وبلاگ, ویژه والدین

آیا کلاس های فوق برنامه برای کودکان مناسبند؟

مادران دوست دارند که کودکشان مهارت های زیادی را یاد بگیرد و در ضمن آن تفریح نیز کند، به همین دلیل او را در کلاس های فوق برنامه ثبت نام می کنند.

گاهی اوقات برنامه ی کلاس های فوق برنامه مناسب و خوب است، و گاهی بچه ها چیز زیادی از این کلاس ها یاد نمی گیرند.

بنابراین والدین قبل از انتخاب این کلاس ها برای فرزندشان باید خوب آنها را مورد بررسی قرار دهند و ببیند چه کلاسی برای کودک مناسب تر است.

قبل از این که کودکتان را در کلاس فوق برنامه ثبت نام کنید یک جلسه با کودکتان در آن کلاس شرکت کنید و از نزدیک با برنامه های آن آشنا شوید و ببینید آن کلاس مناسبی است.

اگر تصمیم گرفتید کودکتان را در آن کلاس ثبت نام کنید او را برای جلسه ی اول آماده کنید به او بگویید چه وسایلی را باید با خودش بردارد، چه لباسی بپوشد و قرار است چه کسانی را در آن کلاس ببیند.

در جلسه ی اول کلاس بعضی از بچه ها سریع کاری که از آنها خواسته می شود را انجام می دهند ولی عده ای دیگر در انجام آن کار مشکل دارند.

شاید احساس کنید که فرزندتان به یاد گرفتن آن کار علاقه ندارد و مایوس شوید. از خودتان می پرسد که آیا کودک تان توانایی انجام آن کار را ندارد.

گاهی از دست کودکتان عصبانی می شوید و از خودتان می پرسید چرا او از شما خواسته در این کلاس ثبت نامش کنید.

در این شرایط به کودکتان لبخند بزنید ولی او را به حال خودش رها نکنید، تا بداند هر چند کلاس مناسبی را برای خودش انتخاب نکرده، باز شما حامی او هستید.

اگر ببینید که والدین کودکان دیگر نیز حامی آنها هستند و در مورد کودک شما قضاوت نادرستی نمی کنند، خیالتان راحت می شود.

کودکتان را تشویق کنید ولی او را به انجام کاری مجبور نکنید. اگر برایتان امکان دارد کنارش باشید تا او به جمع دوستانش عادت کند.

جلسات بعد کلاس، او می تواند بدون شما در کلاس هایش شرکت کند.گاهی اوقات کودک دوست ندارد از شما جدا شود و این مشکل دلایل مختلفی دارد.

ممکن است شاگردان کلاس، بزرگتر از کودک شما باشند. معلم او بیش از حد سختگیری کند و یا او دوست نداشته باشد دائم یک نفر ناظر بر کارهایش باشد.

شاید هم از برنامه های آن کلاس خوشش نیاید و دوست داشته باشد برای خودش کاردستی درست کند.

اما در بیشتر کلاسهای فوق برنامه به کودک اجازه داده می شود کاری که خودش دوست دارد را نیز در اوقات بی کاری اش انجام دهد.

گاهی اوقات کودکان با شرکت در این کلاس ها فقط وقت گذرانی می کنند و به رفتن در این کلاس ها تمایل نشان نمی دهد.

به گذشته ی خودتان فکر کنید. شما از شرکت کردن در کلاس هایی لذت می بردید که شاد و پر انرژی بودند و از انجام کارهای آن لذت می بردید.

اگر از کلاسی لذت نمی بردید، دوست نداشتید در آن شرکت کنید، فرزند شما نیز درست مثل خودتان رفتار می کند، پس به علایق او توجه کنید.  

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.