بیش فعالی چیست و چه علایمی دارد

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

بیش فعالی در کودکان چیست؟

بیش فعالی در کودکان در اصل یک اختلال است که باعث می شود کودک نتواند رفتارهای خود را به درستی کنترل کند و به عنوان شایع ترین نوع اختلال در بین کودکان نیز به حساب می آید. همچنین لازم است بدانید که این بیماری عمدتا در پسران بیشتر از دختران شایع است. از جمله رفتارهایی که بیش فعالی در کودکان ایجاد می کند، می توان به این امر اشاره کرد که در مکان های آرام بیش از حد سر و صدا ایجاد می کنند و این امر حتی بر روی ارتباط او با دیگر همسالان خود اثر می گذارد.

بیش فعالی در کودکان زیر دو سال

می توان گفت حدود ۸ تا ۱۰ درصد کودکان به بیماری بیش فعالی در کودکان مبتلا هستند. همچنین باید دقت کنید که هر کودکی می تواند به بیش فعالی دچار باشد اما متاسفانه این بیش فعالی در کودکان زیر دو سال بسیار سخت است که تشخیص داده شود و به همین دلیل است که پزشک متخصص ممکن است از عواملی همانند سابقه ژنتیکی، سابقه استفاده مادر از الکل و مواد مخدر و سیگار و مواردی از این قبیل را برای تشخیص دادن احتمال ابتلای کودک به بیش فعالی ارزیابی کند.

همه آنچه که درباره بیش‌فعالی کودکان باید بدانیم

بیماری بیش فعالی یک بیماری اختلال رفتاری  در کودکان است که با حروف ADHD و یا بیماری نقص توجه نیز شناخته می شود. ویژگی های این بیماری که حدود 8 درصد از کودکان درگیر آن هستند  این است که باعث می‌شود کودک، قدرت دقت و تمرکز بر روی یک کار و مسئله را نداشته باشد، قدرت یادگیری و گیرایی او بسیار کند و آرام  باشد، کودکانی که به این بیماری گرفتار هستند، فعالیت‌های بدنی و تحرک غیرعادی دارد و معمولاً بیش از حد فعال هستند و رفتارهای تکانشی زیادی از خود نشان می‌دهد و در مواردی نیز بسیار کم حوصله و کم تحمل هستند.

بیماری بیش فعالی به صورت سه نوع اختلال در کودکان ظاهر می‌شود که  در یک نوع آن،  کودکان  کم توجه می‌شوند و نمی‌توانند تمرکز داشته باشند و مدام ذهن آنها در حال چرخش بر روی موضوعات گوناگون است. در نوع دوم این اختلالات رفتاری رشدی، کودکان، پرتحرک و پر جنب و جوش هستند و فعالیت و تحرک غیر عادی دارند و مدام در حال انجام فعالیت هایی هستند که به نوعی می‌توان به آنها گفت که از دیوار صاف بالا می‌روند و کنترل آنها برای والدین مشکل می‌شود.

نوع سوم از بیماری ADHD در کودکان، ترکیبی از نوع اول و نوع دوم است؛ به این صورت که کودکان هم پرتحرک هستند و هم پر جنب و جوش که این نوع از بیماری بیش فعالی معمولا  در بین کودکان ۳ تا ۵ ساله شیوع دارد.

علائم بیماری بیش فعالی در کودکان

بیماری بیش فعالی معمولاً در هر کدام از کودکان ،  به نوعی خود را نشان می‌دهد و علائم متفاوتی دارد، بنابراین  هر علامتی که به بیماران بیش فعال شباهت داشته باشد را نمی‌توان نشانه این بیماری دانست و برای تشخیص آن جتما باید تحت درمان و نظر متخصص باشند. در اینجا به معرفی چند نمونه از علائم این بیماری می پردازیم:

علایم اصلی این بیماری شامل: کم توجهی، تکانش‌گری زیاد، تحریک پذیری بیش از حد،  بیش فعالی و مواردی از این قبیل است که در سنین کوچکتر و در اوایل شروع بیماری با این علائم در کودک ظاهر می‌شود و به دلیل اینکه معمولا کودکان در سنین پایین تحرک و تکانش زیادی دارند،  تشخیص این علائم بیماری باید توسط متخصصین  در این زمینه انجام بگیرد.

علائم این بیماری به صورت یک باره پدیدار نمی‌شود بلکه گاهی ماه‌ها طول می‌کشد  و در طی چند ماه پشت سر هم و آرام آرام ظاهر می‌شود که معمولا  تحرک زیاد و تکانشگری، زودتر از بقیه علائم، خود را نشان می‌دهد و کم توجهی ممکن است مدتهای زیادی طول بکشد تا در کودک خود را نشان دهد که گاهی به یک سال نیز می‌کشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این بیماری در قالب علائم مختلفی خود را نشان می‌دهد.

علائم رایج این نوع بیماری بیش فعالی

از جمله علائم رایجی که بیماری بیش فعالی ممکن است داشته باشد این است که:

 • کودک در صورتی که به مدرسه می‌رود، ممکن است قدرت انجام تکالیف مدرسه ای خود را نداشته باشد.
 • گاهی نیز در مدرسه یا هر جای دیگر کتاب، دفتر و وسایل مدرسه ای خود را گم می‌کند.
 • گاهی کودک فعالیتی را که شروع کرده است، نمی‌تواند و حوصله اینکه تا آخر آن کار را تمام کند ندارد.
 • کم حوصله هستند و مدام به وسط حرف زدن دیگران می‌پرند.
 • به راحتی نمی‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند
 • معمولا در بازی کردن با هم سن و سالان خود دچار مشکل می‌شوند و اغلب بازی را به هم می‌زنند.

علائم بیماری بیش فعالی تکانشی

علائم این بیماری ممکن است در انواع متفاوت آن، تا حدودی با هم متفاوت باشد؛ مثلا در نوع تکانشی آن، می‌توان گفت که تا حدودی با نوع کم توجهی و بی دقتی آن متفاوت است. در این نوع کودک تحرک  و فعالیت زیاد است، قابل پیش بینی نیست، کارهایی را بدون اینکه به آینده آن فکر کند انجام می‌دهد، تحرک کودک در این نوع به صورت غیرطبیعی بالا است و کودک مدام در حال انجام یک فعالیت می باشد.در این نوع بیماری، تقریباً با بالا رفتن سن آنها، شدت بیماری نیز کمرنگ‌تر می‌شود. در این نوع بیماری بیش فعالی،کودکان به مواظبت نیاز دارند چرا که ممکن است در جاهایی مثل خیابان، کودک با یک لحظه غفلت، به جلوی ماشین و یا هر مکان خطرناکی بدود یا اینکه مستقیم از درخت بالا برود در موقعیت‌های خطرناک و هیجانی خود را قرار دهد و معمولاً برای این که از این حرکات خود را دور کند هیچ دلیلی برای خود نمی بیند.

در این نوع بیماری کودکان،بسیار پر انرژی هستند و نمی‌توانند انرژی درون خود را کنترل کنند بنابراین مدام در حال حرکت و جنب و جوش هستند.

علائم بیماری بیش فعالی کم توجهی

در این نوع بیماری کودکان معمولا:

 1. بی دقت و بی توجه هستند،
 2. وسایل خود را گم می‌کنند،
 3. تکالیف مدرسه خود را انجام نمی‌دهند،
 4. حوصله تمام کردن کارهای خود را ندارند،
 5. در هنگام صحبت کردن، معمولا توجهشان به جای دیگری معطوف می‌شود،
 6. برای برنامه ریزی کارهای خود دچار مشکل می‌شوند.
 7. معمولا افسرده و پریشان می‌شوند.
 8. معمولا ساکت و بدون حرف هستند.

علائم نوع ترکیبی بیش فعالی

در نوع ترکیبی اختلال بیش فعالی،کودکان، نشانه هایی از هر دو نوع قبلی را دارند و در حقیقت، بیش از حد فعال است و بدون فکر کردن به کاری، شروع به انجام آن می‌کنند و ممکن است که کار را نیمه تمام رها کنند.

نوع ترکیبی بیش فعالی تا حدودی نسبت به دو نوع قبلی حاد و سخت تر می‌باشد و تشخیص آن نیز سخت تر است بنابراین تشخیص این نوع بیماری فقط از  عهده متخصصان برمی‌آید.

بهترین دکتر بیش فعالی کودکان در تهران

شاید شما نیز از جمله افرادی هستید ‌که به دنبال بهترین دکتر متخصص بیش فعالی در کودکان در تهران باشید و احتمالا اولین سوالی که برای شما پیش آید این باشد که بهترین دکتر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

باید دقت کنید که یکی از مهم ترین ویژگی هایی که بهترین دکتر متخصص باید داشته باشد این است که صبر و حوصله بسیار زیادی برای کودکان بیش فعال داشته باشد، چرا که این کودکان مشکلات بسیار زیادی را تجربه می کنند و تقریبا همه ی اطرافیان قادر به درک کردن آن ها نیستند.

بنابراین ویژگی دیگری که یک دکتر خوب باید داشته باشد این است که بتواند به خوبی کودک بیش فعال را درک کند که این می تواند به ساختن یک رابطه خوب بین دکتر و کودک بسیار موثر باشد. نکته و ویژگی مهم دیگر این است که دکتر تجربه کافی داشته باشد چرا که تجربه زیاد باعث می شود دکتر بتواند به طرز بهتری اقدام به درمان بیش فعالی در کودکان کند.

تفاوت بیش فعالی و اوتیسم در کودکان

از آن جایی که بسیاری از شما دقیقا نمی دانید که بیش فعالی در کودکان و اوتیسم چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند، در این قسمت قصد داریم بارزترین تفاوت های این دو را برای شما معرفی کنیم.

 • بازه زمانی توجه : یکی از راحت ترین ویژگی که می توانید از آن برای تشخیص تفاوت بیش فعالی در کودکان و اوتیسم کمک بگیرید بازه زمانی توجه است. به این معنی که کودکی که به بیش فعالی مبتلا است نمی تواند بر روی هر موضوعی تمرکز داشته باشد این در حالی است که کودکان اوتیسم می توانند تمرکز بهتری در زمینه هایی که به آن ها علاقه دارند از خود نشان دهند.
 • برقراری ارتباط : داشتن مشکل در برقرار کردن ارتباطات بیشتر در کودکان اوتیسمی مشاهده می شود اما به طور معمول در کودکان بیش فعال این مورد یا وجود ندارد یا بیان آن به شکلی دیگر خودهد بود.
 • روال و ساختار : بیش فعالی در کودکان باعث می شود کودکان به داشتن برنامه یکنواخت واکنش نشان دهند و به عبارتی بهتر از آن خسته می شوند این در حالی است که کودکان اوتیسمی به ساختارهای یکنواخت علاقه بیشتری نشان می دهد.

بیش فعالی در کودکان از چه سنی شروع میشود؟

لازم است بدانید ‌که بیش فعالی در کودکان عمدتا از سن زیر ۷ سال نشانه های خود را بروز می دهد و تقریبا می توان گفت از سن ۳ سالگی علائم قابل تشخیصی دارد.

روشهای درمان بیش فعالی در کودکان

روش های مختلفی برای درمان بیش فعالی در کودکان به کار گرفته می شود که در ادامه به سه دسته کلی روشهای درمان بیش فعالی در کودکان اشاره می کنیم.

 • دستگاه لورتا : به طور کلی می توان گفت که این دستگاه از این جهت که بر لایه های عمقی مغز تاثیر گذار است می تواند بر روی بیش فعالی کودک موثر باشد.
 • دارو : داروها می توانند با کنترل کردن رفتارهای کودکان بر بیش فعالی آن ها تاثیر بگذارند که البته داروهای مختلف اعم از محرک و غیر محرک برای کودکان و طبق نظر پزشک تجویز می شود.
 • رفتار درمانی : در واقع این روش به کودک کمک می کند که علاوه بر اینکه رفتاری های مثبت او تقویت شود، از رفتارهای ناخواسته و یا دردسر ساز دور شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی را از بیش فعالی در کودکان خدمت شما عرض نماییم. دقت کنید که یکی از مهم ترین کارهایی که والدین می توانند انجام دهند این است که آگاهی خود را نسبت به بیش فعالی در کودکان پیشرفت دهند. امیدوارم که این‌ مقاله برای شما کمک کننده باشد.

سوالات متداول

طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است میزان ابتلای پسران به بیش فعالی ۲ تا ۹ برابر بیشتر از دختران است.

بیش فعالی در کودکان اختلالی همیشگی است و تا آخر عمر با کودک همراه خواهد بود اما لازم است بدانید که این اختلال می تواند کنترل شود و حتی شکل دیگری به خود بگیرد.

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

5/5 - (1 امتیاز)
اگر این مقاله را دوست داشتی برای دوستات بفرست
نظر خود را در مقاله با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید از این مقاله ها خوشت بیاد
نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان

آموزش نقاشی کودکان در واقع مجسم کردن و به تصویر کشیدن رویاها و تخیلات و احساسات و حالات درونی کودک

انتخاب مهد کودک مناسب

آیا مهدکودک نقش بسزایی در رشد کودکان خردسال دارد؟ مهد کودک برنامه هایی را ارائه می دهد که برای آماده

کودک مستقل

متاسفانه بسیاری از والدین با رفتارها و عملکردهای نادرست موجب می شوند که کودک به صورت مستقل پرورش نیابد و

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیشنهاد ویژه وبینار تقویت هوش هیجانی در کودکان
کدتخفیف =ninoho