کودک خجالتی

بسیاری از کودکان در دوره های مختلف خجالتی هستند که این‌ امر می‌تواند طبیعی باشد چرا که با رسیدن به سن بلوغ این خجالتی را کنار می گذارند. البته برخی دیگر از کودکان ممکن است دچار خجالتی بیش از حد شوند و این امر نه تنها بر روی کودکی و در بزرگسالی و حتی بر روی زندگی روزمره آن ها نیز می تواند تاثیر گذار باشد. در این مقاله و در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های مختلف کودک خجالتی و همچنین روش های درمان آن بپردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

کودک خجالتی

ممکن است فهمیدن نشانه ها و علائم خجالت در کودکان دشوار باشد چرا که این کودکان عمدتا در جمع های آشنا و در بین خانواده ی خود کمتر دچار حس خجالتی می شوند. به عبارتی بهتر می توان گفت که کودک خجالتی زمانی که با افراد غریبه و یا جمع های غیر صمیمی قرار بگیرد، خجالتی بودن خود را نمایان می کند.

البته لازم به ذکر است که نباید کودک خجالتی را با کودکی که دارای اضطراب اجتماعی است اشتباه بگیرید. در واقع کودکی ‌که دچار اضطراب اجتماعی است در موقعیت های اجتماعی مختلف می تواند اضطراب و ترس شدیدی را تجربه کند به طوری ‌که حتی توانایی سر پا ایستادن را نداشته باشد و یا بدنش به لرزه می افتد، این در حالی است که یک کودک خجالتی این حالت ها را یا ندارد و یا اینکه به درجات بسیار کمتری تجربه می کند.

کودک خجالتی و گوشه گیر

از مهم ترین مشکلاتی ‌که یک کودک خجالتی ممکن است تجربه کند می توان به گوشه گیر شدن اشاره کرد. از نظر روانشناسان حالتی که یک کودک به طور مداوم ترجیح می دهد فعالیت و کارهای خود را به تنهایی و بدون کمک گرفتن و یا حضور فردی دیگر انجام دهد گوشه گیری می‌ گویند. یک کودک خجالتی و گوشه گیر همیشه علاقه دارد که به تنهایی بازی کند و از حضور در جمع خوشش نمی آید.

خجالتی بودن کودک و گوشه گیری او می توانند بسیار به همدیگر مرتبط باشند برای مثال یک کودک خجالتی به دلیل کم رو بودن ممکن است از برقراری ارتباط با دیگران به ویژه افراد غریبه خودداری کند و به عبارتی دقیق تر یک کودک خجالتی و گوشه گیر ممکن است به دلیل شدید شدن احساس خجالتی حتی منزوی شود.

کودک خجالتی و ترسو

خجالت در اصل به ارزیابی منفی از خود و یا ترسیدن از قضاوت و ارزیابی دیگران گفته می شود. کودک خجالتی و ترسو ممکن است هنگام قرار گیری در موقعیت های اجتماعی مختلف به طور مداوم دچار ترس شوند و همچنین همیشه نگران قضاوت و ارزیابی منفی دیگران باشند. از طرفی دیگر کودک خجالتی و ترسو به دلیل مدام فکر کردن به گمان ها و قضاوت های دیگران ممکن است دچار کمبود اعتماد به نفس شوند چرا که می ترسند از نظر دیگران ضعیف به نظر آیند.

کودک خجالتی سه ساله

کودک خجالتی سه ساله ممکن است با رفتارهای گوناگون نشان دهد که دچار کم‌ رویی است، برای مثال یک کودک خجالتی سه ساله می تواند نشانه های زیر را به همراه داشته باشد :

 • به ندرت به صورت داوطلبانه صحبت می کند.
 • هنگامی که یک بزرگسال از او سوالی بپرسد، پاسخی نخواهد داد.
 • هنگام صحبت کردن عمدتا با صدای بسیار آرام و ملایمی سخن می‌گوید.
 • وقتی سایر افراد با او صحبت می کنند ارتباط چشمی با آن ها برقرار نمی‌کند و یا اینکه ارتباط چشمی کمی برقرار می کند و عمدتا به طور پیوسته به زمین نگاه می کند.
 • فقط به بازی های دیگر کودکان نگاه می کند و در آن ها شرکت نمی کند.
 • گاهی متشنج، ترسان و یا پریشان به نظر می آید.
 • ممکن است از ورود به مکان های جدید خودداری کند.

کودک خجالتی دو ساله

همان طور که‌ گفتیم تقریبا همه ی کودکان در رده های سنی مختلف دچار خجالتی می شوند اما شاید برای شما سوال باشد که آیا خجالتی بودن کودک دو ساله طبیعی است؟

دقت داشته باشید که برخی از کودکان دو ساله به طور طبیعی خجالتی هستند به این معنی که در برخی شرایط اجتماعی احساس راحتی نمی کنند و بسیار دیر با بقیه گرم می‌گیرند. اما باید بدانید که این شرایط نه تنها شما پدر و مادر عزیز، بلکه حتی خود کودک را نیز می تواند آزار دهد.

بنابراین کودک خجالتی دو ساله طبیعی است که در این سن کم رو باشد چرا که مدت زمان زیادی نگذشته که با سایر افراد و همچنین محیط اطراف در حال آشنا شدن است. همچنین ممکن است که کودک شما این موضوع را با گریه به شما نشان دهد، اما باید دقت کنید که باید به کودک کمک کنید و او در موقعیت های مختلف حمایت کنید و همچنین برای انجام کارهای مختلف او را تشویق کنید تا بتوانید در صورت حاد نبودن این حالت آن را در کودک خود تشدید نکنید.

کودک خجالتی در مدرسه

برخی اوقات نیز خانواده عزیز متوجه خجالتی بودن کودک خود نمی شوند مگر زمانی که کودک به مدرسه می رود. از جمله نشانه های کودک خجالتی در مدرسه می‌توان به ویژگی هایی همچون موارد زیر اشاره کرد :

 • خودداری کردن از پاسخگویی به سوالات درسی در کلاس
 • داشتن مشکلات زیاد به هنگام دوست یابی
 • در هنگام بازی کودکان دیگر عقب نشینی می کند و فقط به نظاره می نشیند‌
 • علاقه ی چندانی به فعالیت های جدید نشان نمی دهد

البته این‌ نکته را لازم است بدانید که کودک خجالتی در مدرسه نیز می تواند به شرطی که با گذشت زمان بهبود یابد، امری طبیعی باشد.

با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم

به طور کلی خجالتی بودن کودک در صورت حاد بودن ممکن است با گذشت زمان رفع نشود که در این صورت والدین عزیز باید بدانند که چطور با کودک خجالتی خود برخورد کنند. اما شاید سوال شما این باشد که با کودک خجالتی چگونه رفتار کنیم؟ در ادامه به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم تا شما بتوانید برخورد بهتری با کودک خود داشته باشید.

 • باید به کودک خود وقت دهید تا بتواند احساس راحتی کند. برای مثال به جای مجبور کردن کودک به رفتن در آغوش بزرگسالانی که کودک از آن ها خجالت می کشد بهتر است که از برگسالان در خواست کنید که کم کم به کودک نزدیک شوند.
 • در موقعیت های مختلف همانند گروه های بازی بهتر است در کنار فرزند خود بمانید و او را تشویق کنید و سپس کم کم برای دوره های کوتاهی از او دور شوید.
 • از اینکه به فرزند خود آرامش بیش از حد دهید، خودداری کنید چرا که ممکن است به اشتباه این پیام را به کودک خود دهید که وضعیت ترسناکی وجود دارد.
 • اجازه ندهید کسی برچسب خجالتی بودن را به کودک شما بزند چرا که این امر می تواند منجر به تشدید حالت او می شود.

روش درمان کودک خجالتی

روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید با بهره گیری از آن ها به کاهش خجالتی بودن کودک خود کمک‌ کنید به همین دلیل در ادامه به چند روش درمان کودک خجالتی اشاره می کنیم.

 • در ابتدا برای درمان کودک خجالتی بهتر است که به دنبال علت و عوامل این خجالتی در کودک باشید.
 • مهارت های اجتماعی کودک را با روش های مختلف در کودک خود تقویت کنید.
 • به هیچ عنوان به جای فرزند خود حرف نزنید و حتی می توان گفت کودک را تشویق کنید که احساسات خود را بروز دهد.
 • حتما باید بر روی افزایش اعتماد به نفس کودک خجالتی کار کنید و برای مثال می توانید با تکرار مدام فعالیت ها و رفتارهای مثبت کودک باعث افزایش اعتماد به نفس او شوید.
 • برای اینکه به درمان کودک خجالتی بپردازید بهتر است که او را با یک دوست آشنا کنید تا با این کار کناره گیری اجتماعی فرزند خود را کم کنید.

تربیت کودک خجالتی

برای تربیت کودک خجالتی و حتی درمان او باید چند نکته اساسی و مهم را در نظر بگیرید. برای مثال شما باید کودک خود را بپذیرید و حتی باید اجازه دهید کودک خودش باشد تا کودک خجالتی بتواند به عشق و دوست داشتن و همچنین احترام شما پی ببرد و با کمک آن ها به تمامی ترس های خود غلبه کند. به عبارتی بهتر برای اینکه کمک کنید کودک خجالتی خودش را باور کند در ابتدا شما خود باید به او باور داشته باشید. نکته ی دیگر تربیت کودک خجالتی این است که به هیچ عنوان از پرخاشگری استفاده نکنید چرا که این امر می تواند باعث ایجاد و یا افزایش ترس کودک شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به معرفی یک کودک خجالتی و ویژگی ها و نشانه های مختلف که با کمک آن می توانید به خجالتی بودن کودک خود پی ببرید، اشاره کنیم. همچنین سعی کردیم با دادن راهکارها و روش های مختلف درمان و تربیت کودک خجالتی شما را یاری کنیم تا بتوانید با رفتار مناسب و درست اقدام به اصلاح و بهبود کودک خجالتی شوید چرا که شیوه درست درمانی و تربیتی می تواند بر روی کودک خجالتی بسیار تاثیر گذارد باشد. بنابراین درصورت داشتن کودک خجالتی نگران نباشید و فقط از طریق راه های گفته شده در این مقاله اقدام به درمان کودک خود کنید. البته اگر که تلاش شما در بهبود وضعیت کودک خجالتی تاثیری نداشت به شما توصیه می کنیم که به یک مشاور و روانشناس حرفه ای مراجعه کنید.

سوالات متداول

خجالتی بودن کودک ممکن است به دلایلی همچون نداشتن مهارت ارتباطی لازم باشد که یک کودک در صورتی که با گذشت زمان به این مهارت تسلط یابد به راحتی خجالتی را کنار می گذارد و بنابراین خجالتی امری همیشگی نیست.

بله از آن جایی که در حین بازی می توانید شرایطی را فراهم کنید تا کودک به بروز احساسات خود بپردازد و هیجاناتش را با شما به اشتراک بگذارد، پس می تواند برای درمان کودک خجالتی نیز بسیار کارآمد و مفید باشد.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

امتیاز شما
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان در واقع مجسم کردن و به تصویر کشیدن رویاها و تخیلات و احساسات و حالات درونی کودک

انتخاب مهد کودک مناسب

آیا مهدکودک نقش بسزایی در رشد کودکان خردسال دارد؟ مهد کودک برنامه هایی را ارائه می دهد که برای آماده

کودک مستقل

متاسفانه بسیاری از والدین با رفتارها و عملکردهای نادرست موجب می شوند که کودک به صورت مستقل پرورش نیابد و

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد ویژه وبینار تقویت هوش هیجانی در کودکان
کدتخفیف =ninoho