وبلاگ

مهارت دست ورزی چیست و چگونه می توان آن را تقویت کرد؟

یکی از مهم ترین مهارت های پیش از دبستان مهارت دست ورزی است که کودک قبل از رفتن به مدرسه باید آن را یاد بگیرد اگر چه تقویت دست ورزی در ظاهر ساده به نظر می‌آید اما به هماهنگی عضلات چشم و دست نیاز دارد آموزش این مهارت ها باعث بالا رفتن اعتماد به نفس کودک می‌شود. (اگر دوست درای میتونی مقاله عزت نفس را هم بخونی) کودکانی که در سن پیش دبستانی بتوانند مداد را برای آغاز نوشتن در دست بگیرند مهارت دست ورزی خوبی دارند و در مقابل کودکانی که این مهارت را یاد نگرفته اند در سن دبستان با درشت نویسی و بدخطی مواجه می‌شوند . اگر دیدید که کودکی به نقاشی علاقه ندارد ، بدانید که او مهارت دست ورزی را یاد نگرفته است و باید والدین به این نکته توجه کنند و در کنار کودک فعالیت دست ورزی را با او انجام دهند تا او یاد بگیرد و او را تشویق کنند یک مداد را در دست بگیرد که این کار خودش یک مهارت دست ورزی به حساب می‌آید. مهم ترین ابزار آموزشی ، ابزار های پیشرفته نیست ، بلکه دست ها هستند کودکانی که دستان قوی دارند بهتر و راحت تر کارهایشان را انجام می‌دهند .

فعالیت هایی که مهارت دست ورزی در کودک را تقویت می‌کند :

 • خمیر بازی
 • گل بازی
 • نقاشی با دست
 • جورچین
 • مچاله کردن کاغذ
 • مهره های رج شونده
 • دوخت و دوز
 • جدا کردن اجسام ریز
 • گره زدن و بستن بند کفش
 • مکعب هوش
 • کوبیدن میخ با چکش
 • اوریگامی

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

کارگاه های تقویت هوش هشتگانه

چرا مهارت دست ورزی مهم است؟

مهارت دست ورزی با تمرین به دست می‌آید. هرچه کودک با تمرین و بازی های آموزشی بیشتر سر وکار داشته باشد عضلات دست او بیشتر تقویت می‌شود. از جمله هدف هایی که در مهارت دست ورزی خیلی مورد توجه قرار گرفته است تقویت عضلات ریز و درشت دست و هماهنگی آنها با عضلات چشم و تقویت عضلات نوک انگشتان می‌باشد. هرچند که امروزه مهارت دست ورزی در مهد کودک و پیش دبستانی تقویت می‌شود، اما والدین هم باید در منزل به پیشرفت کودکان در این مهارت اهمیت بدهند، هرچه که سن کمتر باشد تمرین ها ساده تر است . با افزایش سن تمرین ها پیچیده تر می‌شود تا جایی که توانایی کودک افزایش پیدا کند . وقتی کودک کاری را ماهرانه انجام دهد یک حس خوب نسبت به خود دارد که اعتماد به نفس را در آنها بالا می‌برد ، مثل باز  و بسته کردن زیپ ، دکمه لباس و پوست کندن میوه.

دست ورزی در کودکان

مهارت دست ورزی چگونه در کودکان شکل می‌گیرد ؟

dastvarzi

پکیج آفلاین دست ورزی >>

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

کودکان چون کنجکاو و باهوش هستند برای شناخت دنیای اطراف خود به هر ابزاری دست می‌زنند و وظیفه والدین این است که اجازه دهند کودکان از این ابزار استفاده کنند . وقتی دست زیاد کار کند مهارت دست ورزی او هم زیاد می‌شود . کودک باید تجربه کند تا تفکر به وجود آید. اولین نشانه مهارت دست ورزی قبل از یک سالگی، زمانی است که کودک سمت مادرش دست خود را دراز می‌کند . از دیگر مهارت ها استفاده از خمیر است که از سه سالگی کار با خمیر را شروع می‌کند، از سه سالگی به بعد دکمه لباس را باز و بسته می‌کند و از پنج سالگی به بعد بند کفش را می‌بندد و در این سن مادر مهارت گره زدن را به او آموزش می‌دهد . توانایی کودک برای کنترل دست از مهمترین توانایی های زیربنایی به حساب می‌آید. این توانایی ها برای برش، نوشتن ، نقاشی که به حرکات دست نیاز دارد تاثیر گذار است . کودکانی که مهارت دست ورزی بهتری دارند ، یادگیری در آنها هم بهتر است . این مهارت باید قبل از رفتن به مدرسه تقویت شود چرا که باعث می‌شود کودک دست خط خوبی داشته باشد و در هنگام نوشتن دیر‌تر خسته شود .

کودکانی که مهارت دست ورزی بهتری دارند ، یادگیری در آنها هم بهتر است .

چگونه بفهمیم که کودک در مهارت دست ورزی ضعیف است :

بسیاری از کودکان نقاشی و رنگ آمیزی برایشان سخت است چون کار با مداد را یاد نگرفته اند و انجام آن برایشان سخت است . این کودکان از انجام کار‌هایی که به مهارت دست ورزی احتیاج دارد فراری هستند مثل : چیدن یا کار با قیچی ، هنگام رنگ آمیزی از خط نقاشی بیرون می‌زنند . در ظروف را نمی‌توانند به راحتی باز و بسته کنند ، بد خط هستند ، برای اینکه از چند انگشت برای لمس اشیاء استفاده کنند از تمام دست خود استفاده میکنند .

چگونه می‌توان مهارت دست ورزی را تقویت کرد؟

تقویت مهارت دست ورزی

دوره آفلاین نقاشی به روش کلاژ برای کودکان >>

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

1_ تقویت انگشتان و عضلات دست
 • تقویت انگشتان : از کودک بخواهیم انگشتان خود را باز و بسته کند و دست ها را به صورت کشیده به جلو بیاورد و حرکت کششی داشته باشد .
 • باز و بسته کردن دکمه و زیپ: در قالب یک مسابقه از کودک بخواهیم لباسی را که زیپ یا دکمه دارد باز و بسته کند .
 • استفاده از قلاب یا گیر پلاستیکی: با کمک این وسایل از کودک بخواهیم که اشیاء را داخل سبد بی‌اندازد .
 • خمیر بازی: یکی از سرگرمی های دوست داشتنی کودکان است. شکل سازی با خمیر و شکل دادن به آن و ورز دادن مهارت دست ورزی را تقویت می‌کند .
 • قیچی کردن : از کودک بخواهیم که خط صاف را برش بزند و بعد خط های پرپیج و خم یا شکل های هندسی را قیچی بزند .
2_ تقویت مهارت دست ورزی با قلم
 • رنگ آمیزی :اگر کودک به این کار علاقه مند است باید برای او مداد هایی تهیه شود و او را آزاد بگذارید تا هرچه که دوست دارد را روی کاغذ بکشد .
 • وصل کردن خطوط به هم : نقطه هایی با فاصله روی یک دفتر علامت می‌زنیم و از کودک می‌خواهیم آنها را به هم وصل کند .

کشیدن خط راست ، منحنی و شکسته : چند نمونه از خط ها را روی مقوا می‌کشیم و با استفاده از کاتر از کودک می‌خواهیم آنها را برش دهد. این کار برای هماهنگی چشم و دست مفید است .

تقویت دست ورزی بهمراه بازی

سوالات متداول درباره تقویت دست ورزی

کودکانی که با چیدن یا کار با قیچی به سختی عمل میکنند. هنگام رنگ آمیزی از خط نقاشی بیرون می‌زنند. در ظروف را نمی‌توانند به راحتی باز و بسته کنند ، بد خط هستند ، برای اینکه از چند انگشت برای لمس اشیاء استفاده کنند از تمام دست خود استفاده میکنند .

 1. خمیر بازی
 2. گل بازی
 3. نقاشی با دست
 4. جورچین
 5. مچاله کردن کاغذ
 6. مهره های رج شونده
 7. دوخت و دوز
 8. جدا کردن اجسام ریز
 9. گره زدن و بستن بند کفش
 10. مکعب هوش
 11. کوبیدن میخ با چکش
 12. اوریگامی

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

امتیاز شما

2 دیدگاه در “مهارت دست ورزی چیست و چگونه می توان آن را تقویت کرد؟

 1. ماهک گفت:

  عااااالی👌👌👌

  1. پشتیبانی نینوپیا 2 گفت:

   ماهک عزیز
   ممنون که نظرتون رو با مطرح کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.