ضربه زدن به کسی ، صحبت کند.

سعی کنید بیش از حد واکنش نشان ندهید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. به سراغ چیزهای دیگری بروید که در اولین فرصت ممکن هم از آنها لذت ببرید و هم احساس خوبی داشته باشید.

اگر کودک شما راحت نیست که در مورد آنچه او را عصبانی می کند با شما صحبت کند ، می تواند با شخص دیگری صحبت کند. برخی از آنها را که می تواند با آنها صحبت کند پیدا کنید و اجازه دهید احساسات خود را بیان کند.

همچنین ، هر وقت فرزندتان کنترل خشم خود را نشان داد ، او را تحسین کنید. این به او اجازه می دهد تا بداند که شما متوجه تغییر رفتار او می شوید و این می تواند او را به ادامه کار ترغیب کند.

 1. تسلیم نشو.

هنگامی که تصمیم به انجام کاری گرفتید ، به انجام آن ادامه دهید. راه حل ها زمان می برد تا کار کنند.

 1. ثابت قدم باشید.

کودکان به تکرار نیاز دارند. اگر یک روز به یک رفتار کودک خود واکنشی نشان دهید و روز دیگر به طریقی متفاوت ، برای او گیج کننده است. همچنین مهم است که همه افراد نزدیک به فرزند شما به همان شیوه با کودک شما رفتار کنند.

تنبیه-بدنی-کودک-روش-موثری-در-آموزش-رفتار-قابل-قبول-به-کودک-نیست

 1. تنبیه بدنی: هیچ وقت

بیشتر والدین به رفتار کودک لجباز با کتک پاسخ می دهند. هنگامی که کودک خود را می زنید ، به او می آموزید که نحوه صحیح برخورد با شخصی که کار بدی انجام می دهد ، ضرب و شتم است. تنبیه بدنی به کودک شما کمک نمی کند تا بر رفتار بد خود غلبه کند. در بیشتر موارد ، تنبیه بدنی کودک را به ادامه رفتار ترغیب می کند. وظیفه شما به عنوان والدین این است که یک فرد بزرگسال سالم و مسئولیت پذیر برای آینده تربیت کنید نه فقط مدیریت رفتارهای روزمره فرزندتان. تربیت فرزند شما روشی است که به وی می آموزد بر رفتار ناپسند خود غلبه کرده و به فردی مناسب برای زندگی در جامعه تبدیل شود.

به طور کلی ، تنبیه بدنی کودک روش موثری در آموزش رفتار قابل قبول به کودک نیست. در عوض ، این باعث تلخی کودک شما می شود و گاهی ممکن است باعث افزایش رفتار پرخاشگرانه وی شود. در عوض ، شما باید هدف خود را به کودک بیاموزید که چگونه مسائل خشم خود را کنترل کند و احساسات خود را به روشی مثبت بیان کند.

 1. مذاکره کنید.

در برخی شرایط ، ممکن است لازم باشد با فرزند خود مذاکره کنید. بهترین راه مذاکره با فرزندتان پرسیدن سوالاتی از او است. می توانید با پرس و جو از آنچه او را آزار می دهد شروع کنید. این به فرزند شما فرصتی می دهد تا با شما صحبت کند. همچنین به او اطمینان می دهد که شما مایل به گوش دادن به او هستید و به کارهای او احترام می گذارید.

 1. دیدگاه فرزند خود را درک کنید.

با درک رفتار آنها برخی از لجبازی ها در کودکان را می توان برطرف کرد. سعی کنید خود را جای فرزند خود بگذارید و سعی کنید تصور کنید که او چه چیزی را تجربه می کند. اگر بتوانید کودک خود را درک کنید ، کنار آمدن با رفتار پرخاشگرانه او برای شما راحت تر خواهد بود.

در حالی که سعی دارید به او کمک کنید تا عصبانیت خود را کنترل کند ، طرف او باشید. با درک ناامیدی ، عصبانیت و سرخوردگی او می توانید به او کمک بهتری کنید.

لجبازی-کودکان

مهم ترین نکته

مهمترین چیزی در مورد کم کردن لجبازی کودک که باید بخاطر بسپارید این است که کودک خود را مجازات نمی کنید، بلکه به او کمک می کنید تا متوجه اشتباه خود شود. وقتی کودک می فهمد رفتار خاصی قابل قبول نیست ، احتمالاً سریعتر از زمانی که احساس کند به خاطر اعمالش مجازات می شود ، تغییر می کند.

نکته مهم دیگر هنگام تربیت یک کودک لجباز ، هر دو والدین باید درک مشترکی داشته باشند. اگر یکی از والدین به کودک بگوید که به طرز خاصی رفتار نکند و یکی دیگر از والدین از آن رفتار پشتیبانی کند ، کودک رفتار خود را با والد پشتیبان مرتبط می کند. بنابراین ، هر دو والدین باید در اصلاح رفتار بد کودک دخیل باشند.

منبع:https://smartmommies.in/how-to-handle-a-stubborn-and-aggressive-child/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *