وبلاگ

آنچه در مورد نوزاد 6 تا 9 ماه باید بدانید

کودک شما اکنون در حال حرکت است و صداهایی تولید می کند تا با دنیای بزرگ اطراف خود ارتباط برقرار کند.
آنها روز به روز از محیط اطراف خود بیشتر آگاه می شوند و چیزهای جدیدی یاد می گیرند.

مهارت‌های مورد نیاز برای پردازش تمام اطلاعات جدیدی که در راه است، مهارت‌های شناختی هستند. بیایید نگاهی دقیق تر به رشد شناختی از 6-9 ماهگی کودکان بیندازیم.

در این مقاله که توسط نینوپیا تهیه شده است  اطلاعاتی در مورد اینکه مهارت های شناختی چگونه است و چگونه می توان مهارت های شناختی را در نوزادان 6 تا 9 ماهگی تشویق کرد، به شما ارائه می دهم.

رشد همه کودکان متفاوت است، بنابراین بدانید که اگر کودک شما دقیقاً همان کارهایی را که کودک بهترین دوست شما انجام می دهد انجام نمی دهد، اشکالی ندارد.

باید بدانید که رشد کودک از 0 تا 9 ماهگی شامل مهارت های زیادی است و خیلی سریع تغییر می کند.

نقاط عطف نوزاد 9 ماهه بسیار متفاوت از مواردی است که در 3 ماهگی انتظار می رود.

حالا بیایید نگاهی عمیق تر به رشد فکری نوزاد 6-9 ماهه بیندازیم!

تو این نوشته این مطالب را مطالعه می‌کنید

بهترین سن نشستن نوزاد

ممکن است کودک شما در شش ماهگی با کمک کمی در موقعیت قرار گرفتن بنشیند. نشستن مستقل مهارتی است که بسیاری از نوزادان بین ۷ تا ۹ ماهگی در آن مهارت دارند.نشستن به نوزادان اجازه می‌دهد مستقل‌تر باشند و محیط خود را به روش‌های جدیدی کشف کنند. همچنین مسیری را برای سایر نقاط عطف مهم مانند شروع خوردن جامدات، خزیدن، ایستادن و راه رفتن پل می کند. 
سن نشستن کودک

شیوه های تقویت هوش نوزاد 6 تا 9 ماه

نوزاد از اولین روزهای زندگی به رنگ‌ها، صداها، بوها و چهره‌ها بخصوص چهره مادر حساس است. از سه ماهگی به بعد دایره‌ی دید نوزاد وسیع می‌شود و می‌تواند به شکل‌ها و رنگ‌های موردعلاقه‌اش دقت کند، چهره‌ی افراد خانواده را تشخیص دهد و صداها بخصوص صداهای ریتم‌دار را تشخیص دهد.
در صورتی که نوزاد تحت تمرین‌های درست قرار گیرد به گونه‌ای پویاتر با دنیای پیرامون خود برخورد می‌کند. در واقع نقش و کارکرد کتاب‌های این مجموعه همین است. کتاب‌های شیوه‌های تقویت هوش نوزاد با هدف پرورش هوش، تمرکز و مهارت‌های شناختی نوزادان طراحی شده. شیوه‌های ارائه شده در این مجموعه بر اساس مطالعات و تحقیقات ۲۵ ساله‌ی دکتر بئاتریس میلتر در دانشگاه سوربن فرانسه شکل گرفته است. این شیوه‌ها نوزادان را به واکنش ذهنی واداشته و آن‌ها را تشویق به دیدن و دقت می‌کنند. و عملاً باعث می‌شوند تا نوزادان با ذهنی خلاق‌تر و هوشمندی پویاتر، آماده رویارویی با زندگی شوند.

در کتاب تقویت هوش نوزاد 6 تا 9 ماه  با رنگ‌ها، شکل‌ها و روش‌های ساده این کتاب‌ها به گونه ای کاملا علمی به نوزاد می‌آموزد که بهتر و دقیق‌تر به اطراف خود نگاه کند. هوش نوزاد را تحریک می‌کند. ارتباط دو جانبه نوزاد و والدین را تقویت می‌کند. به روش بازی، قدرت درک نوزاد را سرعت می‌دهد.

کتاب تقویت هوش نوزاد 6 تا 9 ماه

خواب نوزاد 6 ماهه

فرزند 6 ماهه شما باید حدود 15 ساعت در روز بخوابد و همچنین دو یا سه چرت نیز علاوه بر 9 تا 11 ساعت خواب عمیق شبانه، داشته باشد. اگر او مانند یک رویا چرت می زند، به یک برنامه ثابت عمل می کند و همه در خانه شما در آرامش هستند، تبریک می گوییم. البته اگر روتین خواب نوزاد شش ماهه شما هنوز کمی غیرقابل پیش بینی باشد، همچنان این روال کاملا طبیعی است، به خصوص به دلیل اینکه یک رگرسیون خواب یا بدعادتی در خواب دیگر (دوره ای که در طی آن وقتی شیرخوار به خوبی خوابیده است، ناگهان از خواب شب بیدار می شود، در برابر خوابیدن یا چرت زدن مقاومت می کند، بی قراری کرده و تحریک پذیر می شود. این مساله به طور معمول در مرحله خاصی از رشد شیرخواران رخ می دهد) می تواند در این ماه بروز پیدا کند.

برخی از شیرخواران به طور طبیعی از الگوهای درهم و برهم نوزاد تازه متولد شده به یک برنامه منظم خواب می رسند. اما این برای الگوی خواب نوزاد شش ماهه، غیرمعمول نیست که شبیه به یک نقاشی انتزاعی باشد: یک چیز زیبا برای او، اما کسل کننده و دارای مزاحمت برای دیگران است. اگر او اغلب بد خلقی می‌کند، به سختی و با اذیت غذا می خورد و یا سایر نشانه‌های خفیف محرومیت از خواب را نشان می‌دهد، باید بدانید که همه این موارد برای این نقطه عطف رشدی کاملا رایج هستند، به ویژه اگر او در حال تجربه رگرسیون خواب 6 ماهگی باشد بدانید که شما تنها نیستید و چند گام وجود دارد شما می توانید برای بهبود خواب او بردارید.

خواب نوزاد 7 ماهه

فرزند کوچک شما احتمالاً در تمام خانه، گاهی اوقات به صورت چرخشی یا حتی به شکل عقب گرد، در حال جنب و جوش و حرکت کردن روی باسن خود است و به سرعت مثل شهاب از سویی به سوی دیگر می رود. او با خوشحالی به زبان کودکانه خود صحبت می کند. مستقل و با اطمینان تر از همیشه، ممکن است او بتواند بدون کمک دیگران بنشیند، اسباب بازی های خود را انتخاب کند و علایق و نفرت‌های خاص خود را بیان کند.

نوزاد هفت ماهه شما باید روزانه در حدود 14 ساعت بخوابد، شامل دو یا سه چرت و نه تا 11 ساعت خواب شبانه. با این حال، خوابیدن بین 12 تا 16 ساعت در روز امری طبیعی در نظر گرفته می شود. همانطور که فرزندتان رشد می کند، اولویت های خواب او نیز تغییر می کنند، و ممکن است شما متوجه شوید که او زودتر از خواب بیدار می شود، چرت زدن ها را تحکیم می کند یا می خواهد کمی بیشتر بیدار بماند. این ها همه طبیعی است.

خواب کودک 6 تا 9 ماه

خواب نوزاد 8 ماهه

در 8 ماهگی، کودک شما در مقایسه با روزهای اول، مدت زمان بیشتری می خوابد اما باز هم به خواب نیاز دارد. اکثر نوزادان هشت ماهه در طی 24 ساعت 14 ساعت خواب هستند، اما 12 تا 16 ساعت خواب نیز در این سن طبیعی است. کودکان در 8 ماهگی بین 9 تا 12 ساعت در شب و حدود سه ساعت در روز می خوابند. مدت زمان خواب روز بین صبح و عصر تقسیم می شود.

نمونه ای از الگوی خواب نوزاد هشت ماهه
الگوی خواب در اکثر نوزادان هشت ماهه نسبتاً تثبیت می شود. بسیاری از آنها تمایل دارند یک بار در صبح و یکبار عصر چرت بزنند و حدود 11 ساعت در شب می خوابند. البته می توان این برنامه را بسته به نیاز کودک و خانواده تغییر داد. در این ماه رگرسیون های خواب نیز ممکن است در روال عادی خواب اختلال ایجاد کند. شاید بخواهید اطلاعات بیشتری درباره الگوی خواب نوزاد هشت ماهه خود به دست آورید، در اینجا نمونه ای از این برنامه ارائه شده است، بر اساس این برنامه کودک به دو بار خواب روزانه بین 1 تا 2 ساعت نیاز دارد.

خواب نوزاد 9 ماهه

در 9 ماهگی نوزادان به طور معمول 14 ساعت یا بین 12 تا 16 ساعت می‌خوابند. این موضوع شامل 10 تا 12 ساعت خواب شبانه و 2 تا 4 ساعت چرت روزانه است. معمولا موضوعی سبب بروز اختلال در خواب شبانه آنها نمی‌شود.

معمولا الگوی خواب نوزاد نه ماهه مشخص است اما ممکن است این موضوع از نوزادی به نوزاد دیگر و در هر خانوده متفاوت باشد. آنها در طول شب برای 10 تا 12 ساعت خوابند و در طول روز یک بار میانه صبح و یک بار میانه عصر به خواب می‌روند.

لیست غذای کمکی کودک

بهترین غذا تا 6 ماهگی نوزاد تنها شیر مادر است. اگر به هر دلیلی قادر نیستید به نوزاد شیر دهید، باید تا این سن تنها از شیر خشک برای تغذیه نوزاد استفاده کنید. از 4 تا 6 ماهگی نوزاد می توان در کنار شیر مادر یا شیر خشک می توان از پوره سبزیجات استفاده کنید. مصرف انواع میوه رنده شده، پوره گوشت و مرغ استفاده نمود و برنامه غذایی کودک شیرخوار بسیار محدود است اما می توان بعد از 6 ماهگی رفته رفته می توان از انواع فرنی نیز در کنار غذاهای نوزاد استفاده نمود. همین طور با بالا رفتن سن نوزاد می توان غذا های کمکی بیشتری را استفاده نمود. به یاد داشته باشید که در ابتدا برای غذاهای کمکی باید از غذاهای ساده استفاده شود. به تدریج می توان تنوع غذاهای کمکی را افزایش داد. غذاهای سرخ شده، چرب، شیرین و شور برای نوزاد مناسب نیستند و باید برای کودک از غذاهای پخته و مفید استفاده کنید.

تا 6 ماهگی همه نوزادان باید از شیر مادر یا شیر خشک استفاده کنند. از ابتدای 6 ماهگی به تدریج می توان یک غذای کمک نیز در کنار شیر به عنوان وعده های غذایی نوزاد استفاده نمود. از 9 ماهگی کودک کم کم یاد می گیرد تا خودش غذا بخورد. در این سن دیگر می توان از غذاهایی با غلظت بیشتر مثل حلیم و پلو استفاده کند. استفاده از غذاهای کمکی مناسب موجب می شود تا کودک بهتر رشد کند و با مشکلات تغذیه ای روبرو نشود.

نوزاد در هر ماه از زندگی خود باید از رژیم مناسبی استفاده کند. تأمین ویتامین ها و مواد مغذی از سن 6 ماهگی باید به غیر از شیر از انواع غذاهای دیگر که به صورت پوره و سوپ تهیه می شوند، استفاده شود. عدم استفاده صحیح از غذاها در این سن موجب می شود تا بدن کودک نتواند به خوبی رشد کند و با کمبود مواد مغذی همراه شود. از همین رو مادران باید با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، تغذیه اصولی و مناسبی را در هر برهه از زمان در نظر داشته باشند.

جدول غذایی نوزاد و کودک

سن نوزاد

مقدار وعده‌های شیر و غذا

نوع غذا

مواد لازم

تولد تا ماه ششم

شیر مادر بر حسب تمایل کودک

شیر مادر+ 25 قطره مولتی ویتامین یا آ+د

_

ماه هفتم

شیر مادر+ یک وعده غذا

(به تدریج به 3 وعده برسانید)

15 قطره آهن+ آب جوشیده سرد+ سوپ یا آش له شده+ فرنی با حریره بادام

سوپ یا آش:(برنج، کره یا روغن، ماکارونی یا رشته فرنگی، گوشت مرغ یا گوشت قرمز، انواع سبزیجات مانند جعفری، گشنیز، هویج و سیب زمینی)

فرنی: (شکر، آرد برنج، شیر جوشیده، پودر بادام)

ماه هشتم

شیر مادر+ 4 وعده غذا

سوپ یا آش+ انواع پوره (پوره کدو، پوره هویج، پوره سیب زمینی)، ماست، نان، زرده تخم مرغ، آب میوه طبیعی

انواع پوره (برنج، روغن یا کره، سیب زمینی، هویج، کدو، شیر جوشیده)

سوپ یا آش: (عدس و ماش به سوپ کودک اضافه شود)

ماه نهم و دهم

شیر مادر+ 4 تا 5 وعده غذا

خرما، میوه رنده شده، حبوبات، بیسکوییت ساده، کته نرم با گوشت

کته با گوشت: (کته نرم به همراه گوشت مرغ یا مقداری گوشت قرمز خورشتی یا چرخ کرده)

میوه: (سیب یا گلابی یا موز رنده شده)

 

لیست غذای کمکی کودک

بازی های نوزاد شش ماهه

والدین برای تقویت مهارت‌های جسمی، روحی و عاطفی، باید با کودک بازی کرده و او را با فعالیت‌های مختلف آشنا کنند اما چه بازی‌هایی برای کودکان 6 ماهه مفید و مناسب است؟

کودکان 6 ماهه به همه ‌چیز در اطرافشان علاقه‌مند بوده و از روی کنجکاوی می‌خواهند به هر چیز ریز و درشتی دست بزنند. از آنجایی که نوزادان در این سن مهارت‌های شناختی و فیزیکی را آموزش می‌بینند، نوع و نحوه بازی با کودکان در این سن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است که والدین به جهت رشد شناختی و حرکتی کودک فرصت مناسبی را به بازی با او اختصاص دهند.

کودکان در 6 ماهگی، در حال یادگیری مهارت‌های حرکتی هستند و ممکن است بتوانند برخی از این فعالیت‌ها را انجام دهند:
– غلت خوردن به پشت
– عقب و جلو کردن بر روی شکم
– عقب و جلو کردن روی زانوها
– چهاردست‌وپا راه رفتن
– نشستن بدون کمک
– جویدن غذا

نوزادان در این سن، شروع به درک زبان کرده و الگوهای گفتاری آنها توسعه می‌یابد. آنها ممکن است شروع به صدا کنند و نسبت به صداها و حرکات اطرافیان واکنش نشان دهند.
عشق، توجه و بازی با کودک در این سن مهم‌ترین بخش در رشد کلی کودک است؛ بنابراین با انجام بازی‌های زیر می‌توانید کودک خود را سرگرم کرده و باعث رشد ذهنی و مهارتی او شوید:

قایم‌موشک
نیاز دارید به: اسباب‌بازی‌های کوچک یا کتاب، پتو، شخص ثالث
یک اسباب‌بازی یا کتاب را زیر یک پتو قرار دهید یا از همسرتان بخواهید که پشت کمد یا زیر پتو پنهان شود سپس از کودک بپرسید کجاست؟ و او را تشویق کنید که جسم یا شخص مورد نظر را جستجو کند.
یادگیری مهارت: پیشرفت مهارت حرکتی، تقویت مهارت‌های شنیداری، افزایش قدرت شناسایی و تقویت حس کنجکاوی

ساختن بلوک خانه‌سازی
نیاز دارید به: بلوک‌های رنگارنگ
قطعاً کودک شما نمی‌تواند با بلوک‌ها خانه بسازد و آنها را به هم بچسباند اما ریختن بلوک‌های رنگارنگ جلوی کودک و درست کردن بلوک‌ها توسط شما، کودک را ترغیب می‌کند تا در ساختن بلوک خانه‌سازی به شما کمک کند.
یادگیری مهارت: هماهنگی عضلات دست، افزایش قدرت ذهنی و هماهنگی دست و چشم

آب‌بازی
نیاز دارید به: وان حمام یا توپ بادی
کودکان ذاتاً از بازی در آب لذت می‌برند؛ بنابراین توپ بادی یا وان را تا نیمه آب کنید و اسباب‌بازی‌های نرم و ضد آب مثل توپ یا عروسک‌های پلاستیکی را درون آب بگذارید تا کودک با آنها بازی کند. در این بازی حتماً در کنار کودکتان باشید و از او مواظبت کنید.
یادگیری مهارت: تقویت قدرت عضلات و افزایش مهارت‌های حرکتی

ماشین بازی
نیاز دارید به: ماشین اسباب‌بازی
کودکان در 6 ماهگی می‌توانند به اطراف بغلتند و چهار دست‌وپا راه بروند، بنابراین می‌توانید از این مهارت برای دسترسی بهتر به اسباب‌بازی استفاده کنید. ماشین را به سمت کودک حرکت دهید و از او بخواهید آن را به سمت شما هل دهد و یا به کودک یاد دهید که با هل دادن ماشین، به دنبال آن برود.
یادگیری مهارت: هماهنگی بینایی حرکتی و تقویت مهارت‌های فیزیکی و حرکتی

کشیدن طناب
نیاز دارید به: طناب با الیاف نرم
برای انجام این بازی حتماً از طناب‌های نرم استفاده کنید زیرا دست کودکان نازک و ظریف است و طناب‌های ضخیم و زبر ممکن است باعث زخمی شدن دست شود. یک سر طناب را شما بگیرید و سر دیگر آن را به کودک بدهید؛ سپس از او بخواهید که طناب را بکشد. با ول کردن طناب و ایجاد خنده و ‌بازی، کودک را ترغیب کنید تا بازی را ادامه دهد.
یادگیری مهارت: انعطاف‌پذیری انگشتان، تقویت عضلات و نیرومندی و استحکام چنگ زدن

ساخت پازل
نیاز دارید به: پازل چوبی
کودکان در سن 6 ماهگی، آمادگی انجام پازل را دارند. پازل مناسب برای این گروه سنی، پازل‌های چوبی است که با طراحی ساده‌ای ساخته‌شده است. این پازل‌ها مانند پازل های معمولی چیده نمی‌‌‍شوند بلکه با فاصله کنار هم قرار می‌گیرند. پازل‌های چوبی معمولاً مراحل رشد انسان، نام و شکل پرندگان و حیوانات را آموزش می‌دهد. والدین می‌توانند در ابتدا خودشان پازل‌ها را بچینند تا کودک با نحوه کار آشنا شود و سپس از کودک بخواهند که با کمک شما پازل‌ها را بسازد.
یادگیری مهارت: حل مسئله، تقویت مهارت شناختی، جسمی و عاطفی و تقویت حافظه

بازی مناسب کودک 6 تا 9 ماه

سوالات متداول درباره کودک 6 تا 9 ماه

ممکن است کودک شما در شش ماهگی با کمک کمی در موقعیت قرار گرفتن بنشیند. نشستن مستقل مهارتی است که بسیاری از نوزادان بین ۷ تا ۹ ماهگی در آن مهارت دارند.

یک روال ایجاد کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید پس از بیدار شدن از خواب یا تا یک ساعت پس از نوشیدن مایعات زیاد روی صندلی مخصوص توالت بنشیند. فقط چند دقیقه در روز فرزندتان را روی دستشویی مخصوص بگذارید و در صورت تمایل به او اجازه دهید بلند شود.

کودکان در 6 ماهگی، در حال یادگیری مهارت‌های حرکتی هستند و ممکن است بتوانند برخی از این فعالیت‌ها را انجام دهند:
– غلت خوردن به پشت
– عقب و جلو کردن بر روی شکم
– عقب و جلو کردن روی زانوها
– چهاردست‌وپا راه رفتن
– نشستن بدون کمک
– جویدن غذا

تیم تولید محتوای نینوپیا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای نینوپیا تولید شده است. نینوپیا پلتفرم توسعه فردی کودکان

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.