هر آنچه باید درباره کودک 7 ساله خود بدانید

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

کودک 7 ساله پرخاشگر

ممکن است کودک پس از ورود به مدرسه و تجربه ی محیطی جدید دچار اضطراب شوند که با پرخاشگری در رفتار خود آن را به نمایش بگذارند. مشاهده ی این مورد در کودکانی که در خانواده شخصی حکم فرما بوده اند بیشتر دیده می شوند چرا که عادت به برآورده شدن خواسته هایشان بدون هیچ چون و چرایی هستند و حال خواسته هایشان توسط مربی، معلم یا سایر کودکان با جواب رد مواجه می شود.

یکی از دلایلی که کودک 7 ساله پرخاشگر می شود ممکن است اختلالاتی باشد که کودک به آن مبتلاست. بهتر است به منظور جلوگیری از پرخاشگری کودک حتما به روانشناس و مشاوران مراجعه نمائید.

در این شرایط اگر کودک شما به بیش فعالی، افسردگی یا سایر موارد مبتلا باشد تشخیص داده می شود و مشکل به صورت ریشه حل خواهد شد. ممکن است کودک شما با ناتوانی در بیان خواسته هایش دچار پرخاشگری شود.

ما به شما چند روش را به منظور درمان کودک 7 ساله پرخاشگر خود پیشنهاد می دهیم:

  1. پیشنهاد دادن نادیده گرفتن به کودک

شما باید به کودک خود این موضوع را گوشزد شوید که همیشه هم لازم نیست به همه چیز توجه کند و اگر کسی سعی داشت تا او را عصبانی کند، آن شخص را نادیده بگیرد.

  1. بهترین جواب را در برابر دست انداختن انتخاب کند.

باید به کودک خود آموزش دهید تا در شرایطی که کودک دیگری با رفتاری او را آزار می دهد، به جای واکنش هایی مثل کتک زدن، تف کردن، داد و بیداد کردن و غیره بهترین واکنش را بیابد و از آن استفاده کند.

کودک 7 ساله
کودک 7 ساله

تغذیه کودک 7 ساله

به طور قطع می توان گفت که تغذیه می تواند نقش بسیار مهمی را در رشد کودک 7 ساله ایفا نماید. با وجود تغذیه ی مناسب از ظهور بیماری های زودهنگام و خطرات مشکلات سلامتی در این کودکان جلوگیری می شود.

در سن حدود 7 سالگی درصد چربی بدن بالا می رود که در دوران بلوغ این چربی مورد نیاز می باشد. میزان چربی در دخترها و پسرها متفاوت می باشد. گاهی اعتماد بنفس کودک با وجود این چربی ها در بدن دچار اختلال می شود که پدر و مادر باید به آن ها اطمینان دهند که کاملا طبیعی بوده و بخشی از فرآیند رشد است.

فراموش نکنید که در تغذیه کودک 7 ساله حتما باید میوه ها و سبزی ها وجود داشته باشد.

کلسیم هم باید حتما در برنامه ی غذایی کودک وجود داشته باشد چرا که کودکان رشد جهشی دارند و بدن آن ها برای این رشد به کلسیم نیاز خواهد داشت.

در این سنین بدن کودک به خوردن میان وعده بسیار نیاز دارد و سه وعده ی اصلی برای رشد کودک نمی تواند کافی باشد. بهتر است برای کودک خود میان وعده های سالم تهیه کنید.پیشنهاد میکنم مقاله تغذیه کودک را مطالعه کنید. 

قد نرمال کودک 7 ساله

اول از همه لازم است بگوئیم که استانداردی که تعیین شده اندازه ای کلی بوده و اگر کودک شما از آن مقدار کمی کوچک تر یا بزرگ تر باشد نمی توان گفت که رشد نرمالی ندارد. اما بهتر است در شرایطی که تفاوت زیادی وجود داشته باشد نزد پزشک بروید چرا که عوامل بسیاری مانند رژیم غذایی و ژنتیک و همچنین سطح فعالیت می تواند در قد نرمال کودک 7 ساله شما موثر باشد.

از آن جایی که هر کودک استخوان بندی خاص خود را دارد و از سیستم مخصوص خود هم برخوردار است؛ هیچگاه نمی توان عدد دقیقی را تعیین کرد و تنها یک محدوده برای آن وجود دارد. این محدوده بر اساس جنسیت افراد هم متفاوت می باشد. به عنوان مثال قد نرمال کودک 7 ساله دختر حدود 121.8 سانتی متر و قد نرمال کودک 7 ساله پسر 122 سانتی متر می باشد.

والدین

دوره آفلاین بهبود روابط والد و کودک CPRT با رویکرد بازی

بازی یک روش غریزی است و برای رشد لازم می باشد. بزرگسالان در مورد افکار، تجربیات و احساسات خود صحبت می کنند، اما کودکان از اسباب بازی و بازی کردن برای درک دنیای اطراف خود استفاده می کنند و از طریق روابط افکار و احساسات خود را بیان می کنند

وزن کودک 7 ساله

همانطور که در مقوله ی قد اشاره کردیم، بدن هر فرد متفاوت بوده و سبک زندگی کودکان می تواند بر قد یا وزن آن ها تاثیر گذار باشد. با این حال یک استاندارد برای هر سن در نظر گرفته شده تا خانواده ها با مقایسه ی فرزند خود با آن ها بتوانند از سلامت فرزندشان مطمئن شوند.

همانند قد نرمال کودک 7 ساله، وزن کودک 7 ساله هم در دختر و پسر متفاوت است. وزن کودک 7 ساله دختر چیزی حدود 20 کیلوگرم و 700 گرم تا 25 کیلوگرم و 700 گرم می باشد در صورتی که وزن کودک 7 ساله پسر 21 کیلوگرم تا 25 کیلوگرم و 800 گرم می تواند متغیر باشد.

اگر دقت کنید چه در قد و چه در وزن تفاوتی ناچیز بین دختران و پسران وجود دارد.

بهترین بازی برای کودک 7 ساله

کودکان در این سنین ترجیح می دهند تا با همسالان خود بازی کنند و از طریق به کسب مهارت های ارتباطی می پردازند. شما هم می توانید از این فرصت به همین منظور استفاده کنید.

بازی اول جمله سازی می باشد.  این بازی گروهی می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. هیجان این بازی با بالا رفتن تعداد کودکان افزایش می باشد. این بازی می تواند تمرکز، حافظه و خلاقیت را در کودک افزایش دهد.

پازل! شاید فکر کنید بازی تکراری ای باشد اما بازی کم هزینه و جذابی است که می تواند کودک شما را حتی برای چند ساعت سرگرم کند. در انتخاب آن دقت کرده و متناسب با سن کودک خود خریداری کنید.

نقاشی با چشمان بسته می تواند یکی دیگر از گزینه های بازی های انفرادی باشد که برای برخی کودکان بسیار سرگرم کننده هست. این بازی هم به تمرکز آن ها کمک می کند.

دقت کنید که بازی انتخابی شما بر اساس روحیات فرزندتان باشد که هیچکس جز شما به خوبی از آن آگاهی ندارد. پیشنهاد میکنم مقاله بازی کودکان را مطالعه کنید.

کودک 7 ساله
کودک 7 ساله

بهترین ورزش برای کودک 7 ساله

قطعا ورزش کردن برای یک کودک 7 ساله متفاوت از ورزش های بزرگسالان اعم از تردمیل، دوچرخه یا وزنه برداری است. درواقع ورزش برای کودکان مانند یک تفریح می باشد.

ورزش برای کودکان می تواند مزایایی مانند استحکام بدنی بیشتر، فیزیک و ظاهر بهتر، قوی تر شدن ماهیچه ها و استخوان ها، احتمال پایین خطر ابتلا به افزایش وزن یا دیابت نوع دوم و غیره را به همراه دارد.

بهترین ورزش برای کودک 7 ساله می تواند ورزش هایی مانند ژیمناستیک، دو، تنیس، شنا، ورزش های توپی ساده یا آموزش فعالیت های هنری ورزشی باشد. در این سنین کودکان بیشتر از طریق دیدن تمرکز به دست می آورند و می توانند به منظور یادگیری تمرکز کافی را به کار گیرند. بهتر است که در این سنین مربی ای بر روی حرکات ورزشی کودک نظارت داشته باشد. پیشنهاد میکنم مقاله ورزش کردن کودکان در خانه را مطالعه کنید.

انتخاب مدرسه مناسب

این مسئله به وضوح روشن است که در هر خانواده ای با عقاید و تفکرات متفاوت معیار ها هم برای انتخاب یک مدرسه مناسب تغییر می کند. برخی ویژگی های یک مدرسه که برای برخی خانواده ها مثبت بنظر می آید می تواند برای خانواده ی دیگری منفی باشد.

از طرفی اولویت ها هم در هر خانواده ای متفاوت است. به عنوان مثال برخی خانواده ها به فضای آموزشی مدرسه اهمیت بسیاری می دهند در صورتی که برخی دیگر ترجیح می دهند تا مسافت نزدیکی با محل زندگیشان داشته باشد.

معیار های مختلفی برای انتخاب مدرسه مناسب وجود دارد که در این قسمت برخی از آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

  1. معلم و کادر آموزشی

معلم می تواند نقش بسیار مهمی را در زندگی تحصیلی کودک شما دارا باشد از همین رو هم موفقیت فرزند شما تا حد زیادی به وجود معلمی مناسب در مدرسه بستگی دارد. این موضوع در کودک 7 ساله شما که به تازگی کلاس اول دبستان خود را آغاز کرده است اهمیت بالاتری دارد.

  1. امکانات آموزشی

قطعا طراحی یک کلاس و چیدمان آن می تواند اهمیت بسیار بالایی را دارا باشد چرا که بر روند آموزشی دانش آموزان تاثیر می گذارد. ابزارهای کمک آموزشی هم باید در یک مدرسه وجود داشته باشد. اهمیت این موضوع در مقاطع ابتدایی بسیار بیشتر است چرا که باید همه چیز را به صورت تجسمی به کودک انتقال داد.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شرایط مختلف کودک 7 ساله را مورد بررسی قرار دهیم. امیدوارم که این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول درباره کودک 7 ساله

در این سن کودکان از نظر عاطفی و اجتماعی بیشتر دست به استقلال می زنند و سعی می کنند تا به والدین خود اثبات کنند که بزرگ شده اند. بر این اساس هم ممکن است کارهایی انجام دهند که خطرناک بوده و جانشان در خطر باشد.

در کودک 7 ساله ویژگی همدلی بسیار می تواند پر رنگ شود. آن ها یاد می گیرند تا احساسات خود را بهتر مدیریت کرده و یا دیدگاه های سایرین را درک کنند. بهتر است در تربیت کودک به این مسئله توجه شود.

دلایل متعددی می تواند بر رفتار کودک 7 ساله پرخاشگر تاثیر داشته باشد. برخی از آن ها عبارت اند از: 1. عوامل موروثی 2. رفتار های پرخاشگرانه اطرافیان 3. استفاده از الکل یا مواد مخدر 4. آزار جنسی و جسمی 5. قرار گرفتن در معرض خشونت در جامعه یا خانواده 6. قربانی زورگویی شدن.

همانطور که انتظار می رود هر خانواده ای قوانین و چارچوب خاص خود را داراست که با توجه به آن ها اقدام به انتخاب یک مدرسه می کند.

5/5 - (3 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه در “هر آنچه باید درباره کودک 7 ساله خود بدانید

  1. وحید ابراهیمی گفت:

    ممنون از سایت فوق العادتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
اضطراب جدایی در کودکان

اختلال اضطراب جدایی در كودكان چیست

اضطراب جدایی در کودکان به واکنشی گفته می‌شود که در نتیجه جدایی از مادر یا پدر و یا شخص مراقبت کننده یا محیطی که به آن عادت دارند، در نوزادان و کودکان کوچک به وجود می‌آید. این اضطراب معمولاً در حدود ۶ ماهگی شروع شده و تا دو سالگی به شدت تجربه می‌شود

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کد تخفیف از نینوپیا بگیر!

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .