ویژه والدین

ماساژ کودک

1- فواید ماساژ کودک چیست؟

محققین معتقدند که ماساژ کودک فواید گوناگونی برای سلامتی او دارد و برای مثال این کار ممکن است:

 1. ارتباط میان شما و کودک تان را تقویت کند.
 2. به خواب و آرامش کودک کمک کند.
 3. تاثیرات مثبتی بر روی هورمون های نوزاد که استرس را کنترل می کنند، داشته باشد.
 4. کاهش گریه کردن کودک

برخی از مطالعات نیز نشان می دهند که ماساژ کودک با فشار متوسط، رشد کودکان نارس را ارتقا می بخشد. با این حال به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

2- بهترین زمان ماساژ کودک چه زمانی است؟

ماساژ کودک بلافاصله بعد از غذا خوردن ممکن است موجب استفراغ کودک شود، بنابراین حداقل 45 دقیقه بعد از غذا خوردن برای این کار اقدام کنید. همچنین برای ماساژ کودک توجه خاصی به حالت و وضعیت کودک داشته باشید. اگر کودک نگاه خیره دارد و به نظر آرام و راضی می آید، می تواند از ماساژ لذت ببرد. اگر کودک سر خود را بر می گردارند و یا بازو های خود را سفت می کند، هم اکنون زمان مناسبی برای ماساژ کودک نیست.

 • زمانی که ماساژ کودک را آغاز می کنید، زمان و میزان ماساژ دادن به شما بستگی دارد. شما ممکن است نوزاد تازه متولد شده را یک بار در روز ماساژ دهید. کودک نو پا ممکن است از ماساژ شبانه لذت ببرد و خواب راحت تری داشته باشد.

3- روش ماساژ کودک چگونه است؟

ماساژ کودک به آمادگی و توجه به برخی تکنیک های پایه ای نیاز دارد. برای شروع به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. محیط آرامی را فراهم کنید: در صورت امکان، ماساژ کودک را در محیط خانه یا بیرون از خانه در فضایی آرام و گرم انجام دهید. زیورآلات خود را خارج کنید. رو زمین یا تختخواب بنشینید و یا مقابل کودک بایستید و کودک را بر روی یک حوله یا پتو قرار دهید. برای ماساژ کودک، او را به پشت بخوابانید تا بتوانید تماس چشمی برقرار کنید. همچنان که لباس های او را در می آورید به او بگویید که وقت ماساژ است.
 2. لمس کنترل شده داشته باشید: زمانی که برای اولین بار کودک را ماساژ می دهید، لمس ملایمی روی بدن کودک داشته باشید. کودک را قلقلک ندهید، زیرا ممکن است برای او آزار دهنده باشد. همچنان که کودک بزرگتر می شود، از لمس های محکم تری برای ماساژ او استفاده کنید.
 3. تمام قسمت های بدن نوزاد را به آرامی لمس کرده و بمالید: شما ممکن است کودک را بر روی شکم بخوابانید و برای ماساژ هر قسمت از بدن کودک مانند سر، گردن، شانه ها، پشت، دور کمر، ران ها، پاها و دست ها یک دقیقه زمان صرف کنید. سپس کودک را به پشت بخوابانید و یک دقیقه زمان برای ماساژ هر یک از ساق پاها و بازوها و سپس هر دو با هم، صرف کنید. در نهایت، تمام حرکات مالشی در ماساژ کودک را برای 5 دقیقه دیگر تکرار کنید.
 4. به کودک آرامش بدهید: در طول ماساژ، با او صحبت کنید. شاید بهتر باشد داستانی برای او تعریف کنید. شما می توانید اسم کودک را در طول ماساژ تکرار کنید.
 5. به پاسخ های کودک توجه کنید: اگر کودک بازوهای خود را تکان می دهد و خوشحال به نظر می رسد، بدین معنی است که لذت می برد و شما می توانید به ماساژ کودک ادامه دهید. اگر کودک سر خود را برمی گرداند و یا ناراضی به نظر می رسد، ماساژ کودک را متوقف کرده و به زمان دیگری موکول کنید.

4- کتاب مناسب برای ماساژ کودک

“کتاب ماساژ کودک اثر سوزان ریز “

ماساژ کودک

این رویدادها شاید مورد علاقه شما باشد

امتیاز شما

1 دیدگاه در “ماساژ کودک

 1. شروین گفت:

  چقد پسر من از ماساژ خوشش میاد… ممنمون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.