وبلاگ

بیش فعالی چیست و چه علایمی دارد

همه آنچه که درباره بیش‌فعالی کودکان باید بدانیم

بیماری بیش فعالی یک بیماری اختلال رفتاری  در کودکان است که با حروف ADHD و یا بیماری نقص توجه نیز شناخته می شود. ویژگی های این بیماری که حدود 8 درصد از کودکان درگیر آن هستند  این است که باعث می‌شود کودک، قدرت دقت و تمرکز بر روی یک کار و مسئله را نداشته باشد، قدرت یادگیری و گیرایی او بسیار کند و آرام  باشد، کودکانی که به این بیماری گرفتار هستند، فعالیت‌های بدنی و تحرک غیرعادی دارد و معمولاً بیش از حد فعال هستند و رفتارهای تکانشی زیادی از خود نشان می‌دهد و در مواردی نیز بسیار کم حوصله و کم تحمل هستند.

بیماری بیش فعالی به صورت سه نوع اختلال در کودکان ظاهر می‌شود که  در یک نوع آن،  کودکان  کم توجه می‌شوند و نمی‌توانند تمرکز داشته باشند و مدام ذهن آنها در حال چرخش بر روی موضوعات گوناگون است. در نوع دوم این اختلالات رفتاری رشدی، کودکان، پرتحرک و پر جنب و جوش هستند و فعالیت و تحرک غیر عادی دارند و مدام در حال انجام فعالیت هایی هستند که به نوعی می‌توان به آنها گفت که از دیوار صاف بالا می‌روند و کنترل آنها برای والدین مشکل می‌شود.

نوع سوم از بیماری ADHD در کودکان، ترکیبی از نوع اول و نوع دوم است؛ به این صورت که کودکان هم پرتحرک هستند و هم پر جنب و جوش که این نوع از بیماری بیش فعالی معمولا  در بین کودکان 3 تا 5 ساله شیوع دارد.

علائم بیماری بیش فعالی در کودکان

بیماری بیش فعالی معمولاً در هر کدام از کودکان ،  به نوعی خود را نشان می‌دهد و علائم متفاوتی دارد، بنابراین  هر علامتی که به بیماران بیش فعال شباهت داشته باشد را نمی‌توان نشانه این بیماری دانست و برای تشخیص آن جتما باید تحت درمان و نظر متخصص باشند. در اینجا به معرفی چند نمونه از علائم این بیماری می پردازیم:

علایم اصلی این بیماری شامل: کم توجهی، تکانش‌گری زیاد، تحریک پذیری بیش از حد،  بیش فعالی و مواردی از این قبیل است که در سنین کوچکتر و در اوایل شروع بیماری با این علائم در کودک ظاهر می‌شود و به دلیل اینکه معمولا کودکان در سنین پایین تحرک و تکانش زیادی دارند،  تشخیص این علائم بیماری باید توسط متخصصین  در این زمینه انجام بگیرد.

علائم این بیماری به صورت یک باره پدیدار نمی‌شود بلکه گاهی ماه‌ها طول می‌کشد  و در طی چند ماه پشت سر هم و آرام آرام ظاهر می‌شود که معمولا  تحرک زیاد و تکانشگری، زودتر از بقیه علائم، خود را نشان می‌دهد و کم توجهی ممکن است مدتهای زیادی طول بکشد تا در کودک خود را نشان دهد که گاهی به یک سال نیز می‌کشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این بیماری در قالب علائم مختلفی خود را نشان می‌دهد.

علائم رایج این نوع بیماری بیش فعالی

از جمله علائم رایجی که بیماری بیش فعالی ممکن است داشته باشد این است که:

 • کودک در صورتی که به مدرسه می‌رود، ممکن است قدرت انجام تکالیف مدرسه ای خود را نداشته باشد.
 • گاهی نیز در مدرسه یا هر جای دیگر کتاب، دفتر و وسایل مدرسه ای خود را گم می‌کند.
 • گاهی کودک فعالیتی را که شروع کرده است، نمی‌تواند و حوصله اینکه تا آخر آن کار را تمام کند ندارد.
 • کم حوصله هستند و مدام به وسط حرف زدن دیگران می‌پرند.
 • به راحتی نمی‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند
 • معمولا در بازی کردن با هم سن و سالان خود دچار مشکل می‌شوند و اغلب بازی را به هم می‌زنند.

علائم بیماری بیش فعالی تکانشی

علائم این بیماری ممکن است در انواع متفاوت آن، تا حدودی با هم متفاوت باشد؛ مثلا در نوع تکانشی آن، می‌توان گفت که تا حدودی با نوع کم توجهی و بی دقتی آن متفاوت است. در این نوع کودک تحرک  و فعالیت زیاد است، قابل پیش بینی نیست، کارهایی را بدون اینکه به آینده آن فکر کند انجام می‌دهد، تحرک کودک در این نوع به صورت غیرطبیعی بالا است و کودک مدام در حال انجام یک فعالیت می باشد.در این نوع بیماری، تقریباً با بالا رفتن سن آنها، شدت بیماری نیز کمرنگ‌تر می‌شود. در این نوع بیماری بیش فعالی،کودکان به مواظبت نیاز دارند چرا که ممکن است در جاهایی مثل خیابان، کودک با یک لحظه غفلت، به جلوی ماشین و یا هر مکان خطرناکی بدود یا اینکه مستقیم از درخت بالا برود در موقعیت‌های خطرناک و هیجانی خود را قرار دهد و معمولاً برای این که از این حرکات خود را دور کند هیچ دلیلی برای خود نمی بیند.

در این نوع بیماری کودکان،بسیار پر انرژی هستند و نمی‌توانند انرژی درون خود را کنترل کنند بنابراین مدام در حال حرکت و جنب و جوش هستند.

علائم بیماری بیش فعالی کم توجهی

در این نوع بیماری کودکان معمولا:

 • بی دقت و بی توجه هستند،
 • وسایل خود را گم می‌کنند،
 • تکالیف مدرسه خود را انجام نمی‌دهند،
 • حوصله تمام کردن کارهای خود را ندارند،
 • در هنگام صحبت کردن، معمولا توجهشان به جای دیگری معطوف می‌شود،
 • برای برنامه ریزی کارهای خود دچار مشکل می‌شوند.
 • معمولا افسرده و پریشان می‌شوند.
 • معمولا ساکت و بدون حرف هستند.

علائم نوع ترکیبی بیش فعالی

در نوع ترکیبی اختلال بیش فعالی،کودکان، نشانه هایی از هر دو نوع قبلی را دارند و در حقیقت، بیش از حد فعال است و بدون فکر کردن به کاری، شروع به انجام آن می‌کنند و ممکن است که کار را نیمه تمام رها کنند.

نوع ترکیبی بیش فعالی تا حدودی نسبت به دو نوع قبلی حاد و سخت تر می‌باشد و تشخیص آن نیز سخت تر است بنابراین تشخیص این نوع بیماری فقط از  عهده متخصصان برمی‌آید.

منابع:https://medlineplus.gov/attentiondeficithyperactivitydisorder.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/adhd/symptoms-causes/syc-20350889#:~:text=Most%20healthy%20children%20ar7

https://www.healthline.com/health/hyperactivity

 

 

 

 

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.