3 قانون طلایی فرزند پروری

همه ما به عنوان پدر و مادر دوست داریم فرزندانمان خوب باشند. والدین مسئولیت بزرگی دارند که فرزندان خود را به بهترین شکل ممکن تربیت کنند. اما فرزندپروری خوب چیست؟ فرزندپروری خوب زمانی اتفاق می افتد که والدین یک محیط خانه باثبات و پرورش دهنده ایجاد کنند، یک الگوی مثبت باشند و نقش فعالی در زندگی کودک داشته باشند..

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

.قانون اول: در فرزندپروری فقط به رفتار خوب پاداش دهید و این کار را بلافاصله و مکرر انجام دهید

بیشتر ما در صورتی که در قبال تلاش خود، پاداش دریافت نمی کردیم از کار دست می کشیدیم. هنگامی که کودک ما برای انجام کاری خاص، پاداش دریافت می کند، آن رفتار تقویت می شود و این بدان معناست که احتمال وقوع آن رفتار در آینده افزایش پیدا می کند چون افراد، رفتاری که برای آن پاداش دریافت کرده اند، تکرار می کنند. لازم نیست پاداش ها حتما در قالب هدیه های گرانقیمت و خریدنی باشد. در اغلب موارد فرزندپروری پاداش های اجتماعی (شامل لبخند، بغل کردن، نوازش کردن، بوسیدن، تحسین کردن، تماس چشمی و توجه)، در تقویت رفتار مطلوب هم در مورد کودکان و هم در مورد بزرگسالان، بسیار موثرتر هستند.

فرزندپروری موثر رابطه شما را با فرزندتان تقویت می کند.

قانون دوم: به رفتار بد پاداش ندهید

گاهی اوقات، والدین به طور ناخودآگاه و بدون اینکه متوجه شوند به رفتار بد فرزندشان پاداش می دهند. ممکن است فرزند ۲ ساله شما با به راه انداختن گریه و زاری و مستاصل کردن تان بتواند پس از فرا رسیدن زمان خوابش، مدت بیشتری را بیدار بماند و از رفتن به رختخواب اجتناب کند. همین قدر بدانید که این کار شما، که از سر استیصال انجام داده اید، پاداش محسوب می شود و این رفتار نادرست را تقویت و احتمال بروز دوباره آن را بیشتر می کند. برعکس، در فرزندپروری رفتاری که پاداش داده نشده یا تنبیه به دنبال داشته باشد، تضعیف شده و احتمال وقوع آن در آینده کمتر می شود. اغلب اوقات، والدین پر کار با پرمشغله ناخواسته رفتار نامطلوب کودک خود را پاداش می دهند.

همیشه به قول هایی که به فرزندتان می دهید عمل کنید. به این ترتیب به کودک خود می آموزید که مسئولیت پذیر و ماهر باشد. هرگز چیزهایی را که نمی توانید برای او انجام دهید، به زبان نیاورید. اگر به گفتن چیزهایی ادامه دهید که هرگز انجام نمی دهید، فرزندانتان هرگز به شما گوش نمی دهند و شما را جدی نمی گیرند. اگر مسخره کردید، عذرخواهی کنید و دفعه بعد این کار را بدون شکست انجام دهید.

baby

بهترین روش برای تربیت فرزند من چیست؟

این مطلب را هم مطالعه کنید

قانون سوم: برای برخی رفتارهای بد، تنبیه در نظر بگیرید اما فقط از تنبیه ملایم استفاده کنید و حتما از تنبیهی استفاده کنید که قبلا درباره آن به کودک گفته اید

مطمئنا شما تنبیه کودک خود را دوست ندارید و ترجیح می دهید رفتارهای خوب را پاداش دهید. با این وجود، گاهی استفاده درست از شیوه های تنبیهی ملایم (سرزنش کردن، گوشزد کردن پیامدهای طبیعی و پیامدهای منطقی، محرومیت زمان مند) برای کمک به کودک در فرزندپروری، ضروری است. البته باید توجه داشته باشید هرگز از روش های تنبیهی شدید، مانند تهدیدهای ترس آور، فریاد کشیدن یا کتک زدن استفاده نکنید.

در پکیج PFP  برنامه ریزی برای فرزندپروری  با والدین مصاحبه انجام می شود. براساس مصاحبه ها و سنجش ها و با توجه به شرایط خانواده، برای آینده فرزندشون هدف گذاری معقول انجام می شود و برای رسیدن به هدف، نقشه راه ارائه می شود.

بهترین چیزی که می توانید به فرزندان خود بدهید، زمان شماست. در کنار آنها باشید. مهم نیست که شما و فرزندانتان چقدر سرتان شلوغ است، برای «ارتباط» وقت بگذارید تا با هم باشید. تفاهم و با هم بودن بیشتری ایجاد کنید. بازی کنید، سرگرم شوید، برنامه ریزی کنید و کارها را با هم انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که در هنگام گذراندن وقت با هم، عادات و یکپارچگی خوب را القا می کنید.

یادتان باشد که …

تحسین کردن و تنبیه کردن در صورتی برای کودک شما موثرتر خواهد بود که شما آن رفتار خاص را تحسین یا نکوهش کنید، نه خود کودک را؛ یعنی پس از اینکه دختر شما اتاقش را تمیز و مرتب کرد، به او بگویید: «خیلی عالی شده، کار خیلی خوبی کردی که اتاقت را تمیز کردی.» این عبارت که یک تحسین توصیفی است، موثرتر از آن است که به او بگویید: «تو دختر خوبی هستی.» در مورد تنبیه هم این موضوع صدق می کند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد کودکان خود و همچنین یادگیری نکات مهم رشد فرزندان خود هستید، حتما سه پکیج فرزندپروری از کودکی تا نوجوانی را تهیه کنید و نحوه برخورد مناسب با فرزندان خود را یاد بگیرید.

grown-parent-penguine-scolds-little-vector-20790552
فرزندپروری پنگوئنی

کلام آخر و جمع بندی

فرزندپروری خوب پذیرش مسئولیت رشد کامل کودک، حمایت اخلاقی و راهنمایی معنوی و راهنمایی او از طریق ارتباط باز و احترام متقابل است. والدین مسئولیت پذیر ارزش های خوبی را القا می کنند، محدودیت هایی را تعیین می کنند و به شیوه ای مثبت بر رفتار کودک تأثیر می گذارند. آیا تصمیم دارید که پدر و مادر خوبی باشید؟

سبک فرزندپروری شما چیست؟ نکاتی برای فرزندپروری خوب را در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

سوالات متداول درباره قوانین فرزندپروری

والدین خوب بر تشویق به جای ستایش، عواقب بر تنبیه و همکاری در مقابل اطاعت تمرکز می کند. این تضمین می‌کند که والدین با دورانی که در آن زندگی می‌کنیم مطابقت داشته باشد. والدین خوب اصرار دارند که بچه ها در خانه بدون پرداخت پول کمک کنند تا یاد بگیرند که بخشنده باشند، نه گیرنده

دلبستگی ایمن به رشد اجتماعی، عاطفی، شناختی و انگیزشی سالم منجر می شود. کودکان همچنین زمانی که رابطه مثبتی با والدین خود داشته باشند، مهارت های حل مسئله قوی را به دست می آورند.

کارشناسان معتقدند فرزندپروری مقتدرانه مؤثرترین سبک است. مطالعات نشان داده‌اند که والدین مقتدر احتمال بیشتری دارد که فرزندانی با اعتماد به نفس تربیت کنند که به موفقیت تحصیلی دست می‌یابند، مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند و توانایی بیشتری در حل مسئله دارند.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (2 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .